Yüksek tavanlı iç mekanlara 8 harika örnek | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Yüksek tavanlı iç mekanlara 8 harika örnek

Homify TR Homify TR
Modern Oturma Odası homify Modern
Loading admin actions …

Türkiye’de inşaat yönetmeliklerine göre bir odanın tavan yüksekliği en az 260 cm olmalı. Bu yükseklik çoğu evde 3 metre olarak uygulanıyor ve 3 metrenin üzerindeki yükseklikler için yüksek tavanlı ifadesi kullanılıyor. Genellikle geniş ve lüks evlerde yaşam alanlarını daha görkemli hale getirmek için yüksek tavanlı mimari planlar uygulanıyor. Yüksek tavanlı yapılar her zaman daha görkemli, ferah ve lüks görünürler. Ancak yüksek tavanlı evlerin dekorasyonu aslında çok daha zordur çünkü bu uzun ve geniş alanı doğru şekilde tamamlayan bir tasarım, yaşam alanlarının soğuk ve boş hissettirmesine neden olabilir.

Bu yazımızda yüksek tavanlı evlerin sayfalarımızda öne çıkan başarılı örneklerini derledik. İşte tüm güzellikleri, görkemleri ve ferahlıklarıyla yüksek tavanlı iç mekanlar…  

1- Asma katlı planlar

Yüksek tavanlı mimariler aslında tarih boyunca her zaman lüksü ve görkemi temsil eden yapılar olmuşlar. Ancak bugün bu lüks modernlik ve fonksiyonellik ile bir araya gelen tasarımlarda kendini gösteriyor. Bugünün en trend mimari planlarından biri asma katlı yüksek tavanlar. Böylelikle yüksek tavan görkemi ana yaşam alanında etkisini sürdürürken aynı zamanda bu yükseklik fonksiyonel olarak da değerlendiriliyor. Üstelik bu tarz dekoratif açıdan da çok daha göz dolduran ve soğuk bir atmosfer oluşmasını engelleyen bir görünüm oluşturuyor. 

Bu örnek yüksek tavanlı projede, açık planlı salonun mutfak tarafının üzerine çocuk oyun alanı olarak kullanılan bir asma balkon yapılmış. Bu asma katın cam duvarları, ferahlığı engellemeden şık ve akıcı bir görünüm sağlıyor. 

2- Sarkıt aydınlatma ögeleri

Yüksek tavanlı yaşam alanlarında boşluk hissini engellemenin en şık yollarından biri de sarkıt aydınlatma üniteleri kullanmaktır. Uzun avizeler görsel odak noktasını yukarıya çeker ve böylece mobilyaların bulunduğu alan ile yukarıdaki boşluğun arasındaki dengeyi sağlarlar. Özellikle bu harika örnekteki gibi görkemli ve büyük bir sarkıt, odayı daha gösterişli hale getirmek için bire bir!

3- Geniş pencereler

Eklektik Oturma Odası homify Eklektik

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yüksek tavanlı bir odada görsel dengeyi sağlamak için mobilyalarla tavan boşluğu arasında orantılı bir akış sağlanması gerekiyor. Profesyonel mimarlar bu akışı sağlamak için çoğunlukla bu örnekteki gibi yüksek pencereler kullanır. Geniş ve uzun camlar hem odanın dengesini sağlar hem de içeride muazzam bir ferahlık yaratır. 

4- Büyük ev ağaçları

Modern Oturma Odası homify Modern

Doğal unsurlar sadece yüksek tavanlı evlerde değil, her formdaki yaşam alanlarında fark yaratır. Odanın yüksekliğine uygun boyutta seçilen bir salon bitkisi de dekorasyonun stilini bir adım öteye taşımanın en güzel yollarından biri. 

5- Tavanı vurgulayan tasarımlar

NUUN MİMARLIK – K.M EVİ, SAKARYA: modern tarz , Modern
NUUN MİMARLIK

K.M EVİ, SAKARYA

NUUN MİMARLIK

Görsel odak noktasını yukarı çekmenin ve odadaki dengeyi sağlamanın bir diğer yolu da elbette tavan dekorasyonu. Tavanı vurgulayan dekoratif tasarımlar yüksek tavanlı evlerde her zaman çok daha şık ve görkemli bir tarz yaratır. 

6- Şık ve görkemli perde modelleri

Özellikle klasik bir şıklık ve lüks ortaya çıkarmak isteyenler için perdelerin de çok büyük bir önemi var. Yüksek pencerelere eşlik eden şık ve göz alıcı perdeler…  

7- Duvarlarda doğallık ve sıcaklık

REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ Akdeniz Oturma Odası İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK Akdeniz Taş
İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK

REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ

İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK

Boşluk ve soğukluk etkisinden kurtulmanın bir diğer yolu ise duvarları daha canlı, sıcak ve doğal tutmak. Bunu elbette duvar dekorasyonu üzerinde durarak da yapabilirsiniz ancak bu örnekteki gibi doğal taş duvarlar ya da taş kaplamalar da bu konuda en çok öne çıkan başarılı tasarımları oluşturuyor. 

8- Depolama alanları

homify: minimalist tarz , Minimalist

Özellikle yatak odaları ve koridor alanlarında yüksek tavanı daha fonksiyonel hale getirirken aynı zamanda mekana sıcaklık ve hareket katmanın bir yolu da tavana kadar uzanan depolama üniteleri kullanmak. Bu örnekteki gibi cam kapaklı dolaplar çağdaş bir estetik ve daha şeffaf bir görünüm ortaya koyuyor. 

Farklı geniş depolama ünitesi modelleri için bkz: Çok fazla eşyası olanlar için devasa dolaplar: 9 örnek fotoğraf 

Siz yüksek tavanlı evlere en çok hangi dekorasyon stilini yakıştırıyorsunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!