Çatı Katı Dekorasyonlarınızı Özelleştirecek 15 Püf Nokta

Homify TR Homify TR
Loft Conversion in Nisantasi, FLAT C/ ARCHITECTURE FLAT C/ ARCHITECTURE Modern Evler
Loading admin actions …

Çatı katı odaların her zaman kendine has bir estetiği vardır; özellikle de çatı eğiminin odanın stiline dahil olduğu durumlarda. Eğimli çatılar odaya sıradışı bir karakter kazandırır. Gelgelelim, çatı katı oda dekorasyonu aynı zamanda en zor dekorasyon türlerinden biridir çünkü çatı eğimi, doğru tasarım ile bir araya geldiğinde oldukça çekici olsa da standart dekorasyon fikirlerinin uygulanmasını zorlaştıran koşullar yaratır. Bunun yanı sıra çatı katı oda ya da dairelerin hepsi aynı yüksekliğe de sahip değil elbette. Bazı çatı katları, normal bir oda yüksekliğinin üzerine eklenen çatı eğimi ile dizayn edilmiş oluyor. Bu durumlarda elbette çatı katı oda dekorasyonu da daha kolay ve eğlenceli hale geliyor. Gelgelelim eğer çatı eğimi standart oda yüksekliğine dahil ise, o halde odanın bazı kısımlarının tavan yüksekliği de yetersiz olabiliyor ve bu durumda hem fonksiyonel hem de estetik bir tasarım ortaya çıkarmak da oldukça zor. Eğer bir çatı katı odayı dekore etmek istiyorsanız profesyonel iç mimarlar ve dekoratörler tarafından uygulanan benzer tasarımlara göz gezdirip püf noktalarını öğrenmek işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. İşte biz de bu yazımızda birbirinden güzel ve farklı iç mimari özelliklere sahip olan çatı katı oda tasarımları arasından sayfalarımızda öne çıkanları ve çatı katı oda dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları derledik. 

1- Önce her şeyi ölçün!

Çatı katı daireler bugün özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi kalabalık büyük şehirlerde sıklıkla apartmanlarda bulunan konseptleri oluşturuyorlar. Bu apartman dairesi türü bazen tek bir katta, bazense dubleks bir dairenin üst katında bulunuyor. Her iki durumda da, çatı katı odaları dekore etmek için yapmanız gereken ilk şey önce her yeri ölçmektir. Hiçbir noktayı dışarıda bırakmadan, tüm duvar boylarını ve genişliklerini ölçüp not alın. Özellikle eğimli çatıların yarattığı farklılıklar yüzünden bu ölçümleri özenle yapmanız gerekiyor. Daha sonra bu ölçülere göre odayı nasıl dizayn edebileceğinizi düşünün. Odaya yerleştirmeyi düşündüğünüz mobilyaları da ölçerek bir karşılaştırma yapın. Yeni mobilya satın alacaksanız mutlaka ölçülere dikkat edin.

2- Hareket alanını hesaba katın

M&E TEKİNTAŞ HOME, yücel partners yücel partners İskandinav Oturma Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Tabii ölçüleri göz önünde bulundururken yalnızca mobilyanın bir köşeye sığıp sığmamasını değil, hareket alanını da dikkate almalısınız.  Örneğin bir kanepe ya da koltuğu tavanın alçak olduğu noktaya yerleştirirsiniz buraya oturanların kalkması da zorlaşacak, kalkarken ve otururken kafalarını korumak zorunda kalacaklardır. Bu tip şeyler de söz konusu yaşam alanının içinde konfor düzeyini azaltır. Bu yüzden yerleştirdiğiniz mobilyaların kullanım alanlarını da hesaba katarak hareket etmelisiniz. Tabii en iyisi, eğer bir oturma odası planlıyorsanız, oturma grubunu bu alanın tavanı yüksek olan kısmına yerleştiren bir tasarım olacaktır. 

