Balkon Çiçekleri: Balkonlarınızı Güzelleştirmenin en Canlı ve Etkili Yolu!

Homify TR Homify TR
sihirli peyzaj, sihirlipeyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
Loading admin actions …

Balkon, bir evin maddi değerini yükselten mimari unsurlardan biridir çünkü modern yaşam içinde evlerimizde bize ait bir açık alan olması yaşam kalitesini doğrudan arttıran bir faktör. Bu yüzden balkonlu, teraslı, avlulu ya da bahçeli evler her zaman daha caziptir. Özellikle yaz ve bahar aylarında evin en keyifli yaşam alanlarından biri haline gelen balkonlar konforlu, keyifli, canlı ve pozitif enerji veren alanlar olarak dizayn edilmeli elbette. Bunu yapabilmek için de mobilyalar ve yerleşim kadar önemli bir unsur var: Canlılık sağlayan çiçek ve bitkiler! 

Çiçekler aslında evlerimizin her odasında fark yaratır ve çok daha canlı ve etkileyici bir görünüm ortaya koyarlar. Ancak balkonlar söz konusu olduğu zaman çiçekler için neredeyse olmazsa olmaz diyebiliriz. Açık havanın avantajlarından yararlanarak balkonlarımızda yetiştirebileceğimiz bitkiler hem bize toprakla ve canlı bitkilerle uğraşmanın zevkini tattırırlar, hem de balkonlarımıza rengarenk, mis kokulu ve çok şık bir görünüm kazandırırlar. Çiçeklerle süslenmiş bir balkonda oturmak ne kadar iyi dekore edilse de çiçeksiz bir balkonda oturmaktan çok daha mutluluk ve keyif vericidir. Zaten bu yüzden de çoğumuz balkonlarımızda farklı çiçek ve bitkiler yetiştiriyoruz. 

Gelgelelim balkon çiçekleri yetiştirmek isteyenler ve özellikle yeni başlayanlar için bazı ipuçları oldukça önemli. Örneğin bitki bakımına çok zaman ayırmak istemeyen ve bu konuda tecrübesiz olanlar için dayanıklı balkon çiçekleri seçmek oldukça mühim çünkü aksi halde bitkileriniz yeterince güzel görünmeyebilir ve hatta ölebilirler. Peki balkonlarımızda yetiştirmek için en ideal olan türler hangileri? İşte farklı balkon çiçekleri isimleri ve bakım ipuçları…

Balkon çiçekleri nelerdir?

BILGE & AHMET SEZER EVI, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Klasik Balkon, Veranda & Teras
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Öncelikle genel olarak balkonlarımızda hangi tür bitkileri yetiştirebileceğimize bir göz atalım. Elbette her bitki her mekan için uygun değildir ve bu yüzden balkon alanları içinde saksıda yetiştirebilinecek bitki ve çiçekler tercih etmek gerekir. Gelgelelim aslında balkonunuzun boyutu, cephesi ve evinizin konumu da bitki seçiminde önemli bir rol oynuyor. Yani soğuk iklimli bir yerde yaşıyorsanız hava koşullarına dayanıklı balkon çiçekleri tercih etmelisiniz. Balkonunuz küçükse çok yayılmayan küçük balkon saksı çiçekleri seçebilirsiniz. Geniş bir terastan söz ediyorsak sarmaşıklar, ev ağaçları ve daha geniş alanlara yayılan bitkiler çok daha şık bir görünüm yaratacaktır. 

Balkon çiçekleri nelerdir? sorusuna cevap olabilecek farklı balkon çiçekleri isimleri ve bakımları ile ilgili ipuçları vereceğiz, bu çiçekler arasından size uygun olanları seçebilirsiniz. Tabii çiçek bakımı ile uğraşmak istemiyorsanız ama balkonunuzu renklendirmeyi arzu ediyorsanız yapay balkon çiçekleri de satın alabilirsiniz. Bugün artık gerçeğe çok yakın yapay balkon çiçekleri üretiliyor ve hemen hemen her çiçek türünün yapay versiyonunu bulmak mümkün. Ancak biz yine de gerçek bir çiçeğin bakımının vereceği keyiften mahrum kalmamanızı öneriyoruz.

