Duvar Süsleme: 20 Harika Örnekle Evinizde Uygulayabileceğiniz Pratik Fikirler!

Homify TR Homify TR
Timuçin Bey Villa İç Mimar Özge Önder Güngör Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Evinizin duvar dekorasyonunun ne kadar önemli olduğu üzerine hiç düşündünüz mü? Duvarlar evlerimizde yer alan mobilyaların, aksesuarların, renklerin ve dokuların fonunu oluştururlar ve yaşam alanlarının en geniş yüzeyleri olarak tasarımın en önemli bileşenlerinden biri de duvarlardır. Duvar sanatının önemi son zamanlarda oldukça arttı. İç mimarlar, en iyi ev dekor öğelerinden biri olarak işlev gördüğü için, evin görünümünü geliştirmek amacıyla duvar aksesuarlarının kullanımına özellikle vurgu yapıyor. 

Duvar süsleme, tasarımı mükemmel yapan bir dokunuştur, adeta lezzetli bir pastanın üzerindeki krema gibidir diyebiliriz. Bir dekorasyonun bomboş duvarlarla sunulması ile iyi tasarlanmış bir duvar düzeni ile sunulması arasında gerçekten düşündüğümüzden çok daha fazla fark var. Duvarlar hem tamamlayıcı bir dekorasyon ögesi, hem de aslında yaşam alanlarına girdiğimizde göz hizamızda ilk karşılaştığımız yüzeyler. İç mekan tasarımının en önemli temel ilkelerinden biri, her alanda bir odak noktası veya dikkati anında içine çekecek ve genel atmosferle ilgili fikir verecek bir stil parçası istemesidir. İyi ve çekici bir duvar dekorasyonu, bir yaşam alanında şık ve etkileyici bir odak noktası oluşturmak için en ideal yöntem. 

Peki duvarlarımızı nasıl daha çekici hale getirebiliriz? Farklı duvar süsleme fikirleri size evinizde uygulayabileceğiniz ilhamlar verebilir. İşte biz de bu yüzden duvarlarına tarz katmak ve böylece ev dekorasyonunu da geliştirmek ve güzelleştirmek isteyen okurlarımız için homify sayfalarında yer alan en güzel duvar süsleme örnekleri arasından bir derleme hazırladık. Bu örneklerin hiçbiri duvarlarınızda bir tadilat ya da büyük bütçeli bir işlem gerektirmiyor. Bakalım en çok hangisi ilginizi çekecek…  

1- Çerçevesiz kanvas tablolar

Canvas Pictures 5-pieces Canvas Design Modern Duvar & Zemin
Canvas Design

Canvas Pictures 5-pieces

Canvas Design

Kanvas tablolar son yıllarda en popüler duvar süsleme aksesuarlarından biri. Farklı boyut, model ve tasarımlarda üretilen çerçevesiz kanvas tablolarla duvarlarınıza istediğiniz doku ve karakteri kazandırmak çok kolay. Üstelik bu tabloların en önemli özelliği oldukça ekonomik olmaları. 

2- Farklı boyutlarda çerçeveler

Antalya ev projesi Kreatif çizgi Modern Oturma Odası
Kreatif çizgi

Antalya ev projesi

Kreatif çizgi

Bir başka popüler duvar tasarımı fikri de farklı boyutlarda çerçevelerden oluşan bir dekor yaratmak. Bunun için kendi yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz. Asimetrik yapısı ile bu tür çerçeveli resim derlemeleri hareketli ve modern bir estetik sunuyor. 

3- Seramik duvar süsleri

Sui Architecture | House Design Sui Mimarlık Modern Oturma Odası
Sui Mimarlık

Sui Architecture | House Design

Sui Mimarlık

Seramik yüzyıllardır vazgeçilemeyen ve her devirde estetik açıdan en öne çıkan ürünlerden biri. Duvar süslemesi olarak da seramik her zaman kullanılan bir malzeme. Seramik duvar dekorları ve tabaklar ile duvarlarınız çok daha sofistike ve şık bir görünüm kazanacak. 

