Sonbaharda Evinizin Dekorasyonunda Kullanabileceğiniz 20 Pratik ve Ekonomik Fikir

Homify TR Homify TR
Makyol Santral Örnek Daire, Ümit Okan Photography Ümit Okan Photography Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Evlerimizde sürekli yenilik ve değişiklik görmek çoğumuzun hoşuna gider çünkü aynı mekanlarda hiçbir değişim olmadan uzun süre yaşadığınızda söz konusu yaşam alanları monotonluk hissi vermeye ve dekorasyon ne kadar mükemmel ve size özel olursa olsun görsel olarak sıradanlaşmaya başlar. Bu yüzden de profesyonel dekoratörler ev dekorasyonlarınızda dönem dönem ufak tefek de olsa bazı değişiklikler yapmanız gerektiğine dikkat çekiyorlar. Peki bu değişiklikleri ne zaman yapmalısınız? Elbette bu sizin belirleyeceğiniz zamanlara göre olabilir ancak mevsimlerin de insanlar üzerindeki psikolojik etkilerinden haberdar olduğumuz için, ev dekorasyonlarını da mevsimlere göre güncellemek oldukça sağlıklı ve yararlı bir fikir diyebiliriz. 

İnsanlar her mevsimde farklı hisseder çünkü dışarıdaki doğal enerji farklıdır ve bu da ruh halimize yansır. Bazı insanlar bazı mevsimleri daha çok sever ve bazı mevsimlerde kendilerini daha enerjisiz hissederler. İşte bu yüzden evlerimizde yapacağımız mevsimsel değişimler de ruh halimizi her zaman iyi yönde etkileyecektir. 

Her mevsimin dekoratif olarak da bazı özellikleri olduğunu söylemek mümkün. Kış aylarında daha sıcak hissettirecek dokulara sahip tekstil ürünleri, kar estetiğini yansıtan beyaz renk ve kartanesi desenleri öne çıkarken, yaz mevsiminde sahillerin renkleri ve yüksek enerjili, tatil hissi veren desen ve dokular başrolde oluyor elbette. İlkbaharda açan kır çiçekleri evlerimizde kullandığımız aksesuarlarda da kendini gösteriyor ve yaşam alanlarımızı yeniden yaza hazırlıyor. Sonbahar mevsimi ise, dekoratif olarak en zengin mevsim demek hiç de yanlış olmaz. 

Sonbahar hem tatil mevsiminin bitmesinin burukluğunu, hem de yeni bir sezonun başlangıcının yüksek enerjisini taşıyan oldukça sıra dışı bir mevsim. Estetik olarak da bu duygusal, romantik ve sofistike enerjiyi yansıtan renk ve dokulara sahip. Bu renk ve dokuları kullanarak evinizde güncellemeler yaparak yaşam alanlarınızı sıradanlıktan kurtarabilir ve muhteşem görünen dekorasyonlar ortaya çıkarabilirsiniz. Elbette eviniz için mevsimsel değişimler planlarken büyük bütçelere ve kapsamlı mobilya değişikliklerine ihtiyacınız yok. Ufak tefek dokunuşlarla oldukça ekonomik bir şekilde yaşam alanlarınızda sonbahar ev dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? İşte sizin için derlediğimiz sonbahar dekorasyon önerileri…  

1- Sonbahar renkleri

patisserie bölümü aydınlatma cyprus interiors Eklektik Okullar Sarı Yeme & İçme
cyprus interiors

patisserie bölümü aydınlatma

cyprus interiors

Şık bir sonbahar ev dekorasyonu teması oluşturmak için aslında en önemli nokta renkler. Sonbahar renkleri olan sarı, turuncu, kahverengi ve kırmızının çok canlı olmayan tonlarını kullanarak yaşam alanlarımıza muhteşem dokunuşlar yapabiliriz. Bu mevsimde evinize ekleyeceğiniz aksesuarlar ve tekstil ürünlerinin bu renk tonlarında olması bile sonbahar estetiğini sağlamaya yetecektir. 

2- Hasır sepetlerle bohem dokunuşlar

EGE EVİ vk design Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları Ahşap Beyaz İÇ MİMAR
vk design

EGE EVİ

vk design

Sonbahar denilince aklımıza hep uykuya dalmaya hazırlanan bir doğa geliyor ve bu imajın da kuru dallar, kuru yapraklar, çam kozalakları gibi belirli bir dokuyu çağrıştıran temsilcileri var elbette. Hasır da sonbaharın bu spesifik dokusunu en iyi yansıtan malzemelerden. Evinize birkaç hasır sepet eklemesi ile hem boho tarzı bir şıklık yaratabilir, hem de sonbahar estetiğini kullanışlı hale getirebilirsiniz.