3- Çatı katı yatak odası tasarımları

Çatı katı odalar yalnızca apartman dairelerinde bulunmuyor elbette. Aslında müstakil evlerde de çatı katı oda fikirleri oldukça kullanışlı yaşam alanları ortaya çıkarabiliyor. Bazı müstakil evlerde ve villa tasarımlarında çatı katları zaten bir oda olarak tasarlanır. Ancak daha eski tip bir iç mimari tasarımdan söz ediyorsak, o halde çatı katı tavan arası olarak depo işlevi görecek şekilde dizayn ve inşa edilmiş de olabilir. Eğer halihazırda çatı katı odalara sahip olan bir müstakil evden bahsediyorsak, muhtemelen diğer katlarda sosyal alanlar vardır ve çatı katı odaları da özel yatak odaları olarak değerlendirmek en kullanışlı yöntem olacaktır. Çatı katı yatak odaları, hem çatı eğiminin dezavantajlarının daha kolay kapatılabildiği alanlar, hem de eğimin verdiği estetik, oldukça romantik ve şık bir dekorasyona kapı açıyor. Bu örnek fotoğrafta da gördüğümüz gibi…

4- Tavan arasını yaşam alanına dönüştürmek

BUTİK VİLLA , Halif Yapı Halif Yapı Beşik çatı Ahşap Ahşap rengi çatı terası
Halif Yapı

BUTİK VİLLA

Halif Yapı

İnsanlar özellikle müstakil evler söz konusu olduğunda daha fazla oda ve alan ihtiyacı doğduğunda bahçeye bir ek yapı inşa ettirmeyi tercih ederler. Oysa tavan arasını bir odaya dönüştürmek aslında çok daha zahmetsiz, masrafsız ve kullanışlı olabilir. Ancak elbette eğer tavan arası depo alanı olarak kullanılan bir çatı katını gündelik yaşam alanına dönüştürmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. 

5- Tadilat gerektiren işlemler

Loft Conversion in Nisantasi, FLAT C/ ARCHITECTURE FLAT C/ ARCHITECTURE Modern Evler
FLAT C/ ARCHITECTURE

Loft Conversion in Nisantasi

FLAT C/ ARCHITECTURE

Öncelikle bir tavan arasını kullanılır bir odaya dönüştürmek için çatıda yer alan engelleri değerlendirmelisiniz. Su deposu, güneş enerjisi ya da baca çıkışı gibi bariz engellerin yanı sıra, çatı katı oda tasarımları için belirleyici özelliklerden biri de tavan yüksekliği olacak. Tavanın en yüksek olduğu alan 2 metreden uzun olmalı, aksi halde kullanışlı bir oda ortaya çıkarmak mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra eğimin nasıl bir açıyla tasarlandığı da odanın kullanımı için oldukça belirleyici. Çok dik bir eğim söz konusu ise çatının tasarımını değiştirmek gerekebilir çünkü bu kullanılabilir alanı kısıtlayacaktır. 

6- Zemin ve yalıtım

Tavan arasını çatı katı odaya dönüştürürken elbette yaptırmanız gereken pek çok farklı değişiklik ve tadilat da olacak. Örneğin eğer tavan arasının zemini yeterince kuvvetli değilse zemin güçlendirme çalışması yapılması gerekebilir. Bunun yanı sıra elbette zemin döşemelerinin de gündelik kullanıma uygun şekilde yenilenmesi gerekiyor. Elektrik, aydınlatma ve ısıtma tesisatlarının çatı katı odalara da çıkarılması da bir başka büyük tadilat isteyen işlem. Tabii ayrıca çatıdan gelecek olan soğuk ve sıcağın etkisini yok etmek için bu kata ek bir yalıtım da yaptırılabilir. 

7- Merdivenler

Ahşap Merdiven Modelleri Nerelerde Kullanılır?, Katlanır Çatı Merdivenleri Katlanır Çatı Merdivenleri Çatı teras
Katlanır Çatı Merdivenleri

Ahşap Merdiven Modelleri Nerelerde Kullanılır?

Katlanır Çatı Merdivenleri

Merdivenleri de unutmamak gerek. Genellikle tavan arasına çıkan merdivenler sabit değildir ve açılır kapanır şekilde tasarlanmıştır. Veya daha geleneksel müstakil yapılarda hiç merdiven yoktur ve tavan arasına çıkarken bağımsız bir merdiven dayamanız gerekir. Böyle durumlarda en büyük masraf kalemlerinden biri de elbette çatı katına çıkan bir merdiven yaptırmak olacaktır. Çatı katına çıkan sabit merdiven modelini seçerken mümkün olduğunca az yer kaplayan ve kullanışlı modern alternatifleri değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. 