4- Birbirini tamamlayan çoklu resimler

Eskiden geniş ve duvar yüzeyinde büyük bir bölüm kaplayan devasa tablolar çok daha revaçtaydı. Ama bugün modern dekorasyonlarda parçalı ve birbirini tamamlayan çoklu resimler kullanılıyor. 

5- Duvar saati süsleme modelleri

Salon Bölümü Erden Ekin Design Endüstriyel Oturma Odası
Erden Ekin Design

Salon Bölümü

Erden Ekin Design

Duvar saatleri hem işlevsel hem de dekoratif aksesuarlardır. Bugün özellikle duvar dekorasyonuna verilen önem arttığı için, çok farklı tasarım ve boyutlarda duvar saati seçeneklerine ulaşmak mümkün. 

6- Raflar

Açık raflar da son yılların tüm dünyada öne çıkan dizayn trendlerinden biri. Oturma odaları da mutfaklar da açık raf kullanımı ile çok daha çağdaş bir görünüm kazanıyor. Duvarlarınızı dekoratif ürünleri sergileyebileceğiniz açık raflarla süslemek de oldukça şık ve dikkat çekici fikirlerden biri. 

7- Yazılı baskılar

Sözcükler de aslında birer dekorasyon ögesi olabilir. Özellikle hayata bakışınızı özetleyen kelimeler ve cümleler bir yaşam alanını kişiselleştirmek ve ona tarzınızı katmak için oldukça ideal. Çıkartma şeklinde tasarlanan yazılı duvar süsleme ögeleri de bu tür bir tasarım arayanlar için oldukça ideal. 

8- Rafta çiçek ve bitkiler

Kocaeli Dekorasyon Tadilat Evim Dekorasyon Tadilat Modern Oturma Odası Ahşap Altın Sarısı
Evim Dekorasyon Tadilat

Kocaeli Dekorasyon Tadilat

Evim Dekorasyon Tadilat

Açık rafların ne kadar popüler olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Canlı bitkiler ve çiçekler de evleri güzelleştiren ve yaşam alanlarına pozitif enerji katan vazgeçilmez şeylerden biri. Açık raflarda sergilenen çiçek ve bitkiler, duvarları güzelleştirirken bitki bakımı için yer tasarrufu da sağlıyor.

9- Rafta çerçeveli resimler

Bir başka modern trend: Duvara monte raflarda sergilenen çerçeveli resim ve fotoğraflarla oluşturulan kişisel tasarımlar. Artık çerçeveleri duvara sabitlemek yerine raflara yerleştirebilirsiniz çünkü bu stil oldukça dikkat çekici, yenilikçi ve modern görünüyor!

10- Sahte hayvan kafası dekorları

Eskiden tahnit ürünleri özellikle kırsal bölgelerde oldukça popülermiş. Ancak bugün tabii ki duvarlarınızda ölü bir geyik kafası görmek istemeyebilirsiniz. Gelgelelim bugün çok farklı malzemelerle sahte hayvan kafası dekorları üretiliyor ve bu dekorlar gerçekten de özellikle İskandinav stil dekorasyon severler için benzersiz bir etki yaratıyor.

11- Ne kadar büyük, o kadar etkili!

Duvar dekorasyonunda cesur olmak çoğunlukla harikalar yaratıyor. Elbette bir yaşam alanının tüm duvarlarında çok iddialı süslemeler ortaya çıkarmak boğucu ve görsel olarak alanı daraltan bir görünüm yaratabilir. Ancak bir yaşam alanının tek bir duvarını ele alarak olabildiğince cesur davranabilir ve odanın odak noktasını benzersiz bir çekiciliğe kavuşturabilirsiniz.

12- Renk seçimi ile capcanlı yaşam alanları

Bir odak noktası oluşturabilmek için çekici bir duvar yüzeyi tasarlamak gerekiyor. Bunun için boyut, desen ve model önemli elbette ama bir o kadar önemli olan bir başka öge de tabii ki renkler! Duvar süslemesi için seçtiğiniz yöntemde bulunan renkler odadaki tüm dokuyu değiştirecektir. 