3- Sonbahar ruhunu yansıtan desen ve motifler

Alem Collection, Bohemtolia Bohemtolia Oturma OdasıAksesuarlar & Dekorasyon
Bohemtolia

Alem Collection

Bohemtolia

Sonbahar renklerini tamamlayan en önemli unsurların başında tabii ki mevsimin ruhuna uygun desen ve motifler geliyor. Desen denilince aklımıza hemen kuru ağaç yaprakları gelse de aslında sonbahar estetiği geleneksel ve soyut desenlere de en uygun zemini sağlayan mevsim diyebiliriz. Burada önemli olan sizin stilinizi yansıtan bir sonbahar teması yaratabilmek. 

4- Mutfakta ahşap doğallığı

cafe le monatta, cyprus interiors cyprus interiors Eklektik Okullar Yeme & İçme
cyprus interiors

cafe le monatta

cyprus interiors

Ahşap kutular son yıllarda doğal malzemelerin öne çıkmasıyla çok daha fazla üretilmeye ve satılmaya başladı. Sonbaharın doğallığını oldukça ekonomik bir şekilde mutfağınıza yansıtmak için bu mevsimde içeceğimiz sıcacık bitki çaylarını koyabileceğiniz ahşap bir kutu edinebilirsiniz. 

5- Kozalaklar!

Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı, colourfit colourfit İç Dekorasyon
colourfit

Polisan Home Cosmetıcs Renk Danışmanlığı

colourfit

Sonbahar dekorasyon önerileri denildiğinde elbette herkesin aklına ilk olarak çam kozalakları ve kuru dallar geliyor! Kozalaklar doğanın yarattığı mükemmel bir aksesuar gibidir, antrenizi ya da yemek masanızı ya da oturma odasındaki sehpalarınızın üzerini kozalaklı minik sepetlerle süsleyebilirsiniz. 

6- Mum ışığı ile daha romantik bir mevsim

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Bu mevsimde hava elbette ilkbahar ve yaz mevsimindeki gibi aydınlık ve açık olmuyor. Bu her ne kadar olumsuz bir şey gibi tınlasa da aslında ne kadar romantik bir duygusu olduğunu da hepimiz biliyoruz. Dışarıdaki bu loş romantizmi evlerimizin içinde de yaşayabilmek için mum ışığına biraz daha ağırlık vermeye ne dersiniz? 

7- Loş ve katmanlı bir ışıklandırma

İDEAL YEMEK TAKIMI Kuta Home Rustik Yemek Odası
Kuta Home

İDEAL YEMEK TAKIMI

Kuta Home

Mum ışığı konusunda tereddütleriniz varsa, evinizin içindeki aydınlatma ögeleri ile de aynı romantik efekti vermek mümkün. Eğer evinizde tek bir noktadan genel bir aydınlatma sistemi kullanıyorsanız oldukça uygun fiyatlarla duvar aplikleri ya da lambaderler satın almanızı öneriyoruz. Bu şekilde hem katmanlı ve daha kullanışlı bir ışıklandırma sistemine sahip olursunuz, hem de sonbaharın romantik atmosferini yaşayabilirsiniz.

8- Oturma odasında tekstil ürünleri

Artık yavaş yavaş üşümeye de başladık değil mi? O halde kombilerin derecesini yükseltmek yerine oturma odası dekorasyonlarınıza iyi hissettiren, yumuşacık ve sıcacık battaniyeler ekleyerek mevsimsel dokunuşlar yapmaya ne dersiniz? 

9- Sonbahara yakışan aromatik kokular

Seyri Sapanca villaları Salon_ 50GR Mimarlık Kırsal Oturma Odası
50GR Mimarlık

Seyri Sapanca villaları Salon_

50GR Mimarlık

Kokuların odaların içinde yayılan enerjiyi büyük oranda etkiledikleri bir gerçek. Güzel kokan bir yaşam alanı yaşam kalitenizi de yükseltir. Tütsüler ve aromatik oda kokuları kullanmak da bu yüzden her zaman  iyi bir fikirdir. Sonbaharda bu kokuları daha odunsu olan tonlardan seçmelisiniz. 

10- Yağmurluk ve ceketler askılara!

Tişörtlerin yerini uzun kollular, hırkalar, yağmurluklar ve ceketler almaya başladı bile. O halde antrelerdeki askılar da yeniden kullanıma açıldı. Askı ünitenizi değiştirmek ve doğal malzemelerle üretilmiş sıradışı bir askı kullanmak da evinizde yapabileceğiniz şık bir mevsimsel güncelleme olabilir! 

11- Örgü puflar için harika bir zaman

Hem doğal, hem ışıltılı!, HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Hem doğal, hem ışıltılı!

