Depozito ve İadesi Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Nokta

umit atdağ umit atdağ
Kapadokya Evleri Nurettin Üçok İnşaat Modern Evler
Loading admin actions …

Yeni bir eve taşınmak istediğinizde yerine getirmeniz gereken çok sayıda prosedür bulunuyor. Yasal olarak kiracı olarak öncelikle bir kira sözleşmesi yapmanız ve kira sözleşmesinde yer alan şartları sağlamanız gereklidir. Kiracılar için kira bedelleri kadar istenilen depozitolar her zaman sorun teşkil etmektedir. Peki depozito nedir? Depozito; ev ve mülk sahipleri için bir güvence bedeli, kiracının eve verebileceği zararları tazmin etmek için ipotek ettiği maddi miktarlardır. Kira sözleşmesinde net olarak belirtilmesi gereken depozito şartları ve miktarı, sözleşme de yazan şartların dışında istenemez. Depozito genel olarak kira bedeli ile belirlenen ve kiracılardan peşin olarak tahsil edilen bir bedeldir. Ev sahipleri bu nedenle kira bedellerini yüksek tutarak kiracıların ödemesi gereken kira depozito miktarını da yüksek tutmaktadır. Ev sahipleri, kiracıların isteyerek veya bilmeyerek eve verecekleri zararı karşılamak için depozito isteyebilecekleri gibi aynı zamanda kirasını ödemeden gidecek kiracılardan kira bedelini tahsil etmek için de depozito istemektedir. Bu özelliklerinden dolayı depozito, ev sahipleri için bir teminat olurken kiracılar içinde bir yük olabilmektedir. Ev kiralamak isteyenler, kiralık evlerde hayatına devam edenler için depozito yasal bir sorumluluk olmakla birlikte kira sözleşmesinde bu durum net olarak belirtilmektedir. Depozitolar kira bedeli kadar nakit olarak ödenebileceği gibi kira bedeli kadar kıymetli eşya olarak da ödenebilmektedir. Burada ev sahibi ile kiracının anlaşması çok önemlidir. Depozito belirlenirken emlakçıların davranışları da çok önemlidir. Emlakçılar, genel olarak ev sahiplerinden yana tavır alırlar. Bu nedenle çalışacağınız emlakçıları seçerken dikkatli olmalısınız.

Bir kiracı olarak yaşamak istediğiniz evi seçerken kira ve depozito bedelleri çok önemlidir. Evin kira bedeli; mimari yapısına, yaşına, evin bulunduğu lokasyona göre farklı değerlere sahiptir. Bu nedenle evin kira bedeli belirlenirken mimarlar ile iletişime geçerek yardım alınabilir. Mimarlar, aynı zamanda evin değerini belirleyen bilir kişiler olarak da kabul edilebilir. Mimarların yardımı ile belirlenen evin değeri aynı zamanda depozito değerini de belirler. Depozito ödediğinizde evi boşalttığınızda geri alabiliyorsunuz. Depozito iadesi, mülk edinme ve kiralama kanununda net olarak belirtilmiştir. Kiraladığınız evin kullanım süresi sona erdiğinde, kira sözleşmesinde yr alan demirbaş olarak belirtilmiş eşyalara, evin yapısına ve diğer unsurlara bir zarar vermemişseniz. Ev sahibine verilen depozito, kullanım süresi sonunda kira sözleşmesinde belirtilmiş şartlara göre geri ödenmek zorundadır. Ödenmemesi durumunda ev sahibini mahkemeye vererek hakkınızı alabilirsiniz. Kira sözleşmesi yapılırken depozito şartlarını dikkatli bir şekilde belirtmeli, depozito geri ödenmesi konusunda kriterleri yoruma yer vermeyecek şekilde net bir biçimde belirtmelisiniz. Evin elektrik tesisatında oluşabilecek zararlar, su tesisatında oluşabilecek zararlar, bahçe peyzajında meydana gelebilecek bozulmalar gibi maddi zarar doğuracak durumlarda hasarı tespit edebilmek için elektrikçiler, su ustaları ve peyzaj mimarları ile iletişime geçebilirsiniz. Bu durumda oluşmuş zararların maddi olarak tespiti daha net bir şekilde yapılır ve depozito miktarından düşülebilir. Depozito geri iadesi için bu tür durumlarda işin ehlinden yardım almak çok önemlidir.


Depozito belirleme

CCT 167 Project in Yalova CCT INVESTMENTS Modern Evler
CCT INVESTMENTS

CCT 167 Project in Yalova

CCT INVESTMENTS

Kiralamak istediğiniz evin kira bedeli kadar depozito belirleyebilirsiniz. Depozito; evin maddi değerine, evin lokasyonuna, evin iç yapısına, mimari yapısına, dekorasyonuna göre belirlenir. Depozito belirlenirken aynı zamanda depozito şartları da belirlenmelidir. Kira ve kiracıyı koruma kanununda yer alan yasalara göre depozito bedeli belirlenirken aynı zamanda geri ödeme şartları da aynı yasa ile belirlenmelidir.

