Geleneksel Kilim Motifleri ile Benzersiz, Modern, Sofistike Dekorasyonlar

Homify TR Homify TR
Alem Collection Bohemtolia Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Loading admin actions …

Eklektik dekorasyon stili, son yılların çağdaş dekorasyon anlayışını en iyi özetleyen stil diyebiliriz. Eklektik dekorasyon ve tasarım ögelerinde ana fikir, farklı tarz, malzeme ve tekniklerin bir arada kullanılarak ezber bozan ve kendine has bir karakter yaratan doku ve yenilikçi tasarımlar ortaya koymaktır. Yani aslında farklı estetik anlayışlarının ve farklı tarihlerden ya da akımlardan tasarımların bir araya gelerek yepyeni bir stil yarattığı dekorasyonlara eklektik tarz dekorasyonlar diyebiliriz. 

Son yıllarda öne çıkan eklektik stil tasarım özelliklerinin başında ise geleneksel ve tarihi değeri olan tasarım ögelerinin modern yaşam alanlarının oluşturulmasında kullanılması geliyor. Yani bugün artık en öne çıkan ve dikkat çeken dekorasyonlarda geçmiş bugünle ve gelecekle buluşuyor. Özellikle tarihte yer etmiş ikonik klasik tasarımlı mobilyalar, otantik ve tarihi figürler, geleneksel motifler bugünün son trend dekorasyonlarında olmazsa olmaz diyebiliriz. İşte bu yüzden, zaten Anadolu kültüründe hiçbir zaman eskimeyen bir değere sahip olan geleneksel Türk kilim motifleri de yakın geçmişte tüm dünyaya yayılan oldukça popüler bir dekorasyon trendi haline geldi. Özellikle el dokuması kilimler gerçek birer sanat olarak değerlendirilirken bugün daha da ekonomik ve pratik olan ancak geçmişin izlerini yansıtan desenlere sahip makine dokuması kilimler bulmak da mümkün; ancak tabii ki el dokuması kilimler çok daha cazip ve yaygın. Çok geniş bir yelpazeye sahip olan kilim motifleri ve renklerinin anlamları da elbette bu trendi çok daha sofistike ve etkileyici hale getiriyor.

Motifler, eski çağlarda bilgilendirmek, iletişim kurmak ve fikirleri iletmek için kullanılan sembollerden türeyen ve bugüne kadar eskimeyen anlamlı tasarım ögeleridir. Zamanla, bu işaretlerden bazıları mitlerle birleşerek gizli bir anlam kazanmış ve bu anlamla çok daha değerli bir tasarım unsuru haline gelmiş. Kilim motifleri ve anlamları evinizin dekorasyonunda istediğiniz dokuyu ve karakteri yaratırken işinizi kolaylaştıracak ve de evinize çok daha sofistike ve tarihten gelen gücüyle çok daha etkili bir estetik katacak. Peki hem modern, hem klasik, hem eklektik dekorasyonlarda kullanılabilecek geleneksel halı ve kilim motifleri nelerdir? İşte tüm dünyada en popüler olan halı ve kilim desenleri…

Geleneksel halı ve kilim motifleri nelerdir?

Selam Carpet & Home Showroom Fotoğrafı Selam Carpet & Home İç Dekorasyon Yün Rengarenk
Selam Carpet & Home

Selam Carpet & Home Showroom Fotoğrafı

Selam Carpet & Home

Bugün evinizi güzelleştirmek ve geleneksel Türk kilim motifleri ile yaşam alanlarınıza daha anlamlı ve sofistike bir estetik stil katmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz pek çok farklı model, desen ve renk var. Kadınlığın, anneliğin ve doğurganlığın sembolü elibelinde, erkekliği ve eril gücü temsil eden koçboynuzu, geçmişte genç kızların evlenmek istediğini gösteren küpe ya da saç bağı motifleri, mutluluk anlamına gelen yıldızlar, verimlilik ve üretkenliği temsil ederken kötülüklerden de koruduğuna inanılan tarak ve el motifleri, ve de nazarın etkisini azalttığına inanılan muzka ve göz motifleri geleneksel kilim motifleri arasında en çok öne çıkan ve bugünlere ulaşanlar. Bu motifler bir kilim dokunurken ana desen olarak kullanılabileceği gibi, bir araya getirilerek farklı kombinasyonlarla da kullanılabiliyor. Ayrıca bu motiflerin her birinin oldukça farklı model ve tasarımlarla işlendiğini de görebiliyoruz.

