Müstakil Ev Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Noktalar

Homify TR Homify TR
ADAY MODEL 3 - ₺ 499.200,00 ADAY GRUP Hafif Çelik Yapılar A.Ş. / LGS CONSTRUCTION Prefabrik ev Ahşap-Plastik Kompozit Altın Sarısı
Loading admin actions …

Her ne kadar apartman dairelerinde yaşamanın getirdiği avantaj ve konforun hepimiz farkında olsak da, yine de herkesin için bir müstakil ev özlemi olduğunu da söyleyebiliriz, değil mi? Apartmanlar sosyal açıdan avantajlıdır, bize komşularımızla birlikte daha güvenli ve daha sosyal bir şehir yaşantısı sunarlar; bunun yanı sıra ısınma, elektrik vs gibi temel ev ihtiyaçları da apartmanlarda çok daha pratik ve daha ekonomik olarak giderilir. Gelgelelim, aynı oturum alanında başka aileler ve insanlarla birlikte yaşamanın elbette bazı zorlukları da yok değil. Katlar arasındaki ses geçişleri, kendi evimizde komşularımızı rahatsız etmemek için belirli saatlerden sonra ses olmamasına özen göstermek ve hatta çamaşır ve bulaşık makinesi çalıştırmamak, su tesisatı sorunlarının da katlar arasında ortak risk oluşturması ve tabii ki en önemlisi de çoğu zaman bir bahçe alanına ve hatta bazen hiç açık alana sahip olamamak. 

İşte tüm bunlar apartman dairelerinde yaşayan çoğu insan için her zaman bahçeli müstakil bir evde yaşama hayalini canlı tutuyor. Bu hayal belli bir zamana kadar yalnızca belirli bir kesimden insanların ulaşabileceği bir hayaldi çünkü ev yaptırmak oldukça pahalı, zahmetli ve zaman isteyen bir süreçti. Oysa bugün yeni nesil inşa teknolojileri ve birbirinden yaratıcı ev yapım teknikleri ile çok daha ekonomik şartlarda müstakil ev sahibi olmak da mümkün hale geldi. Bu yüzden de modern hayatın koşuşturmacasından bunalan herkesin kafasında yazlık ya da doğanın içinde bir yerden bir arazi satın alıp üzerine kendi bütçesine uygun bir müstakil ev yaptırma fikri var. Peki tatilleri ve haftasonlarını geçirmek için bir müstakil ev yaptırmak ne kadara mal olur? Ya da en ucuz müstakil ev nasıl yapılır? İşte bu yazımızda, müstakil ev yaptırma hayalini canlı tutanlar için bu gibi sorulara cevap olabilecek bir rehber hazırladık.

Müstakil ev yaptırmak ne kadara mal olur?

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Evler
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Elbette bu sorunun net bir cevabının olması mümkün değil. Çünkü aslında müstakil ev projeleri tasarımdan büyüklüğe, kullanılan malzemeden dış cephe özelliklerine ve konuma göre maliyet açısından çok büyük farklılıklar gösterebilir. 50 bin – 70 bin TL arasında bir maliyetle oldukça ucuza mini bir ev yaptırabileceğiniz gibi, havuzlu, çok katlı, modern bir mimariye sahip bir müstakil villayı 5 milyon TL’ye de mal edebilirsiniz. 

Müstakil ev yaptırmaya karar verdiyseniz…

Bu yüzden de eğer bir müstakil ev yaptırma planınız varsa öncelikle bu evde olmasını istediğiniz temel özellikleri listelemenizi öneriyoruz. Daha sonra evinizin hangi malzemeden yapılmasını istediğinize karar vermelisiniz. Prefabrikten ahşaba, konteynır evlerden betonarme yapılara pek çok farklı seçeneğiniz var. Bu seçenekleri değerlendirirken fiyat ve fikir almak için bulunduğunuz şehre yakın olan profesyonel mimarlara da homify sayfalarında tek tıkla ulaşabilirsiniz. 