8- Çatı pencereleri

Fakro Standart Pivot Çatı Pencereleri, Fakro Pivot Çatı Pencereleri Fakro Pivot Çatı Pencereleri Pencere & KapılarPencereler
Fakro Pivot Çatı Pencereleri

Fakro Standart Pivot Çatı Pencereleri

Fakro Pivot Çatı Pencereleri

Çatı pencereleri, bir tavan arasını odaya dönüştürürken yaptırılması gereken en önemli unsurlardır diyebiliriz. Çatı pencereleri hem çatı katlarının basık enerjisini yok edebilecek doğal ışığı sağlarlar, hem de içeriyi daha geniş bir görünümle buluştururlar. Ayrıca havalandırma için de gerekli bir eklentidir. Bu yüzden de çatı katı oda tasarımları söz konusu olduğu zaman çatı pencerelerine yatırım yapmak ve mümkün olduğunca büyük ve geniş pencereler seçmek son derece akılcı bir hamle olacaktır. 

9- Gökyüzüne bakmak için alternatifler

Lavinya Apartmanı, yücel partners yücel partners Modern Pencere & Kapılar Ahşap Ahşap rengi
yücel partners

Lavinya Apartmanı

yücel partners

Pek çok farklı çatı penceresi modelinden söz edebiliriz. Genellikle bu pencereler çatı eğiminin ulaşılabilir kısmına yerleştiriliyor. Gelgelelim güneşlik olarak da anılan çatı penceresi türleri ile doğrudan gökyüzüne bakan muhteşem bir ferahlığa da kavuşabilirsiniz. 

10- Ferah bir alan yaratmak için…

Loft Conversion in Nisantasi, FLAT C/ ARCHITECTURE FLAT C/ ARCHITECTURE Modern Evler
FLAT C/ ARCHITECTURE

Loft Conversion in Nisantasi

FLAT C/ ARCHITECTURE

Çatı katı oda dekorasyonu sadece iç mimari unsurlar açısından değil, dekoratif ögeler açısından da çok kolay bir işlem sayılmaz. Çatı katları yanlış dekorasyonla basık, boğucu ya da kasvetli hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için en önemli adım da odadaki görsel aydınlık ve ferahlık hissini arttırabilmek.  

11- Beyaz renk tonlarının önemi

Beyaz ile alanı ve ışığı en üst düzeye çıkarın. Normalde tavanda, duvarlarda ve zeminlerde beyaz kullanmaktan çekiniyor olsanız bile, yüksek tavanlı olmayan çatı katı odalarda beyaz kullanımı çok şey değiştirebilir. Üst kattaki odalar, evin girişinden daha uzakta yer almaları sayesinde daha az trafiğe maruz kalır ve böylece daha az kirlenir. Bu nedenle beyaz çatı katlarını temiz tutmak düşündüğünüz kadar zor değildir. 

12- Alçak duvarlarda depolama alanları

Alçak duvarların olduğu kenarlarda depolama alanı, televizyon ünitesi gibi mobilyaları kullanabilirsiniz. Böylece hareket alanına sahip olması gereken diğer mobilyaları ortaya, yani tavanın yüksek olduğu yere konumlandırabilirsiniz.

13- Işıklandırma

Bakırköy çatı katı_ 50GR Mimarlık Çatı
50GR Mimarlık

Bakırköy çatı katı_

50GR Mimarlık

Aydınlatma çatı katının atmosferini tamamen değiştireceği için iyi ışıklandırılmış bir dekorasyon da en optimum sonucu verecektir. Tek bir tepe ışığı kullanmak yerine katmanlı bir aydınlatma modeli tercih edin. 

14- Yere yakın mobilya modelleri

M Çatı Katı // M Roof Top, ofisvesaire ofisvesaire Çatı teras
ofisvesaire

M Çatı Katı // M Roof Top

ofisvesaire

Alçak mobilyalar basık tavanlı evleri daha uzun ve ferah gösteren dekorasyon hilelerinden biri. Yere yakın mobilyalar tercih ederek odanın basık tavanının etkisini tamamen sıfırlayabilirsiniz. 

15- Tavan yükseltme

Çatı katını iç mimari tasarıma dahil etme yöntemlerinden biri de aslında sıradan tavan yüksekliğine sahip bir evi yüksek tavanlı hale getirmek. Tavan arası ile altındaki odanın arasındaki zemin kaldırıldığında ortaya bu görselde olduğu gibi oldukça görkemli ve ferah bir yüksek tavan uygulaması çıkıyor. Ekstra oda yaratmasa bu değişimin de evinizin değerini bir hayli yükselteceği aşikar. 

Alçak tavanlı evler için dekorasyon ipuçları başlıklı yazımızdan da çatı katı ve diğer odalarınız için ilham alabilirsiniz.

Siz bu 15 çatı katı örneğinden en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!