İzmirli firmadan iki harika kır evi örneği | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İzmirli firmadan iki harika kır evi örneği

Homify TR Homify TR
Sosyal Bir Tesiste Sağlıklı Küçük Ev - 2019 ASK MİMARLIK İNŞAAT
Loading admin actions …

Emekliliğimizde yemyeşil bir bahçeyle çevreli küçük bir kır evinde yaşamak pek çoğumuz ortak hayalidir. Hatta bu hayali yıllar sonrasına ertelemeden gerçekleştirmenin yollarını bulmaya çalışırız kimi zaman. Ama küçük de olsa müstakil bir ev sahibi olmanın pek kolay olmadığını da hepimiz biliyoruz. Üstelik doğayla iç içe olmak adına yemyeşil bir arazinin ortasına çirkin bir betonarme ev yaptırmak da hiç cazip bir fikir değil. İşte tam bu noktada doğayla uyumlu ev alternatifleri devreye giriyor. Küresel ısınmanın gözle görülür etkilerinin de artışıyla birlikte çevre konusunda artan duyarlılık hemen her alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de doğaya dönük alternatiflerin çoğalması yönünde bir trend başlattı. Bu yazımızda bir kır evinin hayalini kuranlara ilaç gibi gelecek iki harika kır evi projesini sizler için inceledik. İzmir merkezli ASK Mimarlık İnşaat imzasını taşıyan bu evler, gerek görünümleri gerekse de kullanılan malzemeleri ise çevreyle barışık bir mimari anlayışın ürünleri.

Doğanın içinde, doğayla barışık

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

ASK Mimarlık'ın hemen her projesinde ön planda tuttuğu biyofilik tasarım anlayışı çerçevesinde dizayn edilen bu küçük ev oldukça şık bir kır evi örneği. Dış cephesinde kırmızı tonlarında ateş tuğlaları kullanılan evin iç kısımlarında ise ağırlık olarak doğal ahşap ürünlerine yer verilmiş. İhtiyaçtan fazla hacim kaplayarak gereksiz bir malzeme sarfiyatına sebep olmak ve fazladan karbon ayak izi üretmek yerine tam da bir kır evinden beklenildiği gibi kompakt bir tasarıma sahip.

Detaylı planlama, kusursuz uygulama

Her profesyonel mimarlık firmasının yapacağı gibi burada da proje önce bilgisayar ortamında bütün detaylarıyla tasarlanmış. Evin cehpesi, çevresi, arazi içindeki yerleşimi gibi pek çok detay da bu aşamada gözden geçirilmiş. Her şey hazır olduktan sonra yapılan uygulama ve inşaat sürecinin kusursuzluğunu modellemeler ile gerçek fotoğraflar arasındaki yakınlıktan da anlayabiliyoruz.

Bahçeyle bütünleşen iç mekânlar

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Evde kullanılan iki kanatlı ve sürgülü geniş cam kapılar sayesinde bahçeye kesintisiz bir erişim sağlanmış. Aynı zamanda içeride otururken bile bahçeyle bütünleşik bir görüntü oluşmasına da imkan veren cam kapılar, ısı yalıtım değeri yüksek ürünlerden seçilmiş.

Country tarzı mutfaklı yaşam alanı

Kır evinin ana bölümü olan yaşam alanında country tarzı bir mutfak kullanılmış. Mutfakta, zeminlerde, çatıda ve diğer detaylardaki yoğun ahşap kullanımı kır evi tasarımını bir kat daha vurguluyor.

Eksiksiz bir banyo

Banyo genel görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Banyo genel görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Bir kır evinde yaşamak demek modern hayatın konforlarından büsbütün kopmak anlamına gelmiyor elbette. Bu anlayışla kır evine oldukça şık ve eksiksiz bir banyo koyulması da ihmal edilmemiş.

Ahşap çatı taşıyıcı sistem

Ahşap çatı taşıyıcı sistemi ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country Ahşap Ahşap rengi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Ahşap çatı taşıyıcı sistemi

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Kır evinin çatısında geleneksel ahşap çatı taşıyıcı sisteme yer verilmiş. Yüksek kaliteli ahşap malzeme kullanılan çatı örtüsünün altında fazladan bir katman bulunmuyor. Böylece yaşam alanı doğrudan çatı eğiminin ahşap görüntüsüne bakıyor. Bu da gerçek bir kır evi tasarımının olmazsa olmazlarından.

Soğuk kış geceleri için sıcacık bir şömine

Doğal taş örgülü harika şöminenin iki yanındaki duvarlarda yine benzer desende bir doğal taş kaplamasına yer verilmiş. Yatak odasına açılan kapıda kullanılan güçlü siyah renk ise oldukça iddialı bir kontrast oluşturuyor. Bu noktadan baktığınızda her bakımdan kır evi tasarımının hakkını veren bir manzara gözünüzü dolduruyor.

Mini ahşap ev

Hem daha mütevazi hem de doğaya daha yakın bir alternatif arayanlar içinse bu mini ahşap ev tek kelimeyle mükemmel bir alternatif. Hafif çelik iskelet üzerine oturtulmuş doğal ahşap giydirme kullanılan evin maliyeti oldukça düşük. Dahası bir prefabrik ev kadar kolaylıkla inşa ediliyor ve çok kısa sürede hizmete hazır hale geliyor.

Pratik, sağlam ve konforlu

Dış cephe kaplaması yapımı Kırsal Evler ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country Ahşap Ahşap rengi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe kaplaması yapımı

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Çelik iskeleti sayesinde hem yağış yüküne hem de doğal afetlere karşı oldukça yüksek bir dayanım gösteren bu mini ahşap ev aynı zamanda oldukça sağlam ve uzun ömürlü. Tüm bunların yanında elbette ahşabın doğal konforu ve keyfi de işin en büyük artısı.

Gözünüz arkada kalmasın

Dış cephe bitmiş görsel Kırsal Evler ASK MİMARLIK İNŞAAT Kırsal/Country Ahşap Ahşap rengi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe bitmiş görsel

ASK MİMARLIK İNŞAAT

İster kır evi yaptırın, isterseniz çok katlı bir apartman; bir inşaat işine girişiyorsanız yanınıza güvenilir bir firma aldığınızdan emin olmaya çalışın. Güçlü referansları ve pek çok farklı alandaki deneyimi ile ASK Mimarlık ekibi İzmir'de bu güveni sağlayabilmiş firmalar arasında yer alıyor. Doğru sonuca ulaşmak için doğru adımlar atmak gerekir. Bir ev yaptırmak için de güvenilir bir mimarlık firmasına başvurmak her zaman en doğru ilk adımdır.

Bu küçük ve şirin kır evlerini yapan firmanın daha kapsamlı bir inşaat projesini incelediğimiz İzmir'de örnek bir kentsel dönüşüm projesi yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.


Bu evleri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!