Hasır Dekorasyon Unsurlarını Evinizde Kullanmanın 16 Muhteşem Örneği

Homify TR Homify TR
Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
Loading admin actions …

Özgür ruhun, gezgin yaşamın, doğallığın ve dünyayla bir bütün olmanın temsilcisi olan bir dekorasyon tarzı arıyorsanız son yıllarda dünyanın her yerinde giderek yaygınlaşan bohem stil tam size göre olabilir. Fransa’dan doğan bohem stil dekorasyonlarda düzensizliğin düzeni hakimdir diyebiliriz. Renkli ve kalabalık mobilya ve aksesuarların, yemyeşil canlı bitkilerin özgürce ve karakterinizi yansıtarak yaşam alanına yayıldığı ve doğal malzemelerin ön plana çıktığı bu akımı en çekici kılan detaylardan biri de her bir yaşam alanında kendine has bir doku oluşturması ve benzersiz bir düzen yaratması. Bohem stilde eşya kalabalığına rağmen boğucu ve yorucu bir atmosfer görülmez çünkü bu kalabalık hareketi yaratan yerleşim ve seçimler, özellikle de profesyonel bir dekoratör tarafından bilinçli ve doğru şekilde yapıldıysa, aynı zamanda ferahlığı ve özgürlüğü çağrıştıracak bir tarz ile, ferahlık ve kendine özgü bir uyum içinde uygulanır. Bohem stil dekorasyonların en önemli özelliklerinden biri de el örgüsü, el işçiliği ile yaratılmış, işlemeli tekstil ürünlerinin ve aksesuarların sıklıkla kullanılmasıdır. Makrome duvar süsleri, el örgüsü renkli battaniyeler, kırlentler ve diğer tekstil ürünleri bu tarz dekorasyonları güzel ve özel kılan detayları oluşturur. 

Hasır mobilya ve aksesuarlar da bohem tarz dekorasyonların vazgeçilmezlerinden… Son yıllarda hasır örgü ile üretilen tasarım unsurlarının hemen hemen her dekorasyon tarzında kullanıldığını görüyoruz. Hasırın hayatımıza bu kadar etkili şekilde yeniden girmesinin kaynağı da aslında bohem dekorasyon stilinin yaygınlaşması ve popülerleşmesi. Artık modern, İskandinav, rustik ya da country stilde dekorasyonlara da hasır dekorasyon unsurları ile bohem bir dokunuş yapılıyor ve açıkçası hasırın içinde bulunduğu her yaşam alanı bu dokunuşlarla daha da özel bir görünüme kavuşuyor. 

Hasır mobilyaları dekorasyonda kullanmanın pek çok farklı yolu var. Siz de evinize hasır dokunuşlarla modern bir bohem tarzı yansıtmak istiyorsanız işte sizin için derlediğimiz 16 göz alıcı örnek…

1- Hasır ve rattan arasında ne fark var?

BILGE & AHMET SEZER EVI Mimoza Mimarlık Klasik Balkon, Veranda & Teras
Mimoza Mimarlık

BILGE & AHMET SEZER EVI

Mimoza Mimarlık

Özellikle Anadolu kültüründe de hasır dokuma tasarımlar oldukça köklü bir geleneğe sahip olduğu için hasır bizim için yeni bir malzeme sayılmaz. Ancak modern şekilde kullanımı son yıllarda popülerleşti diyebiliriz. Bu örnekteki gibi hasır balkon takımı modelleri en çok karşılaştığımız stillerden biri.

Peki hasır nedir? Hasır ile rattan ve bambu çoğunlukla birbirine karıştırılıyor. Önce buna bir açıklık getirelim: Hasır aslında bir malzeme ham maddesi değil, bir örgü tekniğinin adı. Yani söğüt, rattan, bambu gibi pek çok doğal malzemenin henüz yaşken işlenip eğilerek örülmesi ve bu şekilde form verilerek bir eşyanın oluşturulması tekniği ile üretilen her şeye hasır diyoruz. Öte yandan rattan ve bambu, bu doğal malzemelerin isimleri; bambu çoğumuzun bildiği üzere buğdaygillerden oldukça kendine has bir karakteri olan bir bitki ve bambu çubukları mobilya yapımında sıklıkla kullanılıyor. Rattan ise tropikal bölgelerde yetişen özel bir bitki türü ve bu tür ile üretilen mobilyalara verilen isim. Hasır dekorasyon unsurları ise bambu, rattan ya da başka bir doğal malzeme ile üretilmiş olabilir. 

