Duş teknelerinde en iyi malzeme hangisi? | homify

Duş teknelerinde en iyi malzeme hangisi?

Homify TR Homify TR
DARICA EV TASARIM PROJESİ ArchSia Modern Banyo Mermer Siyah
Loading admin actions …

Banyonuzu yenilerken yeni bir duş teknesi ve duşakabin seçmek çok kolay görünüyor değil mi? Aslında seçeneklerinizi değerlendirdiğinizde bunun pek de kolay bir seçim olmadığını görebilirsiniz. En iyisini ve en kullanışlısını istiyorsanız duş teknenizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok farklı bileşen var ve bu faktörlerden bazılarını görmezden gelirseniz, aslında banyonuza tam olarak uymayan bir duş teknesi alabilirsiniz. Bu nedenle, yeni bir duş teknesi satın almaya başlamadan önce malzeme seçimi, boyut, şekil, yükseklik gibi faktörleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bu yazımızda da size özellikle seçebileceğiniz farklı duş teknesi malzemelerini değerlendirebilmeniz için kullanışlı bir rehber hazırladık.

Duş teknesi boyutu

M&E TEKİNTAŞ HOME yücel partners Klasik Banyo
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Duş teknesi yapımında kullanılan farklı malzemelerden bahsetmeye başlamadan önce, boyut hakkında konuşmalıyız çünkü duş teknenizi seçmenin en önemli adımlarından biri ölçüdür. Duş teknesi tam olarak doğru boyutta değilse, kullanılan suyu olması gerektiği yerde tutmaz. Başka bir deyişle, su duşunuzdan sızarak küf oluşumuna veya diğer su hasarlarına yol açabilir. Bu da tabii ki, özellikle hemen fark etmezseniz, bazı maliyetli tadilat ve onarım işlemlerine neden olabilir. Ayrıca evinizin herhangi bir yerinde oluşan küf, ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

Ölçüm

Konut 1+0 Boraevgar İskandinav Banyo Seramik Beyaz
Boraevgar

Konut 1+0

Boraevgar

Bu nedenle, doğru büyüklükte duş teknesini almak ilk önceliğiniz olmalı. Duş teknesinin boyutunu düşünürken duş kapısını hesaba katmayı unutmayın. Eğer doğru bir ölçüm yapacağınızdan emin değilseniz homify sayfalarımızdaki banyo tasarımcıları sekmesini tıklayarak size yakın olan profesyonellerden yardım isteyebilirsiniz. 

Farklı formlar

Tüm suyu içeride tutmak ve nem ve küf oluşumunun önüne geçebilmek için duş tekneniz duş kabin alanına tam oturmalı. Bu uyum da elbette duş teknenizin şekline bağlı. Farklı banyo boyutları ve formları için uygun olan farklı duş teknesi şekilleri bulunuyor. Banyonuzun mimari yapısı ve boyutuna uygun olarak kare, dikdörtgen veya oval modelleri tercih edebilirsiniz.

Malzemeler

DARICA EV TASARIM PROJESİ ArchSia Modern Banyo Mermer Siyah
ArchSia

DARICA EV TASARIM PROJESİ

ArchSia

Bugün gelişen teknoloji ve üretim imkanları sayesinde pek çok farklı duş teknesi malzemesi seçeneği bulunuyor. Her birinin kendine özgü farklı özellikleri var elbette. Gelin bu malzemelere yakından bakalım…

- Seramik

Duşakabin Uygulamaları Tbeks Modern Banyo
Tbeks

Duşakabin Uygulamaları

Tbeks

Seramik duş tekneleri bugün eskisi kadar popüler olmasa da hâlâ özellikle sağlamlık ve uzun ömürlülük arayanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyorlar. Seramik çok dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü bir malzeme olduğundan sık kullanılan banyolar için ideal seçeneklerden biri. Üstelik oldukça kolay temizleniyor ve leke tutmuyor. Bununla birlikte, seramik duş tekneleri oldukça soğuktur ve aynı zamanda son derece ağırdır. İyi ısınan bir banyonuz yoksa bu soğukluk sorun yaratabilir.

- Taş reçine

Piyasadaki popüler duş teknesi malzemesi seçeneklerinden biri de taş reçine. Taş reçine duş tekneleri birçok farklı renk, boyut ve stilde olabilirler, bu da banyonuz için zengin bir seçim yapma olasılığı anlamına gelir. Taş reçine duş kabinleri reçineyle güçlendirilmiş taş materyal kullanılarak üretiliyor. Bu da taş reçineyi oldukça dayanıklı ve sağlam bir malzeme haline getiriyor. Taş reçine duş tekneleri aynı zamanda oldukça ekonomik seçeneklerden biri. Ayrıca akrilik teknelere göre daha uzun ömürlüdürler. 

- Akrilik

Banyo Kabinleri armoni yapı Modern Banyo
armoni yapı

Banyo Kabinleri

armoni yapı

Akrilik duş tekneleri de pek çok şekil ve boyutta üretiliyor. Bugün çoğu evde gördüğümüz standart duş kabinlerinde bulunan yumuşak ve hafif malzeme akriliktir. Uzun ömürlülük açısından diğer malzeme seçeneklerine göre daha dezavantajlı olsalar da oldukça ucuz olmaları ve özellikle de sıcak olmaları akrilik duş teknelerini en çok tercih edilen modeller haline getiriyor. Akrilik duş tekneleri ayrıca hafif olmaları nedeniyle son derece pratiktirler ve yerleştirilmeleri de çok kolaydır. Satın aldığınız akrilik duş teknesinin montajını kendiniz bile kolaylıkla yapabilirsiniz. 

- Mermer

Piyasadaki en pahalı ve lüks duş teknesi seçeneklerini tabii ki mermer duş tekneleri oluşturuyor. Mermerin o eşsiz dokusu ve estetik avantajı bu ürünü klasik ve lüks banyo dekorasyonları için vazgeçilmez kılıyor. Gelgelelim pahalı olmalarının yanı sıra mermer duş kabinlerinin de soğukluk dezavantajları vardır. Ayrıca ağır bir malzeme olduğu için de nakliyesi zordur.

- Ahşap

İ&M YILDIZ EVİ yücel partners Modern Banyo
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Sıcaklık ve doğallık arıyorsanız yeni nesil suya dayanıklı ahşap kaplama duş tekneleri tam da aradığınız malzeme ve model olabilir. Ahşap dokusu hem estetik hem de kullanım açısından oldukça avantajlı olsa da bakımı diğer malzemelere göre biraz daha zor diyebiliriz.

- Teknesiz duş kabinleri

Yeni nesil banyo dekorasyonlarında öne çıkan seçeneklerden biri de teknesiz duş kabinleri. Banyo tasarımının uygun olduğu durumlarda bu seçenek oldukça akıcı ve ferah bir görünüm sunuyor. Daha fazla bilgi ve örnek fotoğraf için bkz: Banyo dekorasyonlarında teknesiz duşakabin tercih etmek için 10 neden!

Siz banyonuzda nasıl bir duş teknesi tercih ediyorsunuz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!