Sonbahar hazırlıkları: Bahçenizi Soğuk Havalara Hazırlamanın 15 Yolu

Homify TR Homify TR
Peyzaj projeler, Engin peyzaj Engin peyzaj
Loading admin actions …

Sonbaharın gelmesiyle hepimizin biraz karmaşık duygular yaşadığımızı söylesek yalan olmaz, değil mi? Sonbahar aylarında yaz mevsiminin getirdiği tatil hissinin, açık havanın, denizin, dış mekanların, akşam yürüyüşlerinin, balkon oturmalarının ve güneşin keyfini çıkarabildiğimiz sıcak günlerin geride kalması mutlaka çoğumuzda bir miktar hüzün yaratıyor. Ne var ki bu biraz buruk duygunun yanında başkaca olumlu duygular da var; okulların bu aylarda başlaması, iş yerlerinde yeni sezon hazırlığı ve hareketlilik, yeni ihtimallerin doğduğu ve yeni girişimlerin oluştuğu günlerin gelmesi, yorucu sıcak havanın kendini özlenen bir serinliğe bırakması, herkesin yazlıktan ve tatil yerlerinden eve dönmesi gibi faktörler dolayısıyla sonbahar her zaman yeni bir şeylere başlama heyecanı ve enerjisi de veriyor insana. Sonbahar aslında yazın bitişinin burukluğundan çok yeni başlangıçların mevsimi diyebiliriz. Yeni başlangıçlar için ve yeni bir sezona dinç, sağlıklı ve iyi enerjiyle girmek için de elbette biraz hazırlık yapmamız gerekir. Baharlar aslında bu yüzden biraz hazırlık ve temizlik ayları olara görülür. Kış öncesi ve yaz önce sonbahar ve ilkbaharda evlerimizde birtakım değişimler yaparız, tamir edilmesi gereken şeyleri elden geçirir, planlanan bir tadilat varsa bu aylarda yaptırır, büyük ve kapsamlı temizlik yaparız. Tüm bunlar hem yaşadığımız yerleri, hem de psikolojik olarak kendimizi yeni sezona ve yeni bir mevsime hazırlamak için yapılan aktiviteler aslında. 

Ve işte böylece daha da soğuk havaların habercisi olan serin havaların gelmesiyle birlikte hem evlerde, hem iş yerlerinde, hem şehirlerde, kısacası yaşamın sürdüğü her yerde sonbahar hazırlıkları da başlar. Sonbahar hazırlıkları kapsamında düşünmemiz ve yapmamız gereken pek çok şey var elbette. (Tüm bunların mevsim geçişlerinde bizim için canlandırıcı ve iyileştirici bir etkisi olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.) Bahçeyi soğuk havaya hazırlamak da sonbahar hazırlıkları kapsamında listelenebilecek aktivitelerden biri pek tabii ki. 

Söz konusu bahçeler olduğu zaman, sonbaharda yapmamız gereken aslında çok şey var! Üstelik bahçeyi soğuk havaya hazırlamak için bir şeyler yapmak için de çok fazla nedenimiz var. Ama en önemlisi de sıcak aylarda verdiğiniz tüm o zorlu ve tatlı emeğin, bitkilerinize gösterdiğiniz çabanın hava sıcaklıkları düştüğü zaman boşa gitmesine ve bitkilerinizin ölmesine izin vermek istemezsiniz değil mi? O halde aşağıda sizin için sıralayacağımız ve profesyonel bahçıvanlar tarafından uygulanan soğuk havada bahçe için yapabileceğiniz şeyler listesine mutlaka göz gezdirin. 

Unutmayın ki bugün, sonbahar günlerinde göstereceğiniz birazcık çaba kış sonrası bahçenizin muhteşem bir baharla canlanacağı anlamına geliyor. O halde ne bekliyoruz? 

1- Hazırlıklara başlama zamanını belirlemek için toprak termometresi kullanın

Toprak sıcaklığı, bir alanda yetişebilecek bitkilerden verimliliğe kadar pek çok şeyi etkileyen oldukça hayati faktörlerden biri. Bahçenizin hangi dönemde neye ihtiyacı olduğunu da toprak sıcaklıklarını sağlıklı bir şekilde takip ederek anlayabilirsiniz. Eğer bahçeyi soğuk havaya hazırlamak için en uygun zamandan emin olamıyorsanız toprak termometresi kullanarak bahçenizin toprak sıcaklığını takip edin. Bulunduğunuz bölgeden bahçenin ne kadar doğrudan güneş aldığına ve hatta toprağın rengine kadar, toprak sıcaklığını etkileyen pek çok farklı faktör var. Bahçenizin toprak sıcaklığını düzenli olarak toprak termometresi ile ölçerek sonbaharda sıcaklıkta hızlı bir düşüş olduğu zamanı da kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çoğunlukla bahçe için sonbahar hazırlıklarına başlamanın en iyi zamanı yağışların başladığı günlerdir ancak özellikle iklim değişikliğinin de etkisiyle artık mevsimler daha yumuşak geçişlerle değişiyor ve bazen yağmurlar başlasa da hava ısıları pek düşmüyor. Bu yüzden havanın ve toprağın ısısını kontrol edin.

