Soft Renkler ile Oluşturabileceğiniz Dingin, Pozitif ve Huzur Dolu Dekorasyonlar Fikirleri

Homify TR Homify TR
​Rasch Türkiye’de! , HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Modern Duvar & Zemin
Loading admin actions …

Evinizin dekorasyonunu tasarlarken neye dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Belirlediğiniz dekorasyon tarzı, mobilya modelleri ve yerleşim elbette dekorasyonunuzun özel ve güzel olması için oldukça önemli faktörler. Gelgelelim kendi yaşam stilinize ve alışkanlıklarınıza uyum sağlayacak ve ruh halinizi iyileştirecek dekorasyonlar için en belirgin etkiye sahip olan faktörlerin başında pek tabii ki renkler geliyor. Özellikle renk terapisinin her geçen gün giderek daha da yaygınlaştığı günümüzde profesyonel iç mimarlar özellikle müşterilerinin yaşam tarzlarına ve karakteristik özelliklerine uygun renk tercihleri ile öne çıkan tasarımlar oluşturuyorlar. 

Peki karakteristik özelliklerimize uygun olan renkleri nasıl seçmeliyiz? Doğal olarak, hepimiz kırmızının tutkulu bir renk olduğunu ve beyazın ruhani bir berraklık sunduğunu biliyoruz ancak yaşam alanlarınıza romantik, sakin, iyileştirici ve dingin bir doku katmak istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ediyoruz çünkü soft renkler ile yapılan muhteşem dekorasyonlardan örnekler derledik.

Soft renklerle ev dekorasyonu hem güzel hem de işlevsel olabilir. Kararında ve doğru şekilde uygulandığında soft renklerle yapılan yaşam alanı tasarımları her yaş ve her ev tarzı için harikalar yaratır. Eğer dinginliği ve rahatlatıcı bir havayı seviyorsanız, işte ilham alabileceğiniz birbirinden farklı ve etkileyici 15 örnek dekorasyon!

1- Dekorasyonda kullanabileceğimiz soft renkler hangileri?

Meditasyon, yoga ve kitap okumak gibi sessiz ve iyileştirici aktiviteler size hitap ediyorsa, eviniz için yumuşak bir renk paleti de sizin için en ideali olacaktır diyebiliriz. Yumuşak renkler, soluk ve pastel tonlar görsel olarak dinlendirici alanlar ve sakin atmosferler ortaya çıkarır. Peki evimizin yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanabileceğimiz soft renkler hangileri? Aslında hemen hemen her rengin, kırmızı gibi kuvvetli ve tutkulu renklerin bile soft tonları olduğunu söylemek mümkün. Genel olarak beyazla karıştırılarak daha uçucu ve hafifletilmiş renkleri yumuşak renkler olarak adlandırabiliriz. Gelgelelim dekorasyonda en sık kullanılan soft renklerin başında grinin pastel tonları, bej, pudra rengi, mavi ve yeşilin açık ve pastel tonları, sarının açık hardal tonları gibi renkler geliyor. Bu renkleri bu örnek oturma odası dekorasyonunda olduğu gibi bir arada kullanmak da mümkün çünkü yumuşak renklerin bir diğer özelliği de çok keskin bir dokuları olmadığı için diğer renklerle uyum kabiliyetlerinin oldukça yüksek olması. 

2- Modern griden vazgeçmeyenlere…

Grinin her tonu son yılların en popüler iç mekan dekorasyonlarını oluşturuyor çünkü gri modern hayatın temsili haline geldi ve diğer renklerle ezber bozan kombinasyonlar kurarak oldukça dikkat çekici alanlar yaratıyor. Siz de grinin modern dokusundan vazgeçmek istemiyorsanız açık gri tonları ile yumuşak geçişler yaratabilir ve ortamda huzurlu bir enerji ortaya çıkarabilirsiniz. 

3- Yeşiller ve maviler

Belirttiğimiz gibi, her rengin soft ve canlı tonlarını elde etmek mümkün. Yeşil ve mavi de dekorasyonlarda sık sık kullanılan renkler ve her yaşam alanı için bambaşka tonlarla bambaşka enerjiler yaratabiliyorlar. Pastel tonlarda yeşil ve açık mavi tonları soft renklerle dekorasyon tasarlamayı amaçlayan ancak renksiz bir alan istemeyen okurlarımız için oldukça uygun seçenekler. 

4- Soft renklerle gösterişli yaşam alanları!

Yumuşak renklerle dekorasyon denildiğinde akla gelen ilk şey minimalist, az eşyalı, gösterişsiz ve dingin evler oluyor genelde ama aslında soft renkler görkemli ve klasik ya da avangart tarzda ev dekorasyonları için de son derece ideal. Hatta bu tarzlarda aksesuar, süsleme ve işleme gibi aşırı kullanımda göz yorucu olabilecek estetik tasarım unsurları olduğundan renk seçimlerinde soft tonları tercih etmek her zaman daha iyi bir seçim olacaktır.

5- Banyoda ferah, estetik ve aydınlık tasarımlar

Banyoda renk seçimi de oldukça zor ve kafa karıştırıcı bir konu haline gelebiliyor. Banyolar hem ferah ve aydınlık olması gereken alanlar hem de mobilya çeşitliliği açısından çok fazla olanak sunmuyorlar. Bu yüzden banyolarınızı daha karakteristik hale getirebilmek için aydınlık ve ferahlık hissini bozmayan uçuk ve yumuşak renk tonları tercih edebilirsiniz.

