Bahçe Aksesuarları ile Muhteşem bir Bahçeye Sahip Olmanın 15 Farklı Yolu

Homify TR Homify TR
homify BahçeAksesuarlar & Dekorasyon
Loading admin actions …

Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız ne mutlu size! Çünkü yaz ve bahar aylarında bahçeler yaşam kalitemizi arttıran en önemli yaşam alanları haline geliyorlar. Açık havanın, yemyeşil çimlerin ve bitkilerin, renkli ve mis kokulu çiçeklerin tadını çıkarabileceğiniz bahçelere sahip olmak için pek tabii ki öncelikli olarak iyi ve düzenli bir peyzaj tasarımı gerekiyor. Güzel bir peyzaj tasarımına sahip bir bahçe aslında en basit sandalyelerle bile oldukça büyük bir keyif veren bir açık hava mekanı haline gelebilir. (Eğer bahçenizi düzenlemek ve mükemmel hale getirmek için profesyonel bir peyzaj mimari ile çalışmak istiyorsanız homify sayfalarındaki Profesyoneller sekmesinden Peyzaj Mimarları bölümüne tıklayın ve size en yakın profesyonellere tek tıkla ulaşın!)  Gelgelelim elbette bu şık peyzaj tasarımını tamamlayan, ailenizin ve sizin ihtiyaçlarınıza yönelik tasarlanmış bir bahçe dekorasyonu, yaz ve bahar mevsiminde yaşam kalitenizi arttıracak ve bahçenizin size ve konuklarınıza sunduğu deneyimi bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. 

Bahçe dekorasyonu denilince aklımıza elbette ilk olarak dış mekan oturma grupları ve yemek masaları geliyor. Ama aslında bahçe tasarımları söz konusu olduğunda aksesuarların da tıpkı iç mekan dekorasyonlarında olduğu gibi çok büyük bir önemi var. Kişiliğinizi, tarzınızı ve zevklerinizi yansıtan, bahçenizi daha karakteristik ve huzurlu bir görünüme kavuşturan bahçe aksesuarları modelleri bugün oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip. Mevcut bahçe dekorasyonunuza sonradan ekleyebileceğiniz gibi, dekorasyonu oluştururken de bütünlüklü olarak tasarlayabileceğiniz dekoratif bahçe aksesuarları dış mekan alanınızı nasıl şekillendirdiğinize rehberlik edebilir ve bahçenizin nasıl hissettirdiğini etkileyebilir. Özenle yerleştirilmiş, hoş ve çoğu zaman kullanışlı olan bu tasarım elemanları, dört mevsim boyunca bir bahçe alanına tamamlanmış ve kusursuz bir görünüm sağlarlar. Tabii işin püf noktası aşırıya kaçmamaktır. İşte bahçenizde kullanabileceğiniz bahçe aksesuar modelleri arasından sayfalarımızda öne çıkanlar…

1- Bahçe şömineleri

Yaz ayları ve açık havanın keyfini çıkarabildiğimiz sıcak havalar henüz bitmedi ancak yakında sonbaharın gelişiyle bahçe ve balkonların kullanım süreleri de bir hayli düşmeye başlayacak pek tabii ki. Gelgelelim aslında bahçenizi sadece sıcak yaz ve bahar aylarında kullanmak zorunda değilsiniz. Bahçedeki oturma alanlarınızı dört mevsim çok keyifli bir hale getirebilecek çok şık ve çok kullanışlı bahçe şömineleri seçenekleri bulunuyor. Bahçe aksesuarları modelleri arasında bahçe kullanım süresini de arttırarak bir hayli pratik bir görsel etki ortaya koyan bahçe şömineleri, yaşam kalitenizi yükselten bir seçim olacaktır.

2- Oturma alanlarını renklendiren kırlent ve minderler

Bahçe dekorasyonları söz konusu olduğu zaman, açık hava şartlarına dayanıklı olmadıkları için çok fazla tekstil ürünü kullanma şansımız da olmuyor tabii ki. Ancak biliyoruz ki iç yaşam alanlarında tekstil ürünleri dekorasyonun dokusunu ve karakterini belirleme açısından oldukça etkili tasarım unsurlarıdır. Bu yüzden açık havadaki yaşam alanlarımızın dekorasyonunda da ortama renk, doku ve stil katacak kırlent ve minderler kullanabiliriz. Kırlent ve minderler, küçük ve taşınabilir tekstil ürünleri olduğu için yağışlı havalarda kolaylıkla içeri alınabilir ve kış ve sonbahar ayları süresince de evlerin içinde çok fazla yer kaplamadan depolanıp saklanabilir. Rengarenk ve tarzınızı yansıtan desenlerle kaplı kırlentler, bahçenize oldukça güzel bir son dokunuş olacaktır.