2- Bahçenizi kışın da kullanacak mısınız?

BAHÇE ŞÖMİNESİ - KIŞ GÜNEŞİ, BAHÇE ŞÖMİNESİ BAHÇE ŞÖMİNESİ BahçeAksesuarlar & Dekorasyon
BAHÇE ŞÖMİNESİ

BAHÇE ŞÖMİNESİ – KIŞ GÜNEŞİ

BAHÇE ŞÖMİNESİ

Toprak ve bitki kısmına geçmeden önce kendi yaşam tarzınız içinde karar vermeniz gereken bir soru var: Bahçeyi kış aylarında da kullanmak istiyor musunuz? Cevabınız evetse oturma alanınızda kış koşullarına uygun güncellemeler yapabilir, ısınma seçeneklerinizi değerlendirebilir (örneğin bir bahçe şöminesi satın alabilirsiniz), mobilyalar için korunaklı bir alan planlayabilirsiniz.

3- Bitkiler uyku dönemine girerken bahçe soğuk havaya nasıl hazırlanır? – Budama

Hava sıcaklıkları düşmeye başladıkça bitkilerin büyüme hızları da yavaşlar ve bazen de tamamen durur. Bitkilerin uyku dönemi diyebileceğimiz bu dönemde bitki bakımı da oldukça önemli çünkü uyku dönemini sağlıklı geçiren bitkiler uyandığında da bir o kadar sağlıklı şekilde gelişir. Sonbahar hazırlıkları kapsamında yapılması gereken şeylerin başında budama geliyor. Sonbahar aylarının budama için en ideal zaman olmasının nedenlerinden biri de budamayla oluşan yaraların bahara kadar kapanması. Bu yüzden bahçenizdeki bitkileri ve ağaçları hastalıklı ve zayıf kısımlardan kurtarmak ve istediğiniz şekilde yönlendirmek için bu sıralar budayabilirsiniz. Budama işlerini kışa bırakmayın çünkü kışın soğuğun etkisiyle kesilen kısımlar zarar görür.

4- Yeni bitkilerin ekimi ve ölülerin ayıklanması

Eğer bahçenize senelik bitkiler ekiyorsanız, sonbahar ayları bu bitkilerin de artık ömürlerini tamamladığı aylar olduğundan, bu ölü bitkileri ayıklayarak yerine yenilerini ekebilirsiniz. Sonbahar mevsimi çoğu senelik ya da çok yıllık bitki türünün ekimi için en ideal zamandır.

5- Sulama sistemlerinin kapatılması

Eğer bahçenizde otomatik bir sulama sistemi varsa, bu sistemi mutlaka kapatmanız gerekiyor çünkü sonbaharda açık havadaki bitkilerin sulanmasına gerek kalmaz ve fazla su bitkiler için büyük sorunlar yaratabilir. Sonbahar aylarında bahçenizde yer alan bitkileri sulamayı bırakın ancak saksılarda ve üstü kapalı balkonlarda yetiştirdiğiniz bitkileri, toprakları kurudukça sulamaya devam edin.

6- Drenaj kontrolü sağlayan uygulamalar

İTALYA 'TOSKANA-PEYZAJ PROJE &UYGULAMA // ITALY 'TUSCANY - LANDSCAPE PROJECT&APPLICATION, AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN Rustik Bahçe landscape,italy,tuscany,bahçe,hep yeşil kalan bitkiler,design,designer,project,application,shrub,village
AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

İTALYA 'TOSKANA-PEYZAJ PROJE &UYGULAMA // ITALY 'TUSCANY – LANDSCAPE PROJECT&APPLICATION

AYTÜL TEMİZ LANDSCAPE DESIGN

Sonbaharda ve kış aylarında bitkilerin fazla sulanması ve toprağın çok fazla ıslak kalması bitkiler için oldukça önemli sorunlar doğuruyor. Toprakta hapsolan su hem toprak ısısını düşürüyor hem de bitki köklerinin çürümesine ve nihayetinde bitkilerin ölmelerine neden olabiliyor. Bu nedenle yağışlar başladığında bahçenizdeki toprağın drenaj kontrolünü sağlayan sistemler yaptırabilirsiniz. Topraktaki fazla suyu tahliye eden bu sistemler bitkilerin kışı sağlıklı ve canlı geçirmelerini sağlıyor.