Taşınma

Kiraladığınız eve taşınmadan önce ev sahibi ile her konuda anlaşmalısınız. Taşınma sonrasında evin iç yapısında değişiklikler meydana getirmek istiyorsanız bu durumu ev sahibine belirtmelisiniz. Kendi evinizi kiraya verirken veya satarken de aynı şekilde şeffaf bir şekilde tüm şartları belirtmelisiniz. Evinizi satmak istediğinizde '' Bu 10 altın ipucu evinizi satmanız yardımcı olacak'' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Depozito üst sınırı

Ev kiralamak istediğinizde ödeyeceğiniz depozito yasa ile sınırlandırılmıştır. Kira bedelinin en fazla 3 katı olacak şekilde sınırlandırılmış olan depozito bu bedelin üzerinde olamaz. Bu bedelin faiz geliri de teminat kapsamında yer alacağı için kiracı bu konuda da bir hak iddia edemez. Ev kiralamadan önce mülk edinme, kiracı hakları yasalarını detaylı bir şekilde okumalısınız.

Evin mevcut durumu

Interior design of a Living room InStyle Direct Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
InStyle Direct

Interior design of a Living room

InStyle Direct

Bir evi kiralamadan önce evin mevcut durumunu detaylı bir şekilde incelemeli, gerekirse video ile kayıt altına almalısınız. Video kaydı, evi boşaltırken ev sahiplerinin size isnat edeceği zararları ödemek zorunda kalmanızı önler. Bu nedenle ev sahibi ile birlikte evin mevcut durumunu titiz bir şekilde inceleyerek kayıt altına almanız sizin için bir avantaj olacaktır.

Evin gerçek değeri

Statü Güzelyurt Konutları VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Evler
VERO CONCEPT MİMARLIK

Statü Güzelyurt Konutları

VERO CONCEPT MİMARLIK

Ev sahipleri, kiracının verebileceği zararları maddi olarak teminat altına almak istediklerinde kira bedellerini yüksek göstererek depozito miktarlarının yüksek olmasını sağlayabiliyorlar. Bu nedenle evinizi kiralamadan önce evin gerçek kira bedelini araştırmalı ve bilgi edinmelisiniz. Bu sayede yüksek depozito miktarları ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Eski – yeni tesisatlar

Kiracılar için depozito bozma nedenlerinin başında evde yer alan tesisatlar bulunuyor. Eski tesisatlar çok kısa sürelerde zarar görerek ev sahiplerinin depozitodan bu hasarları karşılamasına neden oluyorlar. Bu nedenle kiralamak istediğiniz ev için tesisat ustaları ile iletişime geçerek evin tesisatlarının mevcut durumlarını inceletmek sizin için avantaj olacaktır.

Evin amortismanı

Bazı ev sahipleri evin kullanımından kaynaklı amortisman bedellerini depozitodan karşılamak istiyorlar. Evin kullanımı ile ilgili değer kayıpları ve amortisman miktarları sadece evin sahibini kapsamaktadır. Bu durum mülk edinme kanunu ve kiracıyı koruma kanununda da net bir şekilde ifade edilmiştir. Bu nedenle olası amortisman bedelleri isteğinde kanuna dayanarak depozitonuzdan düşmesini önleyebilirsiniz.

Havuzlu evler

Eğer havuzlu bir ev kiralayacaksanız tüm havuz tesisatı, havuz dekorasyonu, bahçe peyzajı ve havuzu ilgilendiren diğer unsurlar depozito kapsamında yer alır. Bu nedenle depozito şartlarını belirlerken havuz detaylarına dikkatli bir şekilde değinmeli, şartları net olarak ifade etmelisiniz. Aksi durumda ciddi zarar tazminleri ile karşılaşabilirsiniz.

Zemin aksesuarları

Ev sahipleri için genel olarak depozito bozma nedenlerinden biri de zemin şartlarıdır. Zeminde yer alan parkalar, süpürgelikler ve diğer unsurlar en fazla kullanılan alanlar olduğundan zarar görürler. Bu durum ev sahipleri için depozito bozma nedenidir. Evi kiralamadan önce zemini titizlikle incelemeli ve ev sahibi ile bu konuyu görüşmelisiniz.

Teras, balkon dekorasyonları

Ev sahipleri, evlerini daha zarif göstermesi için balkon ve tras gibi alanları daha özenli dekorasyonlar ile süslerler. Bu durum kiracılar için hoş görünen bir özellik olsa da olası zarar görme durumunda depozito bozma nedenidir. Bu nedenle teras ve balkon gibi yaşam alanlarına dikkat etmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Depozito iadesi

Yapı Fotografları-İç Ayzen Dizayn Mimarlık Modern Oturma Odası
Ayzen Dizayn Mimarlık

Yapı Fotografları-İç

Ayzen Dizayn Mimarlık

Evi kiraladınız ve bir süre sonra farklı bir eve taşınmaya karar verdiniz. Evi boşalttıktan sonra depozito iadesi isteyebilirsiniz. Ancak, kira sözleşmesinde depozito iadesi ile ilgili yer alan şartları sağlıyorsanız ve depozito iadesi ile ilgili bir tarih belirtilmemişse iade isteyebilirsiniz. TBK 342 maddeye göre sahibine iade için 3 haftalık bir süre tanımanız gerekiyor.

İade edilmeyen depozito

Kiraladığınız evden ayrıldıktan sonra ev sahibine depozito iadesi yapması için başvuruda bulundunuz ve ev sahibi farklı gerekçeler göstererek iade yapmadı. Bu durumda TBK 342 maddeye göre tüketici hakem heyetine başvurabilir veya mahkemeye giderek hakkınızı arayabilirsiniz. Mahkeme veya tüketici hakem heyeti vereceği karar ile resmi olarak depozitonuzun iadesini sağlayacaktır.

Bu bilgileri beğendiniz mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!