3- Yaşamın cıvıltısını evinize davet edin

Bahçe Şelalesi homify BahçeAksesuarlar & Dekorasyon
homify

Bahçe Şelalesi

homify

Bahçenizde keyifle otururken keyfinizi daha da arttıracak olan yegane şeylerden biri de şüphesiz ki cıvıl cıvıl öten kuş seslerinizin gününüzü şenlendirmesi olacaktır. Kuşları bahçenize ve dolayısıyla da yaşamınıza davet etmenin birden çok yolu var. Bunlardan biri ağaçlara yerleştirilen kuş evleri… Birbirinden farklı modellerini bulabileceğiniz ve hatta biraz çabayla kendinizin de yapabileceğiniz kuş yuvaları ile onlara bahçenizde güvenli ve konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise kuş yem istasyonları yaratmak. Bahçenizde belirli bir yüksekliğe istediğiniz bir tasarımı kullanarak kuş yemleri yerleştirebilir ve düzenli minik ziyaretçilerinize ziyafet sunabilirsiniz. Bu örnekteki bir diğer seçenek ise özellikle yazın sıcak aylarında kuşların su ihtiyacını karşılayabilmesi için oldukça önemli. Kuş sulukları ile cıvıl cıvıl bir bahçe atmosferi elde etmek mümkün! Üstelik bu fotoğraftaki gibi akan bir mini şelale şeklinde tasarlanmış bir kuş suluğu edinirseniz su sesinin huzuru da bu konforlu atmosfere eklenecektir.

4- Yaratıcılığınızı kullanın

sihirli peyzaj sihirlipeyzaj Akdeniz Bahçe
sihirlipeyzaj

sihirli peyzaj

sihirlipeyzaj

Dekoratif bahçe aksesuarları söz konusu olduğunda aslında yaratıcılık ve yenilikçilik açısından oldukça geniş bir alanınız olduğunu söyleyebiliriz. İlginç peyzaj tasarımlarında da aslında eski ayakkabı ve botlardan pantolonlara varana kadar pek çok farklı eşyanın toprakla bütünleştirilerek bir süsleme aracı olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Bu örnekte ise bahçecilik konsepti ile uyumlu bir tasarımla, canlı ve eğlenceli renklere boyanmış eski bir el arabasının yemyeşil bitkilerle sıra dışı ve neşeli bir bahçe saksısına dönüştürüldüğünü görüyoruz. Siz de eski bahçe enstrumanlarınızı kullanarak kendinize has ve sıra dışı tasarımlar oluşturmayı deneyebilir ve böylece bahçenizde farklı bir görünüm yaratabilirsiniz.

5- Büyük küpler

ANTİK SAKSILAR PERA BOTANİK BahçeSaksı & Vazolar
PERA BOTANİK

ANTİK SAKSILAR

PERA BOTANİK

Topraktan yapılmış büyük boyuttaki küpler, bahçe dekorasyonlarının yıllardır değişmeyen aksesuarlarından biri. Bu tarz küpler bahçenize hem antik ve tarihi hem de sofistike ve etkileyici bir hava katıyor. Küpleri bahçe girişinizin iki yanına yerleştirebilir ve giriş alanını daha görkemli hale getirebilirsiniz. Ya da bir sonraki örnekteki gibi devrilmiş küp görünümünü tercih edebilirsiniz.

6- Devrilmiş küplerle şık tasarımlar

Topraktan yapılmış olan büyük küpleri görkemli bir karşılama için kullanabileceğiniz gibi bu şekilde toprağa devirerek de oldukça etkili tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. Küpün içinden çıkıp dağılıyormuş gibi görünen renkli çakıl taşları ve bitkiler oldukça çarpıcı bir görünüm oluşturuyor, değil mi?

7- Su perdeleri

Su Perdesi homify İç Dekorasyon
homify

Su Perdesi

homify

Su unsurları her zaman açık havadaki oturma alanlarını daha huzurlu, iyileştirici ve ferah bir atmosfere kavuştururlar. Bu yüzden süs havuzları ve hatta su şırıltısı ile vokal olarak bahçenizi güzelleştirecek minyatür bahçe aksesuarları gerçekten de bahçe kullanım deneyiminizde fark yaratır.

Suyun ferahlığını ve huzur verici etkisini bahçenize taşımanın bir diğer ve daha modern yolu da son yıllarda yaygınlaşan su perdeleri.

