Koyu yatak odası dekorasyonları: Sağlıklı, karizmatik ve göz alıcı | homify

Koyu yatak odası dekorasyonları: Sağlıklı, karizmatik ve göz alıcı

Homify TR Homify TR
Avcılar Vizyon Konut ANTE MİMARLIK Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Yatak odası dekorasyonları söz konusu olduğunda en önemli şey elbette odanın fonksiyonudur; bu da dekorasyonunuzun mutlaka iyi bir gece uykusuna yardımcı olacak şekilde yapılması gerektiği anlamına geliyor elbette. Uyku hijyenine yardımcı olan yatak odası dekorasyonları sağlığımız açısından çok daha faydalı, ayrıca güne çok daha zinde başlamamızı da sağlıyor. Dekorasyonda uyku hijyenini sağlamanın ve daha sağlıklı bir gece uykusuna yardımcı olmanın en önemli anahtarlarından biri de karanlık yatak odaları.

Karanlık yatak odası dekorasyonu ilk bakışta size çok da çekici gelmeyebilir. Elbette kimse evindeki hiçbir odanın karanlık olmasını istemez. En azından gündüz saatlerinde yatak odanız da tabii ki yeterinde doğal ışık almalı. Ancak uzmanlar gece saatlerinde olabildiğince karanlık bir yatak odasının sağlıklı bir uyku için gerekli olduğunu söylüyorlar. Gündüz saatlerinde doğal ışıktan faydalanmanın en önemli yolu tabii ki olabildiğince geniş pencereler ve odadaki mobilyaların buna göre yerleşimi. Güneş ışığının içeriye dolmasına izin veren bir tasarım yaratmak. Buna karşın gece saatlerinde daha karanlık yatak odaları ortaya çıkarmak için en pratik yöntem de pek tabii ki koyu renkli tasarımlar gerçekleştirmek.

Yatak odalarında koyu renk tonları kullanmanın ayrıca estetik olarak da oldukça dramatik ve cesur bir etkisi var. Hatta profesyonel iç mimarlar ve tasarımcılar koyu renkli duvarlar için en ideal yaşam alanlarının yatak odaları olduğunu söylüyor.

Aşağıda sizin için derlediğimiz birbirinden güzel koyu yatak odaları ile hem sağlıklı hem de estetik olarak sayfalarımızda öne çıkan dekorasyonları derledik.

1- Koyu yeşilin dramatik etkisi

Bu yatak odası dekorasyonunda oldukça koyu bir yeşil tonunun hakimiyeti ile muazzam bir estetik görünüm ortaya çıkarılmış. Dramatik ve görkemli bir modern doku yatak odasının karakterini belirliyor. Nevresim takımlarının duvardaki koyu yeşil renk ile birebir aynı seçilmesi de oldukça şık bir geçiş yaratıyor.

2- Altın renkli dokunuşlar

Yatak odalarını çok loş ve gündüz saatlerinde de karanlık hale getirmeden koyu renklerle tasarlamanın en ideal yöntemlerinden biri de tek duvarda koyu tonlar kullanmak. Tek duvarda koyu, diğer duvarlarda kontrast yaratan açık renkler kullanmak her zaman odaya şık ve modern bir doku kazandırıyor. Bu odada bu modern dokuya tavandan sarkan modern abajurların altın renkli dokunuşları eşlik ediyor.

3- Sofistike gri

Modern dekorasyonların en vazgeçilmez ve trend renklerinin başında pek tabii ki gri geliyor. Gri renk koyu yatak odası dekorasyonlarında da elbette sıklıkla kullanılıyor. Bu şık tasarım da bunun başarılı bir örneği.

4- Etkileyici bir çağdaş tasarım

Evinizde Gri Rengi Kullanmanın 7 Yolu Evinin Ustası Endüstriyel Yatak Odası
Evinin Ustası

Evinizde Gri Rengi Kullanmanın 7 Yolu

Evinin Ustası

Bu çağdaş yatak odası dizaynında ise koyu renk tonları baskın şekilde kullanılmış. Grinin en koyu tonları ve siyahın bir arada kullanılmasına eşlik eden gümüş dokunuşlar ve açık renkli ögeler odanın boğucu olmasının önüne geçiyor ve oldukça dramatik bir etki ortaya koyuyor.

5- Klasik görkem

Klasik ama koyu yatak odaları ile ilgileniyorsanız bu örnek dekorasyon da tam size göre demektir. Altın renkli gösterişli avize ve diğer aksesuarlar duvarlar ve tavanda kullanılan parlak yeşil tonuna mükemmel bir uyum sağlıyor. Zemin ve yataktaki ahşap tonları de bu klasik görkemi tamamlıyor.

6- Karizmatik siyah

İç Mekan Tasarım Ahel Mimarlık Modern Yatak Odası
Ahel Mimarlık

İç Mekan Tasarım

Ahel Mimarlık

Siyah renk dekorasyon ve iç mimari tasarımlarda genellikle korkulan bir renk olmuştur hep. Oysa siyahın doğru kullanımı her zaman harikalar yaratır. Bu örnekteki modern yatak odası tasarımında da mat siyah tonlar muhteşem bir ışıklandırma sistemi ile oldukça şık ve ferah bir yaşam alanı ortaya çıkarmış.

7- Tavan dekorasyonu

Ebeveyn yatak odası ANTE MİMARLIK Modern Yatak Odası
ANTE MİMARLIK

Ebeveyn yatak odası

ANTE MİMARLIK

Siyah renk kullanımı ile öne çıkan bir başka karanlık yatak odası dekorasyonu örneği. Bu tasarımda duvarlardan yükselen ve tavanı kaplayan özel dizayn dikkat çekiyor ve odanın hem koyu hem de ferah olmasını sağlıyor.

8- Hem aydınlık hem koyu

Özellikle bu örnekteki gibi boydan boya camları olan ve güneş alan yatak odalarında koyu renkli tasarımlar uygulamak .ok daha kolay ve etkileyici.

9- Koyu renkli desenler

Ev Tadilatları Ev TAdilatları Akdeniz Yatak Odası
Ev TAdilatları

Ev Tadilatları

Ev TAdilatları

Kahverengi de koyu renkli yatak odaları için oldukça şık bir seçenek. Ancak elbette siyah gibi dikkatli kullanılması gereken bir renk çünkü kahverengi de doğru kullanılmadığında boğucu bir ortam yaratabilir. Bu örnekte ise açık tonlarla dengelenen ve geniş pencerelerle ferahlığı sağlanan bir yatak odasında kahverengi desenlerin hakimiyetini görüyoruz.

10- Antrasitin büyüsü

Yatak odası renk seçimi ANTE MİMARLIK Modern Yatak Odası
ANTE MİMARLIK

Yatak odası renk seçimi

ANTE MİMARLIK

Siyaha çalan koyu mavi ve antrasit de oldukça güçlü ve etkileyici dekorasyonlar ortaya çıkarıyor. Bu örnekte de bunu oldukça kuvvetli şekilde görebiliyoruz.

Yatak odalarının yanı sıra oturma odalarınızda da koyu renklerin dramatik etkisini görmek isterseniz bkz: Salon dekorasyonunda koyu renk duvarlar kullanmanın 12 yolu

Bu yatak odalarından en çok hangisi size hitap ediyor?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!