Pencerelerinizi daha büyük göstermenin 7 basit yolu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Pencerelerinizi daha büyük göstermenin 7 basit yolu

Homify TR Homify TR
İzmir Perde Modern Yemek Odası Micro Perde Modern
Loading admin actions …

Pencereler evlerimizin dışarıdaki açık hava ile birleştiği kesişim noktalarıdır ve bir evin ne kadar büyük pencereleri olursa o kadar ferah görünür. Bu yüzden de yeni nesil iç mimari tasarımlarda pencereler oldukça büyük tasarlanıyor; bazen zeminden tavana uzanan manzara pencerelerine, bazense boydan boya uzanan geniş ve görkemli pencere modellerine rastlıyoruz. 

Ancak eğer pencerelerin yeterince büyük olmadığı bir evde yaşıyorsanız, daha ferah yaşam alanları için büyük bir tadilatla pencerelerinizi genişletmeyi beklemenize gerek yok. (Pencere genişletme işleminin her mimari için uygun olmadığını, uygun olduğu durumlarda da oldukça zahmetli ve pahalı bir işlem olduğunu belirtelim.) Pencerelerinizi olduğundan daha büyük göstermek için deneyebileceğiniz bazı kolay ipuçları var. 

1- Geniş kornişler

KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE Modern Oturma Odası nihle iç mimarlık Modern
nihle iç mimarlık

KONSEPT YAPI YILDIZ PARK ÖRNEK DAİRE

nihle iç mimarlık

Perdeleriniz için korniş seçerken pencere genişliğinden daha uzun kornişler tercih edin ve perdelerinizi de pencerelerinizin değil kornişinizin boyutuna göre satın alın. Böylece perdelerinizi yalnızca pencerelerinizi örtecek şekilde değil, yan duvarlarda da kullanabilirsiniz. Yan duvarlara uzayan perdeler pencerelerin daha geniş ve büyük görünmesini sağlayacaktır.

2- Katmanlı perdeler

Perde Tasarım Klasik Giyinme Odası PİLE PERDE Klasik
PİLE PERDE

Perde Tasarım

PİLE PERDE

Pencerenin etrafında oluşturacağınız etkili ve görsel olarak çekici dekorasyonlar dikkati pencerenin etrafına çekecek ve böylece pencerelerin olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Katmanlı ve gösterişli klasik stil perdeler bunun için oldukça ideal seçimlerdir diyebiliriz.

3- Dikey perdeler

Dikey Perde İzmir Modern Yemek Odası Micro Perde Modern
Micro Perde

Dikey Perde İzmir

Micro Perde

Yeni nesil perde modellerine mutlaka göz gezdirmelisiniz. Dikey perde adı verilen ve görsel olarak çizgili bir görünüm oluşturan bu tarz perde modelleri özellikle kısa ve alçak pencerelerin çok daha uzun görünmesini sağlar. Yani tıpkı çizgili kıyafetlerin bizi olduğumuzdan daha uzun göstermesi gibi, dikey perdeler de pencerelerinizin boyutunu görsel olarak değiştirecektir.

4- Çıtalı pencereler

M&E TEKİNTAŞ HOME Kırsal Mutfak yücel partners Kırsal/Country
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Çıtalı pencere modelleri country stil dekorasyonlardan modern tarza, klasik yaşam alanlarından eklektik seçimlere kadar her tarz ile uyum sağlamayı başaran ve zamana meydan okuyan bir estetik güzelliğe sahip olan pencerelerdir. Çıtalı pencerelerin bir diğer özelliği de pencereyi olduğundan daha geniş ve uzun göstermesi. Hem dikey hem de yatay çıtalar yardımıyla pencereler boy olarak da en olarak daha büyük görünür. Pencerelerinize çıta ekleterek siz de hem daha şık hem de daha ferah yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz.

5- Alçak mobilyalar

CCT 172 Project in Trabzon Modern Oturma Odası CCT INVESTMENTS Modern
CCT INVESTMENTS

CCT 172 Project in Trabzon

CCT INVESTMENTS

Mobilyalarınız ne kadar geniş, büyük ve uzun olursa pencereleriniz de o kadar küçük görünecektir. Bunun için eğer küçük pencereli bir evde yaşıyorsanız evinizi dekore ederken daha alçak ve minimal mobilyalar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

6- Koyu duvar rengi

NURİ YELKOVAN EVİ Klasik Yatak Odası Mimoza Mimarlık Klasik
Mimoza Mimarlık

NURİ YELKOVAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, pencerenizin etrafında ilgi çekici bir görsel odak noktası oluşturabilirseniz pencereleriniz daha büyük görünecektir. Bunu perdelerinizde yapabileceğiniz gibi duvar rengi ve dekorasyonu ile de uygulayabilirsiniz. Pencere çerçevesinden daha koyu renkli duvarlar, pencerelerinizin daha geniş görünmesini sağlar. Beyaz bir duvarda yer alan pencereler daha küçük görünme eğilimindedir.

7- Uzun ve desenli perdeler

Hande Dizayn Perde – Perde Modelleri: modern tarz , Modern
Hande Dizayn Perde

Perde Modelleri

Hande Dizayn Perde

Perde seçiminde en büyük hata pencerenin bittiği yere kadar uzanan perdeler kullanmaktır. Kısa perdeler hem tavanı hem de pencereleri olduğundan daha basık göstererek içeride boğucu bir atmosfer yaratır. Her zaman yere değen uzun perdeler tercih etmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Perdelerinizi de desenli ve dikkat çekici renklerden seçerseniz, çok daha şık, akıcı ve ferah bir tasarım yaratabilirsiniz.

Evinizi güzelleştirmek için başka ekonomik ve pratik öneriler arıyorsanız tam size göre bir yazımız var, tıklayın: Evinizin çehresini değiştirecek 23 düşük bütçeli yenilik fikri

Bu ipuçlarını faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!