Seçkin saat mağazasına zamana meydan okuyan dekorasyon | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Seçkin saat mağazasına zamana meydan okuyan dekorasyon

Homify TR Homify TR
Tourbillon Aktif Mimarlık Endüstriyel
Loading admin actions …

Zaman kavramı çağlar boyunca insanlığın zihnini en çok meşgul eden konulardan biri olagelmiştir. Tarımın ortaya çıkışıyla birlikte gündelik ve mevsimsel gereksinimleri için zamanı anlamaya ve ölçmeye çalışan toplumlar ilerleme kaydettikçe zamanın farklı boyutlarını da anlamaya gayret ettiler. Bu konuda ne kadar başarılı oldukları ve hatta bugün bile pek çoğumuzun zamanı ne kadar anladığı tartışmalı bir konudur. Ama tartışmasız olan bir şey var ki, o da saat teknolojisinin tıpkı zamanın kendisi gibi durmaksızın ileriye gittiğidir. Hemen her şeyin dijitalleştiği ve saate bakmak yerine adeta saatin içinde yaşar bir hale geldiğimiz şu dönemde bile saatlerin önemi hiç azalmadı. Yalnızca zamanı gösteren birer araç olarak değil, aynı zamanda en yaygın ve en şık aksesuarlar olarak hayatımızda yer aldılar. Bu yazımızda son derece seçkin saat markalarının koleksiyonlarını sunan özel bir mağazanın İstanbul merkezli bir firma olan Aktif Mimarlık'ın imzasını taşıyan dekorasyonunu inceledik. Klasik çizgileriyle zamana meydan okuyan bu projeye dilerseniz biraz daha yakından bakalım.

Seçkin ürün koleksiyonuna yakışır bir dekorasyon

Tourbillon Aktif Mimarlık Endüstriyel

Saatler pek çok açıdan oldukça özel mekanizmalardır. Günümüzde halen önemini koruyan en değerli mekanik ürünün saat olduğunu söylemek yanlış olmaz. Günlük kullanıma hitap eden sıradan dijital saatleri bir kenara bırakırsak seçkin markaların koleksiyonlarında gerçek sanat eserleriyle karşılaşırız. Bu ürünlerin maddi değerleri de konuya aşina olmayanları şaşırtacak ölçüde yüksektir. Bu yüzden oldukça özel bir koleksiyon sunan bu saat mağazasında klasik çizgileriyle ağırbaşlı ve aynı zamanda lüks bir dekorasyon tercih edilmiş. Sunulan markaların ve ürünlerin ön plana çıkabilmesi için sade vitrinler kullanıldığı ve oldukça başarılı bir aydınlatma yerleşimi yapıldığı ilk bakışta görülebiliyor.

Bağımsız bölümlerde farklı markalar

Tourbillon Aktif Mimarlık Endüstriyel

Farklı tarzlara hitap eden her biri özgün koleksiyonlara sahip markaların bir arada bulunduğu mağazada birbirinden bağımsız bölümler kullanılarak her bir markanın kendince öne çıkması sağlanmış. Lüks markaların sergilendiği bir saat mağazasında farklı ürünleri yan yana dizerek bir vitrin oluşturmak mümkün değildir. Bu yüzden bağımsız bölümler uygulaması oldukça yerinde ve işin doğasına uygun bir tercih olmuş.

Siyahın gücü

Tourbillon Aktif Mimarlık Endüstriyel

Mücevher kutularının çok büyük çoğunlukla siyah olmasının bir sebebi vardır. Kıymetli ürünleri en iyi gösteren, ince işçiliği en iyi yansıtan zemin siyahtır. Göz kamaştırıcı mekaniğiyle ömür boyu kullanılacak bir aksesuar olmayı vaat eden seçkin saatler için de hiç şüphesiz siyah çok isabetli bir zemin tercihi. Bu yüzden sergileme alanlarının çoğunluğunda siyah tercih edilmesi de ürünleri ön plana çıkarmak için başarılı bir seçim.

Samimi müşteri ilişkileri

Tourbillon Aktif Mimarlık Endüstriyel

Lüks saatler yalnızca görünüşlerine bakılarak seçilen ürünler değildir. Pek çok teknik detayı ve her birini ön plana çıkaran farkları olduğu için ayak üstü seçilmeleri de pek mümkün değildir. Müşterilerle samimi bir ilişki geliştirmeye elverişli oturma alanları mağazanın dekorasyonunda önemli bir artı olarak göze çarpıyor.

Dairesel formlar

Tourbillon Aktif Mimarlık Endüstriyel

Mağazanın genelinde köşeli hatlara sahip klasik bir tasarım hakim. Hiç eskimeyecek bu tarza yer yer dairesel modern dokunuşlar da ihmal edilmemiş. Saat formunu hatırlatan bu dairelerden birini marka standlarından birinin tavan kısmında görüyoruz. Gizli aydınlatmalarla güçlü ama yumuşak bir ışık veren bu dairesel asma tavan oldukça iyi düşünülmüş hoş bir uygulama. Aktif Mimarlık ticari mekân tasarımlarında çok kritik olan bir parametreye tam olarak hakim olduğunu gösteriyor. O parametre, yapılan işin doğasını ve ihtiyaçlarını kavramak ve buna uygun tasarım üretebilmektir. Seçkin bir saat mağazası için dört dörtlük bir dekorasyon ortaya koyduklarını söylersek sanıyoruz yanlış olmayacaktır.

Yine bu ekibin elinden çıkan bir başka ticari projeyi incelediğimiz İncelikli bir çalışma ile tasarlanan kapsamlı bir ofis yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Bu tasarımı beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!