Banyo Asma Tavan Modelleri: Özenli, Şık ve Sofistike Tasarımlar

Homify TR Homify TR
Beylikdüzü Misafir Banyosu Tadilatı, Emre Tükenmez Mimarlık Emre Tükenmez Mimarlık Modern Banyo Ahşap-Plastik Kompozit Siyah
Loading admin actions …

Banyo alanları özellikle iç mimari tasarım söz konusu olduğunda genellikle ev sahipleri tarafından ihmal edilir. Çoğu ev sahibi yaşam alanlarının dekorasyon ve iç tasarımında bütçelerinin hemen hemen tamamını oturma odası, yatak odası, mutfak gibi diğer yaşam alanlarına ayırır ve banyolara standart uygulamalarla temiz ve şık ama sıradan bir tasarım tercih ederler.  Elbette bunun yaygın bir iç tasarım anlayışı olmasının en öne çıkan nedenlerinden biri, özellikle oturma odası, yemek odası, mutfak gibi diğer yaşam alanlarının evlerin daha görünür alanları olduğunun düşünülmesi ve estetik bir görünüm yaratmak için önceliğin bu alanlara verilmesi. Bir diğer nedense banyoda belli başlı aksamların kullanılmasından dolayı tasarımda farklılık yaratabilecek bir imkan olmadığının sanılması. Oysa bu anlayış aslında oldukça yanlış diyebiliriz. Evlerimizde, banyolar da dahil olmak üzere her odanın önemi vardır ve tasarım söz konusu olduğu zaman her odanın hakkını vermek gerekir. Banyolar sosyal olarak kullanılan ve içinde daha çok vakit geçirilen diğer odalara göre daha az görünür olsa da, güne başladığımız ve günü sona erdirdiğimiz, son derece mahrem ve kişisel alanlardır ve bu yüzden banyoların iyi, temiz, düzenli görünmesi ve bize özgü bir tarzı olması gerekir.

Banyoların belirli spesifik aksamlardan ibaret yaşam alanları olması ve çeşitliliğe çok az yer veren yapıları banyo tasarımlarını nasıl farklılaştıracağınız konusunda kafanızı karıştırabilir. Oysa aslında banyo tasarımlarını benzersizleştirmek için banyo tasarımcıları tarafından kullanılan pek çok yöntem var. Renkli ve çağdaş tasarımlı klozetlerden yeni nesil malzemelerle ve modern tarzlarda üretilen lavabo ünitelerine, vintage bataryalardan yenilikçi fayanslara varana kadar banyo tasarımları için pek çok olanak var. 

Banyonuzun daha güzel görünmesi, daha aydınlık ve sağlıklı olması ve modern bir karaktere kavuşması için yapılabilecek tasarım uygulamalarından biri de asma tavanlar. Tavanlar iç mekanlarda oldukça etkili bir tasarım ögesidir ve tıpkı duvar dekorasyonları gibi tüm mekanın görünümünü değiştirecek kadar kuvvetlidir. Asma tavan uygulamaları, iç mimari tasarımda sıklıkla kullanılıyor ve her eve kendine has bir karakter kazandırıyor. Aşağıda banyo için asma tavan modellerine göz gezdirecek ve bu uygulamaların ayrıntılarına değineceğiz.

Asma tavan nedir?

t1 otel projesi , Kreatif çizgi Kreatif çizgi Minimalist Banyo
Kreatif çizgi

t1 otel projesi

Kreatif çizgi

Öncelikle asma tavanların özelliklerinden söz ederek başlayalım. Asma tavan uygulamaları ana tavan ile arada bir boşluk oluşturularak sökülebilir şekilde dizayn edilen ve monte edilen tavan dekorasyon sistemleridir.

Fonksiyonel ihtiyaçları karşılayan tasarımlar

Tepekent villaları banyo tasarımı_ 50GR Mimarlık Modern Banyo
50GR Mimarlık

Tepekent villaları banyo tasarımı_

50GR Mimarlık

Ana tavan ile asma tavan arasında bırakılan boşluk farklı fonksiyonel ihtiyaçlara hizmet eder; elektrik kabloları, ışıklandırma sistemleri, ısıtma, ses ve havalandırma hizmetleri, kablolama dağıtımı, tesisat dağıtımı gibi uygulamalar ana tavan ile asma tavan arasına gizlenerek çok daha kompakt ve modern tasarımlar yaratılabiliyor. 

