Mutfak alanı en iyi nasıl kullanılır?

Özlem K. Özlem K.
Loading admin actions …

Geniş bir mutfak alanına sahip olmak hepimizin hayali, ancak şartlarımız buna el vermiyorsa, halihazırda sahip olduğumuz mutfağı olabilecek en iyi haline getirmekten başka çaremiz yok. Dekorasyon dergilerinde ve homify sayfalarında birçok mutfak örneği görüyoruz. Bu örneklere bakarak iç geçireceğimize, onlardan ilham alarak, yani onlardan faydalanarak kendi mutfağımızı da olabilecek en iyi şekline sokabiliriz. Bu yazımızda fazla büyül olmayan bir mutfağı en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi inceledik. Doğru bir tasarım ile son derece işlevsel ve bir o kadar da şık bir mutfağa sahip olabiliriz. Bakalım seçtiğimiz örnekler bizlere ne gibi ipuçları verecek…

Gereksiz eşyalardan kurtulun

İşlevsel ve şık bir mutfak tasarımı konusunda öncelikle basit adımlar atmalıyız: İhtiyacınızdan fazla olan eşyalardan kurtulun! Ülkemiz, yemek kültürü oldukça gelişmiş ve son derece misafirperver bir halktan oluştuğumuz için tabak çanak, tencere ve benzeri mutfak alet edevatları sayımız genelde oldukça fazla oluyor. Ancak şunu bir gözden geçirin: Gerçekten onlarca tabağa, onlarca benzer boyutta tencereye, ve hatta aşure zamanı hariç kullanılmayan, bir orduya yemek pişirmeye yetecek büyüklükte tencerelere, tüm apartmana yetecek çay bardağına vs gerçekten ihtiyacınız var mı?

Beyaz rengi tercih edin

As Tasarım - Mimarlık – C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ: modern tarz Mutfak
As Tasarım – Mimarlık

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ

As Tasarım - Mimarlık

Beyaz renk hem asla modası geçmeyen bir renktir hem de mekanları mümkün olduğunca ferah gösterme konusunda çok başarılıdır. Eğer mutfağınız küçükse veya doğal gün ışığı almıyor ya da az alıyorsa mutfak dolaplarınızı, duvarları ve hatta mutfak tezgahınızı beyaz renkte seçmelisiniz. Zemin konusunda beyaz oldukça zorlayıcı bir renktir ve en ufak bir kırıntıyı bile gösterir, o nedenle zeminde yine açık bir renk olmakla birlikte beyaz tercihinden sakınabilirsiniz. Fotoğrafta As Tasarım – Mimarlık tarafından dekore edilmiş bir konutun bembeyaz mutfağını görmekteyiz.

Ölü alan bırakmayın

PORTAKAL AHŞAP  – KURTKÖY DOĞA ATA RES.MUTFAK PROJESİ: modern tarz Mutfak
PORTAKAL AHŞAP

KURTKÖY DOĞA ATA RES.MUTFAK PROJESİ

PORTAKAL AHŞAP

Mutfak dolaplarının işlevsellikleri ve mekanı en iyi şekilde kullanabilmeleri de son derece önemli. Hele ki ufak bir mutfağa sahipseniz, tüm kenar ve köşeleri kolaylıkla kullanabilmelisiniz. Günümüzde mutfak firmaları her türlü potansiyel ölü alan için işlevsel tasarımla yapabilmekte.

Pratik ürünleri tercih edin

Atim Spa: modern tarz Mutfak

Mutfak tasarımları günümüzde son derece gelişti ve çeşitlendi. Firmalar küçük mutfaklar için birbirinden değişik ve pratik fikirler üretiyor. Bunlardan biri de örnekte görmüş olduğumuz yemek masası. Yalnızca kullanılacağı zaman ortaya çıkan, diğer zamanlarda dolap içinde gizli ve ayak altı olmayan bu masa türü çeşitli enteresan tasarımlar sizin mıtfağınız için de uygun olabilir.

Tezgahların üzerini boş ve temiz tutun

İşte son derece basit ancak işe yarayan bir ipucu. Mutfak tezgahınızın üstünü mümkün olduğunca boş tutmanız bu mekanın daha ferah ve şık olmasını sağlayacaktır. Birçoğumuzun birbirinden şirin, sevimli mutfak eşyaları var ve bunları sergilemekten hoşlanıyoruz ancak unutmayın ki, bu eşyalar aynı zamandan biraz da yayıntı gibi görünüyor. Üzeri boş, temiz bir tezgah mutfağınızın daha zarif görünmesini sağlayacaktır.

Açık mutfağı tercih edin

Bilgece Tasarım – Mekan Tasarımı: modern tarz Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Geldik son ancak çok önemli bir maddeye. Eğer çok küçük ve doğal ışık almayan bir mutfağa sahipseniz, mutfakta geçirdiğiniz süreyi ısdıraba çevirmeyin ve mutfak ile oturma odası arasındaki o duvar kırdırın! Araya yerleştireceğiniz bir ada ünite ya da yarımada tezgah ile ayırabileceğiniz açık planlı mutfağınızın ne derece büyük bir fark yarattığını görünce inanın çok memnun kalacaksınız. Konuyla ilgili, ’Açık mutfak nasıl tasarlanır?’ başlıklı yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu mutfak fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Casas inHAUS: modern tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!