13- Işıklı paneller

Daire Projesi, Oturma Odası Tasarımı Haos Design & Architecture Modern Oturma Odası
Haos Design & Architecture

Daire Projesi, Oturma Odası Tasarımı

Haos Design & Architecture

Farklı desen ve modellerde üretilen ışıklı paneller de farklı ve yeni nesil duvar süsleme fikirlerinden. Bu örnekte oldukça şık bir dünya haritası motifi görüyoruz ancak oldukça farklı alternatiflerle çocuk odalarından yatak odalarına kadar her yaşam alanı için uygun ışık panelleri bulabilirsiniz. 

14- Boydan boya kütüphane!

Kütüphanelerin her zaman kendilerine has bir estetiği vardır. Üstelik bulundukları odayı çok daha karizmatik ve sofistike bir görünüme kavuştururlar. Eğer siz de bir kitap kurduysanız ve okumaktan hiç vazgeçmediyseniz, o halde kitaplarınızı bir dekorasyon unsuru olarak kullanabilir ve mesela oturma odanızın bir duvarını mükemmel bir kütüphane ile kaplayabilirsiniz. 

15- Ezber bozan formlar

Alaçatı, Oturma Odası Perde Uygulama Levent Home Collection Modern Oturma Odası Keten Beyaz
Levent Home Collection

Alaçatı, Oturma Odası Perde Uygulama

Levent Home Collection

Sıradışı ve ezber bozan formlar her zaman dikkat çeker. Bu yüzden eğer ilgi çekici bir duvar süslemesi istiyorsanız o halde farklı formları dikkate almanız gerekir. Bu örnekte uzun ve ince bir ayna kullanılmış; genellikle geniş ve birbirine benzer ayna formlarına alışık olduğumuz için bu form derhal dikkatimizi çekiyor. 

16- Sevimli çıkartmalar

UĞUR BİRKAN EVİ Mimoza Mimarlık Eklektik Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

UĞUR BİRKAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Sticker yani çıkartma olarak tasarlanan basit çizgiler duvarlarınıza birisi kara kalemle çok sevimli şeyler çizmiş gibi bir görünüm kazandırıyor. Son zamanlarda özellikle modern dekorasyonlarda sıklıkla kullanılan bu çıkartma tasarımları da ekonomik ve yalınlıktan vazgeçmeyenler için ideal. 

17- Desen dekorlar

Duvarlarınıza illa ki tablo, resim ya da fotoğraf asmak zorunda değilsiniz. Sadece desen ve dokuları içeren duvar dekorları da kullanabilirsiniz. Bu örnekte yaprak desenli duvar süslerinin şık bir şekilde yerleştiği ilgi çekici bir duvar yüzeyi görüyoruz. 

18- Duvar kağıdı

Renkli koridor J.Design Modern Koridor, Hol & Merdivenler Rengarenk
J.Design

Renkli koridor

J.Design

Bir odayı duvar kağıdı ile kaplamak çok da ekonomik ve zahmetsiz bir çözüm değil elbette ancak küçük bir duvarı ya da mesela koridorun bir tek duvarını renkli ve etkileyici bir duvar kağıdı ile kaplamayı düşünebilirsiniz. 

19- Aynalarla görsel derinlik

Duvar dekorasyonu denilince içinde bulundukları odayı daha da derin ve geniş gösteren aynalardan bahsetmemek olmaz. Özellikle koridor ve giriş holü gibi alanlarda aynalar duvar dekorasyonunu işlevli hale getiriyor. 

20- Fotoğraflarla duvar süsleme

Durmaz Dekorasyon durmaz dekarasyon Modern Koridor, Hol & Merdivenler
durmaz dekarasyon

Durmaz Dekorasyon

durmaz dekarasyon

Anılarımız, yaşantımız ve sevdiklerimiz de duvarlarımızı süsleyebilir En sevdiğimiz fotoğrafları farklı tasarımlarla duvarlarımızda sergileyebiliriz. Bu örnekte fotoğraflarla ve bir çıkartma tasarımı ile muhteşem bir aile ağacı oluşturulmuş.

Duvarlarınız için daha kapsamlı ve iç mimari tasarım olarak uygulanabilecek, tadilat gerektiren fikirler arıyorsanız bkz: Modern bir dekorasyon için en çarpıcı duvar tasarımlarından harika örnekler

Bu duvar dekorasyonu örneklerinden en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!