Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda ahşap şıklığı

homify.com.tr homify.com.tr
Google+
Loading admin actions …

Her alanda çevreye dair duyarlılığın gitgide arttığı günümüzde, inşaat malzemesi ve mobilya seçiminde de ahşap gibi daha doğal ve çevre dostu ürünler tercih ediliyor. Ayrıca plastik, cam ve metal gibi klasik malzemelerden yapılan mobilyalardan biraz sıkılmış olmamızın da bunda payı olabilir elbette. Ahşap, kimileri tarafından girdiği ortama kattığı rustik ve yer yer gayet sıcak havayla, son teknolojiye sahip ama soğuk görünen malzemeye tercih edilebiliyor. 

Diğer yandan, ahşapın bir başka avantajı da özellikle minimalizmin işlevselliğinden, keskin hatlarından ve pürüzsüz yüzeylerinden sıkılanlar için çok radikal bir değişiklik imkânı sunması. Elbette ahşap deyince ilk aklan gelen yer mutfağınız olmayabilir, ama aşağıdaki örneklerde göreceğiniz gibi yeni bir mutfak illâ ki modern, metalik, endüstriyel bir görüntüye sahip olmak zorunda değil. Sonuçta mutfak ailenizle birlikte toplanıp yemek yediğiniz, kimi zaman konuklarınızı ağırladığınız, huzur vermesi gereken bir mekân ve böyle bir mekâna ahşapın sıcaklığı ve davetkâr görüntüsü gayet güzel gidebilir. İşte mutfağını değiştirmek isteyen okurlarımız için mutfak dekorasyonunda ahşapın güzel uygulamalarına birkaç örnek. Belki biraz olsun ilham verir.

Tamamen ahşap mutfak

Biraz sert ve radikal bir başlangıç oldu, ama böyle bir mutfak da mümkün. Eski bir Sovyet çiftliğindeki evin renove edilmiş halini gösteren fotoğrafta, renovasyona rağmen çiftlik evinin rustik atmosferinin tamamen korunduğunu görüyoruz. Dolaplardan tutun da yemek masasında, zeminden tavana kadar tamamen ahşaptan oluşan bu mutfak neredeyse masallara yaraşır bir atmosfere sahip. 

Rustik kavramının çoğu zaman el yapımı özel tabaklar, ahşap heykeller ya da doldurulmuş hayvanlar gibi dekoratif unsurların baskın olduğu evler için kullanılır, ama bu doğru değildir. Zira aslında rustik dediğimiz ortam aynen bu örnekte olduğu gibi hem sade olmalı, hem de yerine göre doğallığı itibarıyla fazlasıyla direk ve tavizsiz olmalı.

Ahşapın dansı

Kim demiş mutfağınız illâ ki ciddi ve soğuk görünümlü bir yer olacak diye. Buyrun gözünüzün önünde adeta dans eden, dünyanın en eğlenceli ve dinamik görünümlü mutfaklarından biri. Bu etkiyi sağlayan elbette hem mutfak masasının, hem de tavandan sallanan askının akışkanlığı olduğu kadar, bizzat ahşap malzemenin kendisi de. Carved Wood Design adlı bir şirket tarafından tamamen siparişe göre ve el yapımı olarak üretilen bu parçalar girdikleri her mutfağın havasını değiştirebilecek kadar zarif ve seçkin.

Ahşap dolaplar

ARREX LE CUCINE:  tarz Mutfak
ARREX LE CUCINE

BON TON BY OFFICINA DESIGN

ARREX LE CUCINE

Ahşabı seviyor ama fazlası zarar diyorsanız, daha küçük dokunşlarla da ahşap unsurları mutfağınıza sokmanız mümkün. Örneğin İtalyan bir şirketin ürettiği bu enteresan mutfak dolabı tam da düşündüğünüz etkiyi yaratabilir. Zira iyi bir tasarımcının elinden çıktığı belli olan bu dolap minimalizmle rustik bir havayı ustaca birleştiriyor ve karşınıza hem şık, hem de mutfağın tamamını bastırmayan bir dolap çıkıyor. Meşe odunundan yapılan ve bazı kısımları beyaza boyanan dolabın içindeki küçük raflar da mutfaktaki öte beriyi saklamak için son derece kullanışlı. 

Böyle şık ve işlevsel bir dolap sayesinde hem mutfağınızın kullanım alanını artırabilir, hem de ahşabın yarattığı cazibe sayesinde çok daha iç açıcı bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Pratik ve şık

Country Interiors :  tarz Mutfak
Country Interiors

Kitchen island butchers block top

Country Interiors

İşte yeni göz çıkarmadan ahşap kullanmanın en güzel uygulamalarından biri. Bu açık renk ahşaptan inşa edilmiş, gayet şık mutfak masası hem ortama rustik bir hava katıyor, hem de gerek çekmeceleri ve sepetleri, gerekse de çok aşırı yer kaplamaması sayesinde müthiş kullanışlı bir mobilya olarak dikkat çekiyor. Ayrıca açık renk yer karoları ve koyu ahşap dolaplar arasında bir denge oluşturması da mekânın genel görünümünü güçlendiriyor.

Beyaz ahşap

Mowlem&Co:  tarz

Ahşap deyince hepimizin aklına elbette klasik kahverengi tonlarındaki ahşap mobilya ve kaplamalar gelir, ama günümüzün tasarım dünyasında elbette bu renge bağımlı değilsiniz. Eğer hem ahşaptan, hem de beyazın ağırlıkta olduğu bir mutfaktan vazgeçemiyorsanız, aradığınız çözüm bu olabilir. Basit, geometrik şekiller, sonradan beyaza boyanan ahşap mobilyalar, kristal avize, tüm bu unsurların yerdeki laminant parkeyle uyumu ve bu güzelliği tamamlayan güneş ışığı burayı insanın hiç çıkmak istemeyeceği bir mutfak haline getiriyor. Hem zarif, hem sofistike, hem de gayet işlevli bir mutfak.

Bambu kaplar

Decorum:  tarz Mutfak
Decorum

Cravina set of bamboo bowls

Decorum

Diyelim ki yukarıdaki çözümler size göre değil ya da çok masraflı olacağı için geri duruyorsunuz. O zaman mutfağınıza ahşapın sıcaklığını sokmak için son bir fikrimiz var. Şekildeki gibi ahşap kaplar mutfağınıza güzel bir renk katabilir. Çatal-bıçak takımının da ahşap olmasını isterseniz bambu aradığınız çözüm olabilir.

Şehir rustiği

werkhaus:  tarz
werkhaus

Baumstammküche

werkhaus

Ahşap ve rustik kelimeleri kullanılınca, insanın aklına ister istemez kırlarda ya da dağlarda, doğanın ortasında bir mekân geliyor. Oysa bunun gibi tamamen şehirli bir ortamda da ahşapın çekiciliğini evinize sokmanız mümkün. Bu lüks loftta tam ortada yer alan mutfağın, neredeyse brütal diyebileceğimiz kadar süssüz bir kütükle desteklenmesi ve mermter tezgâhın üzerinde oturduğu muntazam ahşap kaide müthiş bir hava katıyor. Şöyle bir gözünüzü kapatıp ortadaki bağımsız mutfak tezgâhının tamamen beyaz renkte ve başka bir malzemeden yapıldığını düşünün: Kesinlikle aynı etkiyi yaratmazdı. 

Peki bu örnekteki ahşap uygulamarından siz hangisini en çok beğendiniz? Hangi mutfak sizin olsun isterdiniz?

Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!