Adana'da özgün stiliyle etkileyici bir dekorasyon projesi | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Adana'da özgün stiliyle etkileyici bir dekorasyon projesi

Homify TR Homify TR
Çalık Konsept Mimarlık – Adana Reşatbey Mahallesi'nde daire yenileme: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Çukurova bölgesinin tam kalbinde yer alan Adana, cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çok önemli bir kent olagelmiştir. Şehrin önemi bir ölçüde dünyaca ünlü bereketli toprakları ve bu topraklarda yetişen tarım ürünlerine bağlı olsa da bununla sınırlı değildir. Adana aynı zamanda gelişmiş bir sanayi ve ticaret kentidir. Öyle ki bugün devasa ekonomilere sahip olan kimi şehirler henüz küçük birer kasabayken bile Adana bölge ekonomisini sırtlayan önemli bir merkezdi. Şehir bu özelliğinden bir şey yitirmediği gibi son yıllarda inşaat sektöründe de ciddi bir atılım gerçekleştirdi ve birbiri ardına iddialı projeler görmeye başladık. Gerek konut gerekse de ticari alanda önemli inşaat projelerinin dikkat çeken örneklerinde imzası olan Çalık Konsept Mimarlık'ın bazı işlerini daha önce yazılarımızda işlemiştik. Bu yazıda ise geniş bir alanda faaliyet yürüten firmanın bir daire renovasyon ve dekorasyon projesini inceledik. Özgün stiliyle etkileyici bir şıklık sunan bu daireye dilerseniz biraz daha yakından bakalım.

Baştan aşağı yenilenen iç mekânlar

Yenileme projesi öncesinde dar bir antre ile girilen dairenin salon ve mutfak duvarları ortadan kaldırılarak girişten itibaren yekpare, geniş bir yaşam alanı oluşturulmuş. Bu tercih evin havasında ciddi bir değişiklik yaratmış ve çok daha iyi bir dekorasyon için de zemin hazırlamış. Bu bölümde pastel renklerin ağırlıkta olduğu sade ve şık bir çizginin hakim olduğunu görüyoruz. Çeşitli aksesuarlar, canlı bitkiler ve modern aydınlatma kurgusu da bu şıklığı tamamlıyor.

Çehresi değişen oturma odası

Tadilat öncesi gereksiz girinti ve çıkıntılarla bölünen oturma odasının duvarları daha rahat ve akıcı bir hale gelmesi için düzleştirilmiş. TV ünitesi için de iyi bir zemin oluşturan düz duvarlarda beyaz renk kullanılmış. TV'nin fonunda ise gri renkli bir duvar kağıdı kullanılarak odak etkisi yaratılmış. Evin kuzey cephesinde bulunan oturma odası genişletme çalışması öncesinde gün ışığından yeterince yararlanamaz durumdayken son halinde oldukça aydınlık ve ferah bir ortama sahip.

Açık mutfak

Duvarların kaldırılmasından sonra tek bir mekân haline gelen antre, salon ve mutfak birlikte tek bir hacimde bulunuyor olsalar da, işlevsel olarak çeşitli uygulamalarla gereken ayrımlar yapılmış. Mutfakta kullanılan çift işlevli mutfak adası bu uygulamalardan biri ve sonuç oldukça başarılı.

Rahatlık ve sıcaklık ön planda

Gösterişe kaçmadan modern ve sade bir şıklığın hedeflendiği oturma odasında rahatlığın ön planda olduğu sıcak bir ortam dikkat çekiyor.

Mutfakta beyaz zerafeti

Beyaz mutfaklarda sık karşılaştığımız bir renktir. Temizliği ve duruluğu temsil eden bu rengin mutfaklarda yaygın kullanılması da son derece olağan bir durum. Ancak beyazın kullanımı pek az mutfakta bu kadar zarif ve çekici bir görüntü yaratıyor. Akıcı bir tasarıma sahip parlak yüzeyli mutfak dolapları, açık renkli zemin ve yine beyaz olan duvarlar ankastre ürünlerdeki ve özellikle de evyede kullanılan siyah rengiyle çok başarılı bir kontrast oluşturuyor.

Banyoda duru bir estetik

Gereksiz dikkat çekici unsurların bulunmadığı yalın bir dizayna sahip banyoda oldukça derli toplu bir yerleşim dikkat çekiyor. İç hacmin son zerresine kadar kullanılması yerine ferah bir hava yaratan boşluktan yararlanılmış. Evin genelinde hakim olan sade çizgiler banyoda da duru bir estetik olarak kendini gösteriyor.

Pastel renklerin dengeli kullanımı

Bu dairenin dekorasyonunda belki de en belirgin özelliklerden biri her şeyin yerli yerinde ve son derece ölçülü olması. Hiçbir unsur diğerinden rol çalmıyor, öne çıkma çabasına girmiyor. Pastel renklerin dengeli kullanımı bunda önemli bir rol oynamış. Mutfaktan banyoya, oturma odasından koridorlara kadar her bölümde çok başarılı bir renk skalası görüyoruz.

Güven veren istikrarlı bir firma

Çalık Konsept Mimarlık'ın farklı alanlardaki projelerini incelediğimizde karşılaştığımız en dikkat çekici detaylardan biri estetik ve işlevselliği buluşturan modern tasarımlar oldu. Kendi tarzını oturtmayı başarmış ve referanslarıyla güven veren istikrarlı bir firma olduklarını söylemek gerekiyor. Çukurova bölgesinin bu başarılı ve deneyimli ekibinin imzasını taşıyan bir diğer projeyi incelediğimiz Ders kitaplarına girecek nitelikte bir modern daire dekorasyonu yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz

Böyle bir dairede yaşamak ister miydiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!