Farklı banyo asma tavan malzemeleri

Asma tavan modelleri teknik olarak birbirine yakın biçimde uygulansa da aslında pek çok farklı malzeme ile asma tavan tasarımı yapılabilir. Bugün en çok öne çıkan ve fiyatı, görünümü ve pratikliği ile en popüler olan asma tavanlar alçı levhalardan üretiliyor ancak  tavan fayans, mineral lifi, metal, gergi, ahşap, akrilik levha, alüminyum kompozit panel ve laminat asma tavan uygulamaları da farklı modeller ortaya koyuyor. Banyo asma tavan malzemeleri de tüm bu farklı seçeneklerden herhangi biri olabilir ancak elbette uzun ömürlülük açısından neme daha dayanıklı olanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Banyo asma tavan modelleri

Banyolarda asma tavan kullanımı estetik açıdan banyo tasarımlarını benzersiz hale getiriyor. Ancak bunun yanı sıra fonksiyonel açıdan da oldukça kullanışlı bir banyo deneyimi sunuyor. Banyolar kişisel bakım ve hijyenimizi sağladığımız alanlar olduğu için aydınlatma gibi detayların da özel olarak tasarlanması; katmanlı ve kuvvetli olması gerekir. Asma tavanlar özellikle ışıklandırma sistemleri ile birlikte dizayn edildiğinde banyonun her köşesini tam olarak aydınlatma imkanı sunuyor. 

Tavana yayılan ışıklandırma sistemleri

t1 otel projesi , Kreatif çizgi Kreatif çizgi Minimalist Banyo
Kreatif çizgi

t1 otel projesi

Kreatif çizgi

Asma tavan ile birlikte gelen ışıklandırma sistemleri bugünlerde oldukça yaygın. Banyonun tavanına eşit aralıklarla yerleştirilmiş LED lambalar banyonun sağlıklı ve yeterli ışığa kavuşmasını sağlıyor. Banyonun genel tavan ışıklandırmasının iyi olması da banyo deneyimini çok daha kaliteli ve konforlu hale getiriyor çünkü aksi halde, örneğin genellikle banyolarda görüldüğü gibi tavanın ortasında genel aydınlatma elemanı olarak bir avize kullanıldığında, banyonun duş alanı, lavabo aynasının çevresi, tuvalet bölümü gibi diğer fonksiyonel alanlarının ayrıca farklı katmanlarda aydınlatılması gerekir. Asma tavanlarla ile merkezi ama her fonksiyonel alanı rahatlıkla aydınlatabilen bir ışıklandırma sistemi kurulabiliyor. 

Tavan kenarlarından süzülen aydınlatma

Elbette asma tavanlı banyonuz için genele eşit şekilde yayılmış ışıklandırma sistemlerinden farklı aydınlatma tasarımları da tercih edebilirsiniz. Bu farklı örnekte, asma tavanın yüzeyine yayılan bir lamba dağılımı yerine kenarları boydan boya kaplayan bir ışıklandırma tercih edilmiş. Bu da kenardan yayılan ışıkların ortamın daha derin ve daha sofistike bir görünüme kavuşturmasını sağlıyor. Asma tavanın merkezinde ise dekoratif etkisi de hesaba katılarak genel banyo tasarımına uygun bir sarkıt aydınlatma tercih edilmiş. Bunun gibi farklı ışıklandırma sistemleri için asma tavanlar gerçekten oldukça verimli bir sistem sunuyor. 

Şerif spot ışıklar

Bu örnekte de şerit şeklinde yerleştirilmiş uzunlamasına bir ışıklandırma tasarımı söz konusu.

Katmanlı ve kullanışlı aydınlık

Bir başka farklı asma tavan ışıklandırma sistemi örneği: Ortada geniş bir kare şeklinde yerleştirilmiş bir ana aydınlatma elemanı ve onun kenarlarında küçük spot lambalarla desteklenen katmanlı bir genel ışıklandırma sistemi. Unutmayın ki bu farklı ışıklar farklı elektrik düğmeleri ile de kontrol edilebiliyor. Yani asma tavana yayılı olan ışıklandırma sistemlerinde, istediğiniz bölgenin ışığını kullanabiliyorsunuz. Hatta bazı aydınlatma sistemlerinde istediğiniz bölgedeki ışığın derecesini de siz ayarlayabiliyorsunuz. 

