Ev Yenileme Rehberi: Evimi Yenilerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Homify TR Homify TR
Kaçan Terası LIA Mimarlik İcmimarlik Kırsal Duvar & Zemin
Loading admin actions …

Ev yenilemek yorucu, zaman zaman sinir bozucu, zahmetli ve tabii ki belirli bir bütçenin ayrılmasını gerektiren ve hatta çoğu durumda bu bütçenin aşıldığı bir süreçten ibarettir. Ancak tüm bu olumsuzluklar yüzünüzü düşürmesin; ev yenileme sürecinin ardından hissedilen mutluluk ve konfor da pek tabii ki tarifsizdir. Yaşam alanlarınızdaki tüm eski ve aksak şeylerden kurtulmak, her şeyin sizin tarzınıza ve isteklerinize göre, aynı zamanda son trendleri de yakalayacak şekilde yenilenmesi insanın yaşam kalitesini yükseltir, evinizin pozitif enerjisini yüksek düzeyde arttırır ve de maddi değerini yükseltir. Ev yenileme projeleri genellikle üç farklı saikle yapılabiliyor: Yıllardır yaşadığınız evi güncelleyerek yaşam kalitesini arttırmak, sahip olduğunuz ama içinde yaşamadığınız bir evi daha iyi bir bedelle kiralamak ya da satmak veya eski bir evi daha ucuza satın alıp onu dilediğiniz gibi yeniden yaratabilmek. 

Evinizi hangi sebeple yeniliyor olusanız olun, bu süreçte mutlaka iyi bir rehbere ve size ilham verecek ev yenileme fikirleri örneklerine ihtiyacınız olacak. Nereden başlayacaksınız? Bütçenizi nasıl ayarlayacaksınız? Ev yenileme işlemleri ne kadar uzun sürecek? Önce hangi odadan ya da hangi işlemden başlamalısınız? İşte tüm bunların cevabı aşağıda…  

1- Tasarım ve planlama ile başlayın

Boya Badana Hizmetinin Faydaları Evinin Ustası Ofisler ve Mağazalar
Evinin Ustası

Boya Badana Hizmetinin Faydaları

Evinin Ustası

Böyle karmaşık ve bütçeli projelerde planlama en önemli şeydir diyebiliriz. Öncelikle bir deftere tadilatın nasıl ilerlemesi gerektiğine dair düşüncelerinizi yazmak, başlamak için oldukça iyi bir yer. Tadilat başlamadan yapılması gereken işleri listelemek, tadilat sırasında ek işlerin çıkmasından çok daha iyidir. 

Parke Altı Isıtma Uygulaması - Günyüzü Konakları Şah Zemin & Isıtma Sistemleri Zeminler
Şah Zemin & Isıtma Sistemleri

Parke Altı Isıtma Uygulaması – Günyüzü Konakları

Şah Zemin & Isıtma Sistemleri

Önce evinizde nelerin mutlaka değişmesi gerektiğine dair bir listeleme çalışması yapın. Örneğin su tesisatı sorunluysa, tesisat yenilenmesi bir zorunluluktur diyebiliriz. Ya da zemin döşemeleri kırık ve bozuksa, döşeme değişimini de öncelikli listeye almalısınız. Bu listeyi yaparken yalnızca aklınızdan geçirmekle kalmayın, evinizi oda oda dolaşarak ve iyi bir gözlemle bu liste çok daha eksiksiz hale gelecektir.

REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK Akdeniz Mutfak Taş Beyaz
İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK

REISDERE EVİ / RESTORASYON PROJESİ

İBRAHİM TOPAL YAPI & MİMARLIK

Tadilat sırasında mutlaka işlem görmesi gereken noktaları tamamladıktan sonra aslında değişmesi zorunlu olmayan ancak estetik ya da başka sebeplerle değişmesini istediğiniz noktaları not alın. 