HannaHome Dekorasyon

Ayaklarınızı uzatabileceğiniz örgü puflar hem sonbahar hem de kış mevsimi için mükemmel bir estetik dokunuş niteliği taşıyorlar. O halde son yıllarda giderek daha da yaygınlaşan bu muhteşem el emeği örgü puflardan edinmek de oldukça iyi fikir olacaktır, değil mi? 

12- Sonbahar temalı sofra dekorasyonu

Zıtlıkların uyumunu evinize taşıyın…, HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Zıtlıkların uyumunu evinize taşıyın…

HannaHome Dekorasyon

Evinizde köklü değişikliklere ihtiyaç duymadan ufak dokunuşlarla tematik bir estetik yaratabileceğiniz en ideal alan pek tabii ki yemek masaları! Sofra süslemelerinizi sonbahar temalı aksesuarlarla yaparak konuklarınıza ve ailenize mevsimin estetiğini yaşatabilirsiniz.

13- Kilim zamanı!

Ada Kilim, Studio Kali Studio Kali Duvar & ZeminHalı & Kilimler Yün
Studio Kali

Ada Kilim

Studio Kali

Kalın ve ağır halılar için henüz erken olsa da artık çıplak zeminler için de biraz geç diyebiliriz. O halde birbirinden güzel renk ve motiflere sahip kilimlerin tam zamanı demektir!

14- Mevsime uygun kırlent kılıfları

Büyük farklar yaratan küçük değişimler söz konusu olduğunda kırlent ve minderlerin önemini es geçemeyiz. Oturma odasında kullandığınız kırlentlerin kılıflarını mevsime uygun renk ve desenlerle değiştirmek tahmininizden çok daha büyük bir değişiklik ortaya çıkaracaktır. 

15- Duvar dekorasyonunu unutmayın!

Mona Casa, Mona Casa Mona Casa Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Mona Casa

Mona Casa

Mona Casa

Duvarlar evlerin arka planlarını oluşturur ve bu yüzden içerideki tüm atmosferi değiştirebilecek kadar önemli bir etkiye sahiptirler. Sonbahar temalı resimler, tablolar ve duvar süsleri de mevsimsel dekorasyon oluşturmak için yapabileceğiniz en pratik ve etkili hamlelerden biri! 

16- Mevsime göre duvar kağıtları

Bugün artık çok kolay değişebilen sticker tarzı duvar kağıtlarından söz edebiliyoruz. Bu ekonomik ve pratik duvar kağıtları ile bir duvarı boydan boya sonbahar teması ile kaplayabilirsiniz.

17- Doğal ve yaratıcı fikirler

HOTEL DESIGN SHOW 2019, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Tropikal Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

HOTEL DESIGN SHOW 2019

Mimoza Mimarlık

Sonbahar temasına biraz kişisel tarz ve yaratıcılık eklemek için doğallığın gücünden yararlanan dekorasyonlara göz gezdirebilirsiniz. Örneğin masif ağaç dallarından yapılmış merdiven şeklindeki bir havluluk, banyonuza mükemmel bir dokunuş olacaktır. 

18- Makrome şıklığı

HOTEL DESIGN SHOW 2019, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Tropikal Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

HOTEL DESIGN SHOW 2019

Mimoza Mimarlık

El işçiliği ve doğallığın bir araya geldiği makrome sanatı, son yıllarda yeniden popülerleşmeye başladı. Makrome duvar süsleri de sonbahar ruhunu yansıtan harika fikirlerden! 

19- Nevresim takımları

Makyol Santral Örnek Daire, Ümit Okan Photography Ümit Okan Photography Modern Yatak Odası
Ümit Okan Photography

Makyol Santral Örnek Daire

Ümit Okan Photography

Yatak odasında değişiklik yapmak çok kolay! Nevresim takımlarınızı sonbahar renk ve desenleri olanlarla değiştirmeniz yeterli…

20- Dinlenme köşesi

​Mutluluğa uyanan evler için…, HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

​Mutluluğa uyanan evler için…

HannaHome Dekorasyon

Sonbahar doğanın kendine çekildiği mevsim diyebiliriz. Bu yüzden de hep dingin ve huzurlu bir kendimize dönüşü çağrıştırıyor. Evde bir dinlenme köşeniz varsa, bu köşeyi bu mevsimde daha çok kullanarak, daha çok kitap okuyup meditasyon yaparak doğayla birlikte siz de yenilenebilirsiniz. Evde bir dinlenme köşeniz yoksa hemen bu konuda çalışmalara başlamanızı tavsiye ediyoruz. Nereden başlayacağınız konusunda ilham almak için bkz: Evinizde konforlu, dinlendirici ve keyifli küçük köşeler yaratmak

Bu dekorasyon fikirlerinden en çok hangisi ilginizi çekti?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!