Bu 16 Berjer Modeli Salonlara Şıklık ve Konfor Getiriyor!

Homify TR Homify TR
M.M. KİTAPLIK VE ŞÖMİNE ÇALIŞMASI RIZVANOĞLU MİMARLİK MÜHENDİSLİK İNŞAAT A.Ş Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Bugün oturma odası dekorasyonlarının vazgeçilmez bir parçası olan berjer koltuk modellerinin kökeni 17. yüzyılın sonlarına dayanıyor. Kolçaklı ve kulaklı tekli koltuklar olarak bilinen tekli berjer modelleri ilk olarak 17. yüzyılda tasarlanıp kullanılmaya başlanmış ve o günlerden bu yana evlerimizin vazgeçilmez mobilyalarından biri haline gelmiş. Klasik berjer sandalye modelleri orijinal olarak şöminenin önünde otururken hava akımını engellemek ve daha iyi ısınabilmek için tasarlanmış. Bugün ise berjer modelleri denilince aklımıza yalnızca klasik kulaklı (ya da diğer adıyla kanatlı) tasarımlar gelmiyor, berjer aslında kelime anlamı olarak tekli koltuk demek ve hemen hemen her oturma odasında da kullanılıyor. 

Berjer modelleri bugün pek çok şekilde kullanılabiliyor: Evinizde bir dinlenme ve kitap okuma köşesi oluşturmak istediğinizde, yatak odanızda bir oturma alanı ortaya çıkarmak için, salonlarınızda oturma gruplarınıza eşlik etmesi için ya da büyük yemek masalarına görkemli bir doku kazandırmak için iki baş köşede berjer kullanabilirsiniz. Berjer koltuk tasarımlarının en önemli özellikleri dinlendirici, konforlu ve yuva hissi veren bir yapıya sahip olmaları ve bunun yanı sıra oldukça şık ve tarzınıza hitap eden esnek model yelpazesi sunmaları. Bu yazımızda bugünlerde çağdaş tasarımlardan en klasik modellere uzanan pek çok seçenekle evlerimizi süsleyen berjerlerin en gözde modellerini derledik.

1- Oturma grubunun tamamlayıcısı

ancona koltuk takımı Mahir Mobilya Oturma OdasıKanepe & Koltuklar
Mahir Mobilya

ancona koltuk takımı

Mahir Mobilya

Koltuk takımlarının olmazsa olmazlarından biri olan berjerler genellikle salonlarda oturma gruplarının tamamlayıcı parçası olarak kullanılıyorlar. Bunun için mobilya tasarımcıları da oturma gruplarına dahil olacak berjer modelleri üretiyor. Yani berjerin dahil olduğu bir oturma grubu satın almak da mümkün. Bu oturma grupları aynı renk kanepe ve tekli koltuk modellerini içerebilir ya da bu örnekteki gibi farklılık ve akıcılık yaratan türde bir renk geçişi sunabilir.

2- Vintage tasarımlar

Kahve Molası Galleria Gaia Oturma OdasıKanepe & Koltuklar
Galleria Gaia

Kahve Molası

Galleria Gaia

Eski mobilya parçalarının yenilenerek tekrardan hayata kazandırılması son yılların en revaçta dekorasyon akımlarından biri. İleri dönüşüm hareketi olarak da adlandırılan bu yenileme akımı, vintage tarz dekorasyon anlayışı ile de muhteşem bir uyum sağlıyor. Eski ve atılmış berjerlerin minder ve döşeme kumaşları değiştirilerek ve iskeletine gerekli bakım yapılarak yepyeni ve son trend bir mobilya ortaya çıkarmak mümkün.

3- Modern ve etkileyici

Macro berjer ve santo fiskos homify Oturma OdasıKanepe & Koltuklar
homify

Macro berjer ve santo fiskos

homify

Modern berjer modelleri oldukça fazla ki hangi modeli seçeceğiniz konusunda oldukça büyük kararsızlıklar yaşayabilirsiniz. Karizmatik, ağırbaşlı ama aynı zamanda görünümüyle etkileyici bir model arıyorsanız ahşap kolları ve minimal ama etkili tasarımıyla son derece sofistike bir atmosfer ortaya koyan bu modern berjer koltuk türlerini değerlendirebilirsiniz.

4- Klasiğin vazgeçilmez otantik dokusu

Mobilya & aksesuar üreticileri bugün oldukça farklı tarzlarda berjer modelleri üretiyorlar ancak klasik tasarımlar da her zaman güncelliğini koruyor. Özellikle klasik bir stilin benimsendiği görkemli ve otantik oturma odası dekorasyonlarında klasik tarzlı berjer modellerinin vazgeçilmez bir yeri var. Bu örnek modelde de, Osmanlı tarzı bir berjer sandalye modeline rastlıyoruz. Otantik ve tarihin izlerini taşıyan desenleri ve işlemeli ahşap işçiliğinin öne çıktığı iskeletiyle çok yer kaplamayan ancak oldukça görkemli bir görünüm sunan muhteşem bir berjer modeli.

5- Deri berjer modelleri

Klasik berjer denildiğinde de aslında aklımıza birden fazla model geliyor. Berjer koltuk tasarımlarının ilk çıkışı aslında kanatlı ve insanı saran bir yapıya sahip geniş bir yapı olsa da daha sonradan klasik dekorasyon tarzına uyum sağlayan daha hafif modeller üretilmiş ve bugün bu klasik berjer modelleri de hâlâ kullanılıyor. Deri berjer modelleri çoğunlukla klasik stil ile ilişkilidir çünkü deri malzeme görkemli ve estetik klasik tarz dekorasyonun vazgeçilmez ögelerinden biridir.

