Müstakil Ev Mimarisinde Yeni Ufuklar: Şehirli ve Çağdaş Tasarım Örnekleri

Homify TR Homify TR
Uygulamalarımız, Gece Mimarlık & Dekorasyon Gece Mimarlık & Dekorasyon Villa
Loading admin actions …

Müstakil evler bugün modern ve büyük şehirlerin telaşından ve apartman yaşamından sıkılanların özlem duyduğu bir mimari form. Türkiye’de yakın geçmişe kadar müstakil evler genellikle şehir dışında, yazlıklarda ve yayla gibi tatil yerlerinde kır evi olarak inşa ediliyordu ve şehirin koşuşturmacasından yorulanlar tatillerini müstakil evlerde geçirerek kent stresini üzerlerinden atıyorlardı. Gelgelelim bugün artık genişleyen şehirlerle, dünyada banliyö evleri olarak da anılan tarzda şehrin merkezine yakın konumda çağdaş tasarımlı müstakil evler giderek yaygınlaşıyor. 

Aslında Türkiye’de şehir merkezlerinde de geçmişten gelen bir müstakil konut geleneği bulunuyor. Ancak 1960’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan apartmanlar, hızla gelişen, modernleşen ve nüfusları da artan şehirlerde çok daha pratik ve modern yaşama uygun bir seçenek haline geldi ve yavaş yavaş tüm şehir merkezleri yalnızca apartmanlardan oluşmaya başladı. Ne var ki şehirler geliştikçe kalabalıklaşıyor ve kalabalıklaştıkça şehir merkezlerinin sınırları da doğal olarak genişliyor. Tüm bunların üzerine bir de şehir stresinin yoğunlaşması geldiğinde artık daha ferah, bahçeli ve müstakil yaşam alanları da bir ihtiyaç haline geldi. İşte bu yüzden artık müstakil evler yalnızca tatil yörelerinde değil, büyük şehirlerde de banliyö tarzında giderek yaygınlaşıyor. Peki banliyö ne demek? Banliyö kavramının sözlük tanımı şöyle: bir kentin yakın çevresinde bulunan, kentle sıkı bağlantısı olan yerleşim yeri. Türkiye’de banliyö evleri olarak da tanımlayabileceğimiz şehir içindeki müstakil ev modelleri de genellikle büyük ana yollardan biri vasıtasıyla şehrin kalbine kolaylıkla ulaşılabilen ve yeni kurulmuş yerleşim yerlerinde karşımıza çıkıyor. 

Bu yeni nesil müstakil ev modellerinde tabii ki mimari formlar da oldukça dikkat çekici. Türkiye’deki önde gelen mimarlar tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen bu müstakil evler, hem şehirli bir doku hem de yenilikçi bir estetik görünüm ile kendilerine hayran bırakıyorlar. İşte biz de bu yazımızda şehirli ve çağdaş tasarımlı modern kent evlerinden bir derleme hazırladık. Bakalım siz bu müstakil ev modellerinden en çok hangisini beğeneceksiniz…

1- Yenilikçi ve ezber bozan bir tasarım

Bu yazıya “mimaride yeni ufuklar” başlığını verirken hiç de abartmıyorduk; bu muhteşem ev tasarımı da bunun kanıtı. Bugün artık hem inşa teknolojilerinin gelişmiş olması, hem de tasarım anlayışının çok daha yenilikçi ve farklı estetik görünümlere olanak vermesi nedeniyle oldukça ezber bozan ev tasarımları ile karşılaşabiliyoruz. Kıvrımlı detayları ile fütüristik bir dış cephe görünümüne sahip bu ev de çağdaş müstakil ev tasarımları arasında sayfalarımızda öne çıkıyor. 

