Oturma gruplarında son trendler

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Oturma gruplarında son trendler

homify.com.tr homify.com.tr
SB design Studio:  tarz Oturma Odası
Loading admin actions …

Yeni bir ev almışsak ya da evimizin dekorasyonunu elden geçiriyorsak, belki de en çok kafa yorduğumuz, üzerine titreyip bir türlü karar veremediğimiz konu başta evin salonu olmak üzere muhtelif köşelere yerleştireceğimiz oturma gruplarıdır. Takım mı olmalı, ayrı ayrı mı seçilmeli. Tekli koltuklar, sandalyeler, ikili ya da üçlü kanepelerden nasıl bir kombinasyon yapılmalı? Hangi renk, hangi kumaş, hangi stil seçilmeli ve nasıl yerleştirilmeli? Bu ve buna benzer sorular yeni ev döleyecek olan herkesin kafasında ciddi bir yer işgal eder. Elbette herkesin kişisel zevkleri ve ayrıca evinin biçimi, ışık alma şekli, büyüklüğü farklıdır, ama yine de oturma grubunu değiştirmek isteyen okurlarımıza ilham vermesi amacıyla bu alandaki son trend ve modalara şöyle bir göz atalım dedik. İşte size fikir ve ilham vermesi için derlediğimiz bazı oturma grubu fikirleri:

Klasik klasiktir

LuxDeco:  tarz Oturma Odası
LuxDeco

The Townhouse Collection

LuxDeco

Türkiye'de klasik deyince aklınıza Kayseri işi oymalı-kakmalı, aşırı gösterişli bir oturma grubu geliyor olabilir, ama dünyadaki kullanılan anlamıyla klasik mobilya hiç de uzak durmanız gereken bir şey değil. Hattâ salonunuzun klasik bir havası varsa, hiç düşünmeden mobilya tercihini de buna göre yapmak gerekiyor.  

İşte size son derece çık bir klasik oturma grubu örneği. Evin duvarındaki desenden tutun da yerdeki halıya ve sehpanın üzerinde duran kâseye kadar evin tüm unsurlarıyla uyum sağlayan ve müthiş bir rahatlık hissi veren kanepe seçimi ve fıstık yeşili yastıklar ve kâsedeki meyvelerle sağlanan esinti: Müthiş bir zevk ve uyum örneği.

Modern bir yemek odası

SB design Studio:  tarz Oturma Odası
SB design Studio

Global Eclectic Style

SB design Studio

Mutfakta da olsa, salonun bir köşesinde de olsa, yemek masası ve sandalyeler de yine hepimizin üzerine titrediği konulardan biridir. Özellikle de konukların ağırlanacağı geniş yemek masalarında bu hassasiyet daha da ön plana çıkar. 

Birkaç tarzın orijinal bir füzyon anlayışıyla bir araya getirildiği üstteki örnekte, modern unsurların duvar ve tavandaki klasik yaklaşımlar müthiş bir uyum içinde olduğunu görüyoruz. Zemindeki siyahla duvardaki beyazın yarattığı kontrast içinde, seçilen sandalye kumaşının yarattığı ferahlatıcı etkiye de dikkat.

Küçük salon şıklığı

Honeywerkz:  tarz Oturma Odası
Honeywerkz

Living Room | Punggol Field

Honeywerkz

Salonumuz için oturma grubundan bahsederken, elbette son yıllarda yaygınlaşan stüdyo dairelerde oturanları ya da küçük ve sıcak bir salonu tercih edenleri de unutmamamız gerekiyor. 

Bu örnekte normalde riskli bir tercih olan beyazın küçük bir salonda ne kadar hayat kurtarıcı olabileceğiniz görüyoruz. Minimalist bir yaklaşımın kendini dayattığı böyle dar bir alanda, gerek tek kenarlı kanape, gerekse de bunun diğer mobilya parçalarıyla uyumu burayı tamamen iç açıcı bir oda haline getirmiş. Tabii o renkli yastıkları olmasaydı bu etki sağlanır mıydı orası da kuşkulu. O zaman bir ders daha çıkaralım, buradaki yastıkları gibi küçücük bir dokunuşla salonunuzun tüm çehresini değiştirebilirsiniz.

Desenli kumaşlar

Elbette seçeceğimiz kanepe ya da koltuklar yekpare desenli ve tek renkli olacak diye bir kural yok. Mobilya ve dekorasyon konusunda daha maceracı ve cesur olanlar için de sayısız seçenek söz konusu. 

Örneğin bu ikiye bölünmüş salondaki kanepede riskli bir tercih yapılmış. Ama dikkat ederseniz kanepenin dikine desenleri arkasındaki kitaplık ve yerdeki halıyla uyum sağlıyor ve belirgin bir devamlılık hissine neden oluyor. Başka bir arka fonda bu kanepe korkunç bir tercih olabilirdi, ama buraya cuk oturduğu kesin. Yani bir kez daha başa dönüyoruz: Her kanepe her salona gitmez.

Salonunuz için oturma grubu

Paul Wiggins Architects:  tarz
Paul Wiggins Architects

Country house extension

Paul Wiggins Architects

Oturma grubu seçiminde en çok dikkat etmemiz gereken yer elbette evimizin salonu ya da oturma odasıdır. Zira evde en çok vakit geçireceğiniz, konuklarınızı ağırlayacağınız, uzun bir günün sonunda rahatlamak isteyeceğiniz bu odadaki oturma grubu hem şık ve estetik açıdan tatminkâr, hem de rahat ve işlevsel olmalıdır. 

Kuşbakışı gördüğümüz bu geniş salondaki mobilyalarda ilk göze çarpan şey stil, renk, doku ve tonların uyumu oluyor. İlk dersimizi de böylece çıkarmış oluyoruz. Oturma grubunun salonun geri kalanındaki mobilya ve aksesuarlarla renk ve doku olarak uyumlu olması eve büyük değer katan bir etken. Elbette bu örnekte tavanın aşırı yüksekliği zaten geniş olan odaya ayrı bir ferahlık hissi katarak her bir mobilya ve aksesuarın kendi damgasını vurmasını sağlıyor. Kanepelerin halıyla uyumunun yanısıra, tekdüze renk paletini neşelendiren sarı sehpa ve çiçekli yastıklara da dikkat.

Moderne ne dersiniz?

homify:  tarz Oturma Odası
homify

B&B Italia armchair 3d visual

homify

Dedik ya, mobilya ve dekorasyon işi son kertede bir zevk meselesidir. Türkiye'de egemen olan klasik mobilyalarla elbette muhtaç değilsiniz ve iş modern oturma gruplarına geldiğinizde önünüzde birçok seçenek var. 

Örneğin bunun gibi bir sandalye ve yanındaki sehpa işlevi gören küçük tabure, girdiği her salonun yıldızı olup, 'ben buradayım' diye bağırabilecek türden modern bir mobilya. Tabii bu örnekte gerek duvar kâğıdının deseni, gerekse de perdenin artırdığı geometri vurgusu ve metalik renklerin kusursuz uyuma neden olduğunu da gözden kaçırmamak gerekiyor. 

Oturma grubu konusunda siz neye dikkat ediyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın lütfen.

Oturma grubu seçmek isteyenlere ilham vermesi için bir derleme hazırladık.
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!