Mimari fotoğraflara yatırım yapmanız için 10 sebep! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Mimari fotoğraflara yatırım yapmanız için 10 sebep!

Homify TR Homify TR
Ferforje Fransız Korkuluk Klasik Evler REYTAŞ DEMİR ÇELİK FERFORJE Klasik
Loading admin actions …

Müthiş bir teknoloji çağında yaşıyoruz ve artık herkesin elinde her an kullanabileceği bir kamerası var. İstediğimiz zaman gördüğümüz her şeyin fotoğrafını cep telefonlarımızla çekebiliyoruz. Bu kolay çekilebilen fotoğraflar elbette anı biriktirmek, sosyal medyada paylaşmak, selfie çekmek, eğlenceli vakit geçirmek için harikalar… Ama ticari bir kullanım söz konusu olduğunda tabii ki yeterli değiller. İşletmenizi, müşterilerin ve diğer profesyonellerin saygı duyacakları bir şekilde temsil etmek için marka değerini yansıtabilen yüksek kaliteli, çarpıcı fotoğraflar oluşturmak bugünün iş dünyasının olmazsa olmazlarından biri. Bu yüzden de belirli sektörler için mimari fotoğraflar vazgeçilmez bir rol oynuyor. 

Eğer profesyonel bir firma olarak müşterilerinize biri ürün satmayı hedefliyorsanız, alanınızdaki uzmanlığınızın vurgulanmasını istersiniz. Müşterilerinizi etkilemek için söz konusu ürünün en çarpıcı özelliklerinin öne çıkmasını sağlayan profesyonel bir bakışla oluşturulmuş görsellere ihtiyacınız vardır. 

Mimari fotoğraf, fotoğrafçılığın yapısal alan ile ilgilenen spesifik bir dalıdır. İyi bir mimari fotoğraf elde edebilmek için mutlaka bu alanda deneyimli ve donanımlı profesyonel fotoğrafçılar ile çalışmak gerekir. Peki mimari fotoğrafı bu kadar önemli kılan ne? İşte markanızın değerini yükseltmek için mimari fotoğrafa yatırım yapmanızı gerektiren 10 neden…  

1- Mimarlar, inşaat şirketleri ve iç mimarlar görsellere ihtiyaç duyar.

Dış Cephe Mimari Fotoğraf Çekimleri Modern Evler NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon Modern
NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Dış Cephe Mimari Fotoğraf Çekimleri

NK Fotoğraf ve Video Prodüksiyon

Mimari fotoğrafçılık elbette en çok emlak sektörü için vazgeçilmez bir uzmanlık. Yeni işler alabilmeniz ve alanınızda öne çıkmanız, büyük ölçüde işinizin kalitesini gösteren proje görselleri ile hazırladığınız portföyünüze bağlıdır. 

2- Ödül sunumları

Ş. Öner villa Modern Evler ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Ş. Öner villa

ANTE MİMARLIK

Ülkemizde ve dünyada öne çıkan firmaların ödüllü firmalar olduğunu görebilirsiniz. Tüm dünyada her sene yapılan mimari ve iç mimari alanındaki yarışmalara katılabilmek ve ödül alabilmek için mutlaka estetik ve profesyonel bir bakış açısıyla çekilmiş mimari fotoğraflarla sunum yapılması gerekir. 

3- Basılı medyada tanıtım

Mimari Fotoğraf Referanslarımız Studio Majo
Studio Majo

Mimari Fotoğraf Referanslarımız

Studio Majo

Mimarlar, inşaat şirketleri ve iç mimarlar markalarını dergilerde ve gazetelerde tanıtmak için görselleri kullanırlar. Bugün artık bir yapı hakkında bir hikaye anlatırken, yazılı içerik kadar görseller de çok büyük önem taşıyor. Bir evin mimari ve iç mimari tasarımı ne kadar mükemmel olursa olsun, iyi çekilmiş fotoğraflara sahip değilse bunu okuyucuya hissettirmek oldukça zor olacaktır. 

4- Sosyal medya ve internet

Tıpkı dergi ve gazete tanıtımlarında olduğu gibi internet ve sosyal medyada markanızı duyurabilmek için de mutlaka mükemmel fotoğraflara ihtiyacınız var. Özellikle sosyal medyanın hayatın her alanına nüfuz ettiği günümüzde sürekli çarpıcı görseller kullanarak ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz.

5- Işıklandırma ve renklerin önemi

Fotoğrafçılıkta en önemli konulardan biri de ışıklandırmadır. Profesyonel olmayan ve bu konuda eğitimli ve donanımlı olmayan biri ne kadar iyi bir fotoğraf makinesine sahip olursa olsun doğru ışıklandırma ile mükemmel açıyı yakalayamaz. Bu yüzden mimari fotoğrafların mutlaka işinin ehli profesyoneller tarafından çekilmesi gerekir. 

6- Eğitim için gerekli

Bomonti Beer Factory TKM Photography Endüstriyel
TKM Photography

Bomonti Beer Factory

TKM Photography

Çalışma hayatına atılacak olan genç mimarlar ve iç mimarlar, firmanızda yeni çalışmaya başlayan stajyerlerin eğitimlerini ilerletmek ve tasarım mantığını daha kolay kavrayabilmek için görsellere ihtiyacı vardır. Mimari fotoğraflar, yeni nesil mimar ve tasarımcılar için vazgeçilmez kaynakların başında gelir. 

7- Firmanıza karakteristik bir stil kazandırmak

Marka değeri olan firmaların kendilerine has bir stilleri olmak zorunda ve bunun için de görsellik çok önemli. Özellikle sizi anlayan ve müşterilerinize sunmak istediğiniz tarzı yansıtabilen bir fotoğrafçı ile çalışırsanız firmanız karakteristik ve sofistike bir tarz sahibi olacaktır. 

8- Mimari fotoğraflar muhteşem tablolar oluşturur

Barcelona EKC
EKC

Barcelona

EKC
EKC
EKC

Mimari fotoğraflar aynı zamanda evlerde dekoratif olarak kullanmak için de çok derece sanatsal ve şık tablolar ortaya koyar.

9- İç tasarımlar için de vazgeçilmez

Mimari fotoğraf denilince akla genellikle dış cephe görselleri gelse de aslında iç mimari tasarım ve dekorasyonda da profesyonel bakış açısı ile çekilmiş görseller büyük bir önem taşıyor. Emlak sitelerinde dolanırken en çok dikkatinizi çeken evlerin iyi fotoğraflara sahip olan evler olduğunu görebilirsiniz. 

10- Konaklama ve yeme-içme endüstrisi

Leka Hotels Bodrum Akdeniz Oteller Ozan Çelik FOTOĞRAF Akdeniz
Ozan Çelik FOTOĞRAF

Leka Hotels Bodrum

Ozan Çelik FOTOĞRAF

Elbette mimari fotoğraflar yalnızca mimarlar ve inşaat şirketleri için değil, restoranlar, cafeler ve oteller için de fark yaratıyor. Bu tür ticari işletmelerde de elbette müşteri çekmek için mekanın konfor ve şıklığını vurgulayan görsellere ihtiyacınız var. 

Oteller için 12 konsept tasarım fikri’ başlıklı yazımızda da birbirinden güzel mimari otel fotoğrafları bulacaksınız. 

Peki bu örnek mimari fotoğraflardan en çarpıcı olanı sizce hangisi?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!