Altın ve gümüş bir arada: Evinizi lüks ve görkemli gösterecek dokunuşlar | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Altın ve gümüş bir arada: Evinizi lüks ve görkemli gösterecek dokunuşlar

Homify TR Homify TR
Evgör Mobilya – İstanbul Lüks Koltuk Takımı: modern tarz , Modern
Loading admin actions …

Moda ve tasarım kuralları bir zamanlar altın ve gümüş renk tonlarının bir arada kullanılmayacağını dikte etse de artık pek çok estetik tabu gibi bu tabu da yıkıldı. Artık gümüş ve altın tonlarının farklı ışıltıları, eklektik bir enerji yaratabilmek için hem modada hem de dekorasyonda sıklıkla kullanılıyor ve muhteşem stiller ortaya çıkarıyor. 

Altın ve gümüş tonlarını bir arada kullanmanın temel mantığı, sıcak bir renk olan ışıltılı altın sarısının soğuk bir renk olan ışıltılı gümüş grisi ile oluşturduğu kontrastın görkemli bir lüks ortaya çıkaran bir derinlik yaratması. 

Bu yazımızda hem enerjik hem de lüks yaşam alanları oluşturan altın ve gümüş tonlarının muhteşem birlikteliğinin ön planda olduğu birbirinden güzel dekorasyon örneklerini derledik. Siz de bu örneklerden ilham alarak evinizde altın ve gümüş renkli aksesuarlarla yeni bir doku oluşturabilirsiniz. 

Görkemli ve etkileyici modern ışıltılar

Altın ve gümüş tonlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de elbette bu renklere fon oluşturan ana rengin uyumudur. Bu muhteşem oturma odası dekorasyonunda altın rengin klasik ışıltısını yansıtan duvara gümüş renkli aksesuarlar eşlik ederken, dekorasyona hakim olan siyah tonları da eşsiz bir tarz ortaya koyuyor.

Siyah ve beyaz, altın ve gümüş birlikteliğini tamamlamak için kullanılabilecek en uyumlu ve garantili renklerin başında geliyor. Eğer bu örnekteki gibi çarpıcı bir görünüm hedefliyorsanız siyah tonları ile bir kombinasyon yapabilirsiniz. Eğer daha sakin bir ışıltıyı tercih edecekseniz o halde gümüş ve açık gri gibi nötr tonlarla ilerlemelisiniz.

Yalın güzelliğe lüks dokunuşlar

Avcılar Cadde Bostan Modern Yemek Odası ANTE MİMARLIK Modern
ANTE MİMARLIK

Avcılar Cadde Bostan

ANTE MİMARLIK

Bu örnekte de, yukarıda bahsettiğimiz sakin ve yalın güzelliği görebiliyoruz. Modern desenler ve beyaz ve gri tonlarının modern mobilya modelleri bir araya gelmesi ile oldukça akıcı, ferah ve çağdaş bir yemek alanı oluşturulmuş. Bu yemek alanına lüks ve stil sahibi dokunuşları katan altın renkli ayna çerçevesinin ışıltıları ise oldukça dikkat çekici ve önemli bir tasarım ayrıntısı olarak öne çıkıyor.

Ezber bozan renk birliktelikleri

Elbette altın ve gümüş birlikteliği ile kullanılabilecek renkler siyah, beyaz ve gri tonları gibi nötr tonlardan ibaret değil. Çok daha sıra dışı tasarımlarda, etkileyici ve benzersiz estetik görünüm yaratan ve ezber bozan renk dokunuşları ortaya çıkabiliyor. Örneğin bu klasik-avangart tarzda dizayn edilmiş salonun duvarında yer alan yeşil ve klasik stil kanepenin parlak mavisi, aslında pek bir arada görmeye alışık olmadığımız iki ton; tıpkı bu iki tona tavan ve mobilya kenarlarının ayrıntılarında eşlik eden altın ve gümüş tonları gibi. Ama bu dörtlü kombinasyon ortaya gerçekten göz alıcı bir lüks ve şıklık çıkarıyor.

