Evine Köşe Lambası Almak İsteyen Herkesin İlham Alabileceği 14 Model

umit atdağ umit atdağ
Oturma odası Dmd Design Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Ev dekorasyonları ve yaşam alanı dizaynı yaparken aydınlatma tasarımları hayati öneme sahip olmaktadır. Dekorasyonun bir parçası olan aydınlatma sistemleri eksikliğinde istediğiniz ışıltı ve pırıltı kaybolacağı için çok dikkatli olmak zorundasınız. Evinizde ve tüm yaşam alanlarında ana aydınlatma sistemleri tercih ederek aydınlatma sağlayabilir veya yardımcı aydınlatma sistemleri ile odanızda iki farklı kullanım fonksiyonu bulunan bir aydınlatma sistemi de kullanabilirsiniz. Geçmişte tek bir aydınlatma sistemi tercih edilerek kullanılmış günümüzde ise modern tasarımlara imza atılarak görsel özellikleri ön plana çıkarılmıştır. Özellikle oturma odası tasarımlarında köşe noktalarda, çalışma odalarında çalışma masası etrafında, çocuk odası dekorasyonlarında yatağın başucunda yer alan köşe lambası modelleri popüler lambalar haline gelmiştir. Köşe lambası; ayaklı veya bir gövde üzerinde yer alan, abajur gibi etrafında dekoratif bir çemberin yer aldığı modeller olabileceği gibi sadece ampüllerden meydana gelen modeller de olabilir.

Ayaklı köşe lambası modellerinde ayak olarak genelde ahşap ve doğal kütükler kullanılırken kişiye özel tasarımlarda ise metal ayaklar ve gövdeler kullanılmaktadır. Ayaklı köşe lambası tercih edilmeden önce oturma odası, çalışma odası veya diğer yaşam alanlarında yer alan mobilyalar ve aydınlatma sistemleri titiz bir şekilde incelenmelidir. Mobilyaların birbiri ile uyumlu olması ve merkezi aydınlatma sistemi ile köşe lambasının ışıklarının birbiri ile kesişmemesi çok önemlidir. Bu nedenle köşe lambası modelleri genel olarak küçük bir alanı aydınlatacak şekilde tasarlanmaktadır. Salon köşe lambası modellerini incelediğinizde loş bir aydınlık sağlayan ve bulunduğu köşeyi aydınlatacak ışık şiddetine sahip lambalar olduğunu görebilirsiniz. Lambader olarak tercih edebileceğiniz köşe lambalarının yanında şerit led tasarımlara sahip metal veya ahşap çubuklarda bulunmaktadır. Şerit led çubukları duvara monte ederek veya duvardan bağımsız olacak şekilde kullanabilir, dekorasyonunuzun bir parçası ve yaşam alanınızın bir mobilyası olarak dekorasyon içinde kullanabilirsiniz.

Aydınlatma tasarımları yaparken işin ehli olan profesyonel elektrikçiler ve iç mimarlar ile ortak çalışmalar yapmalısınız. Profesyonel elektrikçiler, köşe lambası tasarımı yaparken merkezi aydınlatma sistemini göz önünde bulundurarak ışık şiddetini ayarladıkları için köşe lambasını konumlandırdığınız alanlar loş ve sizi mutlu eden bir aydınlığa sahip olacaktır. Köşe lambası kullanacağınız alanlar için atıl ve kullanılmayan alanları tercih edebileceğiniz gibi köşe alanlarda yer alan duvarları da kullanabilirsiniz. Ayaklı köşe lambası modelleri kullanabileceğiniz gibi köşe lambası modellerini duvara monte edilen modeller şeklinde de düşünebilirsiniz. Duvara monte edeceğiniz köşe lambaları daha az yer işgal edeceklerinden dekorasyonunuz daha sade görünecektir. Köşe lambası olarak tercih edebileceğiniz bir diğer model sarkıt lamba modelleridir. Özellikle asma tavanların yer aldığı salon gibi yaşam alanlarında kullanabileceğiniz modern lamba modelleri ile evinizi daha zarif ve büyüleyici gösterebilirsiniz. Salon köşe lambası modelleri arasından dilediğiniz seçerek dekorasyonunuza entegre edebilirsiniz. Sarkıtma lamba modelleri, ayaklı köşe lambası modelleri ve duvar monte edilen köşe lambası modelleri arasından seçim yaparken gövde malzemesine dikkat etmeniz çok önemlidir. Özellikle ayaklı lamba modellerinde gövde olarak ahşap ayaklar, kütük gövdeler, metal ayaklar, kompozit malzemelerden yapılmış ayaklar kullanılmaktadır. Doğal ve insana zarar vermeyen bu malzemeler ile evinizin daha doğal ve daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde duvara monte edilen köşe lambası modelleri içinde benzer tercihlerde bulunabilirsiniz.


Parlak gövde

Köşe lambası modeli seçerken evinize katacağı ışıltıyı göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle köşe lambası modelleri arasında metal gövdeye sahip olan veya plastik yüzeyleri metal ile kaplanmış olan modelleri tercih etmelisiniz. Böylece düşük bir ışık kaynağı ile evinizin köşesini daha ışıltılı hale getirebilir, dekorasyonunuzu daha modern yapabilirsiniz.

Klasik abajurlar

Köşe lambası modeli olarak ayaklı abajurlar tercih edebilirsiniz. Klasik abajur modelleri tercih edebilir veya modern tasarımlara sahip renkli abajurları da kullanabilirsiniz. Evinizde kullanacağınız köşe lambası veya abajur modeline karar veremiyorsanız yapmanız gereken '' Farklı tarzlarda lambader modelleri: 10 örnek fotoğraf '' yazımıza göz atmak ve fikir edinmektir.