2- Geniş aileler için muhteşem bir şehir evi

Bu daha geleneksel bir mimari forma sahip olan villa projesi ise Ankara’da yer alıyor. Geleneksel müstakil ev mimarisi formlarının modern yaşam alışkanlıklarına uyum sağlayacak şekilde çağdaş bir tarzda yeniden yorumlanması da bugünlerde özellikle geniş ve çok katlı müstakil evlerde karşımıza çıkıyor. Kalabalık bir aile için tam anlamıyla kusursuz bir müstakil şehir evi, değil mi? 

3- Modern mimarisi ile öne çıkan bir site projesi

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey , BUUN MOTTO ARCHITECTS BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Evler
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Şehir merkezlerine yakın yeni yerleşim yerlerindeki müstakil konutların pek çoğu bireysel inşaat projelerinden ziyade kent alışkanlıklarına ve modern yaşam ihtiyaçlarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış siteler olarak dizayn edilen konut projelerinde karşımıza çıkıyor. Bu tarz konut projelerinden müstakil bir ev satın almak öncelikle sosyal olarak şehir alışkanlıklarına daha uygun çünkü genellikle sosyal alanlar ve çevre ile birlikte bir yaşam oluşturabiliyorsunuz bu tip sitelerde. Ayrıca bireysel olarak bu yeni yerleşim yerlerinden bir arazi satın alıp kendinizin bir müstakil ev inşa ettirmesinden çok daha pratik, etkili ve de ekonomik. Modern mimari tasarımı ile göz dolduran bu evlerden oluşan site projesi Mersin’de yer alıyor. 

4- Çağdaş ve etkileyici bir şehir evi

Dünyada çoğunlukla banliyö evleri olarak tanımlanan şehir merkezine yakın müstakil evlerin son yıllarda en hızla yaygınlaştığı şehirlerden biri de İzmir. Hem İstanbul’dan göç alması nedeniyle, hem de çevre ilçelerinin yeni yaşam alanları oluşturmaya uygun olanakları sayesinde İzmir’de bu tarz çağdaş mimari örnekleri oldukça fazla. Bu örnekte de her açıdan tam bir modern şehir evi ile karşılaşıyoruz. 

5- Doğal güzelliklerle iç içe

Şehrin tam merkezinde olmayan ama şehre yakın ve şehir olanaklarının hepsine sahip bu tarz yerlerde yaşamanın en büyük avantajlarından biri de tabii ki doğal güzelliklerin bu tip yerleşim yerlerinde genellikle şehir merkezlerindeki kadar yok olmamış olması. Örneğin birbirine yakın inşa edilen bu örnekteki gibi villa projelerinde evinizi gölgeleyen yetişkin ve büyük bir çam ağacına sahip olabilirsiniz. Bu, eğer tarihi bir köşkten bahsetmiyorsak şehir merkezlerinde mümkün olmayan bir özellik. 

6- Bitişik tasarım

Dış Cephe Tasarım ve Peyzaj Uygulama Gece Mimarlık & Dekorasyon Villa Dış Cephe Tasarım ve Peyzaj Uygulama
Gece Mimarlık & Dekorasyon

Dış Cephe Tasarım ve Peyzaj Uygulama

Gece Mimarlık & Dekorasyon

Şehre ne kadar yakın olursak inşa edilecek evlerin oturum alanları konusunda da aslında bir o kadar kısıtlanmış oluyoruz. Zaten büyük şehirlerin kalabalık merkezlerinde müstakil evler yerine çok katlı apartmanların inşa edilmesinin temel sebebi de bu. Olabildiğince az oturum alanında mümkün olan en kalabalık nüfusu barındırabilmek, kentleşmenin en önemli belirleyici özelliklerinden birini oluşturuyor. İşte bu yüzden şehirden uzaklaşmadan müstakil evlerde yaşayabilmek için birbirine bitişik evlerden oluşan konut projeleri de oldukça ideal.  

