Çocuklarınızın hayallerini gerçekleştirebilecek 14 çocuk odası dekorasyonu fikri | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Çocuklarınızın hayallerini gerçekleştirebilecek 14 çocuk odası dekorasyonu fikri

Homify TR Homify TR
Hayretçi Kids Room Modern Çocuk Odası Pebbledesign / Çakıltașları Mimarlık Tasarım Modern
Loading admin actions …

Çocuk odası dekorasyonu pek çok farklı parametrenin gözetilmesi gereken oldukça özel bir tasarım alanıdır. Çocuk odalarında her şeyden önce herhangi bir risk taşımayan en doğal ve sağlıklı malzemeler tercih edilmelidir. Dekorasyonda ise çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi önündeki engelleri kaldıracak, hayal güçlerini tetikleyecek ve becerilerini geliştirmeleri için teşvik edecek unsurlar bir araya getirilmesi gerekir. Tam da bu yüzden çocuk odası dekorasyonu pedagoji, çocuk psikolojisi ve benzeri alanlarda asgari bir donanım sahibi olunması gereken bir alandır. Bununla birlikte halihazırda denenmiş ve uygulanmış, geçerliliği kanıtlanmış fikirlerden yararlanmak da çocuk odalarını dekore ederken kullanabileceğiniz iyi bir yöntemdir. Bu yazımızda her biri alanında yetkin uzmanlar tarafından tasarlanan çocuk odası dekorasyon fikirlerini sizler için bir araya getirdik.

1. Çok amaçlı oyun alanı

Kalafatoglu Marina Residence Modern Çocuk Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoglu Marina Residence

VERO CONCEPT MİMARLIK

Oyun alanı denince aklınıza çocuk parklarındaki standart oyuncaklar geliyor olabilir. Oysa çocukların hayal gücü bu standartlara sığmayacak kadar geniştir. Evinizdeki çocuk odasının büyüklüğüne ve biçimine göre çok farklı ve özgün oyun alanları yaratabilirsiniz.

2. Çocuğunuza ait küçük bir eve ne dersiniz?

Çocuklar kendilerine küçük evler yapmaya bayılırlar. Oturma odasındaki minderlerle minik bir ev yapmak hemen hepimizin çocukken oynadığı bir oyundur. Çocuk odasındaki karyolayı bu fikirden yola çıkarak düzenleyebilir, çocuğunuzun bütün kalbiyle benimseyeceği küçük bir eve dönüştürebilirsiniz.

3. Pastel tonlar

Çocuk odalarında genellikle çok canlı renkler kullanılır ve pek çok renge bir arada yer verilir. Oysa böyle bir renk cümbüşünün çocuk sağlığı üzerinde bir olumlu etkisi olduğuna dair kanıt yok. Buna karşın sakinlik ve huzur telkin eden pastel renkler çocuk odaları için oldukça iyi bir tercih olabilir.

4. Çok amaçlı yatak tasarımı

Üsküdar Tadilat Modern Çocuk Odası Tadilat Firması Modern
Tadilat Firması

Üsküdar Tadilat

Tadilat Firması

Yalnızca yatmak için kullanılan bir yatak yerine gündüz saatlerinde bir divana dönüşebilen çok amaçlı bir tasarım çocuk odanızda büyük bir değişim yaratabilir. Uzanıp kitap okumak veya bir şeyler dinlemek için şık bir divan çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

5. Tematik çocuk odaları

Kalafatoğlu Villa İç Mekan Modern Çocuk Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Çocuk odalarının en önemli fonksiyonlarından biri çocukların zihinsel gelişimine zemin hazırlamaktır. Çocuğunuzun ilgi alanlarından bir tema seçerek odasında uygularsanız hem çok seveceği bir odası olur hem de kendine bir hobi edinebilir.