6- Konfor ve şıklık bir arada

Konforun, şıklığın ve işlevselliğin bir arada olduğu muhteşem bir tasarım daha… Altın renkli döşemesiz metal kolların etkili bir çağdaş estetik kazandırdığı bu modelde geniş oturma alanı da oldukça konforlu bir kullanım sunuyor.

7- Yer tasarrufu sağlayan modeller

Oturma odalarınız (ya da evinizde başka bir yaşam alanı) için berjer seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri berjer koltuk için ne kadar alanınız olduğu. Bazı berjer modelleri hem görünümleriyle çok görkemli oldukları için eğer oda yeterince geniş ve yüksek tavanlı değilse görsel bir daralma yaratıyorlar, hem de çok geniş oldukları için sıkışık bir kullanım ortaya koyuyorlar. Ancak bugün dar alanlar için de mükemmel berjer modelleri üretiliyor. Bu örnek oturma odası dekorasyonunda kullanılan modern berjer modeli de bu modellerin en güzel ve en popüler olanlarından biri.

8- Geleneksel, kanatlı berjer modelleri

Geleneksel berjer koltuk modelinin 17. yüzyılda şömine önlerinde ısınırken hava akımını önlemek için tasarlandığından bahsetmiştik. İşte bu hava akımını önleyen yan kanatlar (ya da kulaklar) ve oturan insanı saran bir yapıya sahip olan berjer koltuk modelleri bugün hâlâ klasik dekorasyonlarda kullanılan ikonik modellerden biri.

9- Çağdaş ve sıra dışı

KAPLAN RESIDENCE Mimoza Mimarlık Modern Oturma Odası
Mimoza Mimarlık

KAPLAN RESIDENCE

Mimoza Mimarlık

Akıcı tasarımı ile tam olarak çağdaş bir görünüm sunan oldukça sıra dışı bir model. Kolları olmayan ancak insanı saran bir yapıya sahip olan bu berjer modelinin ayak detayları da ezber bozuyor. Farklı tasarımlar arayanlar için ideal bir model…

10- Fiskos takımı için ideal

Berjerler geleneksel olarak kolları olan tekli koltuklardır ancak bugün berjer sandalye denilince tabii ki kolsuz tekli koltuklar da anlaşılabilir. Özellikle küçük bir alanda şık bir fiskos takımı ile bir kahve köşesi oluşturmak isteyenler için kolsuz berjer modelleri oldukça ideal.

11- Modern dekorasyonlara modern berjerler

Temiz hatlar, yorucu olmayan dinlendirici bir tasarım ve akıcı, yalın bir görünüm… İşte modern dekorasyonu tanımlayan bir berjer modeli. Bu modellerin en önemli avantajı minderlerin çıkarılabilir olması ve böylece temizliklerinin çok kolay olması. İşlevsel özelliklerinin yanı sıra bu modern modeller daha ekonomik seçenekler arasında da yer alıyor.

12- Eklektik & ahşap berjer tasarımı

Ahşap berjer modelleri de tekli koltuk modelleri arasında öne çıkan ve her zaman doğallık ve estetiği harmanlayan mobilyalardan biri. Ahşap berjer tasarımları da tıpkı diğer malzemelerden üretilen berjerler gibi oldukça farklılık gösterebiliyor. Bu örnek model ise klasiği modernle harmanlayan eklektik bir tasarım olarak göz dolduruyor.

13- Yenilikçi klasik stil

Klasik tarz genellikle her zaman bilinen ikonik mobilya modellerini içerse de bazı yenilikçi tasarımlar klasik dekorasyonlara muhteşem bir uyum sağlıyor. Bu örnek dekorasyondaki yalın klasik tarza eşlik eden kolçaksız ve yere yakın berjer modeli de bunun en başarılı örneklerinden birini temsil ediyor.

14- Modern ve klasik bir arada

Salonunuz için seçtiğiniz kanepeyi bir berjer modeli ile tamamlamak istediğimizde genellikle kanepenin tarzına yakın tarzda tekli koltuk modellerine yöneliriz. Oysa bu dekorasyonda olduğu gibi klasik tarzı modern stille harmanlamak da harikalar yaratabilir. Klasik ve ikonik Chesterfield kanepe modeline eşlik eden modern tekli koltuk; sonuç muazzam ve sofistike bir görünüm…

15- Mid-century modern

Modern dekorasyon ve tasarımın ilk zamanları olarak tanımlayabileceğimiz 20. yüzyılın ortaları oldukça kendine has bir tarza sahipti. Bu tarz mid-century modern olarak adlandırılıyor ve bugün hâlâ en revaçta dekorasyon stillerinden birini oluşturuyor. Bu deri berjer modeli de bu stilin en önemli temsillerinden biri.

16- Rengarenk seçenekler

Renklerin dekorasyonlarda ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Berjer seçiminde de renkleri cesur şekilde kullanan tasarımları tercih ederek evimize enerji ve canlılık katabiliriz.

Ancak tabii ki renk seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var çünkü belirli bir düzen içinde kullanılmayan renk skalaları yorucu ve nahoş bir görünüm oluşturabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız Duvar rengi ve mobilya uyumu nasıl olmalı: 7 ilham verici örnek başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Bu berjer modellerinden sizin tarzınıza en çok uyan hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!