Ebeveyn Banyosu Tasarımı ve İnşası ile ilgili Bilmeniz Gereken Her Şey!

Homify TR Homify TR
Güney Afrika'da Bir Villa Projesi, Kalya İç Mimarlık \ Kalya Interıor Desıgn Kalya İç Mimarlık \ Kalya Interıor Desıgn Modern Banyo Ahşap Siyah
Loading admin actions …

Çoğumuzun hayali, yatak ve banyo (ya da tuvalet) arasında gidip gelmeyi çok daha hızlı ve kolay hale getiren bir ebeveyn banyosuna sahip olmaktır. Gelgelelim bugün çoğu apartman dairesinde bir ebeveyn banyosu bulunmuyor. Ancak yatak odasına ebeveyn banyosu yapmak aslında imkansız değil. Yani eğer evinizin değerini ve yaşam kalitenizi arttırmak istiyorsanız ve yatak odanız bu işlem için yeterince büyükse siz de profesyonel bir iç mimar ile anlaşarak yatak odanıza bir ebeveyn banyosu yaptırabilirsiniz. Tabii yaptıracağınız bu ekstra banyo, genel yatak odası planınızın bir parçasını oluşturacağı için, özel olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. 

Ama önce “ebeveyn banyosu nedir?” sorusuyla başlayalım isterseniz. Ebeveyn banyosu, ortak kullanılan banyo ve tuvaletin dışında, yatak odalarının içinde yer alan, odaya özel banyolardır. Ebeveyn banyolu evler her zaman hem satışta hem de kiralamada maddi olarak daha değerlidir ve içinde yaşayanlara lüks ev konforu sunar. 

İçinde minik de olsa bir duş ve / veya tuvalet alanının ayrılabileceği geniş bir yatak odasına sahipseniz, yatak odanıza ebeveyn banyosu eklemek evinizin lüks, konfor ve yaşam kalitesini arttırmanın en harika yollarından biri. Peki yatak odasına ebeveyn banyo nasıl yapılır? Bu süreç nasıl ilerler? Tüm bunları aşağıda detaylı şekilde irdeleyeceğiz. 

Yatak odasına ebeveyn banyosu yapmak ne kadara mal olur?

Escape Homes Exclusive , Kıbrıs Developments Kıbrıs Developments Akdeniz Yatak Odası
Kıbrıs Developments

Escape Homes Exclusive

Kıbrıs Developments

İşçilik, demirbaşlar, ara duvar inşası, tesisat ve bağlantı parçaları hesaba katıldığında bir yatak odasına ebeveyn banyosu yaptırmak 12 bin TL’den başlayarak 30 bin TL’ya kadar çıkabilir. Elbette seçeceğiniz özellikler, satın alınan malzemeler, anlaşacağınız profesyoneller ve yaptıracağınız banyonun büyüklüğüne göre bu fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor.

- Maliyetten tasarruf

t1 otel projesi , Kreatif çizgi Kreatif çizgi Minimalist Banyo
Kreatif çizgi

t1 otel projesi

Kreatif çizgi
Maliyetten tasarruf etmek için, doğrudan aynı kattaki mevcut bir banyonın yanına veya alt kattaki bir banyonun üstüne bir ebeveyn banyosu eklemek daha iyi olur. Bu sayede su tesisatı gibi en masraflı kalemleri çok daha kısa yoldan ve zahmetsiz şekilde yaptırabilirsiniz. Su tesisatının ve atık borularının yolunu uzatmak hem malzeme maliyetini arttırır hem de işin süresini uzatacağı için ustaların işçilik ücretlerinde farklılık yaratır.

- Bütçe planı

İ&M YILDIZ EVİ, yücel partners yücel partners Modern Banyo Beyaz
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners
Sıhhi tesisat sistemi kurulduktan sonra, uygun armatür ve banyo malzemelerinin ne kadara mal olacağını araştırıp listelemek çok daha kolay diyebiliriz. Öncelikle banyonuzda ihtiyaç duyacağınız şeyleri listeleyin ve buna göre bir piyasa araştırması yaparak bütçenizi belirleyin.

