Şehirden kaçmak isteyenler için en güzel kır evleri

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Şehirden kaçmak isteyenler için en güzel kır evleri

homify.com.tr homify.com.tr
savioz fabrizzi architectes:  tarz Evler
Loading admin actions …

Avrupa'yı biraz geriden takip ediyor olsak da, Türkiye de son dönemde baş döndürücü bir şekilde şehirleşen ve şehir nüfusunun oranının her geçen gün arttığı bir bölge. Bu gelişmişlik anlamında kâğıt üstünde olumlu bir gelişme olsa da, bu orantısız şehirleşmenin en direk sonuçlarından biri şu anda başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde gördüğümüz çarpık yapılaşma, aşırı büyüme, trafik, hava kirliliği ve kaos oluyor. Dolayısıyla şehirlerde yaşayan birçok profesyonel artık, bir fırsatını bulup şehir hayatından ve o keşmekeşten uzaklaşmaya, bunu yapamıyorsa bile şehre yakın olan, ama doğayla daha çok iç içe olabileceği, şehrin kaosundan uzak bir ev arayışına giriyor. 

Elbette şehir yaşamının bu hayhuyundan, o tempodan, gürültü ve kalabalıktan hoşlananlar, en güzel kır evinde bile sıkıntıdan patlayanlar da vardır. Ama aşağıda sunacağımız birkaç alternatif kır evi, böylesi kozmopolitan tiplerin fikirlerini bile az da olsa değiştirebilir. 

İşte sizler için seçtiğimiz birkaç kır evi alternatifi. Yakında şehirden kaçmayı planlıyorsanız, bu örnekler size belki ilham verebilir:

Köy evi deyip geçmeyin

Anticuable.com:  tarz Evler
Anticuable.com

Vista de la casa.

Anticuable.com

Köy deyince aklınıza tezek kokuları içinde yıkıntı evlerden ve yorgun yaşlı yüzlerden oluşan bir yerleşim birimi geliyorsa, haksız değilsiniz. Ama son zamanlarda Türkiye'deki restorasyon çalışmaları da gösteriyor ki bir köy evi, yeterince özenilirse son derece cazip bir yaşam alanı haline getirilebilir. İşte şehirden kaçmak isteyenler için enfes bir alternatif. İspanya kırsalındaki bu rustik köy evi, hem o geleneksel köy evi cazibesine sahip, hem de modern bir yaşam alanı sunabiliyor. Ayrıca Ege kasabalarından bildiğimiz taş evlere benzeyen konutun nasıl bir doğal izolasyona sahip olduğunu, sıcak bir yaz gününde böyle bir taş eve girip birdenbire serinlemiş olanlar iyi bilir.

Kırların çağrısı

Yukarıda da söylediğimiz gibi, şehir dışındaki bir kır evi ya da köy evi, en kötü mimariye sahip olsa bile, hem temiz hava, yeşil doğa gibi avantajlar sunuyor, hem de şehirdekinden çok daha büyük bir alana sahip olmanızı mümkün kılıyor. Zira diyelim ki İstanbul'da sadece bir stüdyo daire alabileceğiniz parayla, taşradaki güzel bir lokasyonda bu fotoğraftaki gibi bir villanın sahibi olabilirsiniz. Böyle bir ev ayrıca çocuk yetiştirmek, evcil hayvan sahibi olmak için de ideal. Eklektik mimarisiyle dikkat çeken bu villanın bahçesinde çalışıp stres atabilir, akşam serinliğinde verandaya çıkıp keyif yapabilir ya da sıcak yaz günlerini havuzda geçirebilirsiniz. Başta sağlığınıza sağlık katacak bu ortam olmak üzere, hiç biri şehirdeki apartman yaşamının size sunamayacağı  lüksler.

Dağlar dağlar

Peki ya böyle bir dağ evine ne dersiniz? Doku itibarıyla Türkiye'nin özellikle Doğu Karadeniz kıyılarını andıran manzara içinde, ahşap malzemesiyle doğayla tamamen uyum sağlayan böyle bir evde hem muhteşem manzaranın, hem etrafınızdaki temiz havanın tadını çıkarabilir, sağlıksız şehir yaşamından sonra vücudunuzun tamamen yenilendiğini hissedebilirsiniz. Sıfırdan inşa edilse bile, böyle bir dağ evinin çok masraflı olmayacağını da akılda tutmak gerekiyor.

New horizons

For those who lament seeing built up urban architecture and jungles of concrete and glass, country life is certainly better suited to you. Imagine, every day and every morning, watching the sun rise and set below the expanse of blue water. With a view to die for, you can imagine days filled with hikes, walks and lying on the grass enjoying the fresh air and sunshine. In some major cities, these escapes are found quite close, so, if you want access to both worlds, you have the opportunity to choose a town that is not located too far from a major city, but far enough that you can still feel a sense of seclusion and release. 

Karlı dağlar

Kır evi kavramını genellikle yaz mevsimiyle, güneşle, havuzla ve çiçek açmış bir bahçeyle özdeşleştiririz ama kış aylarını sevenler için başka türlü alternatifler de mümkün. Daracık bir apartman dairesine sıkışıp, sadece yapay çiçek ve ağaçları görmektense, böylesine şık görünen ve doğanın ortasındaki bir evde yaşamayı istemez miydiniz? Eğer doğru lokasyonu bulursanız, bunun için şehir yaşamını ya da şehirdeki işinizi büsbütün bırakmanıza, şehrin sunduğu tüm lükslerden vazgeçmenize de gerek yok.

Doğanın içinde, şehre yakın

Tabii doğayla iç içe bir yaşam sürmek, şehrin keşmekeşinden kaçmak için illâ ki her şeyi bırakıp bir köye ya da kasabaya yerleşmeniz de gerekmiyor. Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin büyük kentlerinde artık şehre çok uzak olmayan ama doğal bir ortamda yaşama imkânı veren banliyo evlerinin ve semtlerinin sayısı günden güne artıyor. Örneğin buradaki gibi, şehir dışında ama şehre erişimi olan bir evde hem temiz havanın ve geniş bir bahçenin sunduğu avantajlardan yararlanabilir, hem de temel ihtiyaçlarınızı çok uzağa gitmeden karşılayabilirsiniz. Belki işinize gitmek biraz zaman alacak, ama şehrin göbeğindeki gürültülü bir apartman dairesine tıkışıp kalmaktansa böyle bir evde yaşamak daha sağlıklı bir alternatif olsa gerek.

Banliyo keyfi

C95 ARCHITEKTEN :  tarz Evler
C95 ARCHITEKTEN

Villa in Berlin – Dahlem

C95 ARCHITEKTEN

Son tanıtacağımız ev de yine yukarıdaki mantığa uygun olarak, Almanya'nın başkenti Berlin'in en çık banliyo semtlerinden biri olan Dahlem'den bir villa. Eve ve bulunduğu bölgeye şöyle bir bakınca buranın bir şehir olduğuna bile inanasınız gelmiyor, zira gerek villanın kendisi, gerek etrafındaki doğayla olan uyumu ve yazlık evi andıran mimarisi, gerekse de etrafın yeşilliği size hem şehrin konforlarını, hem de kır yaşamının güzelliklerini sunuyor.

Peki siz bu evlerden hangisinde yaşamak isterdiniz? Fikirleriniz yorum kısmında bizimle paylaşın.

Şehirden kaçmak isteyenler için kır ve köy evi alternatifleri.
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!