Malzeme türlerine göre modern müstakil ev projeleri

Dış cephe görünümü ASK MİMARLIK İNŞAAT Kır evi
ASK MİMARLIK İNŞAAT

Dış cephe görünümü

ASK MİMARLIK İNŞAAT

Bugün müstakil ev projeleri oldukça farklı malzemelerle üretiliyor. Bu malzeme seçeneklerine ve temel özelliklerine göz gezdirelim mi? 

- Ahşap

Ahşap, yüzyıllardan beri ev yapımında kullanılan en kadim yapı malzemelerinin başında geliyor. Ahşap evlerin estetiği de zamana meydan okuyor şüphesiz. Gelgelelim bugün ahşap ev denildiğinde de pek çok farklı modelden bahsedebiliriz. Kütük evler, ahşap ev modelleri arasında en sağlam, dayanıklı, lüks ve tabii ki pahalı olanları. Kalın ağaç kütüklerinden yapılan bu evler yalıtım ve konfor açısından öne çıkıyor. 

Daha ekonomik ve aynı zamanda konforlu ahşap ev modelleri de elbette mevcut. Daha ince keresteler ile inşa edilen ahşap ev fiyatları da modele ve tasarıma göre değişiklik gösteriyor. 

Örneğin üçgen yapıdaki ahşap evler, sunduğu konfor ve estetiğe göre pratik bir inşa yöntemine sahip oldukları için fiyat-performans açısından avantajlı modellerden diyebiliriz. 

- Bungalov

Çıralı Beach Bungalows Cıralı Beach Bungalows Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Cıralı Beach Bungalows

Çıralı Beach Bungalows

Cıralı Beach Bungalows

Bungalov tarzı küçük ahşap kulübeler ise haftasonları için küçük ve ekonomik bir ev yaptırmak isteyenler için ideal. 

- Prefabrik

73 m2 PREFABRİK EV - KOD: P73B-03T Kolay Prefabrik Evler Prefabrik ev Yönlendirilmiş Yonga Levha Pembe
Kolay Prefabrik Evler

73 m2 PREFABRİK EV – KOD: P73B-03T

Kolay Prefabrik Evler

Prefabrik evler parçaları fabrikalarda üretilip yerinde monte edildiği için çok hızlı anahtar teslim süresine sahip olan ve ayrıca oldukça ekonomik fiyatlara mal olan evler. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan prefabrik evler özelliklerine göre 50 bin – 500 bin TL arasında. 

- Çelik konstrüksiyon

Çelik evler için aslında yeni nesil prefabrikler diyebiliriz. Daha sağlam ve modern yapılar olmaları dolayısıyla eski tip prefabrik evlere göre biraz daha yüksek bütçeler ile inşa ediliyorlar. 

- Taş

Taş evler işçilik ve inşaat süreci açısından zahmetli ve maliyetli. Gelgelelim taş ev estetiği, dayanıklılığı ve konforu da lüks ve rahat bir hayat sürmek isteyenler için vazgeçilmez. 

- Betonarme

Betonarme evler de inşaat süresi açısından prefabrik evlere göre dezavantajlı olsa da taş gibi işçiliğin öne çıktığı evlere göre biraz daha pratikler. Ekonomik olarak da bu iki ev türünün arasında yer aldıklarını söyleyebiliriz. 

- Konteynır

TINY HOUSE | KÜÇÜK EV | KONTEYNER EV | VİLLA Meteor Mimarlık & Tasarım Endüstriyel Evler
Meteor Mimarlık & Tasarım

TINY HOUSE | KÜÇÜK EV | KONTEYNER EV | VİLLA

Meteor Mimarlık & Tasarım

Özellikle inşaat izni olmayan arazilerde kullanılabilen mobil evler, taşınabilir olma özellikleriyle öne çıkıyorlar. Taşıma konternerlarından tasarlanan bu evler küçük ama konforlu bir tatil evi arayanlar için ideal. 


İnşaat izni olmayan arsalar için uygun mobil evler başlıklı yazımızda daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu müstakil ev modellerinden en çok hangisi sizin tarzınızı yansıtıyor?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!