Daha sonra evinizde yapılacak değişimler için hangi profesyonel uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyacağınızı not alın. Örneğin evinizin tadilatında zemin döşemesi değişecek, boya yapılacak, çatı tamir edilecek ve mutfak yenilenecekse bir zemin döşeme ustası, bir boyacı, bir çatı ustası ve bir de mutfak planlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Yardım alacağınız profesyonelleri listeleyin ve çevrenizdeki alanında uzman olan profesyonelleri arayarak fiyat alın. Böylelikle tadilatınızın toplamda ne kadara mal olacağını, hangi profesyonel ile çalışacağınızı ve bütçeniz aklınızdaki tadilatın kapsamına yetmiyorsa nelerden vazgeçebileceğinizi aşağı yukarı belirlemiş olursunuz. Çevrenizdeki profesyonelleri bulmak için homify sayfalarındaki Profesyoneller sekmesine tıklayabilir ve dilediğiniz alanı seçerek ihtiyacınız olan usta ve firmalara tek tıkla ulaşıp sorularınızı mesaj yoluyla onlara iletebilirsiniz. Bu gerçekten tadilat sürecini oldukça kolaylaştıran bir başlangıç olacaktır. 

2- Yapılacak tadilat işlemlerinin hangileri zaman çizelgesinde öncelikli olmalı?

GÜRSOY COTTAGE yücel partners Kırsal Evler Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
yücel partners

GÜRSOY COTTAGE

yücel partners

Evinizin tadilatını yaptırırken listelediğiniz işlemleri büyüklük sıralamasına göre değerlendirin. Büyük projeler, yani çatı değişimi veya onarımı, evin temelinin sabitlenmesi, su tesisatının değişmesi, elektrik tesisatının yenilenmesi, pencerelerin değişimi, dış cephe kaplamalarının yenilenmesi gibi hem çok daha zahmetli, hem çok daha yapısal ve masraflı olan tadilat işlemlerinin diğer bütün işlemlerden daha önce yaptırılması gerekli. Çünkü ardından gelecek olan diğer tadilat ve ev yenileme uygulamalarının tümü bu büyük ve yapısal değişimlerden etkilenecektir. Yani eğer çatı onarımı, aktarılması gibi bir değişim de ev yenileme listenizde yer alıyorsa önce çatıdan başlamalısınız. Daha sonra pencerelerin yenilenmesi, su ve elektrik tesisatı gibi uygulamalar gelmeli. 

Bunların ardından da elbette iç mimari açıdan yapısal olan değişimler geliyor. Örneğin mutfağın tasarımını değiştirecekseniz buradan başlayabilirsiniz. Zemin döşemesi değişimi de iç mimari açıdan en temel tadilat uygulamalarından biri. Kısacası tadilata dahil olan uygulamalar ne kadar büyük ve yapısal özellik sahibiyse, zaman çizelgesinde de o kadar öncelikli olmalı. 

Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir zaman çizelgesi hazırlayın ve iş sıralaması yapın. Bu da tadilat sürecinin yönetimi açısından oldukça önemli. 

3- Eski ev yenileme sürecinde bütçe yönetimi

Eski bir evi bir dizi tadilatla yenilerken pek çok farklı etken iç içe geçtiğinden bu süreç genellikle biraz telaşlı olur. Bu telaş ve karmaşa içinde de çoğunlukla bir şeyler gözden kaçar ya da hesapta olmayan yeni masraflar çıkabilir. Örneğin su tesisatını yenilemek için belirli bir bütçe ayırmışsınızdır ancak tadilat sürecinde su tesisatının çok daha büyük bir sorunu olduğu ortaya çıkabilir ve bu yüzden tesisat için ayırdığınız bütçenin de aniden artması gerekebilir. Bu gibi durumlara karşı en başından hazırlıklı olmak en iyisi çünkü ne kadar planlı olursanız olun hesaba katamayacağınız bazı aksilikler yaşanma olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden, yukarıdaki listeleme işleminde işçilik ve malzemeler için ayırdığınız bütçenin dörtte biri kadar bir ek bütçeyi hazırda tutmanız bu süreçte yaşanabilecek gerilim ve çaresizlikleri ortadan kaldıracaktır. 

4- Evinizde yapacağınız değişliklerin yönetmeliklere uygun olup olmadığını kontrol edin

Cam Balkon armoni yapı Modern Balkon, Veranda & Teras
armoni yapı

Cam Balkon

armoni yapı

Eğer evinizde yapısal bir değişiklik yapmayı planlıyorsanız, örneğin evin mevcut duvarlarından bazılarını yıkarak odaları birleştirmeyi düşünüyorsanız ya da balkon alanını kapalı balkona çevirmek istiyorsanız o halde mutlaka bu konudaki yasal düzenlemeleri kontrol etmelisiniz. Şehre ve semte göre farklılık gösterse de, kapalı balkonlar gibi binanın dış cephesinde değişiklik yaratabilecek tadilat projelerinin izninin belediyeden alınması gerekebilir. Aynı şekilde evin içindeki yapısal değişiklikler içinse hem apartmanın yönetmeliğinde buna aykırı bir şart olmadığını teyit etmeli, hem de bu yapısal değişikliklerin güvenli olduğundan emin olmak için mutlaka bir mimara danışmalısınız.

