Ev Dekorasyonunuzu Benzersiz ve Göz Alıcı Hale Getirmenin 20 Kolay Yolu

Homify TR Homify TR
Salon Dekorasyonu Macitler Mobilya Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Ev dekorasyon tasarımları söz konusu olduğunda herkesin kendine has bir tarzı ve özel istekleri olduğunu söylemek mümkün. Haliyle aslında her dekorasyon birbirinden farklı karakteristik özelliklere sahiptir ve her dekorasyonun kendine has bir stili vardır. Dekoratörler de ev dekorasyon işlerini tamamlarken her zaman ev sahibinin yaşam tarzı, istekleri ve estetik anlayışını göz önünde bulundurarak profesyonel kararlar alır ve bu yönde mobilya, aksesuar ve renk gibi seçimleri yaparlar. Yani aslında ev dekorasyonlarınızı kusursuzlaştırmanın en temel yolu tasarıma kendinizden bir şeyler katmak, zevklerinizi ve yaşam tarzınızı yansıtacak ögeler kullanmaktır. Ancak elbette bu ögeleri nasıl kullanabileceğiniz konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir ve evinizi güzelleştirmek için nereden başlayacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. 

Evinizi biraz güzelleştirmeye ve güncellemeye karar verdiyseniz ev dekorasyon ürünleri arasından hangilerini seçeceğiniz büyük bir sorun haline gelebilir. Her ne kadar herkesin ev dekorasyon tarzı farklılık gösterse de elbette her zaman fikir ve ilham alabileceğiniz ipuçlarını takip edebilirsiniz. Evinizi güzelleştirmenin pek çok farklı yolu olsa da, bu yazımızda sizlerle yaşam alanlarınıza benzersiz ve size özel dokunuşlar katmanın en etkili yollarını derledik. Bu hem ekonomik hem de pratik ev dekorasyon önerileri arasından size en uygun olanları kendi yaşam alanlarınıza uygulayabilirsiniz. 

1- Farklı ve etkileyici duvar süslemeleri

Sui Architecture | House Design Sui Mimarlık Modern Oturma Odası
Sui Mimarlık

Sui Architecture | House Design

Sui Mimarlık

Duvar dekorasyonları bir yaşam alanının görünümünü değiştiren en önemli tasarım faktörlerinden birini oluşturur ve evinizi daha güzel ve daha çekici kılmanın en etkili yollarının başında da tabii ki duvarlarınız geliyor. Duvarlarınıza asacağınız dekoratif ögeler hem ev dekorasyon tarzınızı oluşturmanıza yardımcı olur, hem de bu konuda neredeyse sınırsız seçenek olduğu için kendinize uygun olan ürünleri bulmanız da çok daha kolay olacaktır. Tablolar, resimler, duvar çıkartmaları vs gibi bilindik duvar dekorasyon ürünlerinin yanı sıra bu örnekteki gibi seramik tabak ve süslemeler kullanarak da oldukça farklı ve etkileyici bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz.

2- Canlı renklerle dikkat çeken aksesuarlar

Oturma Odası Tasarımı Origami Mobilya Modern Oturma Odası
Origami Mobilya

Oturma Odası Tasarımı

Origami Mobilya

Renk kullanımı da bir yaşam alanının görünümünü ve karakteristiğini etkileyen önemli ögelerden biri. Eğer çoğunlukla nötr renklerle döşenmiş bir yaşam alanı dekorasyonu söz konusuysa ve bu alanı biraz canlandırmak ve daha sıra dışı, daha dikkat çekici hale getirmek istiyorsanız canlı ve enerjisi yüksek renklerin öne çıktığı ev dekorasyon aksesuar seçimleri yapabilirsiniz.

3- Mobilya seçiminde alışılmışın dışına çıkmak

Özellikle sehpa gibi nispeten daha küçük boyutta ve daha az yer kaplayan mobilya tercihlerinizde alışılmış form, renk ve modellerin dışına çıkmak her zaman işe yarayan bir seçim olacaktır. Son derece sıradan bir yaşam alanında bile sıra dışı ve etkileyici bir orta sehpa öne çıkar ve yaşam alanını çok daha şık hale getirir.

