Lüks villa konseptine etkileyici bir yorum | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Lüks villa konseptine etkileyici bir yorum

Homify TR Homify TR
Sia Moore Archıtecture Interıor Desıgn Modern
Loading admin actions …

Ülkemizde apartmanlar oldukça uzun bir süre medeniyet sembolü olarak kabul gördüler. Bunun en önemli sebebi geleneksel müstakil konutların oldukça yakın bir zamana kadar pek çok önemli altyapıdan yoksun olmalarıydı. Özellikle büyük kentlerde plansız ve uzman olmayan kişilerce yapılan gecekondu benzeri tek katlı evler uzun yıllar yoksulluk ve yoksunlukla eş anlamlı kabul edildiler. 50'li yıllardan itibaren şehirlerde hızla yaygınlaşan ve kalorifer gibi o günün koşullarında önemli sayılabilecek altyapılara sahip olan apartmanlar kent merkezlerinde tek katlı yapıların yerini aldılar. Bugünün dünyasında apartmanlar ve müstakil evler arasında bu tür bir ilişki kalmamış olmasına rağmen çok katlı yapılar çok yakın zamana kadar daha medeni ve şehirli kabul ediliyordu. Neyse ki son yıllarda bu durum ciddi biçimde değişti. Bugün pek çok kişi müstakil tipte veya en azından yatay mimari örneği konutların insan doğasına daha uygun olduğunu kabul ediyor. Üstelik bu müstakil evlerden bazıları hem estetik özellikleri hem de lüks donanımlarıyla sınırları zorlayabiliyor. Bu yazımızda İstanbul merkezli mimarlık ofisi Sia Moore Architecture imzası taşıyan ihtişamlı bir lüks villayı inceledik. Müstakil konutlarla ilgili fikriniz henüz değişmediyse bile bu evi gördükten sonra çok büyük ihtimalle tamamen değişecek.

Her yönüyle etkileyici

500 metrekare alan üzerine kurulu bu villanın hakkında söylenecek çok şey var. Her şeyden önce bir evle ilgili akla gelebilecek her parametrede etkileyici bir izlenim bırakmayı başarıyor. Mimarisinden özel yüzme havuzuna, peyzaj düzenlemesinden bahçe aydınlatmasına kadar yoğun bir tasarım emeğini ilk bakışta bile görmek mümkün. Kendi segmentinde kusursuz denebilecek böyle bir villa ortaya çıkarmak gerçekten titiz ve istikrarlı bir çalışma gerektirir. Aksi halde bu kadar çok detayda bu kadar net bir başarı elde etmek mümkün değildir.

Modern çizgiler

Villanın iki dikey çizgiyle bölünmüş üç bloktan oluşan köşeli silüeti oldukça modern bir görünüme sahip. Yuvarlak hatların hemen hemen hiç bulunmadığı yapının köşeli hatlarındaki keskinliği kırmak için cephenin belli bölümlerinde özel bir desenli levha kullanılmış. Oldukça şık bir görüntü yaratan bu uygulama aynı zamanda geniş pencerelerden gelen gün ışığını yumuşatma görevi de üstleniyor.

Müstakil yaşamın benzersiz rahatlığı

Müstakil tipteki konutların, özellikle de bu örnekteki gibi kendine ait geniş bir bahçesi bulunan villaların insan doğasına daha uygun yaşam alanları sunduğu bir gerçek. Her şeyden önce apartmanlardaki sanal denebilecek mahremiyeti burada gerçek anlamda yaşayabilirsiniz. Böyle bir villada günün hangi saati olursa olsun dilediğiniz gibi davranabilir ve kimseyi rahatsız etme kaygısı duymazsınız. Apartman hayatına alışmış olduğumuz için böyle bir konforu anlamak kolay değildir. Oysa bir kez duyumsadığınızda muhtelemen asla terk edemeyeceğiniz bir rahatlıktır bu.

Size özel bir yüzme havuzu

Villanın havuza bakan cephesinde oldukça geniş bir gölgelik alan oluşturulmuş. Yaz aylarında bir tür oturma odası gibi kullanılabilecek bu alan havuz keyfini tüm güne yaymak için incelikle düşünülmüş. Villaya özel yüzme havuzu bu alanın hemen bitiminde başlıyor ve havuzun hemen ardından ise cennet gibi bir yeşil alan geliyor. Tüm bunların tek bir eve dahil olduğuna inanmak güç olsa da bu lüks villa hepsini bir arada sunuyor.

Şiirsel bir görünüm

Villanın köşeli dış cephe hatlarının tamamına yakını cam duvarlar ve çok geniş pencerelerle kaplı. Bu bölümlerin bir kısmında desenli metal levhalar bulunduğu belirtmiştik. Asıl sürpriz ise iç mekânların aydınlatıldığında dışarıda oluşan görüntüde saklı. Bu desenli uygulama tek kelimeyle şiirsel bir görüntü yaratıyor.

Beklentilerin ötesinde

Lüks villa segmenti konut sektöründe standartları oldukça yüksek olan bir alandır. Lüks bir villanın her yönüyle tasarımını ve uygulamasını yapmak ciddi bir deneyim ve birikim gerektirir. Sia Moore Architecture bu projede en yüksek beklentilerin bile ötesine geçmeyi başarmış. Bir villada yaşamak çoğu insanın ortak hayalidir. Böyle bir villada yaşamak ise açıkçası hayallerin ötesinde bir deneyim olsa gerek.

Bu konu ilginizi çektiyse Villa, site veya oteller için muhteşem havuz projeleri yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Böyle bir villada yaşamak ister miydiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!