7- Geniş ve ferah

Antalya Belek de Özel Bir Villa AY TASARIM Villa Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
AY TASARIM

Antalya Belek de Özel Bir Villa

AY TASARIM

Tabii Antalya gibi şehre yakın yeni yerleşim yerlerinde geniş arazi imkanlarının hâlâ bulunduğu şehirlerde durum değişebiliyor. Geniş bir bahçenin ve doğal güzelliklerin ortasında tam anlamıyla çağdaş bir mimari forma sahip bu modern müstakil villa projesi de Antalya’dan. 

8- İki katlı modern tasarım

Temiz ve net çizgiler, akıcı bir görünüm, karizmatik renk tercihleri ve farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı eklektik bir dış cephe… Tam anlamıyla modern bir mimari tasarım. Hem tatil yöresi hem de gelişmiş modern kentsel özellikleriyle olarak öne çıkan Balıkesir, Edremit’ten…  

9- Kendi otopark alanına sahip

İzmir’in belki de bu tarz yeni inşa edilmiş çağdaş mimari formlara en çok rastlayabileceğimiz ilçesi olan Urla’dan bir villa projesi. Çağdaş estetik görünüm ve dış cephe özelliklerinin yanı sıra, bu tür modern kentsel müstakil ev projelerinde en önemli ihtiyaçlardan biri de elbette evlere ait otopark alanları oluyor. Kendi araba garajına sahip olan bu müstakil ev projeleri de oldukça etkileyici ve modern ihtiyaçları karşılayan özellikleriyle öne çıkıyor. 

10- Modern sosyal yaşam

Birbirine yakın inşa edilmiş tek tip geniş villalardan oluşan bu örnekteki gibi konut projeleri şehir merkezlerinde alışık olduğumuz sosyal ve iç içe yaşamın alışkanlıklarını devam ettirirken aynı zamanda modern mimari tasarımları ile de çok daha ferah, etkileyici ve bağımsız bir yaşam deneyimi sunuyorlar. 

11- Görkemli ve klasik

Kolonları, mermer görünümlü dış cephe yüzeyleri, simetrik tasarımı ve görkemli detayları ile şehir merkezlerinde yer alan eski tarihi köşklerden ilham alarak tasarlanmış bu muhteşem villa projesi ise Aksaray’dan. 

12- Muhteşem bir minimalizm örneği

Kentsel ve çağdaş mimarinin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en popüler stillerinden biri de minimalist mimari. Dış cephe görünümünde akıcılığın, ferah ve sofistike bir görünümün ve temiz hatların öne çıktığı bu tarz kentsel müstakil ev tasarımları, yeni nesil mimari anlayışın en başarılı temsilcileri diyebiliriz. 

13- Korunaklı bir çevre

İstanbul’da yer alan ve dört villadan oluşan bu çok kalabalık olmayan özel konut projesinde de ahşabın sıcak tonlarının doğal taş yüzeyler ile harmanlandığı Akdeniz tarzı bir mimari tarz görüyoruz. Korunaklı giriş de bu tür şehir evlerinde aranan özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor. 

14- Görsel derinlik sağlayan dış cephe tasarımı

Yapı Fotoğrafları-Dış, Ayzen Dizayn Mimarlık Ayzen Dizayn Mimarlık Modern Evler
Ayzen Dizayn Mimarlık

Yapı Fotoğrafları-Dış

Ayzen Dizayn Mimarlık

Ankara’dan bir başka modern müstakil ev projesi. İki katın farklı dış cephe renk ve kaplamalarına sahip olması görsel derinlik ve farklılık yaratıyor. Kendine ait bahçe alanı da korunaklı beton çitler ile çevrilmiş. 

15- Köşk estetiği

Ve son olarak, yine eski görkemli köşkleri andıran mimari tasarımıyla Samsun’dan harika bir müstakil ev örneği. Beyaz cephesi, geniş pencereleri ve çatı detayları ile son derece sofistike ve etkileyici.


Dünyadan farklı örnekler de görmek isterseniz bkz: Rüyalarınıza girecek 10 müstakil ev fotoğrafı (planlarıyla birlikte)

Siz bu evlerden hangisinde yaşamak isterdiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!