Huzurlu, ferah ve modern bir ev için Japon tarzı dekorasyon fikirleri

Homify TR Homify TR
DeckoWood, Deckon Asma Tavan Sistemleri Deckon Asma Tavan Sistemleri Minimalist Duvar & Zemin
Loading admin actions …

Dekorasyon ve tasarım söz konusu olduğunda Japon tarzı her zaman çok özeldir ve diğer tüm dekorasyon stillerinden farklıdır. Japon tarzının en belirgin özelliği çok estetik bir sadeliği ve doğallığı temsil etmesi. Bu yalın estetik, mobilyaların tasarım ve formlarından, odadaki ögelerin iyi organize edilmesinden ve minimalist yerleşim anlayışı ile mobilyaların etrafında boş alanlar bırakılmasından geliyor. Japon evleri, tüm bunların yanı sıra, çevreyi her açıdan görmeye izin veren büyük, geniş pencerelerle doğayı yaşam alanlarındaki sadelikle bir araya getiriyor. 

Japon tarzını içeren bir dekorasyon ile döşenen yaşam alanları da işte bu sadeliği, rahatlığı, dinginliği ve modernliği barındırıyor. Temiz ve derli toplu bir yaşam, dengeye, düzene, geleneklere ve doğal güzelliğe duyulan sevgi… Aslında Japon tarzı dekorasyonu bu şekilde özetleyebiliriz. Peki evlerimizin dekorasyonuna Japon stilinin hissini nasıl katabiliriz? İşte birbirinden güzel örneklerle Japon tarzı dekorasyon ipuçları…

Renk paleti

Japon evleri genellikle ahşap unsurların kahverengilerinden ve bitkilerin yeşilliklerinden elde edilen doğal renklerle dekore edilmiştir. Gri ve nötrler, yaşam alanlarında sıklıkla yaygın olarak kullanılır ve böylece sakinleştirici, dingin ve modern bir dekorasyon oluşturulur. Bu doğal ve nötr renklerin yanı sıra ana yüzeylerde değil ama detaylarda turuncu ve kırmızı gibi canlandırıcı renkler eşlik eder.

Canlı bitkiler

Doğa Japon dekorasyon tarzında her zaman evin bir parçasıdır. Bunun için de ev bitkilerinin bu tarzda her zaman yeri var. Elbette bonsai ve bambu gibi geleneksel Japon bitkilerini evinizin dekorasyonunda kullanmak yaşam alanlarınıza küçük bir Japon kültürü dokunuşu sağlar.

Gün ışığı

Lounge Room Tasarımı - Mersin, Rengin Mimarlık Rengin Mimarlık Minimalist Çalışma Odası çalışma odası,ofis,home ofis,modern,mersin,adana,konteyner ev,tasarım,istanbul,antalya
Rengin Mimarlık

Lounge Room Tasarımı – Mersin

Rengin Mimarlık

Doğal ışıktan maksimum düzeyde yararlanın, doğal ışık dekorasyonun bir parçası olmalı. Büyük pencereler, ışığı kesmeyecek perdeler ve tavan pencereleri Japon stilinin olmazsa olmaları. Kalın ve ağır perdeler kullanmak yerine güneşi içeri davet eden ince tüller, bambudan üretilen daha geçirgen güneşlikler tercih edin.

Mobilya seçimleri

Sui Architecture | House Design Sui Mimarlık Modern Oturma Odası ev yaşamalanı adamutfak açıkmutfak hol akdeniz mimari içmimari dekor dekorasyon tasarım desk salon mutfak yemek modern geleneksel house mediterranean ethnic interior architecture design homedesign livingroom lounge entarance hall interior kitchen decoration decor
Sui Mimarlık

Sui Architecture | House Design

Sui Mimarlık

Japon tarzı dekorasyonda en önemli noktalardan biri alanın minimal bir şekilde dizayn edilmiş olması ve mobilyaların etrafında yeterince boşluk bırakılması. Bunun yanı sıra mobilyalar da daha fazla ferahlık ve samimiyet hissi verecek şekilde yere yakın tasarlanır. Oturma alanlarında da yatak odalarında da yere yakın mobilyalar tercih ederek Japon stilinin yalın ve iç açıcı enerjisinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca doğal ahşaptan üretilen mobilyalar her zaman daha etkilidir.