Kötülüklerden ve nazardan koruyan göz / nazarlık motifli kilimler

Göz, Anadolu'da kem göz anlamına gelir ve kem göz de nazar yoluyla insanların başına gelen talihsizlik ve kötülüklere işaret eder. Nazar Anadolu'da tarihte oldukça etkili bir inanıştı ve bugün hâlâ çoğumuzun inanmaya devam ettiği bir batıl inanç. El dokuması kilimlerdeki göz motifinin de içinde bulunduğu yaşam alanlarındaki nazar ve kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. Dediğimiz gibi farklı motiflerin bir arada kullanılması el dokuması kilim geleneğinde oldukça yaygındır. Geleneksel göz motifinin baş rolde olduğu bu örnek kilim modelinde de kenarlar da yine kötülüklerden koruduğuna inanılan farklı nazarlık ve artı motifleri ile süslenmiş.

Hayatı temsil eden baklava deseni

Alem Collection Bohemtolia Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Bohemtolia

Alem Collection

Bohemtolia

Baklava deseni de Anadolu kültüründe oldukça yaygın olarak kullanılan motiflerden. Özellikle son yılların gözde dekorasyon trendlerinden boham tarza mükemmel bir uyum sağlayacak olan bu örnek kilim deseninde de hayatın sınırlarını belirleyen baklava çizgileri zamanın geçiciliğini ifade eden kum saati motifleri ile bir arada kullanılmış.

En popüler kilim motifi: Elibelinde

Decorative Vintage Konya Kilim Rug Heritage Nomadic Art Gallery İç Dekorasyon Yün Mor
Heritage Nomadic Art Gallery

Decorative Vintage Konya Kilim Rug

Heritage Nomadic Art Gallery

Kadınlığı, doğurganlığı ve üretkenliği temsil eden elibelinde motifi, yüzyıllardır en çok kullanılan kilim motiflerinden biri. Kadınların ellerinden çıkan bu el dokuması kilimlerdeki eli belinde deseni aynı zamanda kadın emeğinin de oldukça çarpıcı bir sembolü. Elibelinde motifinin oldukça şık bir yorumu ile tasarlanmış bu kilim ise 1960larda Konya'da dokunmuş. El dokuması kilimlerin en önemli özelliklerinden biri de geçmişten bugüne onyıllar boyunca kullanılabilecek kadar dayanıklı doğal kumaşlardan üretilmeleri.

Farklı motifler bir arada

Bugün farklı tasarım ve tarzların bir araya geldiği yaşam alanı dekorasyonlarında çok farklı motiflerin iç içe geçtiği kilim tasarımları da oldukça öne çıkan bir öge olarak kullanılıyor. Bu örnekte de yuvarlak motiflerin hakimiyetini görüyoruz ancak detaylarda bu köşesiz desenlere oldukça farklı ve sıra dışı motifler eşlik ediyor.

Geleneksel tarzı yansıtan modern bir örnek

Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings Tolga Archıtects Modern Oturma Odası
Tolga Archıtects

Adatarım Farm Administrative and Accommodation Buildings

Tolga Archıtects

Farklı motiflerin bir arada kullanıldığı ancak renk seçimleri ile biraz daha geleneksel bir tarzı yansıtan bir başka örnek. Nazardan koruyan göz motifine bereketi sembolize eden eli belinde, koç ve pıtrak desenleri eşlik ediyor.

Bereketi temsil eden desenler

Türk kilim motifleri arasında bereket sembolü pek çok farklı desen var çünkü Anadolu kültüründe bereket, bolluk ve üretkenlik oldukça önemli bir yer tutuyor. Genel olarak kadınlığı temsil eden eli belinde ve erkekliği temsil eden koç motiflerinin göz motifi ile bir araya geldiği temel bir bereket sembolü oldukça yaygın olsa da, zaman zaman bereket ile özdeşleşmiş bazı meyve ve bitkilerin kullanıldığı desenlerle de karşılaşabiliriz. Nar, bereket söz konusu olduğunda en çok kullanılan meyve motiflerinin başında geliyor.

