Açık dolap giyinme odası tasarımları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Açık dolap giyinme odası tasarımları

Homify TR Homify TR
P.Korkmaz Villası Modern Giyinme Odası avangard mimarlık Modern
Loading admin actions …

Kıyafetlerimiz ve ayakkabılarımız için depolama alanı modelleri bugün oldukça çeşitli. Geniş gardıroplardan gömme dolap ünitelerine pek çok farklı seçeneğe sahibiz ancak son yıllarda öne çıkan yatak odası tasarımlarında iç mimarlar genellikle dolap yerine küçük de olsa bir giyinme alanı yaratmayı tercih ediyorlar. Bunun en önemli nedenlerinden biri artık modern yaşam tarzı dolayısıyla giysilerimiz için çok daha fazla yere ihtiyaç duymamız ve düzenli bir giyinme alanının sabahları hazırlanırken hayatımızı kolaylaştırması. Ayrıca, sağlıklı bir uyku için yatak odalarımızı mümkün olduğunca minimal ve dinlendirici bir dekorasyonla döşemeliyiz ve bu yüzden dolapların uyku alanından başka bir yerde olması uyku hijyeni sağlamak için uzmanlar tarafından önerilen adımlardan biri. 

Giyinme odaları da bugün pek çok farklı şekilde dizayn edilebiliyor. Bazı büyük evlerin iç mimarisi yatak odasına ait bir banyo ve yanında bir de giyinme odası ile tasarlanıyor. Ya da bazı evlerde boş bir oda varsa bu oda giyinme odasına dönüştürülebiliyor. Geniş alanlara sahip giyinme odaları genellikle içinde kapalı dolaplar ve çekmeceler olan alanlar olarak dizayn edilir. Ancak bugünlerde öne çıkan giyinme odası stilini açık dolaplar oluşturuyor diyebiliriz. Açık dolaplı giyinme alanları özellikle geniş ve açık bir dolap olarak tasarlanıyor, böylece çok daha küçük alanlarda kullanışlı ve ferah bir giyinme alanı ortaya çıkarılabiliyor. Eğer siz de evinizde gelenekse dolaplar kullanmaktan sıkıldıysanız ve yatak odanızın bir bölümünü açık dolap giyinme alanına dönüştürmek istiyorsanız aşağıdaki örneklerden ilham alabilirsiniz. 

1- Yatak odasını daha dinlendirici hale getiren bir dönüşüm

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey Modern Giyinme Odası BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Açık dolapların en avantajlı tarafı ekstra bir odaya ihtiyaç duymadan, yatak odanızı bölümlendirerek bir giyinme odası yaratabilme fırsatı sunması. Elbette çok küçük bir yatak odasında bu biraz daha zor olacaktır ancak biraz geniş bir yatak odanız varsa, oldukça basit ve hızlı bir tadilatla muhteşem bir açık dolap giyinme eklentisi inşa edebilirsiniz.

2- Seperatör ile ayrılan giyinme alanları

Giyinme Odası Modern Giyinme Odası avangard mimarlık Modern
avangard mimarlık

Giyinme Odası

avangard mimarlık

Duvar ördürmek ve daha kapsamlı bir tadilat için bütçe ayırmak istemiyorsanız çok daha basit ama oldukça şık bir çözüm olarak seperasyon sistemlerini kullanabilirsiniz. Zeminden tavana uzanan bir seperatör yardımıyla yatak odanızı giyinme alanı olarak kullanacağınız açık dolaplardan ayırmak çok kolay.

3- İhtiyaca göre düzenleme

Bu stildeki giyinme odaları aslında pratikte içine girebildiğiniz kadar geniş giysi dolaplarıdır. Bu yüzden içlerini de ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre şekillendirebilirsiniz. Eğer evinizde açık dolaplı bir giyinme alanı yaptıracaksanız önce mutlaka ne kadar ve ne büyüklükte raflara, kaç adet çekmeceye ve ne genişlikte askılık alanına ihtiyacınız olduğuna karar vermek için mevcut dolabınızı ve giysilerinizi inceleyin.

4- Koridor oluşturan kullanışlı yerleşim

OAK SMOKED Modern Giyinme Odası Lantana Parke Modern Ahşap Ahşap rengi
Lantana Parke

OAK SMOKED

Lantana Parke

Açık giysi dolapları genellikle dar bir koridorun iki yanına yerleşen raf, askı ve çekmeceler olarak dizayn edilir. Bunun en önemli nedeni elbette bu tasarımın sağladığı yer tararrufu. Bu yerleşim düzeni özellikle küçük alanlar için oldukça ideal. Ayrıca bu örnekteki gibi geniş bir ayna ile de görsel derinliği arttırabilirsiniz.

5- Cam bölme

Eğer yatak odanızın genişliğini görsel olarak küçültmek istemiyorsanız cam bir bölmeye ne dersiniz? Hem oldukça çağdaş bir görünüm yaratan hem de şeffaf da olsa giyinme alanı ile uyku alanı arasında bir ayrım oluşturan bu cam bölmeler son yılların öne çıkan trendlerinden biri.

6- Sürgülü ve aynalı kapılar

Gül & Emin Timur Modern Giyinme Odası Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Gül & Emin Timur

Bilgece Tasarım

Aynalı bir sürgülü kapı ile oluşturulan açık dolaplı giyinme odaları da küçük yatak odaları için harikalar yaratan fikirlerden bir diğeri. Aynanın sağlayacağı genişlik ve ferahlık, sürgülü kapıların az yer kaplayan ve fonksiyonel kullanımını tamamlıyor.

7- Aydınlatma sistemleri

Giyinme odaları söz konusu olduğunda olmazsa olmazlardan biri de iyi bir ışıklandırma elbette. Giysilerinizi kolayca bulmanızı sağlayan vurgu ışıkları, açık dolaplı giyinme alanları için, tek bir noktadan yayılan genel aydınlatma ögelerinden çok daha ideal bir atmosfer ortaya koyuyor.

Eviniz için farklı ışıklandırma modellerine göz gezdirmek isterseniz bkz: Ev aydınlatma ürünleri ve sistemleri: 22 örnek fotoğraf

Bu giyinme alanlarından en çok hangisinin tasarımını beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!