Doğal malzemelerle sağlıklı ve şık bir çocuk odası | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Doğal malzemelerle sağlıklı ve şık bir çocuk odası

Homify TR Homify TR
Çocuk Odası Tasarımı Klasik Çocuk Odası Yeşil Aks Mimarlık Klasik
Loading admin actions …

Çocuk odası tasarımı pek çok dekorasyon projesinde üzerinde fazla durulmayan bir alandır. Kimi zaman yalnızca klişe renk ve figürler kullanılır, bazen de evin genel çizgisine uydurmak adına çocukları gözetmeyen bir tasarım yapılır. Oysa çocuk odaları başlı başına özel bir alandır ve bu mekânlar için tasarım yapmak da oldukça titiz bir çalışma gerektirir. Her şeyden önce çocukların bedensel ve zihinsel sağlığını gözetecek bir tarz oluşturmak gerekir. Ayrıca bunu yaparken en sağlıklı malzemeler seçilmeli, en güvenli ürünler tercih edilmelidir. Dahası çocukların yaratıcı zekalarının gelişimine elverişli bir ortam yaratabilmek başarılı bir çocuk odası dekorasyonu için olmazsa olmazdır. Bu yazımızda tüm bu kriterleri başarıyla yerine getiren bir çocuk odasını sizler için inceledik. İstanbul merkezli Yeşil Aks Mimarlık imzası taşıyan bu proje kendi alanında örnek gösterilebilecek nitelikte oldukça başarılı bir çalışma. Gelin şimdi bu sağlıklı ve şık çocuk odasına biraz daha yakından bakalım.

Detaylı hazırlık, profesyonel tasarım

Çocuk Odası ve Çalışma Masası Tasarımı Klasik Çocuk Odası Yeşil Aks Mimarlık Klasik
Yeşil Aks Mimarlık

Çocuk Odası ve Çalışma Masası Tasarımı

Yeşil Aks Mimarlık

Yeşil Aks Mimarlık oldukça geniş bir yelpazede tasarımlar yapmasına karşın kendi çizgisini oluşturabilmiş bir firma. Bu çizgiyi her işlerinde görmek mümkün. Klasik çizgilerin, country esintilerinin ve doğal malzemelerin karakterize ettiği bu tarzı bu çocuk odasında da net bir şekilde görüyoruz. Ancak ezberlenmiş bir tarzı mekâna uydurmaya çalışmak yerine ihtiyaçları ve imkânları tam olarak tespit eden detaylı bir hazırlık yapılmış. Ve bu veriler ışığında tasarım çalışması gerçekleştirilmiş.

Sağlıklı ve işlevsel mobilyalar

Çocuk Odası ve Yatak Tasarımı Klasik Çocuk Odası Yeşil Aks Mimarlık Klasik
Yeşil Aks Mimarlık

Çocuk Odası ve Yatak Tasarımı

Yeşil Aks Mimarlık

Odayı kullanacak olan iki kardeş için özel olarak hazırlanan mobilyalarda birinci kalite ahşap kullanımı tercih edilmiş. Çocuk sağlığı için son derece elverişli olan ahşap malzeme aynı zamanda en doğal haliyle bile çok şık ve oldukça da uzun ömürlü. Alışılmış çocuk odası mobilyalarının ötesine geçmeyi başaran tasarımlarda pek çok ilginç detay bulunuyor. Ranzanın alt katına entegre edilmiş şık raf sistemi bunlardan yalnızca bir tanesi.

Kapsayıcı ve bütünleyici bir çalışma

Pencere Tasarımı Klasik Pencere & Kapılar Yeşil Aks Mimarlık Klasik
Yeşil Aks Mimarlık

Pencere Tasarımı

Yeşil Aks Mimarlık

Profesyonel dünya boşluk tanımaz. Birinin üzerinden atladığı bir iş nihayetinde bir başkası tarafından yapılır. Bu durumlarda ise sonuç genellikle pek parlak olmaz. Yeşil Aks Mimarlık, projelerinde bunun farkında olarak hareket ediyor ve kapsayıcı bir çalışma yürütüyor. Bu bağlamda çocuk odasının penceresinden perdelerine kadar her detay projeye dahil edilmiş. Odanın diğer unsurlarıyla uyumlu ve benimsenen çizgiye uygun bir tasarım yapılmış.

Tepeden tırnağa ahşap kalitesi

Odadaki ahşap kullanımı yalnızca mobilyalarla sınırlı değil. Zeminde de yine doğal ahşap tercih edilmiş. Her mekân için sağlıklı bir tercih olan ahşap çocuk odası zeminleri için çok daha cazip bir seçenek. Nefes alan ve yaşayan bir malzeme olmasının yanı sıra güçlü ses yalıtım değerleri sunması da çocuk odası zeminleri için ahşabı öne çıkarıyor.

Ezber bozan bir tarz

Çocuk Odası ve Duvar Malzemesi Klasik Çocuk Odası Yeşil Aks Mimarlık Klasik
Yeşil Aks Mimarlık

Çocuk Odası ve Duvar Malzemesi

Yeşil Aks Mimarlık

Çocuk odalarında genellikle mavi, pembe veya yeşil gibi renkleri, bulutlar veya gemiler gibi figürleri görürüz. Bunlar elbette kabul edilebilir uygulamalardır. Ancak her çocuk odasında bunların kullanılması da doğrusu gerçek bir klişeye dönüştü. Yeşil Aks Mimarlık ekibi bu çocuk odasında ezberleri bozan bir tarz yakalamış. Tümüyle doğal malzemelerin kullanıldığı, sadeliğin ve işlevselliğin öne çıkarıldığı bu tarz, çocukları belli temalara yönlendirmek yerine zihinlerini kendi istedikleri şeye odaklamalarına imkân verecek bir mekân hedeflenmiş. Ve bu konuda da gayet başarılı olmuşlar.

Yine bu ekibin imzasını taşıyan bir projeyi ele aldığımız Özgün, şık ve etkileyici: Country tarzı bir mutfak yazımız da ilginizi çekebilir.


Bu çocuk odasının dekorasyonunda kullanılan mobilyaları beğendiniz mi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!