Eviniz için 10 garantili iç tasarım sırrı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Eviniz için 10 garantili iç tasarım sırrı

Homify TR Homify TR
Primus Villa Güzelbahçe Modern Yemek Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
Loading admin actions …

Bir ev döşemek, mobilya ve duvar rengi seçmekten çok daha fazlasıdır. Bir odanın içindeki tasarım unsurlarını belirli bir tarzda ve uyum içinde bir araya getirmek ve aynı zamanda işlevsel kullanım alanları ortaya çıkarmak çoğu zaman hiç de kolay bir iş değildir. Farklı fonksiyonlara sahip odalarda yerleşim planının ergonomik bir hale getirilmesi, aydınlatmanın nasıl olması gerektiği, hangi boya renginin dekorasyonunuza uyum sağlayacağı gibi konular, oldukça ayrıntılı ve dikkat edilmesi gereken unsurları oluşturur. İşte bu yüzden evinizin bir odası için yeni mobilyalar satın alırken, mutfağınızı yeniletmek istediğinizde ya da evinizin badana vakti geldiğinde profesyonel iç mimarlar ve dekoratörlerin kullandığı yararlı ipuçlarını dikkate almak evinizin havasını değiştirir. 

Bu yazımızda evinizi bir profesyonel gibi güzelleştirebilmeniz için sizlerle garantili tasarım ipuçlarını ve sırlarını paylaşıyoruz…

1- Kendin yap!

HannaHome Dekorasyon  – Sizin mevsiminiz hangisi?: modern tarz , Modern
HannaHome Dekorasyon

Sizin mevsiminiz hangisi?

HannaHome Dekorasyon

Yaşam alanlarınızın size ait olduğunu ve mutlaka sizden bir parça taşıması gerektiğini asla unutmayın. Kendi yaşam tarzınızı ve el becerilerinizi dekorasyona yansıtmak evinize benzersiz bir doku katacak ve odalarınızı sıradanlıktan kurtaracak. Kendiniz yapacağınız küçük bir aksesuar bile evinizin havasını değiştirmeye yeter! Özellikle son yıllarda internet sayesinde birbirinden güzel ve pratik kendin-yap fikirlerine kolayca ulaşabiliyoruz. Siz de evinize kendinizden bir parça katmak isterseniz sayfalarımızda yer alan Kendin-Yap sekmesine tıklayarak size uygun bir projeyi seçebilir ve hayata geçirebilirsiniz.

2- Aydınlatma sistemini katmanlara ayırın

Işıklandırma, bir dekorasyon için en önemli detayların başında gelir. Kusursuz dekorasyonlar, günün farklı zamanları, etkinlikler veya ruh halleri için ayrı ayrı kontrol edilebilen katmanlı aydınlatma sistemlerine sahiptir. Çoğu yaşam alanında üç tür aydınlatma kullanılması gerekir: Genel, vurgu ve görev aydınlatmaları. Ortam aydınlatması veya genel aydınlatma, bir odanın oldukça homojen şekilde aydınlanmasını sağlayan ışıklandırmadır; bu ışıklandırma genellikle tavana yayılan spot ışıklardan veya avizelerden oluşur. Vurgu aydınlatması, bir odanın sanatsal ve dekoratif objeler gibi özelliklerini vurgulamak için kullanılır. Örneğin oturma odanızda bir tablo asılıysa, bu tabloyu vurgu aydınlatması ile öne çıkarabilirsiniz. Görev aydınlatması ise tamamen yönlü ve ayarlanabilir ışık kaynakları ile oluşturulur. Örnek olarak okuma koltuğunuzun yanındaki lambaderi veya çalışma lambalarını düşünebilirsiniz.

3- Uygulamadan ve satın almadan önce deneyin

Ev Boyasında Boyacı Ustanın Önemi Eklektik Duvar & Zemin Evinin Ustası Eklektik
Evinin Ustası

Ev Boyasında Boyacı Ustanın Önemi

Evinin Ustası
Duvar kağıdı, duvar boyası ya da koltuk örtüsü gibi unsurlara katalogdan karar vermek yerine mutlaka numunelerle deneme yapın. Duvarınızı boyamadan önce küçük bir yeri boyayarak duvarınızda rengin durduğunu kontrol edin, duvar kağıdı ya da tekstil ürünlerinin kalitesini görmek için mutlaka numune isteyin.