6. Yeni nesil duvar kağıtları

DENİZCİ YAVRU FİL / vol-COC0811 Modern Çocuk Odası Dijivol Duvar Kağıtları Modern
Dijivol Duvar Kağıtları

DENİZCİ YAVRU FİL / vol-COC0811

Dijivol Duvar Kağıtları

Duvar kağıtları artık eskiden olduğu gibi belli renk ve desenlerle sınırlı olarak üretilmiyor. Bugün akla gelecek her türlü desen, resim, figür ve dokuya sahip duvar kağıdına kolayca ulaşmak mümkün hale geldi. Çocuk odaları için de harika alternatifler bulmak mümkün.

7. Güneş alan bir çalışma masası

Güneş ışığı hepimiz için çok önemli olsa da çocuk sağlığında son derece belirleyici bir yeri var. Pencere önüne konumlandıracağınız bir çalışma masasıyla çocuğunuzun güneş ışığından daha iyi yararlanmasını ve aydınlık sayesinde de göz sağlığını korumasını sağlayabilirsiniz.

8. Özel tasarım ranzalar

Birden fazla çocuğun kullandığı bir çocuk odasının olmazsa olmaz mobilyalarından biri de ranzadır. Ancak klasik simetrik ranza modeline bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Çeşitli depolama üniteleri ve rafların da dahil olduğu özel tasarım bir ranzayla çocuk odanızı çok daha şık bir hale getirebilirsiniz.

9. Kitaplıkları ihmal etmeyin!

4+1 Çocuk Odası Modern Çocuk Odası Erden Ekin Design Modern
Erden Ekin Design

4+1 Çocuk Odası

Erden Ekin Design

Her ne kadar bilgisayarların, akıllı telefonların, tablet ve e-kitapların çağında yaşıyor olsak da gerçek kitapların yeri kolay kolay dolmuyor. Çocuk odanızda bir kitaplığın ve elbette kitapların bulunması çocuğunuzun okuma alışkanlığı kazanmasına zemin hazırlayacaktır.

10. Ona alan açın

Çocuk odalarında sık yapılan bir hata da çok sayıda mobilya ve aksesuarı hiç boşluk bırakmadan yoğun bir şekilde dizmektir. Oysa çocuğunuzun geliştirebileceği bir odaya ve boş alana da ihtiyacı var. Çocuk odasında belli noktaları boş bırakın ve onun kendi zevklerine göre düzenlemesine izin verin.

11. Oyun köşesi

Çocuk odaları pek çok ebeveyn için esas olarak çocukların ders çalıştıkları odalardır. Oysa çocukların gelişiminde oyunların da en az dersler kadar büyük önemi vardır. Video oyunları için şık bir oyun köşesi çocuğunuzu aklını başından alacaktır.

12. Coğrafya tutkunu çocuklar için!

İnternet öncesi dönemde pek çok çocuğun en büyük zevkleri arasında atlas karıştırmak ve ülke bayraklarını öğrenmek yer alırdı. Şimdilerde bunun gibi ilgi alanlarına yönelen çocuklara fazla rastlamıyor olsak da odasına koyacağınız tam boy bir dünya haritasıyla çocuğunuza coğrafya sevgisi kazandırabilirsiniz.

13. Gizli aydınlatmalar

Özel olarak şekillendirilmiş panellerin duvar ve tavanlara uygulanmasıyla elde edilen üç boyutlu alanlardaki gizli aydınlatmalar pek çok yaratıcı dekorasyon çalışmasına olanak tanıyor. Ayrıca indirekt ışık sağlayan bu tip uygulamalar çocuğunuzun göz sağlığı için de iyi bir tercih.

14. Kara tahtalar geri döndü!

San Deco Chalkboard SAN DECO Klasik
SAN DECO

San Deco Chalkboard

SAN DECO

Yeni nesil kolay uygulanan kara tahta boyaları sayesinde son yıllarda ev dekorasyonunda kara tahtaya dönüştürülmüş yüzeylere sıklıkla rastlıyoruz. Her türlü çizim yapılabilen ve kolayca temizlenebilen kara tahtalar çocuk odaları için de kullanılabilecek basit ama bir o kadar etkili bir fikir.

Çocuk odaları için farklı dolap modelleri ve pratik depolama çözümleri yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.


Sizin çocuğunuz için bu odalardan hangisinin dekorasyonu daha ideal?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!