Retro tarz dekorasyon fikirleri: 12 örnek | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Retro tarz dekorasyon fikirleri: 12 örnek

Homify TR Homify TR
Suave.com.tr – Monopop Duvar Kağıtları: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Yenilikçi ve şık yaşam alanları dizayn ederken zaman zaman yüzümüzü geçmişe dönmemiz gerekir. Tıpkı modada olduğu gibi, dekorasyonda da geçmişin iz bırakan doku, renk, desen ve mobilya modelleri modern dokunuşlarla bir araya gelerek yepyeni trendler ortaya çıkarırlar. 

Retro tarzı iç tasarım da işte bu yüzden son yılların en öne çıkan dekorasyon stillerinden biri. Nostaljik dokunuşlarla geçmişi bugüne getiren retro stili evinizde pek çok farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda da nostaljik dokuları modern yaşam alanlarına uyarlamayı seven okurlarımız için bu stilin en güzel örneklerini derledik. 

1- Eski eşyaları dekorasyona kazandırmak

Retro tarz dekorasyonlarda eski stiller yeni formlar ile bir araya gelerek eşsiz bir atmosfer yaratır. Bu atmosferi yaratmanın en etkili yollarından biri de gerçekten eski eşya veya mobilyaların değerlendirilerek modern dekorasyonlara kazandırılması. Eski valizlerin çekmeceye dönüştüğü bu muhteşem tasarımda da bunun oldukça çarpıcı bir örneğini görebiliyoruz.

2- Geometrik ve renkli duvar kağıtları

Suave.com.tr – Monopop 4 Rulo Parça Duvar Kağıdı 50X280 Cm: modern tarz , Modern
Suave.com.tr

Monopop 4 Rulo Parça Duvar Kağıdı 50X280 Cm

Suave.com.tr

80li yıllarda geometrik desenler çok modaydı ve bu moda şimdilerde yeniden canlanıyor. Özellikle bu örnekteki gibi eskitilmiş dokulu geometrik desenli duvar kağıtları modern evlere göz alıcı bir hareketlilik ve nostaljik bir dokunuş sunuyor.

3- Üç boyutlu desenler

Konut 1+0 İskandinav Banyo Boraevgar İskandinav Seramik
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

Geometrik desenlerin yanı sıra üç boyutlu görünen geometrik desenler de en sık karşılaştığımız retro desenlerden. Üstelik bu desenler uygulandığı zemin ya da duvarda görsel derinlik de yaratıyor.

4- Nostaljik duvar aksesuarları

Vintage Painting WENGE HOME Endüstriyel
WENGE HOME

Vintage Painting

WENGE HOME

Duvarlardan bahsederken retro stil duvar aksesuarlarını da es geçmemek lazım. Duvarlarınızı geçmişi anımsatan desenli metal ya da ahşap tablolarla, eski reklamlardan renkli posterlerle süslemek evinizde retro stil oluşturmak için oldukça etkili, pratik ve ekonomik bir fikir.

5- Patchwork tekstil ürünleri

MPW Carpet – MPW Carpet: modern tarz , Modern
MPW Carpet

MPW Carpet

MPW Carpet

Son yılların en öne çıkan retro ve vintage tasarımlarından birini de patchwork ya da kırkyama adı verilen parçalı desenli tekstil ürünleri oluşturuyor. Eski zamanlarda giyim gereksinimini karşılamak için çeşitli bez parçalarının bir araya getirilerek ve değişik şekillerde desenler verilerek dikilmesi sonucunda oluşturulan patchwork tekstil ürünleri zamanla bir el sanatına dönüşmüş ve bugün modern yaşam alanlarına muhteşem bir karakter kazandırıyorlar.

6- Siyah beyaz karolar

Dama döşeme olarak da anılan siyah beyaz karolar da özellikle mutfak ve banyolara retro bir doku oluşturmak için harika seçeneklerden biri. Siyah beyaz karoların modası asla geçmiyor ve her zaman her tarza uyum sağlıyorlar.

7- Mutfaktan salona bir pencere

Eğer gerçek bir nostaljik dokunuş için biraz olsun tadilatı göze alıyorsanız mutfaktan salona bakan bir pencere açtırmayı mutlaka düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Eski Amerikan filmlerinden aşina olduğumuz bu geçiş, sadece retro bir atmosfer yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda oldukça fonksiyonel bir kullanım deneyimi de sunacak.

8- Eski model mobilyalarla yeni ve modern dokunuşlar

Galleria Gaia – L'UNICA DONNA: modern tarz , Modern
Galleria Gaia

L'UNICA DONNA

Galleria Gaia

Eski mobilyaların modern tarza uyum sağlayacak şekilde yenilenmesi de retro tarzın vazgeçilmezlerinden… Antikacılardan ya da eskicilerden bulduğunuz nostaljik modelli klasik koltuk ve kanapeleri vintage kumaşlarla kaplatıp yenileterek evinizde muhteşem dokular oluşturabilirsiniz.

9- Terrazzo şıklığı

Otel Odası Banyo Tasarımı Akdeniz Oteller Entrada Mimarlık Akdeniz Seramik
Entrada Mimarlık

Otel Odası Banyo Tasarımı

Entrada Mimarlık

16. yüzyılda İtalya’da ortaya çıkan terrazzo zeminler, atık granit, mermer ve taş parçalarının çimento harcı ile bir araya getirilerek kullanılması ile oluşturuluyor. En eski çevreci zemin kaplaması olarak bilinen terrazzo, bugün etkileyici görünümüyle yeniden revaçta. 

10- Damask motifler

Duvarlarda Rönesans etkisi! HannaHome Dekorasyon Klasik
HannaHome Dekorasyon

Duvarlarda Rönesans etkisi!

HannaHome Dekorasyon

Adını Suriye'nin başkenti, Türkçe'de Şam olarak bilinen Damascus'tan alan damask desenler de tarih boyunca her zaman etkileyici dekorasyonlar yaratmayı başaran motifleri oluşturuyorlar. Damask desenli duvar kağıtları da retro tarzı oluşturmak için oldukça klasik ve etkili bir yöntem. 

11- Retro aksesuarlar

Fabbrica Mobilya – Fabbrica Mobilya Merkez: modern tarz , Modern
Fabbrica Mobilya

Fabbrica Mobilya Merkez

Fabbrica Mobilya

Evinizde retro dokunuşlar elde etmek için illa ki tadilat ya da büyük mobilya değişikliklerine ihtiyacınız yok. Küçük katkılarla, retro aksesuarla da bu dokuyu yansıtabilirsiniz. Çevirmeli telefonlar, retro tarz aksesuarlar söz konusu olduğunda en öne çıkan ürünlerden biri.

12- Renkli buzdolapları

Didem & Serkan Ozbakan Modern Mutfak Bilgece Tasarım Modern
Bilgece Tasarım

Didem & Serkan Ozbakan

Bilgece Tasarım

Mutfağınızda retro dokunuşlar oluşturmak istiyorsanız ilhamını geçmişten alan renkli buzdolabı tasarımlarına mutlaka göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Kırmızı, sarı, yeşil gibi pek çok farklı renkte üretilen nostaljik tasarımlı bu buzdolapları elbette bugünün son teknolojisini sunuyorlar.

Yeni bir buzdolabı almayı planlıyorsanız Mutfağınıza uygun, en iyi buzdolabını seçmek için 8 ipucu başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.


Bu nostaljik örneklerden en çok hangisini beğendiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!