6- Romantik ve feminen: Pembe tonları

Soft renk tonları denildiğinde romantik ve feminen yaşam alanlarının temsilcisi pembe tonlarından bahsetmemek elbette mümkün değil. Pembe renk tonlarının yumuşak ve etkileyici kullanımı ile göz alıcı yaşam alanları ortaya çıkarmak çok kolay. Özellikle çiçek desenleri gibi tamamlayıcı motiflerle ve dokularla bir arata geldiğinde pembe gerçekten de iç mekanlarda fark yaratan bir renk.

7- Yaz ve bahar aylarında soft renkler

Evinizde kullandığınız tekstil ürünlerinin renklerini mevsime ve ruh halinize göre çeşitlendirmeyi hiç düşündünüz mü? Yaz aylarında serinlik hissi veren dinlendirici soft renkler, baharda bahar enerjisini yansıtan çiçek desenleri ve kış aylarında canlandırıcı ve enerjik renk tonları kullanarak evinizi mevsime göre günceleyebilirsiniz.

8- Genç odaları için renk seçimi

Genç odalarını dizayn ederken de renk seçimi oldukça önemlidir, hatta en önemli konulardan biridir diyebiliriz. Genç odasının ders çalışma esnasında dikkat dağıtmayacak kadar dengeli renk tonlarına sahip olması gerekir ancak aynı zamanda sıkıcı ve renksiz bir genç odası da çocuğunuzun odasını yeterince benimsememesine neden olacaktır. Bu yüzden soft renk tonlar genç odaları için de oldukça ideal tercihler.

9- Yumuşacık renk geçişleri

Huzurlu ve etkileyici bir yatak odası dekorasyonu mu istiyorsunuz? Pudra, pembe ve gül kurusu renkleri ile muhteşem geçişler yapılmış olan bu konfor ve romantizm dokulu yatak odası bu konuda mutlaka size ilham verecektir!

10- Modern soft renkler

Turkuaz da hem canlı hem de oldukça soft ve pastel tonlara sahip olan renklerden biri ve özellikle soft tonlar ahşap gibi doğal dokularla bir araya geldiğinde oldukça modern bir atmosfer ortaya çıkarıyorlar. Bu yatak odası dekorasyonunda da son derece çağdaş bir estetik tarza eşlik eden soft turkuaz tonları ile karşılaşıyoruz. Turkuaz tonları gri, beyaz ve ahşap tonları ile tamamlanmış. 

11- Farklı yumuşak renkler bir arada!

Adeta çiçek kokularını duyabildiğiniz bu yatak odası dekorasyonunu nasıl buldunuz? Muhteşem değil mi? Bu muhteşem güzelliği ortaya çıkaran ana unsur ise farklı yumuşak renklerin bir arada kullanılması ve oldukça akıcı bir renk paleti izlenmesi. Öyle ki masanın üzerindeki canlı ve mis kokulu çiçekler bile bu renk paletine uygun çiçeklerden tercih edilmiş…

12- Soft renkler arka fonda nasıl kullanılır?

Mobilya ve aksesuarlarda harikalar yaratan soft renkler arka fonda kullanıldığında da oldukça etkili bir doku yaratıyorlar. Gerçekten rahatlamak istediğiniz bir alanı tasarlamak, konforlu mobilyalar seçmekten daha fazlasını içerir. Duvarlarınız için seçeceğiniz boya, renkler ve desenler de bir o kadar önemlidir. Sakileştirici ve yumuşak desenlere ve soft renklere sahip duvarlar, odanın enerjisini de daha iyileştirici kılar.

13- Soft renklerle ticari mekan tasarımı

Cafe, restoran gibi işletmelerin iç dizaynları yapılırken öncelikle belirli bir konsept seçilir. Misafirlere sunulmak istenen ortama göre de renk paleti tercihleri yapılır. Eğer huzurlu, konforlu ve aynı zamanda dinlendirici ve canlandırıcı bir ticari mekan tasarlamak istiyorsanız soft renkler burada da devreye giriyor.

14- Koyu tonlu soft renkler

Yumuşak renkler denildiğinde aklımıza ilk olarak açık tonların gelmesi aslında oldukça normal. Gelgelelim koyu renklerle de soft tonlar yaratılabileceğini ve koyu renkli yumuşak geçişlerle oldukça karizmatik bir atmosfer ortaya çıkarılabileceğini de unutmayın.

15- Masallardan fırlamış gibi…

Ve son olarak hayalleri süsleyecek, şeker tadında, huzur ve mutluluk dolu bir oturma odası dekorasyonu… Masalları andıran güzelliğiyle özel olarak tasarlanmış olan bu yaşam alanı da bu neşeli ve dingin dokusunu tabii ki bir arada kullanılmış farklı soft renklere borçlu.


Bu tarz hayalleri süsleyen evleri seviyorsanız ’Masal gibi görünen 10 müstakil ev’ başlıklı yazımıza da mutlaka tıklamanızı öneriyoruz.

Siz bu 15 örnekten en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!