Mobilyanızı Seçerken Size İlham Olabilecek 12 Fikir

umit atdağ umit atdağ
Gaia, Canan Delevi Canan Delevi Klasik Oturma Odası
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarının en önemli aşaması mobilya seçimi yapılan süreçlerdir. Bu aşamalarda hangi mobilyayı seçeceğinize karar veremediğiniz gibi istek ve ihtiyaçlarınıza tam anlamı ile cevap verebilecek mobilyaları seçme konusunda da oldukça zorlanırsınız. Dekorasyon trendi nedir, hangi fikirler daha popüler gibi soruların yanında yatak odası renk seçimi nasıl yapılmalı gibi sorular ile de baş başa kalacağınız bu süreçte profesyonel bir dekoratör ile çalışmak size birçok konuda avantaj sağlayacaktır. Profesyonel bir dekoratörler ile çalıştığınızda mobilya renklerinin nasıl olması gerektiğine kolayca karar verebilir, yemek masası seçiminde alternatif fikirleri değerlendirebilir en önemlisi mobilyalar ile birlikte değerlendireceğiniz aksesuarları nasıl kullanacağınız hakkında farklı fikirlere sahip olursunuz. 

Ev dekorasyonlarında mobilya seçimi nasıl olmalı sorusuna farklı cevaplar verilebilir. Bu cevaplardan birincisi mobilyaların genel dekorasyon düşüncesi ile uyumlu olması olurken diğer bir düşünce ise mobilyaların tamamen fonksiyonel özelliklere sahip olması ve size hem üst düzey konfor sağlaması hem de pratik bir yaşam alanı oluşturmasıdır. 


Yeni bir ev satın aldığınızda veya yeni bir eve taşındığınızda mobilyaları nasıl seçeceğiniz konusunda kararsız kalabilir veya fikir edinmek isteyebilirsiniz. Yeni bir ev için öncelikle eve göre mobilya seçimi yapmak en doğrusu olacaktır. geniş bir eve sahipseniz büyük ve odaları dolu gösterecek mobilyalar seçilmelidir. Bu mobilyalar seçilirken öncelikle renk uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Renk ve renk tonları ile genel dekorasyon tonları uyumlu olna mobilyalar evinizi daha şık gösterecektir. Eğer eviniz küçük bir evse mobilya seçiminde azami dikkatli olmalı ve oda ölçüleri ile uyumlu ölçülerde mobilyalar seçmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta küçük yaşam alanlarını daha aydınlık ve daha ferah gösterecek renklerde mobilyalar seçilmesidir. Bu seçimler ile evinizi daha geniş ve daha ferah bir şekilde dekore edebilirsiniz.


Eviniz için mobilya seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da dekorasyon tarzınıza göre mobilya seçimidir. Vintage bir dekorasyon yapmak istiyorsanız seçeceğiniz mobilyaların geleneksel özelliklerinin ön planda olması ve eskitme mobilyalar olması çok önemlidir. Eğer modern bir dekorasyon yapmak istiyorsanız seçeceğiniz mobilyaların modern tasarımlara sahip olması çok önemlidir. Yapacağınız dekorasyona göre mobilya seçmediğinizde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. renk uyumu olmadığında eviniz çok renkli ve uyumsuz görünecektir. Bu durum hem gözünüz çok yorar hem de mobilyalarınızın görselliğine zarar verir. Eğer mobilya boyutlarını doğru seçmezseniz orantısız görünen dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu yaptığınızda geniş bir yatak odasında küçük bir yatak çok kötü görünecektir. Canlı renklerin yer aldığı bir yatak odasında mat ve nötr bir renk seçtiğinizde de yatak odası dekorasyonu çok kötü görünecektir. Mutfak dekorasyonu yaparken ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir mutfak dolabı yerine daha küçük bir mutfak dolabı tercih ettiğinizde mutfağınız çok kalabalık görünecektir. Aynı şekilde küçük bir mutfak için ihtiyaçtan daha büyük bir mutfak dolabı seçerseniz mutfağınız çok dar ve çok küçük kalacaktır. 

Ev dekorasyonu için mobilya seçimi yaparken bu püf noktalarına dikkat etmediğinizde birçok sorunla baş başa kalırsınız. Mobilya seçimini doğru yaptığınızda üst düzey konfora sahip bir eve sahip olabilirsiniz. Yaşam tarzınıza göre bir seçim yaptığınızda ve evinizin dekorasyon fikri ile uyumlu olduğunda herkesin hayranlık duyacağı ve sizi takdir edeceği dekorasyonlara imza atabilirsiniz. 

Kırmızın asaleti

Evinizi dekore ederken öncelike oturma grubu seçimi yapmalısınız. Oturma odası ve salon gibi yaşam alanlarında yer alan büyük ölçülere sahip oturma gruplarına uygun aksesuarlar ve diğer mobilyalar kolaylıkla seçilecektir. Kırımızı rengi tercih ederek kırmızının asaletinden yararlanabilirsiniz.