Yılan formunda motifler

Yılan motifi her ne kadar bugünün dünyasında olumsuz bir çağrışıma sahip olsa da aslında yılan geçmişte gücü, ölümsüzlüğü ve dünyanın yaradılışını temsil eder. Yılan ilk çağlardan beri Anadolu'da korku ile karışık saygı beslenilen kutsal bir varlık sayılır ve bu yüzden geleneksel kilimlerde yılan motiflerine de sıklıkla rastlarız. Bu örnekte de tekrar eden bir yılan deseni bulunuyor.

Modernleşen yorumlar

Her ne kadar el dokuması geleneksel kilimlerde bu motifler genellikle daha küçük ve daha çoklu olarak yüzeye yayılmış şekilde kullanılsa da modernleşen motif yorumlarında çok daha geniş desenler de kullanılabiliyor. Bu örnekteki gibi iç içe geçen geniş göz motifi, profesyonel ev tekstili üreticileri tarafından en çok kullanılan tasarımlardan biri.

Tekrar eden motifler

Eğer zeminde bir hareketlilik ve akıcılık arıyorsanız o halde eviniz için kilim seçerken tekrar eden desenlerden oluşan bir tasarım tercih edebilirsiniz. Bu tür küçük motiflerin tekrarından oluşan ve özellikle de iki renk kullanılarak dokunan kilim ve halılar minimalist tarzda döşenmiş yaşam alanlarına oldukça şık bir hareketlilik kazandırıyor.

Yenilikçi, çağdaş desenler

Ada Kilim Studio Kali Duvar & ZeminHalı & Kilimler Yün
Studio Kali

Ada Kilim

Studio Kali

Eğer kilim dokusunu daha çağdaş desenlerle evinize taşımak isterseniz elbette çok daha yenilikçi ve bugünün dünyasını yansıtan renklerle tasarlanmış kilim modelleri de tercih edebilirsiniz. İlhamını yine geçmişten alan bu tarz kilim modelleri çağdaş tasarımlarda oldukça göz alıcı bir etki yaratıyor.

Renk cümbüşü

Geleneksel kilimlerde de renk çeşitliliği oldukça fazla olsa da genellikle tercih edilen üç ya da dört rengin baskın olarak kullanıldığını biliyoruz. Bugün modern evler için üretilen kilimler ise gerçek bir renk cümbüşü olarak da sunulabiliyor. Eğer zemin döşemelerinize renkli, hareketli, genç ve dikkat çekici bir katkısa bulunmak istiyorsanız bu tür pozitif enerjili kilimler bu amaç için ideal diyebiliriz.

Eskitme halı ve kilim renkleri

Eskitme mobilya ve dekorasyon ürünleri de son yılların en popüler tasarım ögelerini oluşturuyor. Zemine yayılmış eskitme renklere sahip bir kilim de özellikle modern dekorasyonlarda harikalar yaratıyor.

Duvar dekorasyonunda kilim kullanımı

Kilimler sadece zeminler için değil aynı zamanda duvarlar için de muhteşem birer dekorasyon unsuru. Duvar halısı olarak kullanılabilecek geleneksel motifli kilimler her zaman etkileyici bir estetik stil ortaya koyuyorlar.

Bölgelere göre farklı kilim modelleri

Vintage Turkish Kilim Rug, Kilim Rug, Kilim, Home Decor, Home Design, Decorative Kilim Heritage Nomadic Art Gallery İç Dekorasyon Yün Mor
Heritage Nomadic Art Gallery

Vintage Turkish Kilim Rug, Kilim Rug, Kilim, Home Decor, Home Design, Decorative Kilim

Heritage Nomadic Art Gallery

Elbette Anadolu'nun farklı bölgelerinde yörenin kültürel alışkanlıklarını yansıtan farklı modellerde kilimler üretiliyor. Yörelere göre farklı motiflerin daha ağırlıklı kullanıldığı görülse de esas farklılıklar renk tercihlerinde ortaya çıkıyor. Örneğin Denizli ve Uşak çevresinde üretilen kilimler oldukça canlı ve dikkat çekici renkler tercih ediliyor.

- Salonunuz için örnekler

Eğer oturma odanız için ilham arıyorsanız bkz: Salonda halı-kilim kullanımının en güzel 10 örneği

Siz en çok hangi kilim motifini beğeniyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!