Özel tasarımlı köşe lambaları

Günümüzde klasik tasarımlı köşe lambaları kadar tek bir ayağı bulunan ve aynı zamanda bu ayağı gövde olarak kullanan köşe lambaları da tercih edebilirsiniz. eğimli yapısı ve dilediğiniz kadar eğim verebileceğiniz gövdesi evinizin tüm köşelerini ışıl ışıl hale getirebilirsiniz. Kullanılan malzemenin estetiği sayesinde eviniz daha ışıltılı olacaktır.

Kısa ayaklı lambalar

Köşe lambaları uzun bacaklı olarak tercih edilebileceği gibi kısa ayaklı olarak da tercih edilebilir. Kısa ayaklı köşe lambası tercih ettiğinizde masa veya konsol üzerinde de kullanabilirsiniz. Bu açıdan oldukça fonksiyonel olan bu lamba modelleri küçük ev dekorasyonlarında ve küçük oturma odası dekorasyonlarında çok fazla tercih edilmektedir.

Modern köşe lambaları

Villa Fenerburnu - Çeşme VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Oturma Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Villa Fenerburnu – Çeşme

VERO CONCEPT MİMARLIK

Köşe lambası modelleri arasında yer alan modern tasarımlar aynı zamanda dekoratörler için bir avantaj niteliğindedir. Farklı tasarımları ev zarif görünümleri ile salonların vazgeçilmezi olan bu lamba modelleri ışıltılı yapıları ile evinize zarafet katacaktır.

Şerit ledler

Rengarenk tavanlar-Gizli aydınlatma,dekoratif ışıklı kartonpiyer ve bordür sistemleri; LEDPiYER Kartonpiyer san. Modern Multimedya Odası
Kartonpiyer san.

Rengarenk tavanlar-Gizli aydınlatma,dekoratif ışıklı kartonpiyer ve bordür sistemleri; LEDPiYER

Kartonpiyer san.

Klasik köşe lambası modellerinin yanı sıra aykırı tasarımları ile kullanılan şerit led çubuklar eviniz için ideal tercihler olabilir. Az yer kaplayan ve oldukça aydınlık olan şerit led çubukları ister duvarda ister bir metal yüzeyde ister bağımsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Ekonomik fiyatları ile daha fazla tercih edilen bu lambalar istediğiniz renklerde yanabilir.

Geleneksel tasarımlar

Ayaklı köşe lambası modelleri arasında yer alan bu model geleneksel bir fener şeklinde tasarlanmış elektrikli bir lamba modelidir. Ayakları ahşap olan bu lamba modelinde geleneksel tasarım tüm detaylarda kendini gösteriyor. Bir bakıma antika olarak da düşünebileceğiniz bu modeli evinizde istediğiniz köşe de tercih edebilirsiniz.

Katlanabilir gövde

Köşe lambası olarak kullanabileceğiniz bir diğer model katlanabilir köşe lambasıdır. Gövdesinde yer alan mekanizma le istediğiniz yükseklikte ve istediğiniz eğimde kullanabileceğiniz fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Bu özelliği ile çalışam odalarında ve çalışma masalarında tercih edilen bu lamba modeli 1940 lı yılların tasarımıdır.

Ağaç gövdesi

Klasik köşe lambası modellerinin yanı sıra yakırı tasarımlara sahip köşe lambası modelleri de yer almaktadır. Ağaç dalı şeklinde tasarlanmış olan bu köşe lambasında aydınlatma bir geyiğin boynuzu tasarımında yapılmıştır. Oldukça zarif ve şık bir tasarıma sahip olan bu lamba modelini tüm dekorasyon fikirlerinde kullanabilir ve evinize değer katabilirsiniz.

Görsel tasarımlı lambalar

Sanatçı bir kişiliğe sahipseniz veya evinizde kullanacağınız aksesuarları renkli seçen bir karaktere sahipseniz renkli bir köşe lambası tercih edebilirsiniz. Tek bir ayak üzerinde yer alan ve kırmızı renkli şeritlerin birbirine geçirilmesi ile elde edilmiş aydınlatma gövdesi ile evinizi aydınlatabilir ve rengarenk hale getirebilirsiniz.

Vintage tasarımlı lambalar

Koru Florya Salon Tasarımı Origami Mobilya Eklektik Oturma Odası
Origami Mobilya

Koru Florya Salon Tasarımı

Origami Mobilya

Özellikle vintage dekorasyonlar için özel olarak üretilen ve görsel yapıları ile dekorasyona can katan vintage tasarımlı köşe lambalarını kısa ve uzun ayaklı olarak tercih edebilirsiniz. Küçük gövdesi ve işlemeli görsel yüzeyleri ile evinizi renklendiren bu tasarımlar vintage dekorasyonlar için ideal tercihler olacaktır.

Yuvarlak gövdeler

Oturma odası Dmd Design Modern Oturma Odası
Dmd Design

Oturma odası

Dmd Design

Köşe lambası olarak klasik bir tasarım yerine biraz daha yumuşak bir tasarım tercih edecekseniz yuvarlak gövdeli bir tasarım tercih edebilirsiniz. Oldukça karizmatik bir tasarımı bulunan bu lamba modeli ile evinizi her zaman aydınlatabilirsiniz.

Duvar lambaları

Köşe lambası olarak duvara monte edilebilen bir tasarım tercih edebilirsiniz. Köşe alanda yer işgal etmeyecek olan bu tasarım ile duvar dekorasyonunuzu da renklendirmiş olursunuz.

Kütük gövdeler

Köşe lambası olarak kütük gövdeli abajur modelleri tercih edebilirsiniz. Doğallığı ve görsel yapısı ile evinize zevk katacak olan bu model şıklığı ile de evinizi daha şık gösterecektir.

Bu lambaları beğendiniz mi ?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!