11 Örnekte Yatak Odanızda Kullanabileceğiniz Ölçüler ve Yatak Modelleri

umit atdağ umit atdağ
DECORSIA HOME,S.L. Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları
Loading admin actions …

Yatak odası dekorasyonu yaparken mobilyaların ölçüleri hayati öneme sahiptir. Yatak odası içinde yer alan yatak ölçüleri, elbise dolabı ölçüleri, ve diğer eşyaların boyutları dekorasyonu birinci dereceden etkileyen önemli etkenlerdir. Bu nedenle dekorasyona başlamadan önce profesyonel bir yerleşim planı yapmanız gerekir. Yatak odanızı hayal ettiğiniz gibi dekore edebilmek için işinin ehli bir dekoratör ile çalışabilirsiniz. Yüzlerce farklı yatak odası dekorasyonu yapmış olan dekoratörler hem istek ve ihtiyaçlarınıza profesyonel olarak karşılık verecek hem de yatak odanızın harika bir yatak odası olmasını sağlayacaktır. Yatak odanızda yer vereceğiniz ana mobilyalar dışında yatağınızı süsleyen aksesuarlara da yer vermeniz gereklidir. Bu nedenle yatak ölçüleri çok önemlidir. Eğer yatağınızın etrafında tül veya sizi ışıktan koruyacak bir perde olacaksa yatağınızın ölçüsüne göre bu aksesuarları temin etmelisiniz. Çift kişilik yatak ölçüleri standart ölçülerden farklı olabileceği için yatak ölçülerini dikkatli bir şekilde ölçerek aksesuarları bu ölçülere uygun olarak seçmelisiniz.

Çocuklarınız için yatak seçimi yapacaksanız kişisel zevklerine uygun olarak seçimler yapmalısınız. Tek kişilik yatak ölçüleri kendi içinde farklı olduğundan çocuklarınızın istediği ölçülerde yataklar seçebilirsiniz. Yatak genişliği standart olarak 90 cm olduğu için 90*180cm, 90*190 cm, 90*200 cm ölçülerinde yataklardan birini seçebilirsiniz. Standart olarak üretilen yatak ölçüleri genel olarak 90*180 cm olsa da siz zevkinize uygun ve konforu yüksek yataklar seçebilirsiniz. Standart yatak ölçüleri dışında istediğiniz ölçülere sahip yataklar da inşa ettirebilirsiniz. Yatak yaptırmak istediğinizde profesyonel marangozlar ile çalışmanız avantajınıza olacaktır. İstediğiniz ölçülerde, profesyonel tasarımlara sahip yatakları çok kısa süre de inşa edecek olan marangozlar ile çalıştığınızda ekonomik olarak da avantaj sağlayabilirsiniz.


Yatak karkası

Seçeceğiniz yatak için ideal bir karkas tercih etmeniz çok önemlidir. Yatak ölçüleri ile aynı ölçülere sahip olan yatak karyolası veya ahşap karkas yatağın konforlu kullanılmasını sağlar. Eğer yatak ile karyola arasında ölçü farklı olursa yatağınız sürekli sağa veya sola kayacaktır. Bu nedenle yatak ve yatak karyolası ölçüleri birebir uyumlu olmalıdır.

Baza modelleri

Evinizde kullanacağınız yatağın fonksiyonel tasarımlara sahip olması size avantaj sağlar. Bu nedenle fonksiyonel özelliklere sahip olan baza modellerini tercih edebilirsiniz. Üst kısmı yatak alt kısmı depolama alanı olarak kullanabileceğiniz baza modelleri farklı ölçülere sahip olarak sizlere sunulmaktadır. Baza modelleri için kararsız kalıyorsanız ''Yatak ölçüleri ile ilgili standartlar ve dekorasyona uygun yatak modeli seçimi'' yazımıza göz atabilir, yatak ölçüleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Yatak odası ölçüleri

Beyaz Home homify Akdeniz Yatak Odası
homify

Beyaz Home

homify

Yatak seçimi yaparken yatak odası ölçülerini de göz önünde bulundurmalısınız. Yatak odası ölçüleri ile uyumlu ölçülerde bir yatak tercih ettiğinizde yatak odası içinde geniş bir hareket alanı oluşturabilirsiniz. Eğer yatak odanız küçük ve siz büyük bir yatak tercih ederseniz yatak odanız çok kalabalık görünecektir. Aksi durumda da yatak odanız çok boş görünecek ve genel dekorasyon estetiğine zarar verecektir.

