Doğal ve işlevsel: İskandinav stil için 13 ipucu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Doğal ve işlevsel: İskandinav stil için 13 ipucu

Homify TR Homify TR
Scandinavian İskandinav Oturma Odası Magic Mimarlık İskandinav
Loading admin actions …

Yalınlığın ve işlevselliğin ön planda olduğu, beyaz rengin doğal malzemelerle harmanlandığı İskandinav stil dekorasyonlar bugün tüm dünyada büyük bir trend haline geldi. Sadeliğin güzelliği olarak özetleyebileceğimiz bu stil gerçekten de doğru şekilde uygulandığında hayranlık uyandıran muhteşem yaşam alanları yaratıyor; ayrıca ferahlık ve işlevsellik stilin ana teması olduğu için yaşam kalitesini de yükseltiyor ve çok daha sakin, huzurlu bir atmosfer ortaya çıkarıyor. 

Peki İskandinav stilinizi evinizde nasıl uygulayabilirsiniz? Bugün internette İskandinav stilinden ilham alan sayısız dekorasyon örneğine rastlayabiliyoruz ancak genellikle bu örnek dekorasyon görselleri iç mimarlar tarafından dizayn edilen yüksek bütçeli ve profesyonellerin elleri değmiş dekorasyonlar oluyor. Biz bu yazımızda mevcut dekorasyonunuzu baştan aşağı değiştirmeden kendi evinizde bu görünümü kolaylıkla elde etmenize yardımcı olacak bir rehber hazırladık. 

1- Önce fazlalıklardan kurtulun ve evinizde temiz bir sayfa açın

Konut 1+0 İskandinav Oturma Odası Boraevgar İskandinav
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

Öne çıkan bütün İskandinav stil evlerin ortak noktası yalınlıktır. İskandinav stilde kalabalığa ve tıkış tıkış bir görünüme yer yok, minimalist alanlar yaratmalısınız. Bunun için de önce evinizdeki fazlalıklardan kurtularak işe başlamalısınız. Evinizi düzene sokmanın ve bazı eşyaları elemenin hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Evinizdeki fazlalıklardan kurtulmanın ipuçları başlıklı yazımıza tıklayarak işinizi biraz olsun kolaylaştırabilirsiniz.

2- Beyaz duvarlar

Konut 1+0 İskandinav Oturma Odası Boraevgar İskandinav
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

İskandinav stile yönelmek istiyorsanız evinizin badana mevsimi geldiğinde beyaz renk tonları tercih etmelisiniz, beyaz duvarlar İskandinav tarzın olmazsa olmazıdır. Ancak beyaz boyanın da tek bir tondan ibaret olmadığını unutmayın. Beyazın da pek çok farklı tonu bulunuyor; sıcak beyazlar, soğuk beyazlar, yeşil, sarı, mavi alt tonlu beyazlar… Her beyaz içinde bulunduğu odaya farklı bir doku kazandırır. İskandinav stil için gri alt tonlu, griye çalan yumuşak beyazlar tercih etmelisiniz.

3. Temiz hatları olan modern mobilyalar

Ethnic House Rustik Oturma Odası Derya Bilgen Rustik
Derya Bilgen

Ethnic House

Derya Bilgen
Evinizdeki fazlalıklardan kurtularak ve beyaz duvarlarla artık İskandinav stilinin temellerini oluşturdunuz. Şimdi dekorasyonun eğlenceli kısmına geldik. Elbette evinizin stilini yenilerken bütün mobilyalarınızı değiştirmek zorunda değilsiniz, küçük yenilemelerle de mobilyalarınızı İskandinav stil bir estetiğe kavuşturmak mümkün. Temiz hatları olan mobilyalar, yani çok süslü, işlemeli ve keskin renkleri olan mobilyalar yerine basit hatlara sahip, doğal ahşap dokuları olan ve hafif mobilyalar kullanmalısınız.

4. Aksesuarlarla katmanlar yaratın

Mobilyalarınızı yerleştirdikten sonra dikkat çekicilik ve sıcaklık eklemek için bazı eklemeler yapmalısınız. Hayvan postları İskandinav stilde en çok kullanılan tamamlayıcılardan biridir. Eğer gerçek hayvan postu kullanmak istemiyorsanız, abartılı olmayan hayvan desenleri ya da yalancı post kullanabilirsiniz. Ayrıca keten, pamuk veya yün örgüler gibi doğal malzemeli aksesuar ve tamamlayıcılar da İskandinav stilin olmazsa olmazıdır.