Tavandan ısıtma

Asma tavanlar yalnızca ışıklandırma için ısıtma sistemleri için de oldukça etkili bir çözüm. Tavandan ısıtma sistemleri ile banyonuzda ısıyı asma tavanla birlikte dizeyn edilen ısıtıcılarla sağlayabilirsiniz.

Kısmi asma tavan uygulamaları

Asma tavanlar bütün tavan yüzeyini kaplayabileceği gibi tavanın yalnızca spesifik bir bölümünde de uygulanabilirler. Bu bölüm işleve göre belirlenebilir ya da dilerseniz estetik olarak katmanlı asma tavan uygulamaları ile bir tasarım ortaya koyabilirsiniz. Bu örnek banyo tasarımında ortaya ışıklandırmalar için özel olarak ince ve uzun bir asma tavan uygulaması yapılmış. 

Farklı seviyelerle hareketlilik sağlayan tasarım

SD HOUSE, BWorks BWorks Modern Banyo
BWorks

SD HOUSE

BWorks

Bu örnekte ise farklı alçaklıktaki asma tavan katmanları ile oldukça şık bir hareketlilik ve sıradışı modern bir estetik görünüm ile karşılaşıyoruz. 

Asma tavan renk seçenekleri

Modern Banyo Tasarımı, Istanbul, 2020, İç Mimar Nevzat Erkmen Dönmez İç Mimar Nevzat Erkmen Dönmez Modern Banyo
İç Mimar Nevzat Erkmen Dönmez

Modern Banyo Tasarımı, Istanbul, 2020

İç Mimar Nevzat Erkmen Dönmez

Asma tavan uygulamalarında farklı renk seçeneklerinin mümkün olduğundan da bahsetmeden geçmeyelim. Genellikle görsel derinlik ve ferahlık sağlamak, tavanı yüksek göstermek amacıyla beyaz ya da açık tonlar çok daha fazla tercih edilse de, ezber bozan ve karizmatik bir banyo tasarımı arıyorsanız daha cesur renkli asma tavan uygulamaları ile banyonuzu dizayn edebilirsiniz. 

Karizmatik siyah tavanlar

Beylikdüzü Misafir Banyosu Tadilatı, Emre Tükenmez Mimarlık Emre Tükenmez Mimarlık Modern Banyo Ahşap-Plastik Kompozit Siyah
Emre Tükenmez Mimarlık

Beylikdüzü Misafir Banyosu Tadilatı

Emre Tükenmez Mimarlık

Siyahın baş rolde olduğu bu banyo dekorasyonunda da, tüm banyo aksamının malzeme ve modellerine uyumlu olarak tavanda da siyah bir asma tavan modeli kullanılmış. Parlak beyaz ışıklarla kontrastlı bir uyum yaratan bu siyah asma tavan, banyonun karakterine oldukça kuvvetli bir katkıda bulunuyor ve dekorasyonun karizmatik dokusunu öne çıkararak vurguluyor. 

Sıradışı ama yumuşak bir ton

Küçük banyolar ANTE MİMARLIK Modern Banyo aynalar,banyo dolapları,seramik
ANTE MİMARLIK

Küçük banyolar

ANTE MİMARLIK

Tabii ne beyaz ne de siyah tavan isteyenler de olabilir. Siyaha göre daha yumuşak ve uysal ama beyaza göre de daha farklı, sıra dışı ve etkileyici bir tavan rengi de seçebilirsiniz. Gri tonları, krem renginin daha koyu tonları, açık ahşap tonları gibi seçenekler böyle bir atmosfer arayanlar için ideal seçimler olacaktır. 

- Farklı odalarda asma tavan örnekleri…

Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo banyo,villa
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Evinizin diğer odaları da asma tavan uygulaması yaptırmayı düşünüyorsanız Asma tavanlar: 10 şahane örnek başlıklı yazımıza da mutlaka tıklamanızı ve eviniz için karar vermeden önce örneklere göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. 

Bu asma tavanlı banyolardan en çok hangisi ilginizi çekti?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!