4- Tutarlı bir renk paleti seçin

1071 M.A. Evi Salon Modern Oturma Odası Entrada Mimarlık Modern Ahşap Ahşap rengi
Entrada Mimarlık

1071 M.A. Evi Salon

Entrada Mimarlık
Evinizin dekorasyonunu tasarlarken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de renkler. Bir odanın tasarımı sırasında renk seçerken sevdiğiniz renklerden mobilyalar satın alıp bir araya getirmek yerine belirli bir renk paleti belirlemeli ve tutarlı, akıcı bir görünüm oluşturmalısınız. Tasarımcılar en garantili renk paletinin birbirine uyumlu üç renk ile gerçekleştirilebileceğini belirtiyor. Duvarlar, mobilyalar, zemin ve aksesuarlarda üç uyumlu rengin tonlarını kullanın.

5- Abartılı gösterişten kaçının

Aksesuar ve süslemeler elbette önemlidir ancak özellikle profesyonel olmayanlar tarafından dizayn edilen evlerde en sık karşılaştığımız hataların başında aksesuar kullanımını abartılması geliyor. Süsleme ve aksesuarlarınızın dikkat dağıtmayacak ve odanın genel akışını bozmayacak şekilde düzenlenmesine özen gösterin.

6- Boyutlar önemlidir

Ferah bir yaşam alanı yaratmak için mobilya ölçülerinizin doğru olması gerekir. Küçük bir odada çok büyük kanepe ve koltuklar kullanamazsınız. Odanın genişliği, yüksekliği ve büyüklüğü ile doğru orantılı mobilya modellerini tercih edin.

7- Sandalyeleri es geçmeyin

Primus Villa Güzelbahçe Modern Yemek Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Primus Villa Güzelbahçe

VERO CONCEPT MİMARLIK

Modada ayakkabılar neyse, dekorasyonda da sandalyeler odur. Evinizin dekorasyonuna son ama önemli bir dokunuş. Yemek alanı, mutfak ve salonda kullandığınız sandalyelerin dekorasyona uyumlu ve şık bir modelde olması tasarımın estetik seviyesini yükselten oldukça önemli bir faktördür.

8- Fazlalıklardan kurtulun

Primus Villa Güzelbahçe Modern Yatak Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Primus Villa Güzelbahçe

VERO CONCEPT MİMARLIK
İyi görünen bir yaşam alanının sırrı ferah ve akıcı olmasındadır. Hangi dekorasyon tarzını benimserseniz benimseyin, mutlaka akıcılık yaratacak bir yerleşim tercih etmelisiniz. Bunun için de gereksiz kalabalık yaratan ve özellikle de kullanmadığınız mobilya ve aksesuarlardan kurtulmanızı tavsiye ediyoruz.

9- Desenlerle hareket katın

Nest of Söke Konutları Modern Oturma Odası VERO CONCEPT MİMARLIK Modern
VERO CONCEPT MİMARLIK

Nest of Söke Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK
Desenler bir yaşam alanının dokusunu belirler. Bu elbette büyün mobilyalarınızın desenli olması gerektiği anlamına gelmiyor; aksine, desenleri oldukça minimal ve dikkatli kullanmalısınız. Tek duvarda desenli bir duvar kağıdı, bir koltuk örtüsü kullanarak odaya hareketlilik katabilirsiniz. En garantili yöntemse: Desenli minderler kullanmak.

10- Temizlik ve düzen

B.Uzuner Villa Modern Oturma Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

B.Uzuner Villa

ANTE MİMARLIK

Evinizin güzel görünmesi için temiz ve düzenli olması şart. Bunun için dekorasyonunuzu oluştururken de önceliği kolay temizlenebilen ve çabuk dağılmayan özelliklere vermelisiniz.

Temizlik ipuçları için bkz: ’Kapsamlı ev temizliği nasıl yapılır?

Bu tasarım ipuçlarını faydalı buldunuz mu?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!