Sardunya

CENGİZ ÖZEK-TERAS PEYZAJ PROJE&UYGULAMA // CENGIZ OZEK - TERRACE LANDSCAPE PROJECT&APPLICATION, AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN Tropikal Balkon, Veranda & Teras bahçe,balkon,teras,saksı bitkileri,ev bitkileri,landscape,garden,terrace,balcony,design,designer,project
AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

CENGİZ ÖZEK-TERAS PEYZAJ PROJE&UYGULAMA // CENGIZ OZEK – TERRACE LANDSCAPE PROJECT&APPLICATION

AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

Turnagagasıgiller familyasından ve anayurdu Güney Afrika olan çok kadim bir bitkidir sardunya. Pembe, sarı, beyaz ve kırmızı tonlarında oldukça canlı çiçekleri ile Akdeniz ülkelerinin vazgeçilmez çiçekleri arasında yer alır. Kış koşullarına da dayanıklı olan sardunya çiçeklerinizi kış aylarında yoğun rüzgar ve dondan koruyarak dört mevsim balkonunuzda tutabilirsiniz. Bu yüzden de en dayanıklı balkon çiçekleri türlerinden biri olarak bilinir ve ülkemizde de çokça yaygındır. Sardunyalar güneş sever ancak yüksek sıcaklıklarda düzenli sulanmaları gerekir. Eğer bitki yetiştiriciliğine yeni başlıyorsanız, balkon saksı çiçekleri arasında sardunyalar sizin için oldukça ideal bir seçim diyebiliriz.

Petunya

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Sarkan balkon çiçekleri ilginizi çekiyorsa ve renkli ve canlı çiçeklerden hoşlanıyorsanız o halde petunyaları mutlaka değerlendirin. Güzel kokularıyla ve muhteşem canlı görünümleri ile oldukça popüler olan petunyalar günde en az 6 saat gün ışığı almak isterler. Düzenli ve sık sulamanın gerekli olduğu petunyalar düzenli gübre beslemesi ile çok daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşurlar. Petunya bakımı söz konusu olduğunda önemli noktalardan bir diğeri de budamadır. Petunyaların ölü ve işlevini kaybeden çiçeklere sahip dallarının mutlaka budanması ve yenilerinin çıkmasına izin verilmesi gerekir. Aksi halde petunya çiçekleriniz sağlıksız ve bitkin görünebilir.

Lavanta

Balkonunuz mis gibi koksun istiyorsanız lavanta çiçeği tam da aradığınız balkon çiçekleri arasında olabilir. Lavantalar geniş alanlarda da küçük saksılarda da bakılabilecek çiçek türlerinden. Bakımlarının kolay olması onları balkon saksı çiçekleri arasında da öne çıkarıyor. Lavanta bitkisinin saksı içinde güneşli bir yerde yetiştirebilirsiniz. Lavantanın en dikkat edilmesi gereken özelliği soğuk havalardan hoşlanmamasıdır. İki yılda bir organik gübre ve kompostla desteklenerek ve soğuk mevsimlerde rüzgar ve soğuktan korunarak oldukça sağlıklı lavanta bitkilerini balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.

Begonvil

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Doğrudan güneş alan ve rüzgar açısından korunaklı balkonlarda yetiştirilebilecek bir diğer bitki de begonvil. Begonviller muhteşem renkleri ile tırmanıcı bitkiler arasında en popüler olan türlerden. Hastalık ve böceklere karşı oldukça dayanıklı olan begonviller özellikle sarmaşık türünden dayanıklı balkon çiçekleri arayanlar için en ideal seçimlerden biri.

Yasemin

Eğer mis kokulu bir balkon çiçeği arıyorsanız yasemin de sizin için oldukça ideal bir seçenek demektir. Kokularıyla adeta insanı mest eden yaseminler çok rüzgar almayan korunaklı alanlarda mükemmel bir balkon bitkisi olarak oldukça sağlıklı ve canlı bir hayat sürebilirler. Sarmaşık türleri arasında en gözdelerden biri olan yaseminin mis kokulu çiçeklerini tüm balkona sardırarak oldukça etkileyici bir açık hava yaşam alanı ortaya çıkarabilirsiniz.

Açelya

Birbirinden güzel ve farklı renklerde türleri olan açelya da en sevilen balkon çiçeklerinden biri. Fundagiller familyasından, ılıman iklim bitkisi olan açelyaları doğrudan olmasa da güneş alan bir yere yerleştirmelisiniz. Küçük esintiler açelya için sorun olmaz ancak soğuk ve sürekli rüzgarlar açelyalarınızın sağlıksızlaşmasına ve zayıflamasına neden olacaktır. Bunun için açelya bitkisini doğrudan güneş olmasa da mutlaka rüzgardan korunaklı bir yere yerleştirmelisiniz.

Alisyum

Alisyum çiçeği (Alyssum) de özellikle son yıllarda giderek daha da popüler hale gelen balkon çiçekleri arasında yer alıyor. Zarif çiçekleri ile öne çıkan alisyumlar nemli toprakları sever ve dik açıyla güneş almamaları gerekir. Bu yüzden alisyumlar için düzenli sulama ve yarı gölgeli aydınlık bir yerleşim yeri oldukça önemli. Sarkan balkon çiçekleri arasında da alisyumları sayabiliriz, alisyum saksısını asarak zamanla yanlardan aşağı doğru sarkmasını sağlayabilirsiniz.

