Küçük bütçelerle büyük değişimler yaratmak için 5 ipucu | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Küçük bütçelerle büyük değişimler yaratmak için 5 ipucu

Homify TR Homify TR
Mobilya N'CREA Home Rustik
Loading admin actions …

Evlerimizdeki yaşam alanlarımızı yeniden dekore etmek, odalara yenilik katmak hayat kalitemizi arttıran ve bizi iyi hissettiren değişimler yaratır. Ancak dekorasyonumuzu yenilemek için belirli bir bütçe ayırmak zorundayız ve bu yüzden de çoğu zaman evimizde bir şeyleri değiştirmek istesek bile bunu erteliyoruz. Oysa evlerimize yeni bir görünüm ve taze bir enerji kazandırmak için illa büyük bütçeler ile hareket etmek zorunda değiliz. İşte evine yeni bir stil kazandırmak isteyen okurlarımız için ekonomik, şık ve trend öneriler…

1- Kendin-yap projeleri

PALET SEHPA KÜTÜKhouse Rustik Ahşap Ahşap rengi
KÜTÜKhouse

PALET SEHPA

KÜTÜKhouse

Son yıllarda tasarım, ev süsleme ve dekorasyon alanlarında internette en çok gördüğümüz ifadelerden biri DIY (Do-It-Yourself), yani Kendin-Yap. Herhangi bir profesyonelden yardım almadan evde kendimizin yaptığı dekoratif projeler tüm dünyada revaçta. Bunun en önemli nedenlerinden biri dekorasyon ve tasarım söz konusu olduğunda alışılmışın dışında stiller oluşturmanın trend olması. Artık fabrikasyon eşyalar değil, karakteristik özellikler taşıyan, yaşam tarzımızı ve stilimizi yansıtan eşyalar daha çok tercih ediliyor.

Kendin-Yap projelerinin estetik avantajlarının yanı sıra ekonomik ve ekolojik yararları da oldukça dikkate değer. Evinizdeki kullanılmayan eşyaları, eskiyen mobilyalarınızı farklı kendin-yap projeleri ile şık ve yenilikçi aksesuarlara dönüştürebilir, el becerilerinizi konuşturarak yepyeni mobilyalar ortaya çıkarabilirsiniz. Eski bir tabağı bir duvar dekoruna dönüştürmek, bir merdiveni havlu askısı olacak şekilde elden geçirmek ya da satın alacağınız ham malzemelerle kendi dolap ve raflarınızı inşa etmek… Tüm bunlar hem yeni bir hobi edinmenize hem de evinizi güzelleştirmenize neden olabilir! Üstelik oldukça ucuza, hatta bazen hiç para harcamadan, evdeki malzemeleri kullanarak.

Eğer kendin-yap projeleri ile ilgileniyorsanız homify bünyesindeki Kendin-Yap sayfalarındaki örnek projelerden de ilham alabilir ve kendi yaptığınız projeleri de sayfalarımıza yükleyebilirsiniz.

2- Detaylara odaklanın

Ev dekorasyonu söz konusu olduğunda değişim için aklımıza ilk olarak en büyük ve geniş tasarım unsurları gelir. Örneğin mutfağını yenileyecekler mutfak dolaplarını değiştirmeyi düşünür, oturma odası için ilk olarak oturma grubu mobilyalarına bakarız. Oysa deneyimli iç mimar ve dekoratörlerin en büyük sırlarından biri de ayrıntılara odaklanmaktır.

Evinizde değişim yaratmaya detaylardan başlarsanız aslında küçük şeylerin ne kadar büyük fark yaratacağını da göreceksiniz. Örneğin mutfak dolaplarının kulplarını değiştirmek, mutfak lavabosunun bataryasını ilgi çekici ve şık bir modelle değiştirmek; oturma odasında sadece bir duvarı vurgu ve derinlik yaratacak bir renk ile boyamak ya da duvar kağıdı ile kaplamak, sehpaları yenilemek; yatak odasında yatak başı abajurlarını değiştirmek… Kısacası, mobilyaları değiştirmek için bütçe ayırmak yerine küçük dokunuşlarla çok daha ucuza fark yaratan bir değişim ortaya çıkarmak mümkün.

3- Ev tekstili

Yatak odası Modern Yatak Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Yatak odası

ANTE MİMARLIK
Dekorasyonda genellikle ikinci plana atılan unsurlardan biri de ev tekstili ürünleri. Oysa kumaşlar, bir evin dokusunu ve karakterini belirleyen çok önemli tamamlayıcılar. Mobilyalarınızı değiştirmek yerine ev tekstil ürünlerine odaklanarak çok daha ekonomik bir değişim yaratabilirsiniz. Koltuklarınız için yeni örtüler alabilir, perdelerinizi değiştirebilir, modern ve konforlu nevresim takımları edinebilirsiniz.

4- Duvar dekorasyonu

Renkli koridor Modern Koridor, Hol & Merdivenler J.Design Modern
J.Design

Renkli koridor

J.Design
Duvarların rengi, dokusu, desenleri ve süslemeleri dekorasyonda en belirleyici unsurlardan biri. Evinizde hiçbir şeyi değiştirmeden yalnızca duvar boyasını yenilemek, yeni bir duvar dekorasyonu stili yaratmak yepyeni bir atmosfer ortaya çıkaracak ve her şey değişmiş gibi hissettirecektir.

5- İkinci el alışveriş

Mavi Konsol (N'CREA MAVİ KONSOL) N'CREA Home Rustik
N'CREA Home

Mavi Konsol (N'CREA MAVİ KONSOL)

N'CREA Home

Genellikle evlerimizi dekore ederken en iyisi ve en yenisi olsun isteriz ve bu yüzden de bütün mobilyaları yeni alırız. Bu da elbette ekonomik olarak bütçemizi en çok zorlayan kalemlerin başında gelir. Oysa aslında ikinci el mobilyalar ile de evlerimizin dekorasyonunda harikalar yaratmak mümkün. Üstelik shabby chic gibi eski eşyaların yenilenerek çok daha romantik ve nostaljik bir stil ile dekorasyona kazandırılması akımı son yılların tüm dünyada en öne çıkan tasarım trendlerinden birini oluşturuyor.

İkinci el eşyaları biraz elden geçirerek harika dekorasyonlar ortaya çıkarmak için bkz: Romantik şıklık: Shabby chic salon dekorasyonu

Peki siz yenilik istediğinizde evinizde neleri değiştiriyorsunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!