Yüksek olmayan yataklar

Popüler yatak modellerinden biri olan ve günümüzde çok fazla tercih edilen yere yakın yataklar hem oturup kalkmanızı kolaylaştıran hem de kullanım açısından size avantaj sağlayan modellerdir. Bu yatak modelleri aynı zamanda minimalist yatak odası dekorasyonlarında da tercih edilmektedir. Yatak örtüsü kullanımında da size avantaj sağlayan bu yatak modellerini tercih edebilirsiniz.

Kayar perdeler

Yatak ölçülerini belirlerken yatak çevresine eklemeyi düşündüğünüz tül perdeler, kayar perdeler gibi aksesuarları da göz önünde bulundurmalısınız. Geniş yatak ölçüleri tercih ettiğinizde yatak çevresine koyacağınız kayar perdelerin ölçüleri uzayacağı için kullanımı zorlaşacaktır. Küçük yatak tercih ettiğinizde de yatağınız çok karanlık ve kasvetli bir yapı haline gelebilir. Bu nedenle ölçü seçiminde dikkatli olmalısınız.

Vintage yatak modelleri

Yatak odası dekorasyonlarında seçeceğiniz yatakları geleneksel veya vintage yatak modelleri şeklinde düşünebilirsiniz. Bu yatak modelleri çok ince yapılara sahip olduğu için istediğiniz uzunluklarda dahi çok estetik ve zarif görünecektir. Bu sayede yatak odanız oldukça zarif görünecektir.

Ahşap yataklar

M&E TEKİNTAŞ HOME yücel partners İskandinav Yatak Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Geçmişte daha çok metal ve metal özellikli malzemeler kullanılarak elde edilen yataklar günümüzde hem doğal olması hem ekonomik olması hem de istenilen ölçülerde kolayca üretilebilmesi nedeniyle ahşap olarak tercih ediliyor. Çift kişilik yatak ölçüleri için ideal olan ahşap yatakları tercih edebilirsiniz.

Kalıp karkas yataklar

Evinizde Gri Rengi Kullanmanın 7 Yolu Evinin Ustası Endüstriyel Yatak Odası
Evinin Ustası

Evinizde Gri Rengi Kullanmanın 7 Yolu

Evinin Ustası

Yatak odanızda isterseniz baza modelleri tercih edebilir, isterseniz ahşap yatak tercih edebilir isterseniz de istediğiniz ölçülerde üretilebilen kalıp karkas yataklar tercih edebilirsiniz. Kalıp olarak üretilen ve alt kısmı baza olarak kullanılmayan bu yataklar aynı zamanda kendinden yataklı olarak da üretilmektedir.

Prenses tahtları

Engel & Voelkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Yatak Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Yatak odanızın ölçülerine göre prenses tahtları olarak bilinen bu yatak modellerini tercih edebilirsiniz. Kalın kütükler üzerine oturtulmuş olan bu yatak modelini istediğiniz ölçülerde tedarik edebilirsiniz. Tek kişilik yatak ölçüleri ve çift kişilik yatak ölçüleri için ideal olan bu yatak modelleri ile evinizde kendinizi prenses ilan edebilirsiniz.

Lüks ve ihtişam

Yatak odanızı dekore ederken ihtişamlı bir yatak odası istiyorsanız resimdeki gibi geniş bir yatak tercih edebilir, yatak başlığı olarak lüks bir başlık düşünebilir, ayaklık olarak yatak başlığının küçük bir modelini seçebilirsiniz. Her detayı ile özel olarak dekore edeceğiniz yatak odanız için istediğiniz ölçülerde bu yatak modelinden tercih edebilirsiniz.

Küçük yataklar

Yatak odanızda istediğiniz ölçülerde yeriniz yoksa tek kişilik yatak ölçüleri tercih edebilir ve küçük yataklar ile evinizi tamamlayabilirsiniz. Standart yatak ölçüleri seçebileceğiniz gibi farklı ölçülerde yataklarda tercih edebilirsiniz.

Bu yatakları beğendiniz mi? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!