Penceresiz Odanızda Kullanabileceğiniz 14 Dekorasyon Fikri

umit atdağ umit atdağ
Alfama Home Vintage BanyoDekorasyon Gri
Loading admin actions …

Her birey, sağlıklı ve ferah evlerde yaşamayı hayal eder. Ancak çoğu zaman hayal ettiğimiz bir eve sahip olamadığımız gibi bütçe, maliyet gibi konuların yetersiz kalması nedeni ile standart özelliklere sahip olmayan evlerde yaşamak durumunda kalırız. Penceresiz oda, gün ışığı almayan evlerde yaşamak durumunda kaldığımızda yapmamız gereken küçük dokunuşlar ile yaşadığımız yeri muhteşem yaşam alanlarına çevirmektir. Penceresiz havalandırma sistemleri kullanarak penceresi olmayan mutfak, yatak odası ve oturma odası gibi tüm yaşam alanlarını havalandırabilirsiniz. evinizin içinde hava sirkülasyonu oluşturarak doğal havalandırma sağlayabileceğiniz gibi aksiyal veya radyal fanlar kullanarak evinizin tüm yaşam alanlarını havalandırabilirsiniz. Eviniz mimari açıdan penceresiz veya yeterli pencereye sahip olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken işinin ehli olan profesyonel iç mimarlar ile iletişime geçmek ve evinizin yeteri gün ışığı alamadığını belirterek yardım almaktır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte gün ışığı almayan tüm yaşam alanları için alternatif yöntemler geliştirilmiş, yaşam alanlarına özel elektrik sistemleri ile aydınlatmalar yapılmıştır. İç mimarlar ve dekoratörler bu konuda sizlere sayısız aydınlatma yöntemi sunarak evinizin gün ışığı kadar aydınlatılmasını sağlayacaklardır. 

Yaşam alanlarının penceresiz olması, gün ışığı almaması, havalandırılmaması gibi etkenler birçok konuda yaşam alanının karakterine etki etmektedir. Penceresi olmayan yaşam alanları doğal olarak havalandırılamadıkları için yeterli temiz hava olmaz ve kasvetli bir mekan haline gelir. Bu nedenle bu tür yaşam alanlarına sahipseniz özen göstermeli ve havalandırılmalarını sağlamanız gereklidir. Penceresi olmayan bir yaşam alanını aydınlatmak istediğinizde aklınıza gelecek ilk soru; penceresi oda nasıl aydınlatılır sorusudur. Burada izleyebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Öncelikle merkezi bir aydınlatma sistemi tercih ederek bir avize tercih edebilir ve tek bir merkezden odanın her yerini homojen olarak aydınlatabilirsiniz. İzleyebileceğiniz bir diğer yöntem ise merkezi aydınlatma yerine küçük küçük lokal aydınlatmalardır. Odanın farklı alanlarını birbirinden bağımsız olarak çalışan aydınlatma sistemleri ile aydınlatabilirsiniz. Bu sistem de lokal aydınlatma sistemleri yer aldığı için işiniz daha kolay olacaktır. Ayrıca aydınlatmak istediğiniz yerlerin aydınlatma şiddetini de farklı seçebilirsiniz.   ​

Aydınlatma dışında oda dekorasyonu da çok titizlik gerektiren bir durumdur. Penceresiz oda dekorasyonu nasıl yapılır, oda içinde neler yer almalıdır gibi sorulara cevaplar arıyorsanız öncelikle aydınlatma sistemini göz önünde bulundurmalısınız. Aydınlatma sistemine göre mobilyalar seçmeli, açık tonlar tercih etmeli, odanın aydınlık, ferah ve havadar olmasına özen göstermelisiniz. 


Duvar aydınlatmaları

Penceresiz oda dekorasyonu yaparken oda içinde yer alan mobilyalara ve aydınlatmalara özen göstermelisiniz. Küçük duvar aydınlatmaları banyo ve yatak odaları için hem bir aksesuar olacaktır hem de lokal birer aydınlatma olarak size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca banyo gibi küçük alanların hem ekonomik hem de kolay bir şekilde aydınlatılmasına da yardımcı olacaktır.

Oturma odası aydınlatmaları

Penceresi olmayan odalar genel olarak kullanılmayan odalar olarak tercih edilse de günümüzde oturma odası ve salon gibi yaşam alanları olarak da düşünülüyor. Bu nedenle oturma odanızı dekore ederken gün ışığı almadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için resimdeki gibi tv nitesinin belirli noktalarına aydınlatmalar yerleştirebilir, taban dekorasyonu içinde led aydınlatmalar düşünebilir, evinize ve tarzınıza özel bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Giyinme odaları

Penceresi olmayan odalardan biri de giyinme odalarıdır. Günümüzde evleri minimal ölçülerde inşa ettikleri için giyinme odaları genelde küçük ve penceresiz odalar olmaktadır. Bu nedenle giyinme odası dekore edilirken havalandırması, aydınlatılması çok önemli olmaktadır. Penceresi olmayan bir oda olarak giyinme odasını resimdeki gibi dekore edebilir ve görsel olarak da evinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonları

Yatak odanızda penceresiniz yoksa veya resimdeki gibi çok küçük bir pencereye sahipse özel bir dekorasyon yapmanız gerekir. Tavan aydınlatmasını tercih edebileceğiniz gibi tavan aydınlatmasının yanına abajur, avize gibi yardımcı aydınlatmalar tercih edebilirsiniz. Yatak odası aydınlatması seçerken aydınlatma şiddetini odanın ölçülerine özel olarak seçebilirsiniz.

