Açık planlı evlerde salon ve mutfağı genişletmenin 10 yolu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Açık planlı evlerde salon ve mutfağı genişletmenin 10 yolu

Homify TR Homify TR
Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL Modern Oturma Odası Rengin Mimarlık Modern
Loading admin actions …

Açık planlı evler modern yaşam ve mimarinin en yaygın formlarından biri. Aslında Türkiye’de 90lı yıllardan itibaren Amerikan mutfak olarak da bilinen açık mutfak-salon planları apartman dairelerinde uygulanmaya başladı ancak bugün hem apartmanlarda hem de villa tipi evlerde çoğunlukla bu konsept kullanılıyor. 

Açık planlı, yani oturma odası, mutfak ve yemek odasının bir arada tasarlandığı yaşam alanları bugün hem modern yaşam tarzına uyum sağlıyor ve daha akıcı ve ferah yaşam alanları yaratıyor hem de alan tasarrufu açısından oldukça ideal bir yerleşim sunuyor. Ancak elbette özellikle daha küçük metrekarelere sahip olan evlerde açık mutfak ve oturma odasının alanı her zaman yeterli gelmeyebiliyor. Özellikle iç içe geçen alanlarda sıkışıklık hissi evlerimizin yeterince ferah görünmemesine neden olabiliyor. Ancak açık planlı evlerin bir diğer güzelliği bu sıkışıklık hissine küçük odalara göre çok daha kolay çözümler bulunabilmesi. Nasıl mı? İşte hepsi profesyonel iç mimarlar tarafından özenle tasarlanmış örnekler ve açık planlı evinizi daha geniş ve ferah göstermek için ilham veren fikirler…  

1- Alçak mobilyalar

Evinizin oturma odasında olabildiğince ferah ve iç açıcı bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız tavan yüksekliğini görsel olarak arttıracak ve daha çok boş alan hissi verecek olan alçak mobilyaları tercih etmenizi öneriyoruz. Yüksek sırtlı kanepe ve koltuklar mobilyalar arasındaki akıcılığı engelleyerek daha kalabalık bir görünüm yaratırlar. Üstelik bu örnekteki gibi konforlu ve alçak mobilyalar son yılların en gözde trendlerini de oluşturuyor.

2- Bar tabureleri

Eğer küçük bir açık mutfak-salondan söz ediyorsak mutlaka yüksek bar taburelerinin kurtarıcı ve fonksiyonel özelliklerinden de bahsetmemiz gerekir. Yüksek tabureler ile oluşturulan yemek alanlarıklasik yemek masaları kadar yer kaplamaz ve daha dinamik bir görünüm oluşturur.

3- Geniş camlar

Interior Designs Modern Mutfak CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

Interior Designs

CCT INVESTMENTS

İç mimaride en önemli ve bilinen kurallardan biri de eğer ferah alanlar istiyorsanız camları olabildiğince genişletmeniz gerektiğidir. Boydan boya ve hatta zeminden tavana uzanan cam pencere ve kapılar alan genişliğini de görsel olarak arttırır.

4- Doğru yerleşim ile akıcılık yaratmak

House A1 - A1 Evi Modern Oturma Odası HANDE KOKSAL INTERIORS Modern
HANDE KOKSAL INTERIORS

House A1 – A1 Evi

HANDE KOKSAL INTERIORS

Açık planlı evlerde en önemli faktörlerden biri de doğru yerleşim. Karmaşık ve dağınık duran bir yerleşim alanın olduğundan daha dar ve küçük görünmesine neden olur. Mümkün olduğunca akıcı bir plan için bu örnekte olduğu gibi mutfaktan yemek alanına ve yemek alanından salona geçiş koridorları oluşturulmalı.

5- Doğallık her zaman işe yarar

Provence Villa in İstanbul Kırsal Mutfak Orkun İndere Interiors Kırsal/Country
Orkun İndere Interiors

Provence Villa in İstanbul

Orkun İndere Interiors

Doğal malzemeler her zaman daha sıcak, samimi ve daha iç açıcı yaşam alanları yaratıyor. Ahşap malzemeler kullanmak da mutfak alanında doğallığı yakalamanın en güzel yollarından biri. Ayrıca bu örnekteki gibi tavana monte edilen tencere tava askıları ile depolama alanını çoğaltabilir ve daha geniş ve fonksiyonel bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

6- Çift renkli dolaplar

Eşittir Mobilya – Eşittir Mobilya Katalog Resimleri: modern tarz , Modern
Eşittir Mobilya

Eşittir Mobilya Katalog Resimleri

Eşittir Mobilya

Mutfak alanında görsel olarak daha derin ve geniş bir atmosfer yaratmak için kontrast yaratan iki renkli mutfak dolaplarını tercih edebilirsiniz. Alt dolapların koyu üst dolapların ise açık renkli tasarlandığı mutfak üniteleri çok daha geniş ve yüksek tavanlı görünen dekorasyonlar ortaya çıkarıyor.

7- Renk geçişleri

Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL Modern Oturma Odası Rengin Mimarlık Modern
Rengin Mimarlık

Özel Villa Projesi – Silivri/İSTANBUL

Rengin Mimarlık

Renk geçişlerinden faydalanarak görsel derinlik oluşturmak için yalnızca mutfak dolaplarını değil duvarları da kullanabilirsiniz elbette. Bu örnek dekorasyondaki gibi çift renkli duvarlar yaşam alanını tek düzelikten kurtarıyor.

8- Sınırları belirginleştirmek

Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL Modern Oturma Odası Rengin Mimarlık Modern
Rengin Mimarlık

Özel Villa Projesi – Silivri/İSTANBUL

Rengin Mimarlık

Açık planlı evlerde fonksiyonel sınırları belirlemek oldukça önemli. Yemek alanı, oturma alanı ve mutfak akıcı geçişlere sahip olmalı ve aynı zamanda sınırları belirli ve düzenli olmalı. Bu örnekte geniş bir halı yardımıyla oturma alanının sınırları net bir şekilde belirlenmiş.

9- L kanepe modelleri

L kanepeler daha geniş ve ferah salonlar isteyenler için her zaman kurtarıcı olmuştur. Açık mutfaklı salonlarda da L kanepe tercih ederek oturma alanını daraltmadan daha akıcı bir görünüm yaratmak mümkün.

10- Mutfak adası

Açık Mutfak Planı İskandinav Mutfak MİMPERA İskandinav Seramik
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Ve tabii ki mutfak adaları… Mutfak ve salon arasına yerleşen bir mutfak adası hem mutfağın fonksiyonelliğini arttırarak daha fazla depolama ve tezgah alanı sağlıyor, hem de salon ve mutfak arasında sınırları belirginleştiriyor.

Eğer evinize bir mutfak adası yaptıracaksanız Ada mutfak yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şey başlıklı yazımıza da mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu fikir ve önerileri faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!