4- Açık raf ve kütüphaneler

Salon Dekorasyonu Macitler Mobilya Modern Oturma Odası
Macitler Mobilya

Salon Dekorasyonu

Macitler Mobilya

Her şeyin kapalı dolap ve çekmeceler arkasında gizlendiği dekorasyon anlayışı son buldu ve artık kullandığımız eşyaların da dekorasyona dahil edildiği bir tarz çok daha popüler. Bu yüzden de hem mutfak, banyo gibi yaşam alanlarında hem de salon ve oturma odalarında açık raf kullanımı çok daha yaygın. Açık rafları hem eşyaları sergileyerek dekorasyona katmak hem de evinizi güzelleştireceğini düşündüğünüz aksesuarlarla süslemek için kullanabilirsiniz.

5- Görsel odak noktası oluşturacak tablolar

Bir odaya ilk girdiğiniz anda dikkatinizi çeken ilk bölge, o odanın dekoratif anlamda görsel odak noktasını oluşturur. Bu noktanın neresi olacağına da elbette siz karar verebilirsiniz. Büyük ve geniş tablolar, özellikle bu örnekteki gibi dikkat çekici renk ve tarzda ise, görsel odak noktasını belirlemek ve dikkati o bölgeye çekmek için harika bir seçenek.

6- Doğallığın uyumu

Doğallık son yıllarda ev dekorasyon trendleri arasında giderek yükselen bir stil. Doğal malzemeler, doğadan gelen figürler, canlı bitkiler ve natürel dokular bir evi güzelleştirmenin en etkili yollarından biri. Hasır, ahşap, taş gibi doğal ögelerin uyumu da ev dekorasyon tercihlerinizi yaparken dikkat edebileceğiniz şeylerden biri olabilir.

7- Siyah beyaz duvar resimleri

Mona Casa Mona Casa Modern Oturma Odası
Mona Casa

Mona Casa

Mona Casa

Duvarları süslemenin ne kadar önemli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Siyah ve beyazın birlikteliğinden doğan muhteşem uyum da duvar dekorasyonu oluştururken her zaman işe yarayan garantili tercihlerden…

8- Renkler ve desenler

Renkli koridor J.Design Modern Koridor, Hol & Merdivenler Rengarenk
J.Design

Renkli koridor

J.Design

Renk ve desen tercihlerinde cesur davranmak da bir evi benzersiz hale getirmek için muhteşem bir yol. Gelgelelim bunu yaparken elbette biraz dikkatli olmakta fayda var çünkü aşırı renk ve desen kullanımı yaşam alanlarında boğucu bir etki ortaya çıkarabilir. Örneğin bu örnekteki gibi bir duvarı son derece dikkat çekici bir renk cümbüşü ve desenlere sahip göz alıcı bir duvar kağıdı ile donatmak isterseniz mutlaka onu dengeleyecek mobilya ve aksesuar seçimleri yapmalısınız. Siyah modern mobilyalar, bu örnekte muhteşem bir kontrast oluşturarak göz alıcı bir farklılık ve uyum yaratıyor.

9- Vintage ev dekorasyon ürünleri

Geçmişe dönük tercihler, nostaljik dokunuşlar son yılların dünya çapında en öne çıkan dekorasyon trendlerinden birini oluşturuyor. Antikacılardan ve eski ürünler satan dükkanlardan bulabileceğiniz eski mobilyalar ya da geçmişin dekorasyon tarzına uygun olarak üretilmiş vintage mobilya ve aksesuarlar evinize farklılık katmanın oldukça şık ve sofistike bir yolu.

10- Kartonpiyer uygulamaları

Phaselis Konutları Antalya Mimoza Mimarlık Modern Mutfak
Mimoza Mimarlık

Phaselis Konutları Antalya

Mimoza Mimarlık

Tavanlarda kartonpiyer uygulamaları her zaman odanın görünümünü neredeyse dramatik bir şekilde değiştiren oldukça etkili bir tasarım yöntemi. Kartonpiyer uygulamaları çok pahalı ve zahmetli olmayan bir uygulama olmasına rağmen bir yaşam alanını oldukça zengin ve lüks göstermeyi başarıyor. Üstelik tüm tavanı kartonpiyer uygulamaları ile kaplatabileceğiniz gibi çok daha basit ve etkili çözümler de düşünebilirsiniz. Örneğin bu görseldeki gibi perde kornişlerini saklayarak ışıklandırmanın da içine gizlendiği kısmi bir kartonpiyer uygulaması gerçekten de oldukça etkileyici bir görünüm ortaya koyuyor.