2- Hasır koltuk modelleri

Yalikavak Ev inci cuhadar
inci cuhadar

Yalikavak Ev

inci cuhadar

Hasır mobilya unsurları yalnızca dış mekanlarda değil evlerimizin içindeki yaşam alanlarında da oldukça etkili bir görünüm sağlıyorlar. Oturma odası dekorasyonunda hasır koltuk modelleri kullanılan bu kır evi de bunun oldukça başarılı bir örneği…

3- Salondaki dağınıklığı toplayan sepetler

100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu Evinin Ustası Akdeniz Oturma Odası
Evinin Ustası

100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu

Evinin Ustası

Hasır sepetler, dekorasyonunuza bohem tarz dokunuşlar yapmak için en pratik yöntemlerden biri. Oturma odanızdaki ıvır zıvırı toplayacak ve böylece yaşam alanına daha düzenli bir görünüm kazandıracak hasır sepetler kullanabileceğiniz gibi, hasır çamaşır sepetleri ile banyo veya çamaşır odalarında da harikalar yaratabilirsiniz.

3- Aydınlatma unsurları

Ethnic House Derya Bilgen Rustik Oturma Odası Ahşap-Plastik Kompozit Ahşap rengi
Derya Bilgen

Ethnic House

Derya Bilgen

Hasır avize tasarımları son yılların en öne çıkan dekorasyon trendlerinin başında geliyor. Farklı boyutlarda hasır örgü avizeler ya da lambader başlıkları ile evinizde kendinize uygun bohem stili yansıtabilirsiniz. Bu örnek dekorasyondaki büyük boy hasır sarkıtlar yaşam alanının odak noktasını oluşturacak kadar kuvvetli bir estetik görünüme sahip.

4- Hasır halı modelleri

HASIR ATA HALI Ev İçiTekstil Ürünleri Doğal Elyaf Rengarenk

Hasır halı kullanımı da son yıllarda giderek daha da popülerleşti. Hasır halı modelleri hem estetik açıdan doğal ve akıcı bir görünüm yaratıyor hem de temizlik ve dayanıklılık açısından yün ve makine dokuması halılardan çok daha kullanışlı ve uzun ömürlü.

5- Hasır sandalye takımları ile göz alıcı yemek alanları

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon

Hasır malzemenin en çok kullanıldığı alanlardan biri de hasır sandalye modelleri. Hasır sandalyeler hem açık hava koşullarına dayanıklı oldukları ve kolay temizlenebildikleri için balkonlarda ve bahçelerde kullanılabilir hem de bu muhteşem örnekteki gibi evin içindeki yemek alanlarında doğal ve samimi bir dekorasyon dokusu oluşturabilirler.

6- Hasır balkon takımı

Ataşehir Bekar evi oturma odası_ 50GR Mimarlık Balkon
50GR Mimarlık

Ataşehir Bekar evi oturma odası_

50GR Mimarlık

Belirttiğimiz gibi, hasırın en yaygın olarak kullanıldığı alanlar dış mekanlar. Özellikle dış mekan koşullarına, neme, rüzgara ve güneşe kumaş döşemelerden çok daha iyi dayanma özelliğine sahip oldukları için hasır balkon takımı modelleri bugün en çok tercih edilen balkon ve bahçe mobilyaları arasında yer alıyor.

7- Bahçeye fiskos takımı

Hasır örgüler pek çok farklı biçimde gelebilir ve özellikle gelişen teknoloji ile artık makine ile çok daha yenilikçi hasır dokuları ile karşılaşabiliyoruz. Bu oldukça modern ve etkileyici hasır fiskos takımı da alışılmışın dışında, ezber bozan bir hasır mobilya dokusunu yansıtıyor.

