Alternatif çözümlerle oturma odası dekorasyon fikirleri | homify

Alternatif çözümlerle oturma odası dekorasyon fikirleri

Meral Eser Meral Eser
Mayfair Private Residence Klasik Oturma Odası FADI CHERRY | design studio Klasik
Loading admin actions …

Evlerimizde kuşkusuz en çok vakit geçirilen mekanlardan biri oturma odalarıdır. Konfor, işlevsellik, estetik gibi unsurlarla döşediğimiz oturma odalarımız, konuklarımızı ağırladığımız mekanlar ve evin çehresidir. Kendimizi ifade eden stil ve tarzları, iç mekan dizaynına taşıdığımızda, öncelikle bizi tatmin eden bir sonuç elde etmek isteriz. Dolayısıyla konuklarımızı da konfor ve estetik açıdan tatmin edecek ve iyi ağırlanmalarını sağlayacaktır. Günümüzde oturma odaları, halen sıklıkla kullanılan ve en az bireysel yaşam alanları kadar önem arz eden mekanlardır. Uygulanacak stile göre uyum ve ahenk yakalamak, çarpıcı ve canlı dekor fikirlerini değerlendirmek kullanıcının beğenilerine göre belirlenir. Alternatif çözümlerle oturma odası dekorasyon fikirlerini değerlendirdiğimiz yazımızın alt başlıklarını incelemeye başlayabiliriz.

Modern stil aksesuarlar

Oturma Odası Tasarımı Modern Oturma Odası Origami Mobilya Modern
Origami Mobilya

Oturma Odası Tasarımı

Origami Mobilya

Bitkiler ve modern stil aksesuarlar bir oturma odasının görünümünü değiştirebilir. Eğer yenilik katmak ve estetik bir sonuç elde etmek istiyorsanız, modern stil aksesuarlarla şık dekorlar oluşturabilirsiniz.

Klasik stil uyum

Klasik stil cazibe ile dizayn edilen oturma odasında şömine ve şık avize modeli tercih ediliyor. İdeal oturma alanı için şıklık ve konfordan ödün verilmemiş. Klasik stilin ağırlığı ve gösterişi oldukça kıvamında. Döşeme zemini kaplaması ise sade bir model olarak tercih edilmiş. Krem rengi döşeme zemini örtüsü, beyaz duvar zeminin yanı sıra gösterişli ve zarif mobilya tercihleri kullanılmış. Bu şık oturma odası dizaynı, FADI CHERRY imzası taşıyor.

Minimalist stil

Minimalist stil değerlerle, yalın ve dingin oturma alanları oluşturmak mümkün. Göz yormayan, dingin bir oturma alanı oluşturmak istiyorsanız, çok fazla renk ve aksesuar kullanmadan, dingin bir alan dizayn edebilirsiniz. Kullanılan mobilyaların minimal formları da etkileyici sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.

Dekoratif duvar kağıtları

Living Room by WN Interiors Modern Oturma Odası WN Interiors Modern
WN Interiors

Living Room by WN Interiors

WN Interiors

Günümüzde de dekoratif duvar kağıtları kullanılmaya devam ediliyor. İsteğe ve beğenilere göre, üç boyutlu duvar kağıtları, ahşap veya doğal taş görünümlü duvar kağıtları, grafitti içeren duvar kağıtları ve bilumum ithal duvar kağıtları ile duvar dekorlarınızı oluşturabilirsiniz.

Farklı tarzlarda mobilya kullanımı

Farklı stil ve tarzları değerlendirmekten çekinmeyin. Eğer minimal ve modern izler taşıyan, farklı ve yeni mobilya ürünleri ve aksesuarları değerlendirmek istiyorsanız; işe, dingin bir alan ve sade, yalın zemin tasarlayarak başlayabilirsiniz.

Kolonyal stil

International Prop Award Winner-Best Interior Design Singapore 2013 Kolonyal Oturma Odası Design Intervention Kolonyal
Design Intervention

International Prop Award Winner-Best Interior Design Singapore 2013

Design Intervention

Bitki motifleri, natürel dokular, desenler, ahşap kullanımına sıklıkla rastlayacağınız kolonyal stil dekorasyon modelleri aradığınız stil olabilir. Dingin ve hafifletici bir hava essin istiyorsanız, açık renk tonları ile düzenleyerek, farklı mobilya tasarımları, sanat eserleri ve objelerle bir araya getirebilirsiniz.

Tavan dekoru

Göz yormadan, karmaşa yaratmadan, duvar dekorlarıyla birlikte tavan dekorları tasarlatarak oturma odası dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Tavan dekoru ve tercih edilen mobilya ürünleri ile uyumlu çizgide ya da çarpıcı bir avize modeli ile iç mekanda bambaşka bir hava oluşturabilirsiniz.

Ahşap ve beyaz

Çeşme Port Alaçatı Modern Oturma Odası EKE Mimarlık Modern
EKE Mimarlık

Çeşme Port Alaçatı

EKE Mimarlık

Ahşabın farklı dokuları yalın ve sade çizgisi ile modern stil mobilya ürünlerinde değerlendirilebilir. Modern çizgiyi bozmayan tasarım ve formları ile iç mekana sıcak bir hava katacaktır. Beyazın büyüsü oturma odası dekorasyonu için enfes bir tercih olabilir. Dingin ve göz alıcı bir atmosfer.

Doğa ile iç içe

Çarpıcı bir manzara. Doğa ile iç içe, yekpare ahşap zemin ile kaplanan alan, insanın içini ferahlatmaya yeten manzarası ile şahane bir uyum içinde.

Desenler, dokular, renkler

İç açan bir oturma odası modeli ile karşı karşıyayız. Bu sefer, kullanılan desenler, renkler ve dokular neşeli ve canlı bir atmosfer oluşturulmasını sağlıyor. Ayrıca perde ve dekoratif yastık modellerinde kullanılan tekstil ürünlerinde benzer renk ve desenlerin kullanılması, aksesuar tercihleri için de fikir verebilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca ’Oturma odası dekorasyon örnekleri’ yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu oturma odası dekorasyon fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!