Evinizin dekoratif görünümünü belirleyecek estetik özellikler konusunda karar vermenizi kolaylaştıracak bir diğer şey ise karar verme aşamasından önce internet üzerinden eski ev yenileme fikirleri araştırması yapmanız ve böylece mümkün olduğunca çok ilham alabileceğiniz örnek tasarım ve model görmeniz. Bulduğunuz örnek tadilat projelerine bakarken sizin için hangi dekoratif özelliklerin daha ideal olduğunu da anlayacaksınız. 

5- Dekoratif seçimlerde önce tarzınızı belirleyin

Duvar Kağıdı Uygulamaları Dijivol Duvar Kağıtları Modern Duvar & Zemin
Dijivol Duvar Kağıtları

Duvar Kağıdı Uygulamaları

Dijivol Duvar Kağıtları

Tadilat için yapacağınız seçimlerin estetik boyutları söz konusu olduğu zaman, örneğin parkelerin renk tonunu, duvar kağıdının desenini, mutfak dolaplarının modelini vs seçerken, seçimlerinizi yapmadan önce eviniz için bir tarz belirlemenizi öneriyoruz. Kendi estetik anlayışınızı ve yaşam tarzınızı yansıtacak spesifik bir stil ve görünüm modelini kafanızda netleştirdiğinizde model, doku ve renk alternatifleri arasında seçim yapmak çok daha kolay olacaktır.

6- Yenilerini satın almadan eski ev eşyalarını yenileme fikirleri

Eski ev eşyalarını yenileme konusuna gelince; mobilya ve aksesurların da değişmesi gerekiyorsa hem bütçeyi azaltmak hem de çok fazla gereksiz tüketime neden olmamak için eskiyen eşyaların hepsini atıp yenilerini satın almak yerine ileri dönüşüm anlayışına bir şans verebilirsiniz.

Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı colourfit
colourfit

Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı

colourfit

İleri dönüşüm eskiyen ve artık kullanılmayan eşyaları boyama, döşeme değişimi, kaplama, yeniden tasarlama gibi işlevlerle başka bir görünüm ya da işlevle yeniden değerlendirmek anlamına geliyor.

7- Seçimlerinizi yaparken birden fazla alternatifi değerlendirin

Loft Conversion in Nisantasi FLAT C/ ARCHITECTURE Modern Evler
FLAT C/ ARCHITECTURE

Loft Conversion in Nisantasi

FLAT C/ ARCHITECTURE

Ancak yeni mobilyalar satın alacaksanız, seçimlerinizi yaparken birden fazla alternatifi değerlendirdikten sonra karar vermenizi tavsiye ediyoruz. (Bu aslında yalnızca mobilya alışverişi için değil, aynı zamanda tadilat sürecinde satın alacağınız hemen hemen her malzeme için geçerli.) İlk gittiğiniz mağazadan ve ilk beğendiğiniz ürünleri satın almak yerine, internetten farklı ve benzer modellerin fiyatlarını inceleyerek hem ekonomik hem de fonksiyonel açıdan size en uygun olanı bulabilirsiniz.

8- Malzeme, model ve renk seçimlerinde sürdürülebilirlik özelliği arayın

Pencere Ve Panjur Sistemleri SEDGRUP YAPI Pencere & KapılarPencere Dekorasyonu Cam Ahşap rengi
SEDGRUP YAPI

Pencere Ve Panjur Sistemleri

SEDGRUP YAPI

Her ne kadar yenilenen unsurların dekoratif çekicilikleri oldukça önemli olsa da, tadilat süreçlerinde ev yenileme fikirleri araştırırken özellikle zemin döşemesi, duvar kağıdı, lavabo vs gibi kalıcı ve sabit unsurlarda uzun ömürlülük, kullanışlılık ve konfor özelliklerine de dikkat etmelisiniz. Bir iki yıl içinde bir şeyleri yeniden değiştirmek zorunda kalmak istemezsiniz değil mi? 

Etkileyici ev yenileme örnekleri görmek isterseniz bkz: Türkiye'den herkese ilham verecek 4 tadilat projesi

Siz yakın zamanda evinizde bir tadilat yaptırmayı düşünüyor musunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!