Aynı mobilyada hem gümüş hem altın tonları

Evgör Mobilya – İstanbul Lüks Koltuk Takımı: modern tarz , Modern
Evgör Mobilya

İstanbul Lüks Koltuk Takımı

Evgör Mobilya

Gümüş ve altının birlikte kullanımı genellikle iki farklı yüzey veya iki farklı aksesuarın yan yana getirilmesi ile olsa da; bu örnekte aynı mobilyada iki farklı metal ışıltısının kullanıldığını görebiliyoruz. Altın varaklı sert yüzeylere eşlik eden gümüş renkli yumuşak yüzeylerle bu oturma grubu gerçekten oldukça sıra dışı.

Mobilyalarınızı boyayarak bu dokuyu oluşturabilirsiniz

Aynı mobilyada hem gümüş hem altın dokularının birleştirmenin bir başka örneğini de bu konsolda görebiliyoruz. Kenarlar açık renk altın tonları, yüzeyler ise pırıltılı ve kuvvetli bir gümüş tonu ile boyanmış ve gerçekten harika görünüyor. Siz de eski komodin, konsol ya da sehpalarınızı yeni nesil çok amaçlı sprey boyalarla kolaylıkla metalik renklere boyayabilir ve bu dokuya benzer bir doku ortaya çıkarabilirsiniz.

Aksesuarlarla havayı değiştirmek

ALIA DECOR – ALIA DECOR HOME PROJECTS: modern tarz , Modern
ALIA DECOR

ALIA DECOR HOME PROJECTS

ALIA DECOR

Tabii ki gümüş ve altının pırıl pırıl kontrastından ve lüks stilinden yararlanmak için illa ki bu renklerde ana mobilyalara sahip olmanıza gerek yok. Küçük ve az yer kaplayan aksesuarlarla da bu dokuyu oluşturabilirsiniz.

Mutfakta altın ve gümüş ışıltısı

Sinem ARISOY KEÇECİ Klasik Mutfak Sinar İç mimarlık Klasik
Sinar İç mimarlık

Sinem ARISOY KEÇECİ

Sinar İç mimarlık

Işıltılı metalik renkler denildiğinde akla genellikle salonlar ve yemek odaları gelse de aslında son dönemde profesyonel mutfak planlayıcıları da bu ikili renk kombinasyonunu mutfaklarda kullanmaya başladı. Oldukça şık ve etkileyici bu mutfak tasarımında da bunun başarılı bir örneğini görebiliyoruz.

Sade ve modern tasarımlar

Teos Konut Projesi Oturma Alanı Modern Oturma Odası mobilite mimarlik Modern
mobilite mimarlik

Teos Konut Projesi Oturma Alanı

mobilite mimarlik

Altın ve gümüş tonları denilince aklınıza en parlak ve en dikkat çekici versiyonları geliyor olabilir ama aslında bu örnek dekorasyondaki gibi daha sade altın ve gümüş tonları da kullanmak mümkün. Eğer daha modern bir tarz benimsiyorsanız bakıra çalan koyu ve biraz daha mat altın sarısı mobilyaları, modern bir ışıltılıya sahip gümüş gri tonları ile bir araya getirebilirsiniz. Bu salonda bu efekt orta sehpada verilmiş ve sehpanın iki farklı formu bir araya getiren modeli de renk kontrastı ile uyumlu.

Diğer metalik tonlar

SAN DECO – San Deco Mirzasto: modern tarz , Modern
SAN DECO

San Deco Mirzasto

SAN DECO

Bu lüks görünümü sağlayan metalik dokuların iç içe geçtiği tasarımlar aslında yalnızca altın ve gümüş tonları ile değil, diğer metal tonları ile de yaratılabiliyor. Örneğin, mutfağınızda paslanmaz çelik yüzeyler varsa, sıcak bir renk tonu için pirinç aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Ya da bu örnekteki gibi yeşil bakır efekti veren bir duvar dokusunu altın renkli aksesuarlarla harmanlayabilirsiniz.

Bu tarz metal efektli duvarlar hakkında bilgi almak isterseniz bkz: Yeni nesil efektli ve dokulu duvar kaplamaları

Siz evinizin dekorasyonunda bu iki ışıltılı rengi bir arada kullanıyor musunuz? 
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!