7- Gübreleme

Peyzaj projeler, Engin peyzaj Engin peyzaj
Engin peyzaj

Peyzaj projeler

Engin peyzaj

Kış aylarında bitkilere genellikle gübreleme yapılmaz ancak sonbahar ayları bitkiler için beslenmenin hâlâ çok önemli olduğu aylar. Özellikle hayvan gübresi kullanarak toprağı kış koşullarına hazırlayabilirsiniz. Sonbaharda yapılan gübreleme toprağın yağışlarla kaybettiği elementleri de telafi edecektir.

8- İlaçlama

MASALKÖY öZEL KONUT Peyzaj Projelendirme ve Uygulama & Landscaping project and application, konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. Rustik Bahçe yalova,konseptde,hydrangea,ortanca,masalköy
konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti.

MASALKÖY öZEL KONUT Peyzaj Projelendirme ve Uygulama & Landscaping project and application

konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti.

Havalar soğudukça bitkilere dadanan zararlılar da soğuk havayla birlikte tükenir, ancak ağaçlara ve bitkilere sinek ve diğer zararlılar tarafından bırakılan larvaların dönemi başlar. Bahar ve yaz aylarından zararlılardan korunmak için sonbaharda larvaları yok etmeye yönelik özel ilaçlar kullanılmalı.

9- Ağaçlar için yer değişikliği

proland peyzaj Proland Peyzaj Ön avlu dört mevsim çim , peyzaj , bahçe, garden , bahçe tasarımı , rulo çim ,projelendirme , üç boyut , çim ,bahçe bakımı ,bahçe tasarımı , sulama sistemi
Proland Peyzaj

proland peyzaj

Proland Peyzaj

Yer değişikliği ağaçlar için pek de önerilmez Eğer bahçenizde yerini değiştirmek istediğiniz bir ağaç varsa bu değişimi yapmak için en ideal zamanın sonbahar sonları olduğunu unutmayın. Ancak söz konusu ağacın yerini değiştirirken toprakta don olmamasına dikkat edin ve bu değişimi çok rüzgarlı bir günde yapmaktan kaçının. Sonbahar sonlarında daha ılık ve sakin bir havada ağaçların yerini değiştirebilirsiniz.

10- Hassas bitkiler

Kış şartlarına dayanıklı olmayan hassas bitkiler söz konusu olduğunda daha etkili bir önlem olarak bu bitkileri kapalı balkon gibi bir yere almanızı öneriyoruz. Begonvil, sardunya, melisa, okaliptüs ve turunçgiller gibi hassas bitkilerin özellikle soğuğun etkili olduğu bölgelerde içeri alınması gerekir.

11- Hasır çuvallarla koruma

sihirli peyzaj bahçe tasarım proje uygulamaları, Sihirli Peyzaj Sihirli Peyzaj Akdeniz Bahçe
Sihirli Peyzaj

sihirli peyzaj bahçe tasarım proje uygulamaları

Sihirli Peyzaj

İçeri alma imkanınız bulunmayan narin bitkileri örtmek ve rüzgardan korumak için hasır çuval bezi kullanabilirsiniz. Çuval bezini dallara gevşek bir şekilde sararak bağlayın.

12- Malçlama

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ. GREENLİNE PEYZAJ Modern Bahçe
GREENLİNE PEYZAJ

GREENLİNE PEYZAJ ALMANYA UYGULAMAMIZ.

GREENLİNE PEYZAJ

Malçlama işlemi de sonbaharda toprağı ve bitkileri kuvvetlendiren işlemlerden. Malç tabakası, toprak sıcaklığını yükseltecek ve bu ısının sabit kalmasını sağlayacaktır.

13- Dip toprağı

Ağaçların dibindeki toprak yazın suyu tutması ve sulamanın daha etkili olması için hafif bir çukur şeklinde kazılır. Sonbaharda bu işlemin tersini yaparak ağaç dibi toprağını biraz yükseltip tümsek haline getirmelisiniz.

14- Yaprak temizliği

Nature Photography, Photo Vobi Photo Vobi
Photo Vobi

Nature Photography

Photo Vobi

Soğuk havada bahçe bakımı denilince yaprak temizliğinden bahsetmemek olmaz. Sonbaharın en ikonik sembollerinden biri olan düşen yapraklar bahçenizde birikirse böceklenme ve koku yapar.

15- Uzun ve ince bitkiler için rüzgar desteği

Sonbahar yağışlı olduğu kadar sert rüzgarlı bir mevsim ve uzun ve ince bitkilerin kırılmalarını önlemek için bu aylarda onları bir kazık yardımıyla desteklemelisiniz. Kazığı bitkinin yanına toprağa saplayın ve bitkinin gövdesine bağlayarak rüzgara karşı direncini arttırın.


Bahçenize Tarz Katacak 17 Çit Modeli Örneği başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz sonbaharda eviniz ve bahçenizde ne gibi hazırlıklar yapıyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!