Beyaz banyolar

Evinizde penceresi, aydınlatması olmayan odaların başında banyolar gelir. Banyo dekorasyonu yaparken bu handikap göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için açık tonlar olan beyaz renkler seçilmeli, ferah ve aydınlık banyolar dekore edilmelidir. Ayrıca aydınlatma sistemi seçerken beyaz banyoları daha ferah banyolar haline getirecek ve banyoları şenlendirecek sistemleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda alternatif sistemler hakkında bilgi edinmek için '' Penceresiz küçük bir banyoyu neşelendirmenin 10 aydınlatıcı yolu '' yazımıza göz atabilirsiniz.

Sarkıtma tasarımlar

Banyo, tuvalet ve giyinme odası gibi yaşam alanları için özel tasarım sarkıtmalar tercih edilebilir. Duvara monte edilmiş gibi görünen ancak sadece sarkıtma özelliği ile banyolara daha özel bir görsel katan aydınlatma sistemleri beyaz, gün ışığı ve sarı olarak tercih edebilirsiniz. Banyonuzun renkleri ile uyumlu olan aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.

Tavan dekorasyonları

Penceresi olmayan yaşam alanlarını dekore ederken tavan dekorasyonu özel olarak yapılmalıdır. Tavan dekorasyonu içine gizlenmiş olan aydınlatmaları resimdeki gibi noktasal ışık kaynağı şeklinde düşünebilir, led sistemler kullanarak bu alanların ekonomik bir şekilde aydınlatılmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz gergi tavan içine merkezi bir aydınlatma sistemi entegre edebilirsiniz. Birbirinden bağımsız olarak tasarlayabileceğiniz bu sistemleri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Aksesuar aydınlatmaları

Penceresi olmayan yaşam alanlarını aydınlatırken merkezi aydınlatmalar, yardımcı aydınlatmalar kullanabileceğiniz gibi resimde yer alan aksesuar aydınlatmaları şeklinde de tercih edebilirsiniz. Özel olarak tasarlanmış olan bu aksesuarlar bir yandan evinizi romantik bir şekilde aydınlatırken bir yandan da aksesuarları daha şık ve daha zarif gösterecektir.

Profesyonel tasarımlar

Evinizde penceresi, havalandırması olmayan yaşam alanları varsa profesyonel yardımlar almalı ve profesyonel tasarımlar yapmalısınız. Bu dekorasyonda olduğu gibi camın yansıtıcı özelliği kullanılmış, görsel olarak zarif bir dekorasyon yapılmasının yanında özel aydınlatmalar ile muhteşem bir banyo hayata geçirilmiş. Ayrıca duvar aydınlatmaları ile banyonun karakteri pekiştirilmiş

Aydınlık mobilyalar

Penceresi olmayan odaları dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli detay açık tonların kullanıldığı mobilyaları tercih etmektir. Öncelikle koyu renklerin yer aldığı yaşam alanlarında zıt renklerin zarafetinden yararlanmalısınız. Açık tonları yoğun olarak kullanabileceğiniz gibi koyu renklerin miktarı ile orantılı olarak da kullanabilirsiniz.

Özel aydınlatma örnekleri

Evinizde merkezi aydınlatmaların yanında özel aksesuarları kullanarak da aydınlatmalar yapabilirsiniz. Seçeceğiniz aksesuarlar tarzınıza ve zevkinize özel olmakla birlikte görsel olarak da göze hitap etmelidir.

Vintage tasarımlar

Banyonuzda bir pencere veya havalandırma yoksa alternatif bir fikir olarak vintage bir dekorasyon yapabilirsiniz. Özel mobilyalar seçebilir, aydınlık ve açık renkler tercih edebilir, yansıtıcı özelliğe sahip olan mobilyalar ile banyonuzun handikaplarını ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece muhteşem bir banyoya sahip olurken olumsuzlukları da avantaj haline getirmiş olursunuz.

Özel aynalar

Banyo dekorasyonu yaparken ayna seçimi banyonun karakterini belirler. Bu nedenle banyo içinde kullanacağınız aynaları titiz bir şekilde seçmelisiniz. Özel tasarım çerçevelere sahip aynalar bir yandan banyonuzu aydınlatırken bir ayndan da aksesuar görevi görecektir

Renkli tablolar

Penceresi olmayan bir yaşam alanını dekore ederken açık tonları yoğun olarak kullanabilirsiniz. Bu tercih bir yandan avantaj olurken bir yandan da dezavantaj olacaktır. Çok yoğun beyaz renk kullanımı göz sağlığı açısından dezavantajdır. Bu nedenle renkli tablolar ile bu durumu azaltabilir, göz sağlığınızı korurken bir yandanda evinizin daha renkli ve daha göz alıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemleri denediniz mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!