Beyazın cazibesi: 5 ülke, 5 örnek

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Beyazın cazibesi: 5 ülke, 5 örnek

homify.com.tr homify.com.tr
HI-MACS®:  tarz Evler
Loading admin actions …

Beyaz sadece bir renk değil, aynı zamanda bir konsept. Renkler herkesin algı haritasında farklı şeyler çağrıştırabilir ama beyaz renk, evrensel olarak, saflık, temizlik, dinginlik, hijyen ve ışık gibi kavramlarla bir arada anılır. Bunun yanında beyaz renk sadece mimari, tasarım ve iç mimari gibi alanlarda değil; müzikten fotoğrafçılığa, gastronomiden web tasarımcılığına kadar birçok dalda önemli bir role sahiptir. Özellikle tasarım alanında fazla kaçması halinde riskli bir tercih olabileceği gibi, bazen herhangi bir planlama ya da tasarımın eksikliği olarak yorumlanır, bazen de gerçek niyetleri saklayan bir kılıf. Ama şu anda bulunduğunuz ortama kafanızı kaldırıp bir bakın. Bir ev de olsa, ofis de olsa, diğer renklerin garantisi yok ama beyazı göreceğiniz kesin. 

Bu yazıda, beş Avrupa ülkesinden seçtiğimiz beş örnekle, beyazın sadelik ve işlevsellik açısından mimari ve tasarım alanındaki kullanımına göz atmak istedik. İşte beş ülkeden beş örnekle beyazın büyüsü.

Beyaz dış cephe – Almanya

Almanya'dan seçtiğimiz bu ev, özellikle daha sıcak tatil yörelerinde gördüğümüz tamamen beyaz dış cephe uygulamasının başka bir iklimdeki göz alıcı örneklerinden biri. Bu çarpıcı binanın sadece dış cephesinde değil, iç duvarlarında da beyaz kullanımı hem köşeli mimarinin ve şekillerin öne çıkmasını sağlıyor, hem de belirgin bir devamlılık hissine neden oluyor. Elbette bu güçlü etkinin ortaya çıkmasında fotoğrafın çekildiği saat de etkili olmuş durumda, ama özellikle zeminin ve yüzme havuzunun yarattığı gölge oyunlarıyla da birleşince, beyazın bu ev için en doğru tercih olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

Beyaz banyo – Fransa

Banyo denince ilk akla gelen renk beyazdır, ama beyaz bir banyoyu da aynen bu Fransız banyosunda olduğu gibi sıradanlıktan kurtarmak mümkün. Bu örnekte hem zemin, hem tavan, hem de mobilyalar beyaz renkte seçilmiş ve bu da mekânın genelinde pürüzsüz, akışkan bir etkiye neden olmuş. Ayrıca paravanların ışığı vurgulama şekilleri de hoş bir ilave olarak görülebilir. Ama bu banyoyu beyazlar içindeki klasik bir banyodan ayıran şey, beyazın ağırlığını dengeleyen ve mekânı neşelendiren, karşı duvarda küvetin üzerindeki desen olmuş. Tabii bu kırmızı vurgusunu tamamlayan vazo, havlu ve şampuan kutularını da unutmamak gerekiyor. Bir mekânı beyaza boğmadan beyazın cazibesini yaşatabileceğinizin en güzel örneklerinden biri.

Beyaz mutfak – İngiltere

Residence Interior Design Ltd:  tarz Mutfak
Residence Interior Design Ltd

Parliament Hill Interior Design, Hampstead, London

Residence Interior Design Ltd

Güneş ışığını direk alan bir mekânda parlayıp içinizi açacak bir renk istiyorsanız beyazdan şaşmayın. Resimde gördüğünüz mutfak, bunun en güzel örneklerinden biri. Duvarlar ve tavanda beyaz boya tercih edilmiş, mobilyalar buna uygun olarak seçilmiş. Ama asıl güzel olan beyazın odayı boğmaması için uygulanan ufak dokunuşlar. Mesela parkeyle uyum sağlayan bej tonlarındaki tezgâh, pencere önündeki bir buket çiçek ve fırının siyahının oluşturduğu kontrast bu mutfağı hem iç açıcı, hem de modern kılıyor.

Beyaz oturma odası – İtalya

Peki beyaz bir oturma odasına ne dersiniz? İtalyan bir tasarımcının elinden çıkan bu salon dekorasyonu, hem beyazın yarattığı derinlik etkisi, hem de ferahlığıyla göz alıyor. Mekânın bir ölçüde kaotik görünen bir dekorasyonu olsa da, hem aslında dar olan bir mekânı ferah kılması, hem de beyazı ufak tefek renk ilaveleriyle dengeleme başarısıyla öne çıkıyor. Ayrıca raflara yerleştirilen süs ve dekorasyon unsurlarının da büyük oranda beyaz renklerde seçildiğine de dikkatinizi çekeriz. İç açıcı bir beyazlık, hiç kalmak istemeyeceğiniz bir salon!

Beyaz yatak odası – İspanya

Geldik beyazın yine favori renklerden biri olarak kabul edildiği odaya, yani yatak odasına. İspanya'dan seçtiğimiz bu örnek yatak odası içinde temel unsurların tümü beyaz. Duvarlar, yatak örtüleri ve sürpriz bir şekilde yerdeki halıfleks de. Ama yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ufak tefek hamleler ve aşırı göze batmayan birkaç unsurla beyazın monotonluğu kırılıyor ve oda çok daha çekici bir hale bürünüyor. Gerek ahşap yatak, gerek duvardaki siyah ayna ve CD dolabı, gerekse de tavandan sallanan metalik renkteki lambalar beyazın ferahını zedelemek şöyle dursun, onu daha da vurgulayıp mekânın sterilliğini önlüyorlar.

Beyaz rengin bu uygulamalarından siz en çok hangisini beğendiniz? Yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İç mekânlarda beyaz kullanımının nasıl olacağına dair beş örnek. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!