Harika yemek masaları ile 9 geniş mutfak tasarımı | homify

Harika yemek masaları ile 9 geniş mutfak tasarımı

Homify TR Homify TR
Beylerbeyi Villa HD Eklektik Mutfak Ahşap Beyaz
Loading admin actions …

Eski tip evlerde mutfak ve salondan ayrı bir yemek odası olsa da, bugün yemek alanları genellikle salona ya da mutfağa dahil olarak dizayn ediliyor. Modern tarzın açık ve akıcı yaşam alanlarının bir ürünü olan yemek alanları içinde bulunduğu salon ya da mutfağın aslında daha fonksiyonel ve daha hareketli olmasını sağlıyor. Konforlu bir yemek alanına sahip modern bir mutfak ise, sağlıklı ve pratik bir yaşam tarzı oluşturmanın ve iyi organize edilmiş yaşam alanları yaratmanın en iyi yollarından biri. 

Bu yazımızda birbirinden güzel, etkileyici ve kullanışlı yemek alanlarına sahip mutfak tasarımlarını derledik. Eğer siz de mutfağınızda göz alıcı bir yemek alanı oluşturmak istiyorsanız profesyonel iç mimarlar tarafından tasarlanan aşağıdaki örnek projelerden ilham alabilirsiniz. 

1- Modern ve kullanışlı bir alan

Mutfak alanını ikiye bölmek ve bir tarafına mutfak ünitelerini diğer tarafa yemek masasını yerleştirmek çoğu zaman oldukça kullanışlı ve şık alanlar yaratır. Özellikle bu örnekteki gibi geniş bir dikdörtgen forma sahip olan mutfaklarda çok büyük olmasa da dört kişilik bir yemek masası ile samimi bir atmosfer ortaya çıkarabilirsiniz.

2- Çarpıcı renk kullanımı

Bu mutfak tasarımında ise ilk dikkat çeken renk kullanımı. Mat siyahın beyazla bir araya gelerek oluşturduğu muhteşem bütünlüğe modern sandalyelerin hardal renkli dokusu eşlik ediyor. Aile yemekleri için tasarlanan bu yemek alanında çok büyük ve kalabalık bir masa tercih edilmemiş, böylece oldukça ferah ve akıcı bir dekorasyon oluşturulmuş.

3- Country stilin benzersiz bir örneği

Country tarzı mutfaklar son yılların en öne çıkan trendlerini oluşturuyor. Bu şık country mutfakta ise muhteşem bir yerleşim ve etkili bir dekorasyonla karşılaşıyoruz. L şeklindeki mutfak ünitesinin önünde şık bir yemek masasının yanı sıra, yüksek tabureler ile yemek pişirirken sohbet ve dinlenme alanı olarak kullanılabilecek, mutfak adasına entegre küçük bir oturma bölümü daha var.

4- Zarif ve fonksiyonel

Yemek alanınız için masa modeli seçmek, aslında dekorasyon için en belirleyici adımlardan biridir. Yemek masaları genellikle kalabalıklaştıkça hem en hem de boy olarak genişlerler. Ancak geleneksel bir tasarım yerine mutfağınızın formuna uygun masa tasarımlarını tercih edebilirsiniz. Bu örnekte 6 kişilik uzun ve ince bir masa kullanılmış. Oldukça zarif ve fonksiyonel.

5- Açık planlı salonlar için

2+1 Dublex Mutfak Erden Ekin Design Modern Mutfak
Erden Ekin Design

2+1 Dublex Mutfak

Erden Ekin Design

Yemek alanları genellikle salon ya da mutfakta bulunuyor dedik ama elbette açık planlı modern evlerde bu üç alan bir arada olabiliyor. Üstelik bu açık plan tasarımlar her geçen gün giderek daha da çoğalıyor. Açık mutfak salon planlarında tabii ki en doğru ve yaygın tasarımlar, oturma alanı ile mutfak arasına konumlanan yemek masası yerleşimleri. Bu yerleşimde yemek masası hem mutfak ve oturma odası arasında akıcı bir geçiş sağlıyor hem de mutfağı oturma odasından ayıran bir sınır işlevi görüyor.

6- U tipi mutfaklar

U formlu mutfaklar her zaman içinde yemek yapmanın en keyifli ve pratik olduğu mutfaklar olmuştur çünkü özellikle bu örnekteki gibi geniş bir U mutfakta bolca tezgah ve depolama alanınız olur. Çalışma alanının geniş olması da fonksiyonellik açısından vazgeçilmez özelliklerden biridir. Ancak U mutfaklarda yemek masası yerleşimi biraz sıkıntılı olabiliyor. Bu tasarımda mutfak ünitesine dik açıyla yerleştirilmiş yemek masasıyla muhteşem bir çözüm bulunmuş.

7- Ada mutfağın bir parçası

Beylerbeyi Villa HD Eklektik Mutfak Ahşap Beyaz
HD

Beylerbeyi Villa

HD

Fonksiyonel ve şık mutfakların vazgeçilmezlerinden biri de mutfak adaları. Mutfak adaları pek çok farklı model ve boyutta tasarlanabiliyor. Bu örnekteki gibi bazı ada mutfaklar yemek masasını da içeriyor. Lavabonun da diğer tarafta bulunduğu bu ada mutfak modeli hem şık hem de çok fonksiyonlu…

8- Depolama alanı ve masa bir arada

Mekan Tasarımı Bilgece Tasarım Modern Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Bir başka mutfak adası örneğinde bu defa yemek masasının baskın olduğunu görüyoruz. Beş kişilik bir oturma alanına sahip olan ada mutfağın bir kenarında ise tezgah ve depolama alanı bulunuyor.

9- Yuvarlak masalı şık tasarım

Elbette şık ve etkileyici yemek alanlarından bahsederken yuvarlak masaları da unutmamak gerekir. Yuvarlak masalar, küçük alanlarda kalabalık olmayan yemek alanları oluşturmak için idealdir.

Eğer yemek alanınız için nasıl bir masa seçeceğinize karar veremiyorsanız size rehberlik edecek bir yazımız var, bkz: Yemek masası: Yuvarlak mı dikdörtgen mi?

Bu dekorasyonlardan hangisi size daha çok hitap ediyor?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!