Ahşap dokunuşlar

t1 otel projesi , Kreatif çizgi Kreatif çizgi Minimalist Yatak Odası
Kreatif çizgi

t1 otel projesi

Kreatif çizgi

Doğal ahşap unsurlar, alanı uyumlu hale getirmenin en iyi yollarından biridir ve herhangi bir Asya iç mekanının karakteristiğidir. Bu yüzden evinize Japon stilinden ilhamla doğallık ve dinginşik katmak için duvar ve tavanlarda ahşap kaplamalar yaptırabilirsiniz. Özellikle bambu Japon evlerinde vazgeçilmez bir kaplama malzemesidir.

Seperatörler

Japon kültürüne dair desen ve sembollerle süslenmiş seperatörler de bu tarzın vazgeçilmezlerinden biri çünkü Japon tarz dizaynda yer taraffufu ve ferah bir alan yaratmak çok önemli. Bu yüzden de kapı yerine bu stilde şık ve modern oda bölücüler kullanılıyor. Bu örnekte oturma alanı ile yemek alanı arasında yer alan seperasyon modeli de oldukça şık ve modern görünüyor değil mi?

Çıtalı pencere ve kapılar

Yunus Emre Villa - İsveç, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Koridor, Hol & Merdivenler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK

Geleneksel Japon mimarisinde kullanılan en önemli unsurlardan biri de Shōji adı verilen, kafes çerçeve üzerinde yarı saydam tabakalardan oluşan seperatör ya da kapılardır. Bu yüzden modern Japon tarzında da çıtalı pencere ve kapıların önemli bir yeri var.

Aydınlatma

Dediğimiz gibi gün ışığı bu tarzın en önemli noktalarından biri ama elbette akşamları kullanılacak aydınlatma modelleri de kültürü yansıtan formlarda olmalı. Türkiye'de de sıklıkla kullanılan Japon feneri avizeler hem çok ekonomik hem de çok şık ve tarzı yansıtan bir görünüm sunuyorlar. Daha sağlam ve uzun ömürlü bir avize isterseniz Japon feneri stilinde cam modeller de bulabilirsiniz.

Minimal, doğal ve modern

#Adalardekorasyon Ev TAdilatları Asyatik Banyo
Ev TAdilatları

#Adalardekorasyon

Ev TAdilatları

Kısacası Japon tarzı dekorasyon için eşya kalabalığı yaratmayan minimal çözümler üretmek, her zaman ferah ve doğal renkler kullanmak ve olabildiğince açık bir alan yaratmak önemli. Tabii doğal malzemeler ve canlı bitkiler de bu tarzın önemli parçalarından. Bu şekilde sadece oturma odası ve yatak odalarını değil banyo ve mutfakları da dizayn edebilirsiniz

Alçak yataklar

Yere Yakın Masif Karyola Homelli Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları ahşap karyola,ağaç yatak,masif yatak,masif karyola,alçak yatak,alçak karyola,homelli,yatak odası,yatak
Homelli

Yere Yakın Masif Karyola

Homelli

Yatak odaları söz konusu olduğunda Japon stilin tüm dünyada popüler olan oldukça önemli bir ögesi var: Alçak yataklar. Yere yakın karyola modelleri çok daha sağlıklı ve iç huzur sağlayan bir uyku hijyeni sağlayabiliyor.

Alçak yatak modelleri için dekorasyon önerileri başlıklı yazımızdan da ilham alabilirsiniz.

Japon tarzı dekorasyonu siz nasıl buluyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!