Astilbe

Yalancı Keçisakalı olarak da bilinen astilbe çiçeği sıra dışı ve nadir balkon çiçeklerinden biri. Gelgelelim serin ve gölgelik ortamları seven bu nadide çiçekler, özellikle pek güneş almayan balkonlar için en ideal tercihlerden biri. Çok sıcak ve kurak aylarda bolca sulanmaları gerekir. Bunun dışında bakımları da pek güç değildir.

Sukulentler

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Asyatik Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Etli bitki olarak da bilinen sukulentler aslında evlerimizin iç yaşam alanlarında oldukça popüler süs bitkileri. Ancak eğer küçük bir balkonunuz varsa ve yalnızca balkon masasının üzerine biraz güzellik ve canlılık katmak istiyorsanız sukulentler en bakımı kolay bitkiler olarak ideal bir tercih olabilir. Üstelik küçük yapıları nedeniyle oldukça sevimli ve küçük alanlarda da kullanışlı bir dekoratif etki ortaya koyuyorlar. 

Süs narı

Cüce nar ya da bodur nar olarak da bilinen süs narı, bodur yapısından ötürü balkonlarda yetiştirilebilecek dayanıklı bitkilerden biri. Özellikle eğer küçük saksılarda çiçekler yerine ağaç gibi daha geniş türler arıyorsanız süs narı bitkisini değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Turuncu ve kırmızıya çalan çiçekleri ve yeşil yaprakları ile balkonunuza minyatür bir ağaç olarak renk katacak olan süs narının bakımı da oldukça kolay. 

Lale

Laleler özellikle Türkiye’de vazgeçilmez bitkilerden biri ve balkon çiçekleri olarak da sıklıkla tercih ediliyorlar. Ancak zambakgillerden olan laleler hem ilkbahar mevsiminde çok kısa süreli çiçek açan hem de bakımları diğer balkon bitkilerine göre daha zor bitkilerdir. Yine de lale mevsimlerinde balkonlarınıza eşsiz bir görünüm katmak isterseniz bu zahmete değeceğine emin olabilirsiniz. 

Diğer balkon çiçekleri

Elbette balkon çiçekleri isimleri burada saydıklarımızdan çok daha fazla. Gardenya, begonya, kalanşo, cam güzeli, çuha çiçeği, bodrum papatyası, gül, ortanca, hercai menekşe, kadife çiçeği gibi çiçek türleri en çok tercih edilen diğer balkon çiçekleri arasında. Eğer genişçe bir balkonunuz varsa tek bir çiçek türünden ziyade, farklı çiçekleri bir arada yetiştirebilir ve balkonunuzu muhteşem bir çiçek bahçesine dönüştürebilirsiniz. 

Ev ağaçları

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT, Escapefromsofa Escapefromsofa Eklektik Balkon, Veranda & Teras
Escapefromsofa

CIHANGIR 41 // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Balkonlarınızı canlandırmak için çiçek yetiştirmeyi tercih edebileceğiniz gibi daha büyük, köklü ve görkemli görünen ev ağaçlarını da seçebilirsiniz. Ev ağaçları bakımları narin çiçeklere göre çok daha kolay olan ve özellikle balkon zeminine yerleştirilmek için ideal bir dekoratif obje işlevi gören bitki türleridir. Balkonunuza tropikal bir etki katmak için birbirinden güzel ev ağaçlarını balkon dekorasyonunuza eklemeyi düşünebilirsiniz. 

Dikey bahçeler

Yaşam Çiçeği Duvar Saksı Kiti silvanus dikey bahçeler Bahçe Bitki & Çiçekler
silvanus dikey bahçeler

Yaşam Çiçeği Duvar Saksı Kiti

silvanus dikey bahçeler

Eğer balkonunuz gerçekten çok küçükse ve bitkiler için yeterli yer olmadığını düşünüyorsanız dikey bahçe örneklerine de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Dikey bahçeler duvar boyunca tasarlanan ve böylelikle alan kaplamayan çiçeklendirme sistemleridir ve balkon çiçekleri için de oldukça elverişli olduklarını söyleyebiliriz. 

Ayrıca küçük bir balkonunuz varsa dekorasyon konusunda da size ilham verecek muhteşem fikirlerimiz var! Küçük balkonlar için 13 dahiyane dekorasyon fikri başlıklı yazımıza mutlaka tıklayın…

Sizin balkonunuzda hangi çiçekler var?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!