Ev Yaptırmak İsteyenler için İnşaat Sürecine Dair 5 Temel Adım

Homify TR Homify TR
Özcan Canpolat Evi Mert Uslu Mimarlık İnşaat Ticaret Limited Şirketi Villa
Loading admin actions …

Türkiye’de inşaat sektörü her geçen gün biraz daha gelişiyor, pek tabii ki inşa teknolojileri de… Konut projelerinin çoğaldığı ve emlak alım satımının da oldukça yoğunlaştığı günümüzde geçmişte olmayan ya da ulaşılması güç imkanlardan söz etmek mümkün: mesela kendi evinizi yaptırma imkanı. 

Pratik inşaat tekniklerinin bu denli gelişmediği yıllarda bir araziye kendi dilediğiniz tarzda bir ev inşaatı yaptırma fikri, belirli bir kesim dışındakiler için oldukça uç bir fikirdi çünkü ev yaptırmak hem pahalı, hem çok zaman alan, hem de çok zahmetli bir süreçten ibaretti. Bugünse, gerek betonarme yapıların inşalarının teknoloji ve imkanların gelişmesiyle eskiye göre çok daha hızlı ve pratik yapılabilmesi, gerekse de konteyner ve prefabrik evler gibi anahtar teslim süreleri bir haftaya kadar inebilen süper hızlı tekniklerin yaygınlaşması sayesinde kendi evini yaptıran ya da yaptırmayı planlayanların sayısı da bir hayli arttı. 

Gelgelelim her ne kadar inşaat teknikleri artık çok daha hızlı gerçekleşse de, ev yaptırma işlemi yine de oldukça karmaşık ve pek çok detayın göz önünde bulundurulması gereken  bir süreçten oluşuyor. Haliyle ev yaptırmaya karar verdiğinizde düşünmeniz, öğrenmeniz, hesaba katmanız ve uygulamanız gereken pek çok farklı detay var. Bu yazımızda bu detaylardan en hayati olanları listeledik. Eğer siz de bir ev yaptırmak istiyorsanız bu adımları atlamamanız oldukça önemli. 

1- İyi bir planlama

Villa Nalçacı yücel partners Müstakil ev
yücel partners

Villa Nalçacı

yücel partners
Ev yaptırma sürecinin sorunsuz geçmesi için iyi bir planlama olmazsa olmazdır. İyi bir planlama için de pek tabii ki inşaat aşamalarında neler yapılması gerektiğini iyi biliyor olmanız gerekiyor. Ev yaptırmanın sadece istek ve ihtiyaçlarınıza göre bir inşaat planı oluşturup hayata geçirmek olmadığını, aynı zamanda yaptıracağınız evin inşaat kural ve yönetmeliklerine uygun olmasını sağlamakla yükümlü olacağınızı unutmayın.

2- Ev inşaatı için adım adım izlenecek süreç

İyi bir plan kurabilmek için de inşaat sürecinin adımlarını bilmeniz gerekiyor: Ev yaptırma sürecine öncelikle bir arsa satın alarak başlamalısınız. Eviniz için nasıl bir arsa seçmeniz gerektiğine aşağıda değineceğiz.

- İnşaat planı

İmar izni bulunan bir arsa satın aldıktan sonra yapılacak evin görsel planını oluşturmak gerekiyor. Bu aşamada da profesyonel bir mimar ya da bünyesinde mimar da bulunduran bir inşaat şirketi ile çalışmalısınız. Mimar, evinizin planını hem sizin istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde, hem de imar izninin sınırlarını gözeterek oluşturacaktır.

- Hazırlık, inşa ve iskan belgesi

GLS Mamurbaba Taş Evler homify Kırsal Evler
homify

GLS Mamurbaba Taş Evler

homify
Daha sonra inşaat öncesi hazırlık süreci geliyor. Bu süreçte çizilen planın hayata geçirilebilmesi için gerekli izinlerin alınması ve süreç içinde birlikte çalışacağınız tüm profesyonellerle anlaşılması gerekiyor. İzin ve anlaşma sonrasında da inşaat için gerekli malzemelerin tedarik aşaması yer alıyor. Her şey hazır olduktan sonra inşaat süreci başlıyor. İnşaat tamamlandıktan sonra ise yeni evinize taşınabilmek için belediyeden iskan belgesi almanız gerekiyor. Gerekli kontroller yapılıp iskan belgesi alındığında yeni evinizde yaşamaya başlayabilirsiniz.

3- Üzerine ev yaptırmak için satın alınacak arsanın seçimi

Meşeli Evler - Edirne Uzunköprü Meşeli Evler
Meşeli Evler

Meşeli Evler – Edirne Uzunköprü

Meşeli Evler
Arsa satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey elbette arsanın imar durumu olmalı. İmar izni olmayan bir araziye dilediğiniz gibi ev yaptıramazsınız. Bu yüzden arsayı satın almadan önce mutlaka belediyeden imar durumunu kontrol ettirmelisiniz.

4- Ev yaptırmak için hangi profesyonel meslek ve şirketlere başvurmak gerekir?

Bir evin güvenli ve yaşanabilir olması için yasal yönetmeliklere göre bazı belirli meslek gruplarının da sürece dahil olması gerekiyor. Ev yaptırırken başvurmanız gereken profesyoneller arasında sicil belgesi bulunan bir mimar, bir inşaat mühendisi, bir elektrik mühendisi, bir makine mühendisi, harita uygulama sorumlusu, yapı müteahhidi ve yapı denetim uzmanı yer alıyor.

- Kapsamlı hizmet veren şirketler

Bu da elbette süreci tamamen kendiniz yönettiğiniz takdirde çok fazla farklı profesyonelle çalışmak anlamına geliyor. Gelgelelim, kapsamlı hizmet veren mimarlık ve inşaat şirketlerinde bu sürecin yönetimi de üstleniliyor ve şirket bünyesinde bulunan uzmanlar devreye giriyor. Yani sorunsuz bir inşaat süreci için tüm bu gereklilikleri bünyesinde barındıran ve izinler konusunda da donanımlı olan tecrübeli bir inşaat şirketi ile anlaşmanız çok daha iyi olacaktır.

5- Ev yaptırmak ne kadara mal olur?

Anlaşacağınız mimarlık veya inşaat şirketinin vereceği hizmet, yapılacak yapının türü, kat sayısı, genişliği, iç mimari unsurlarda kullanılacak malzemeler, inşaat tekniği, çalışacak işçi sayısı, evin yapılacağı arsanın malzemelerin nakli açısından uzaklığı gibi faktörlerin tümü inşaat maliyetini de değiştirecektir. Ancak ortalama bir bütçe belirleyebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılacak 2021 yılı yapı yaklaşık birim maliyetleri hakkındaki tebliğine bakabilirsiniz.

- Bütçe belirlemek

Buna göre 600 metrekareye kadar olan müstakil ya da ikiz konutların maliyeti metrekaresi ortalama 2300 TL olacak şekilde hesaplanabilir. Yani örneğin 200 metrekarelik bir ev yaptırmak istiyorsanız ortalama 460 bin TL bütçe ayırmalısınız.

Bütçenizi oluştururken kaç oda ve ortalama kaç metrekareye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için örnek alabileceğiniz farklı planlar: Ev yaptırmayı düşünenlere ilham verecek 14 inşaat planı

Ev inşaatına yönelik bu rehberi faydalı buldunuz mu? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!