Sarının enerjik tonları

Geniş salon dekorasyonları yaparken dekorasyonun enerjik olmasına özen göstermelisiniz. Sarı tonları bu konuda size yardımcı olacaktır. Geniş oturma gruplarını seçerken sarı renklerde olmasına ve imkan dahilinde şampanya tonlarında olmasına dikkat etmelisiniz. Teras, balkon ve kış bahçesi için mobilya seçerken bu tonları tercih etmelisiniz. Kış mevsimi için hazırlık yapacaksanız '' 10 modern kış bahçesi mobilya fikri'' yazımıza göz atmalısınız.

Orta masalar

İster yatak odası ister oturma odası için tercih edin kullandığınız tüm alanlarda hayat kurtaran bir özelliğe sahip olan mobilyalar orta sehpalardır. İstediğiniz tasarımda ve ölçülerde elde edebileceğiniz orta sehpalar ile dekorasyonlarınızı daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

Puf koltuklar

Her evde yer alan ve her evde pratik kullanım sağlayan puf koltuklar ister koltuk olarak isterse görsel özellikleri ile orta sehpa olarak kullanılsın her şekilde size avantaj sağlar. Özel tasarım puf koltukları salon, oturma odası, balkon veya teraslarda kullanabilirsiniz.

Bahçe mobilyaları

homify Modern Oturma Odası

Mobilya seçimi yaparken mobilyaları kullanacağınız yerlerde çok önemlidir. Oturma odası için mobilya seçimi yaparken kullanım pratikliği sağlayan mobilyalar seçilmesi gerekir. Aynı şekilde bahçe veya teras içinde kullanım kolaylığı sağlayan mobilyalar seçmek çok önemlidir.

Beyaz mobilyalar

Nötr ve açık renklerden hoşlanan bir tarzınız varsa beyaz renkli mobilyaları seçmelisiniz. Mutfak başta olmak üzere evinizin tüm odalarında beyaz ve tonlarını tercih ederek evinizin ferah bir ev olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca dinamik bir dekorasyon yapmak istiyorsanız beyaz ve tonları oldukça ideal renklerdir.

Fonksiyonel mobilyalar

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri renk iken diğeri de mobilyaların fonksiyonel özelliklere sahip olmasıdır. Pratik kullanım imkanı sağlayan bu mobilyaları evinizin her köşesinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca görsel özellikleri ile de sizlere avantaj sağlayan bu mobilyalar tüm dekorasyon fikirleri ile uyumludur.

Ahşap dokusu

homify Modern Oturma Odası Ahşap meşe

Mobilya seçerken doğal dekorasyonlara katkı sağlaması için ahşabın doğallığını yansıtan mobilyalar seçmelisiniz. Koridorlar için konsol seçerken, yatak odası için komidin seçerken veya yemek odası için yemek masası seçerken ahşabın doğallığını ön plana çıkaran mobilyalar seçmek size avantaj sağlayacaktır.

Ferah mobilyalar

Mobilya seçimi yaparken ferah özelliklere sahip mobilyalar seçmeye özen göstermelisiniz. İster renkli ister sade renklere sahip olan mobilyalar seçtiğinizde minimalist dekorasyonlar başta olmak üzere tüm dekorasyonları çok şık bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Oturma odası mobilyaları

Oturma odası veya salon dekore ederken seçeceğiniz mobilyaların başında oturma grupları ve koltuklar gelir. Ana mobilya grupları olan bu mobilyalar dışında oturma odasını tamamlayan farklı eşyalar da bulunuyor. Askılıklar, tablolar, halılar, berjerler gibi farklı mobilyaları bir uyum içinde kullandığınızda hayalinizi gerçeğe dönüştürmüş olursunuz.

Bahçe mobilyaları

Bahçe dekorasyonları yaparken seçeceğiniz bahçe mobilyaları hayati öneme sahiptir. Bahçenin doğallığı ile uyumlu mobilyalar seçmenin yanında ahşap özellikleri ön planda olan ve açık hava koşullarına uyumlu mobilyalar seçmek çok önemlidir. Bu kriterlere uygun seçeceğiniz mobilyalar ekonomik ömürleri ile de sizlere avantaj sağlayacaktır.

Ahşap zeminler

homify Rustik Oturma Odası

Evinizi dekore ederken zemin dekorasyonları da çok önemlidir. Zeminde kullanacağınız döşeme ürünleri halılar, zemin kaplama ürünleri açısından hayati öneme sahiptir. Zemin mobilyalarını ön plana çıkaracak olan bu tercihler aynı zamanda evin genel dekorasyonuna da katkı sağlayacaktır. Genel dekorasyonu gösteren ve evinizin zarafetini artıran zemin dekorasyonları için özel seçimler yapmanız gereklidir. aksi durumda dekorasyonlarınızın zarafeti arka planda kalacaktır.

Bu bilgiler işinize yaradı mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!