- Gerekenler listesi

Gül & Emin Timur, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Banyo
Bilgece Tasarım

Gül & Emin Timur

Bilgece Tasarım
Ebeveyn banyosu için satın almayı düşünmeniz gerekenler: Küvet ve/veya duş kabini ve duş teknesi, duş armatürleri, lavabo, klozet, lavabo tezgahı ta da hilton banyo üniteleri, musluklar ve tabii ki duvar ve zemin için fayans seçenekleri.

2. İdeal ebeveyn banyosu ölçüleri

VİLLA WOX, Gökhan BAYUR Gökhan BAYUR Modern Banyo
Gökhan BAYUR

VİLLA WOX

Gökhan BAYUR

İyi planlanmış bir düzende bulunan tüm temel unsurlar (duş, lavabo, ayna, havluluk, WC ve uygun aydınlatma) ile, minimum boyutlara sahip tipik bir ebeveyn banyo 1,5 m x 1,3 m civarında olabilir. Ve deneyimli bir banyo tasarımcısının yardımıyla bu alandan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak fonksiyonel bir tasarım oluşturabilirsiniz.

- Küçük de olsa fonksiyonel bir tasarım

Symphony Villa - Güzelbahçe İzmir, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo banyo,villa
VERO CONCEPT MİMARLIK

Symphony Villa – Güzelbahçe İzmir

VERO CONCEPT MİMARLIK
Ancak sadece yerden tasarruf etmek için sıkış tıkış bir banyonun çok da iyi bir fikir olmadığını unutmayın. Köşe lavabo ünitesi, köşe duş kabini kullanmak gibi alan tasarrufu sağlayan ürünler tabii ki çok işinize yarayacaktır ancak banyoyu fonksiyonel olamayacak kadar çok küçük bir alanda tasarlamak kullanımı zor ve nahoş bir yaşam alanı ortaya çıkarır.

3. Ebeveyn banyosu planlama izni gerektirir mi?

Ispartakule'de bir daire, İdea Mimarlık İdea Mimarlık Modern Banyo
İdea Mimarlık

Ispartakule'de bir daire

İdea Mimarlık

Eğer bu tadilat projesi mevcut bir evde yapılıyorsa, planlama için belediyeden özel bir izin almak gerekmiyor. Ancak, koruma altındaki, tarihi bir binaya ebeveyn banyosu yaptırmak istiyorsanız mutlaka plan ve projeyi onaylatmanız ve izin almanız gerekiyor. Elbette bu tadilat projesinin inşaat yönetmeliklerine de uyması gerektiğini unutmayın. Yeni ebeveyn banyonuz yeniden kablolama, drenaj değişiklikleri, gaz veya katı yakıt kullanan bir ısıtma sisteminin kurulumu veya değiştirilmesi ya da evin mimarisinde bir duvarın yıkılması gibi yapısal değişiklikler gerektiriyorsa, bu durumda da izin ve onay alınması gerekiyor. Tüm elektrik işlerinin kalifiye bir elektrikçi tarafından yapılması gerektiğini de unutmayın.

4. Ebeveyn banyo için yeni duvarlar inşa etmek

“Yatak odasına ebeveyn banyo nasıl yapılır?” sorusu ilk olarak akla yatak odasının nasıl bölüneceğini düşünmeyi gerektiriyor elbette. Yatak odasına banyo için ayrı bir bölme yaptıracaksanız hem maliyet hem de pratiklik açısından alçı duvar panellerini kullanmanız oldukça mantıklı olacaktır. Nem problemlerinden kaçınmak için suya dayanıklı alçıpan seçmeyi unutmayın. Banyo için duvara monte lavaboların ağırlığını destekleyen yapısal metal duvar bileşenleri de bulunuyor. Bu tip duvardaki bu boşluk, boruları, sarnıçları, kabloları ve ekstra depolamayı gizlemek için de idealdir.

5. Ebeveyn banyo için ısıtma ve sıhhi tesisat

banyo ArchSia BanyoDekorasyon Beyaz banyo, banyo tasarımı, ebeveyn banyosu, bathroom, bathroom design
ArchSia

banyo

ArchSia

Kombi kullanmayı mı planlıyorsunuz? O zaman ekstra banyonuz için yeterli sıcak su akışı olduğundan emin olmalısınız. Ve su basıncınızın bataryalarınız ve duş armatürleriniz için yeterli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

6. Ebeveyn banyo ve yatak odası arasında geçiş

Bugün modern iç mimari tasarımlarda yatak odası ve banyonun akıcı bir şekilde tasarlandığı kapısız, açık planlı bir yerleşim düzeni tercih edilebiliyor. Bu tür tasarımlar ebeveyn banyonuzun çok daha ferah hissettirmesini sağlasa da makremiyet faktörünü ortadan kaldıracaktır.