5. Siyah beyaz duvar sanatı

Çayyolu İskandinav Yatak Odası Boraevgar İskandinav
Boraevgar

Çayyolu

Boraevgar
İster yabancı bir şehrin haritası, ister büyük bir tipografi, siyah beyaz bir fotoğraf veya grafik sanat eseri olsun, siyah beyaz duvar sanatı ürünleri de İskandinav iç mekanların temel unsurlarından biridir.

6. Geometrik desenler

Single Family House - Interior Design İskandinav Banyo Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri İskandinav
Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri

Single Family House – Interior Design

Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri
Geometrik desenler, çok hareketli olmadığı ve geniş yüzeylere yayılmadığı sürece İskandinav stili yumuşatarak çok daha ilgi çekici bir görünüm kazandırır.

7. Yumuşak renk sıçramaları

Single Family House - Interior Design İskandinav Oturma Odası Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri İskandinav
Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri

Single Family House – Interior Design

Onur Eroğuz Mimarlık Hizmetleri
Beyaz ve gri tonları İskandinav stile hakim olan ana renk tonları olsa da elbette aksesuar ve tamamlayıcı ögelerde başka renkler de kullanılıyor. Pudra pembesi, buz mavisi, yumuşatılmış yeşil tonları ve hatta küllü sarı tonları İskandinav stiline farklılık ve modernlik katmak için harika seçenekler.

8. Ahşap dokusu

Scandinavian İskandinav Oturma Odası Magic Mimarlık İskandinav Ahşap Ahşap rengi
Magic Mimarlık

Scandinavian

Magic Mimarlık
Masif ahşap dokusu İskandinav stilinin en önemli karakteristik özelliklerinden biridir. Doğal rabıta zeminler, masif yemek masaları, kütük sehpalar gibi gibi doğal ahşap dokular evinize muhteşem bir İskandinav sıcaklığı katacaktır.

9. Yeşil bitkiler

Yatak Odası Tasarımı2 İskandinav Yatak Odası FeyzaNurBozkurt İskandinav
FeyzaNurBozkurt

Yatak Odası Tasarımı2

FeyzaNurBozkurt
İç mekan bitkisi olmayan bir İskandinav dekorasyon görmek pek mümkün değil. Ev ağaçları ile mutlaka evinizi yeşillendirin.

10. Aydınlatma

Modern lambaderler, masa lambaları, mumluklar ve bol miktarda doğal ışık… Evinizi daha aydınlık ve ferah kılacak bir aydınlatma tercih edin.

11. Basit pencere uygulamaları

Bu stilde evinize mümkün olduğunca fazla doğal ışık girmesini istersiniz. Bunun için pencerelerinize bakın ve gerekirse değişikliklere açık olun. Ağır ve kalın perdelerden kurtulun, açık renkli ve ince perdeler kullanmayı tercih edin. Ayrıca tüm pencere armatürlerini basit, modern ve minimalist tutun.

12. Halı seçimi

Bu stilde evinize mümkün olduğunca fazla doğal ışık girmesini istersiniz. Bunun için pencerelerinize bakın ve gerekirse değişikliklere açık olun. Ağır ve kalın perdelerden kurtulun, açık renkli ve ince perdeler kullanmayı tercih edin. Ayrıca tüm pencere armatürlerini basit, modern ve minimalist tutun.

12. Halı seçimi

Yakamoz No 6 Kilim Studio Kali Akdeniz Yün Turuncu
Studio Kali

Yakamoz No 6 Kilim

Studio Kali
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi İskandinav stili tamamen katmanlamayla ilgili ve bu zeminler için de geçerli. Bu yüzden tamamlayıcı unsur olarak mutlaka yumuşak dokulu ve renkli, doğal desen ve malzemeli halılar tercih etmelisiniz.

13. Son düzenlemeler

Her şeyi tamamladıktan sonra artık son bir düzenleme yapabilirsiniz. Tüm mekana bakın ve renklerin uyumunu, içerideki ferahlık düzeyini kontrol edin. Gerekirse alanı dağınık hissettiren parçaları kaldırın ya da küçük bitkiler, minderler ve mumlarla daha fazla sıcaklık sağlayacak aksesuarlar ekleyin.
Evinizin dekorasyonunu yenilemek için bu rehberi deneyecek misiniz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!