8- Rüya gibi bir ev için salıncak koltuklar

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon

9- Bohem tarza çarpıcı bir örnek

Hasır tasarım unsurlarının yeşil bitkilerle birlikte öne çıktığı bu örnek dekorasyon, bohem stile oldukça çarpıcı bir örnek teşkil ediyor. Eğer siz de evinizde hasır malzemelere eşlik edecek aksesuarlar arıyorsanız, canlı yeşil bitkilerin hasırın doku ve renklerine en çok uyum sağlayan seçimler olacağını söylemeden geçmeyelim.

10- Yatak başında hasır sepetler

EGE EVİ vk design Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları Ahşap Beyaz
vk design

EGE EVİ

vk design

Yatağınızın yanında bir çekmece yerine hasır sepet bulundurmaya ne dersiniz? Oldukça sıra dışı görünüyor değil mi? Gözlüğünüz, ilaçlarınız, yatmadan önce okuduğunuz kitaplar, göz badınız ya da telefonunuz gibi eşyaları yatağınızın yanındaki bir hasır sepette muhafaza edebilirsiniz.

11- Hasır puf ve minderler

Hasır örgü stili ile üretilmiş yer minderleri ve puf modelleri de son yıllarda modern ve İskandinav stil dekorasyonlarda sıkça kullanılan tasarım unsurlarından. Hasır yer minderlerini isterseniz sert şekilde oturma unsurları olarak kullanabilir ya da üzerine yumuşak minderlerle destek çıkabilirsiniz. Bu örnekte ise bu tarz bir minder dekoratif bir unsur olarak kullanılmış ve çiçek saksısı ile bir araya getirilmiş.

12- Hasır sepetlerde renkli çiçekler

Hasırın en iyi eşlikçisinin canlı bitkiler olduğuna yukarıda da değinmiştik. Bu birliktelik iyi ayrı unsur olarak gerçekleşmek zorunda da değil. Hasır sepetlerin doğrudan çiçek saksılarını süsleyen bir kaplama malzemesi olarak kullanılması gerçekten muhteşem bir görünüm yaratıyor. Tek yapmanız gereken çiçek saksılarınızı uygun boyutlarda hasır sepetlerin içine oturtmak…

13- Gölgeleme unsuru olarak hasır

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Balkon, Veranda & Teras
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Bahçe ve balkonlarda gölgeleme unsurlarına özellikle yaz aylarında sıklıkla ihtiyaç duyuyoruz. Çoğunlukla bambu malzemeden imal edilen hasır gölgelikler de hem doğal, hem uzun ömürlü, hem de oldukça etkili bir gölgeleme sistemi sağlıyor. Üstelik doğallıkları ile alternatiflerine nazaran çok daha şık bir görünüm ortaya çıkarıyorlar.

14- Farklı renklerde hasır mobilyalar

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Yemek Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Hasır çoğu zaman doğal renginde gelse de aslında boyanabilir bir malzeme ve özellikle fabrika üretimi hazır mobilyalar farklı renklerde de üretilebiliyor. Bu örnekte masanın uzun kısmına eşlik eden hasır sandalyeler gibi beyaz bir hasır yemek takımına sahip olmak mümkün mesela.

15- Yenilikçi bahçe mobilyaları

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Bahçe
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Köşesiz bahçe koltukları da son yılların en gözde bahçe mobilyası trendlerinden biri. Yuvarlak güneşlenme koltukları konfor, estetik ve gösterişin bir araya geldiği mobilyalar. Üstelik bu şahane örnekte bu hasır yuvarlak güneşlenme koltuklarına hasır minderler de eşlik ediyor…

16- Yatak başı

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Yatak Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Yatak başı olarak hazır örgü aksesuarlar kullanmaya ne dersiniz? Hem yenilikçi, hem doğal, hem sıra dışı… Harika görünüyor değil mi?

Bu yatak başı dekorasyonunu beğendiyseniz ve farklı yatak başı unsurları arıyorsanız bkz: Çok seveceğiniz 15 şahane ve yaratıcı yatak başlığı

Peki siz evinizde hasır mobilya ve aksesuarlar kullanıyor musunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!