Yatak odanızın ve ebeveyn banyonuzun tasarımlarının uyumlu olması için:

Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo banyo,villa
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

• Her iki yaşam alanı için de birbirini tamamlayan mobilya ve aksesuarlar seçin (banyo için nötr bir renk düzenine sahip olmak ve yatak odanızdan vurgu renginde aksesuarlar eklemek gibi); • Yatak odanızda kullandığınız halı / kilim tonlarına uyumlu banyo yer karoları seçin; • Yatak odasını ve ebeveyn banyosunu ayrı ayrı kontrol etmenizi sağlayan aydınlatma devreleri olması oldukça önemli. Uyku alanınız için daha yumuşak, kısılabilir aydınlatmaya, ancak banyo için daha parlak görev aydınlatmasına ihtiyacınız olabilir.

Ebeveyn banyosunun 3 avantajı

• Kolaylık: Evinizde bir ebeveyn banyosunun olması lüks ve rahatlık duygusu sunar, ancak elbette ki evinizde kullanılabilecek ortak bir banyo daha varsa. Yeni bir ev planından söz ediyorsak, evde tek bir kişi ya da bir çift olarak yaşayacak olsanız bile mutlaka ortak alanlara yakın bir banyo planı da ekleyin. Misafirlerinizin banyoyu kullanmak için yatak odasına girmesi pek hoş olmaz, değil mi?

• Sabah rutinleri: Ebeveyn banyosu ile, yatağınızdan duşa/banyoya ve oradan da doğrudan gardıroba gitmek çok basit ve kullanışlı bir sabah rutini oluşturur.

• Kolay erişim: Gece uykunuzdan tuvalete kalktığınızda kolaylıkla erişebileceğiniz bir banyo olması uykunuz açılmadan yatağa geri dönmenizi sağlayacaktır.

Ebeveyn banyosu dekorasyonu

HOTEL DESIGN SHOW 2019, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Tropikal Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

HOTEL DESIGN SHOW 2019

Mimoza Mimarlık

Küçük ya da geniş olması fark etmez, size hitap eden, tarzınızı yansıtan bir banyo dekoru bulmakta zorlanabilirsiniz. Sonuçta, bir ebeveyn banyosu sadece yatak odasını tamamlayıcı olmamalı, aynı zamanda keyfini çıkarabileceğiniz rahatlatıcı bir yaşam alanı sağlamalıdır. Ebeveyn banyosu dekorasyonunu mutlaka yatak odasının dekorasyonunu göz önünde bulundurarak oluşturun. Bu iki yaşam alanı arasında eşleştirebileceğiniz renkler var mı? Peki ya dokular ve malzemeler? İkisini birbirine bağlamak için ortak bir tema bulabilirseniz eminiz ki ortaya muhteşem bir dekorasyon çıkacaktır.

Fonksiyonel düşünmek

Ebeveyn banyosu için bir tasarım temasına karar verdiğinizde banyo düzenini oluşturma konusunda düşünebilirsiniz. Tuvalet veya küvet için daha ideal farklı yerleşimler var mı? Ayrı bir duş veya küvet kurabilir misiniz? Sakinleştirici bir atmosfer yaratmak için bej tonları ve kremsi beyazlar, minimalist mobilyalar, tarzınızı yansıtan aksesuarlar ve iyi bir aydınlatma planlayın.

- İlham alabileceğiniz tasarımlar…

Ebeveyn banyosu ANTE MİMARLIK Modern Banyo iç mekan tasarım,villa,ebeveyn banyo,banyo duvar kağıdı
ANTE MİMARLIK

Ebeveyn banyosu

ANTE MİMARLIK

Sayfalarımızda yer alan banyo tasarımlarından öne çıkanlara göz gezdirmek ve ilham alabileceğiniz fikirleri değerlendirmek isterseniz bkz: Banyo dekorasyonu için Türkiye'den ilham verecek 10 fikir

Evinizde bir ebevyn banyosu var mı? Yaptırmayı düşünüyor musunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!