Birbirinden güzel küçük ev modelleri

Homify TR Homify TR
Ahşap Evler ENNA DECORATİON Modern Evler
Loading admin actions …

Minik evler, son yıllarda tüm dünyada giderek daha da yaygınlaşan bir trend haline geldi. Küçük evler inşa etmek ve küçük evlerde yaşamak öylesine yaygınlaştı ki bu artık bir sosyal hareket olarak görülüyor. Peki insanlar neden küçük evleri seçiyor ve küçük alanlarda yaşamak neden önemli? 

Öncelikle küçük ev yaptırmak maliyet ve inşa süreci açısından müthiş bir avantaj anlamına geliyor. Çok daha düşük bütçelere ve çok daha hızlı ve pratik bir şekilde istediğiniz yerde ev yaptırmak küçük ev modelleri ile çok daha kolay. Üstelik minik evler arasında taşınabilir ve mobil ev modelleri de oldukça popüler hale geldi. Yani inşaat izni olmayan arazilerde de minik ev modelleri ile sade ve şık bir yaşam sürdürmek mümkün. 

Ancak tabii bunların yanı sıra, küçük ev hareketinin yaşam tarzına dair bir anlamı da bulunuyor. Modern şehir yaşantısının telaşından ve teknoloji ile gelen stresten uzaklaşmak için insanlar artık yaşamlarını basitleştirmeyi, çevreye verilen zararı en aza indirgemeyi ve daha azıyla yetinerek yaşamayı tercih ediyorlar. Küçük evlerde yaşayarak hem çevremize verdiğimiz zararı minimum düzeye çekiyoruz, hem de daha özgür ve zihnen daha konforlu bir yaşam tarzını benimsemiş oluyoruz. 

İşte biz de bu yazımızda, bu yaşam tarzını benimseyen ya da ileride bu yönde bir planı olanlar için ilham verici minik ev modellerini derledik.

Bungalovlar

Saklı Göl Evleri SAKLI GÖL EVLERİ Modern Evler
SAKLI GÖL EVLERİ

Saklı Göl Evleri

SAKLI GÖL EVLERİ

Küçük ev modelleri denilince elbette akla ilk olarak bungalov yapılar geliyor. Bungalov, aslında tek katlı küçük ahşap ev anlamına geliyor. Türkiye'de bungalovlar genellikle tatil yerlerinde kiraya verilen minik yaşam alanları olarak kullanılsa da son zamanlarda kendi arsasına bungalov tarzı ev inşa ettirenler de oldukça fazla.

- İç mimari tasarımı

Saklı Göl Evleri SAKLI GÖL EVLERİ Modern Yatak Odası
SAKLI GÖL EVLERİ

Saklı Göl Evleri

SAKLI GÖL EVLERİ

Küçük yaşam alanlarında da muhteşem ve konforlu bir iç mimari tarz yakalamanın mümkün olduğunu bu bungalovun iç yaşam alanlarında görebiliyoruz. Yatak odası ile oturma alanı bir seperasyon duvarı ile ayrılıyor. Beyaz tonlarının hakim olduğu dekorasyonda ferahlık ve fonksiyonellik ön planda.

Farklı bungalov modelleri

Çıralı Beach Bungalows Cıralı Beach Bungalows Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Cıralı Beach Bungalows

Çıralı Beach Bungalows

Cıralı Beach Bungalows

Bugün arazinize bir bungalov yaptırmak isterseniz, çok basit ve pratik bir süreçle ve oldukça ekonomik bir bütçeyle evinizi yaptırabilirsiniz. Pek çok farklı inşaat firması bu tarz minik evleri bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlayıp teslim edebiliyor.

Küçük taş evler

Elbette küçük bir ev yaptırmak istiyorsanız malzeme seçeneğiniz de oldukça zengin. Ahşap ve prefabrik ev modelleri çok daha hızlı şekilde tamamlansa da, daha sofistike ve daha klasik görünümlü bir küçük ev modeli istiyorsanız taş yapılara da yönelebilirsiniz. Özellikle Ege'nin geleneksel taş işçiliği ile küçük ev modelleri bir araya geldiğinde oldukça etkileyici ve yuva hissi veren bir estetik stil ortaya çıkıyor.

Mobil evler

VAGOON #1 VAGOON HOUSE Minimalist Oteller
VAGOON HOUSE

VAGOON #1

VAGOON HOUSE

Mobil evler de son yılların en çok dikkat çeken mimari trendleri arasında yer alıyor. Tekerlekli ev olarak da tanımlayabileceğimiz bu evler, kolaylıkla bir yerden başka bir yere taşınabiliyor.

- İç yaşam alanları

VAGOON #1 VAGOON HOUSE Minimalist Oteller
VAGOON HOUSE

VAGOON #1

VAGOON HOUSE

Bu mobil evin iç yaşam alanlarından bir kesit. Asma kat sayesinde mutfağın üst kısmında küçük bir yatak odası bölümü de oluşturulmuş. Akıllıca ve oldukça fonksiyonel bir plan değil mi?

Üçgen ev modeli

Üçgen evler de hem estetik açıdan hem de pratik inşaat süreçleri ile öne çıkan modellerden biri. Ayrıca üçgen evler de yapıları gereği asma katları sayesinde oldukça ferah ve kullanışlı yaşam alanlarına sahip oluyor.

Konteyner evler

MOVİ MOBİL VİLLA ( 1+0 ) MOVİ evleri Kır evi
MOVİ evleri

MOVİ MOBİL VİLLA ( 1+0 )

MOVİ evleri

Fabrikada imal edilen ve daha sonra anahtar teslim şekilde evin yerleşeceği araziye getirilen konteyner evler de özellikle düşük bütçeler için ideal seçeneklerden. Konteyner evler dış kaplamaları ile oldukça farklı estetik görünümlere sahip olabiliyor. Bu örnekte ahşap kaplama dış cephesiyle oldukça sıra dışı görünen bir konteyner ev modeli var.

- İç plan

MOVİ MOBİL VİLLA ( 1+0 ) MOVİ evleri Ahşap ev
MOVİ evleri

MOVİ MOBİL VİLLA ( 1+0 )

MOVİ evleri

Bu da bu şık konteyner evin oldukça kullanışlı iç planı.

Akıcı bir plan

TINY HOUSE | KÜÇÜK EV | KONTEYNER EV | VİLLA Meteor Mimarlık & Tasarım Endüstriyel Evler
Meteor Mimarlık & Tasarım

TINY HOUSE | KÜÇÜK EV | KONTEYNER EV | VİLLA

Meteor Mimarlık & Tasarım

Bir başka konteyner ev modeli ve yine oldukça akıcı şekilde tasarlanan iç planı. Gördüğünüz gibi küçük alanlarda da son derece konforlu ve kullanışlı alanlar ortaya çıkarmak mümkün. 

Küçük evler için dekorasyon çözümleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES MOVİ evleri Kütük ev
MOVİ evleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES

MOVİ evleri

Küçük ev modelleri için daha fazla dekorasyon örneğine göz gezdirmek isterseniz bkz: Küçük evler için 13 büyük dekorasyon önerisi

Siz bu evlerden hangisinde yaşamak isterdiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!