Birbirinden görkemli benzersiz şömine tasarımları | homify

Birbirinden görkemli benzersiz şömine tasarımları

Homify TR Homify TR
turhan şömine turhan şömine İç Dekorasyon
Loading admin actions …

Özellikle kış aylarında sıcak, konforlu, romantik ve muhteşem görünen bir oturma odasından söz ediyorsak o oturma odasında muhakkak bir şömine vardır! Şömineler aslında yalnızca ısı için kullanıldıkları yaz aylarında değil, yılın her döneminde evlerimize cesur ve şık bir ifade katıyor. Çünkü aslında şömineler sadece evlerimizi ısıtmakla kalmaz aynı zamanda içinde bulundukları odada tasarım açısından görsel odak noktası oluştururlar.

Tasarım ve üretim teknolojileri geliştikçe şömine modelleri de oldukça zengin bir yelpazeye yayıldı. Bugün artık yalnızca geleneksel şöminelerden değil, modern ve teknolojik şömine modellerinden de söz edebiliyoruz. Haliyle artık evlerimize şömine yaptırmak çok daha kolay çünkü teknoloji bize pek çok farklı imkan ve pek çok farklı tarz sunuyor. Taş, mermer, fayans, cam gibi farklı malzemelerden üretilen birbirinden güzel ve farklı zevklere hitap eden şömineler sadece odun ve gerçek ateşle ısıtanlardan da ibaret değil, elektrikli, doğalgazla çalışan ve sanal alevli çağdaş şömine modelleri de mevcut.

Tasarım ve üretim tarzı ne olursa olsun, şömine evin kalbidir ve biraz ilgiyi hak eder. Aşağıda birbirinden farklı tarz ve modellerde şömine tasarımlarını derledik.

Televizyon ünitesine entegre tasarım

Şömine tasarımları denilince aklımıza ilk olarak geleneksel şömineler geliyor. Eskiden şömineler odanın merkezinde yer alırdı. Ancak bugün modern hayatta genellikle oturma odalarının merkezini televizyon oluşturuyor ve tasarım da buna göre şekilleniyor. Şömine ve televizyonun aynı odada bulunduğu tasarımlarda çoğu zaman bu iki merkezi tasarım ögesi üst üste yerleştirilerek ortak bir odak noktası yaratılıyor. Gelgelelim aslında televizyonu şöminenin üzerine yerleştirmek hem ısı açısından elektroniğe zarar verebilir, hem de göz yorucu bir yükseklik yaratılma ihtimali doğurur. Bu tasarımda ise şömine adeta TV ünitesinin bir parçası olarak tasarlanmış ve hem bütünlüklü hem de birbirinden bağımsız görünen harika bir görünüm ortaya çıkarılmış.

Modern ve gelenekselin birleşimi

Modern şömine modellerini geleneksel formların görkemli estetiğiyle bir araya getiren bu tasarımda ise ateş tuğlaları ile cam şömine görkemi birbirini tamamlıyor. Odanın merkezine yerleştirilen geniş şömine ünitesi yaşam alanının tüm karakterini belirleyecek kadar güçlü bir tasarım ögesi. Ayrıca ısı dağılımı açısından da mükemmel bir konumda.

Odak noktası

Sıradışı ve yenilikçi şömine tasarımlarından konumuyla öne çıkan bir diğeri de odanın tam merkezinde yer alan bu köşesiz çağdaş şömine. Yeni nesil teknoloji ile üretilen ve tasarlanan bu şömine, salonun tam merkezine konumlandırılmış. Böylece hem kuvvetli bir estetik yaratıyor hem de etrafında şekillenen oturma alanı ile ateş başı keyfi ortaya çıkarıyor.

Seperasyon işlevi göre cam şömine

Bugün modern şömine ünitelerinde öne çıkan özelliklerden bir diğeri de şöminelerin duvardan bağımsız tasarlanarak bir seperatör olarak da işlev görmeleri. Bu şömine ünitesinde de üç tarafı camlı bir tasarım tercih edilmiş.

Duvar şöminesi

Axel Vertical Şömine Soba 1001Keyif.com Oturma OdasıŞömine & Aksesuarları
1001Keyif.com

Axel Vertical Şömine Soba

1001Keyif.com

Duvar tipi şömine sobalar da son yıllarda iç mimari tasarımlarda öne çıkan modellerden. Duvarın içine gömülen bu şömine sobalar hem muhteşem görünüyor hem de yer kaplamıyor.

Taşın görkemi

Geleneksel görkem arıyorsanız bu taş şömine favoriniz olabilir. Her anlamda klasiğin ihtişamını yaşatan şömine, muhteşem bir işçilik ve çevresinde de kusursuz bir dekorasyon ile göz kamaştırıyor.

Sıradışı bir form

Mr.H.N. Evi Şömine Entrada Mimarlık Modern Oturma Odası Ahşap Ahşap rengi
Entrada Mimarlık

Mr.H.N. Evi Şömine

Entrada Mimarlık

Şömine formları da bugün eskiye nazaran bir hayli değişti ve neredeyse her formda şömine tasarımı mümkün. Dikdörtgen ve uzun tasarlanan bu çağdaş şömine de oldukça yenilikçi bir forma sahip. Dikdörtgen formun devamının odunluk olarak dizayn edilmesi de muhteşem detaylardan biri.

Minimalist ve etkileyici

Şömine Tasarım AlevRacu Modern Oturma Odası Granit Yeşil
AlevRacu

Şömine Tasarım

AlevRacu

İki yüzeyi camlı bu minimalist şömine tasarımı, beyaz rengin saflığının ateşin kuvvetli estetiğiyle birleşiminden doğan bir estetik ortaya çıkarıyor. Şömine çevresinde oldukça yalın şekilde yerleştirilen yeşil mermer de bu tasarıma bir son dokunuş niteliğinde.

Bütünlüklü bir keyif

Şömineler duvara dayanıyorsa hem odanın hem de dayandıkları duvarın tüm karakterini etkilerler. O halde tüm duvarı şömine odaklı bir tasarımla donatmak da oldukça mantıklı değil mi? Bu dizaynda şömine çevresinde aynı estetiği devam ettiren raf tasarımları öne çıkıyor.

Mermer şıklığı

TV ve şömine alanlarının bütünlüklü ama aynı zamanda bağımsız şekilde tasarlandığı bir diğer örnek. Özellikle televizyonun ve şöminenin bulunduğu yüzey kaplamaları tercihi bu tasarımın en önemli inceliği diyebiliriz. Televizyonun arkasında bulunan duvarda ahşap kaplama tercih edilmesi oldukça sıcak ve kontrast yaratan bir karakter yaratıyor. Şömineyi çevreleyen muhteşem mermer dokusu da oldukça görkemli bir atmosfer oluşturuyor.

Mermer dokusunun yaşam alanlarına kattığı görkemli zarafeti seviyorsanız İç tasarımlarda mermer kullanmanın 9 farklı yolu başlıklı yazımızda ilham alabileceğiniz farklı fikirler de bulabilirsiniz.

Siz bu şömine tasarımlarından en çok hangisini beğendiniz?
Casas inHAUS Modern Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!