8- Bahçe duvarını da unutmayın

abelia 2016 abelia peyzaj Modern Bahçe
abelia peyzaj

abelia 2016

abelia peyzaj

Profesyoneller iç dekorasyonda her zaman duvar tasarımlarının ve dokularının çok büyük önem taşıdığını söylerler. Her ne kadar bahçe duvarları bahçe dekorasyonları söz konusu olduğunda pek akla gelmese de bu aslında dış mekan dekorasyonlarında da böyledir. Bahçe duvarlarında uygulayacağınız estetik bir tasarımla bahçenizin atmosferini bütünüyle değiştirebilirsiniz. Elbette her bahçe duvarlarla örülmüş olmuyor ancak bu duvar dekorasyonu seçenekleri evinizin bahçeye bakan cephesindeki duvarlara da uygulayabilir ve bu şık görünümü bahçenizde bu şekilde elde edebilirsiniz.

9- Çit seçimi

Dediğimiz gibi, her bahçe duvarlarla kaplı değil. Hatta çoğunlukla çitlerle bahçe sınırlarımızı belirliyoruz. Çit seçimi ise bir bahçe aksesuarı olarak oldukça önemli diyebiliriz. Standart ve sıradan çitleri kullanmak yerine farklı tasarımlarda çitlere yatırım yaparak bahçenize benzersiz bir estetik görünüm kazandırabilirsiniz. Ferforje çitler, lazer kesim çitler ya da bu örnekteki gibi doğal dokusuyla sıcak ve samimi bir atmosfer yaratan ahşap çitler bu açıdan öne çıkan modelleri oluşturuyor.

10- Askıda saksılar

sihirli peyzaj bahçe tasarım proje uygulamaları Sihirli Peyzaj Yeme & İçme
Sihirli Peyzaj

sihirli peyzaj bahçe tasarım proje uygulamaları

Sihirli Peyzaj

En güzel balkon dekorasyonlarında son yıllarda her zaman öne çıkan bir unsur da tavandan sarkan askıda saksılar ve pek tabii ki içlerindeki renkli ve canlı çiçekler. Bu tasarımı bahçenizde de uygulayabilirsiniz. Özellikle pergolalar gibi gölgeliklere asabileceğiniz saksılarla daha canlı, daha etkileyici ve daha özenli bir bahçe görünümü elde etmek mümkün.

11- Bahçe çeşmeleri

Bahçe çeşmeleri de, özel olarak tasarlanıp seçildiği takdirde bahçelerin belirli bölgelerinde görsel odak noktasını oluşturacak kadar çekici olabilirler. Görkemli bahçe çeşmeleri de bahçelerinizin estetiğini ve de evinizin değerini arttıracak dekoratif bahçe aksesuarları yatırımlarından…

12- Heykellerle sanatsal bir bahçe deneyimi

Beton Çeşme Modellerimiz Park Bahçe Heykelleri Modern Bahçe
Park Bahçe Heykelleri

Beton Çeşme Modellerimiz

Park Bahçe Heykelleri

Sofistike ve sanatsal bir doku isteyenler için tabii ki bahçe heykellerinden söz etmeden geçmek olmaz. Bugün bahçeniz için satın alabileceğiniz heykeller farklı malzemelerden yapıldığı için her bütçeye uygun bahçe heykeli seçenekleri de var.

13- Çöp kutularını hafife almayın

Evlerimizde sıklıkla kullandığımız, gündelik yaşamın vazgeçilmezi olsa da estetik bir tasarım unsuru olarak pek de düşünülmeyen çöp kutularını da hafife almamanızı tavsiye ediyoruz. Plastik bir çöp kutusu yerine bahçeler için özel olarak dizayn edilmiş şık bir çöp kutusu tercih etmek tahmin edeceğinizden daha fazla fark yaratacaktır.

14- Bahçe aydınlatma aksesuarları

Işıklandırma iç mekanlarda olduğu gibi bahçelerde de büyük bir önem taşıyor. Bahçenizin gece görünümünün de gündüz görünümü kadar güzel, keyifli ve kullanışlı olmasını istiyorsanız aydınlatma seçeneklerini de iyice değerlendirmenizi öneriyoruz. Toprak alanlarda kullanabileceğiniz, toprağa saplanan ve güneş enerjisi ile çalışan bahçe aydınlatma aksesuarları, bahçenin genelinde harika bir görünüm yaratıyorlar.

15- Farklı ışıklandırma seçenekleri

Elbette daha etkili ve daha çok ışık saçan seçenekler de var. Örneğin bu yürüyüş yolunu aydınlatan ışıklandırma direkleri…

Başka pek çok bahçe aydınlatma aksesuarları seçeneklerine Dış mekan aydınlatması için 15 parlak fikir (harika bir görünüm) başlıklı yazımızı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Siz bahçenizde nasıl aksesuarlar kullanıyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!