11- Yaratıcı ve yenilikçi dokunuşlar

HOTEL DESIGN SHOW 2019 Mimoza Mimarlık Tropikal Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

HOTEL DESIGN SHOW 2019

Mimoza Mimarlık

Ev dekorasyon tasarımları oluşturulurken her zaman önemli olan faktörlerden biri de yaratıcılık. Yenilikçi fikirler ve yaratıcı dokunuşlar bir yaşam alanını her zaman daha ilginç ve karakteristik kılar. Ağaç dallarından oluşturulan bir havluluk bunun başarılı örneklerinden biri ama siz kendi eviniz için kendi aklınıza gelen fikirleri değerlendirmekten korkmayın!

12- Asimetri de işe yarayabilir!

Düzen ve uyum ev dekorasyon önerileri listelenirken genellikle üst sıralarda yer alır. Gelgelelim düzen ve uyumun her zaman simetrik tasarımlar anlamına gelmediğini de unutmayın. Asimetrik yerleşim ve düzenlemeler de oldukça şık ve karakteristik modern dekorasyonlar oluşturabilir.

13- Oturma odasında odak noktası

Oturma odası Dmd Design Modern Oturma Odası
Dmd Design

Oturma odası

Dmd Design

Çoğu oturma odasında kanepe ve koltukların yerleşimi televizyonun bulunduğu alana doğru yapılır. Bugün televizyon modern zamanların en önemli sosyalleşme ve eğlence araçlarından biri olduğu için televizyonun bulunduğu noktanın nasıl göründüğü de oldukça önemli çünkü genellikle oturma odalarının odak noktasını bu alan oluşturuyor. Haliyle televizyon çevresine özen göstermek de evinizi güzelleştirmek için oldukça iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

14- Sıra dışı formlar

Mobilya ve aksesuarların biçimleri söz konusu olduğunda genellikle kare ya da dökdörtgen, ya da biraz daha köşesiz ve akıcı bir tasarım arıyorsak yuvarlak biçimler seçiyoruz. Oysa formlarda farklı seçeneklere yönelmek de her zaman etkileyici bir görünüm yaratmanın kolay yollarından biri.

15- Seperatörlerle hem şık hem fonksiyonel alan kullanımı

Açık planlı evlerde farklı fonksiyonlarla kullanılan alanları hem ayırmak hem de yumuşak ve şık bir geçiş sağlamak için seperatör kullanabilirsiniz. Seperatörler estetik olarak da oldukça etkileyici aksesuarlar.

16- Yardımcı mobilyalar

HOTEL DESIGN SHOW 2019 Mimoza Mimarlık Tropikal Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

HOTEL DESIGN SHOW 2019

Mimoza Mimarlık

Temel mobilyalar dışında hem estetik hem de fonksiyonel olarak evinizi geliştirecek yardımcı mobilyalar satın almaya ne dersiniz? Örneğin yatak odası için ayak ucuna şık bir puf bank?

17- Ekonomik, basit ve yenilikçi çözümler

UĞUR BİRKAN EVİ Mimoza Mimarlık Eklektik Yatak Odası
Mimoza Mimarlık

UĞUR BİRKAN EVİ

Mimoza Mimarlık

Eğer bir mobilya ya da aksesuar için yeterli bütçeyi ayıramıyorsanız o mobilyadan vazgeçmek zorunda değilsiniz. Yalnızca yaratıcılığınızı kullanarak farklı çözümler bulmaya çalışın. Örneğin yatak başı ünitesi yerine duvara sabitlenen iki yastık ve ona eşlik eden duvar çıkartması!

18- Salon bitkileri

Canlı bitkilerin yenileyici gücünü dekorasyonda kullanmak her zaman ve her evde işe yarar. Evinizde mutlaka canlı bitkiler bulundurun. Böylece çok daha şık ve pozitif enerjili yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz.

19- Kokular!

Aksesuar Detayı - Misafir Odası ROAS Mimarlık İç Dekorasyon
ROAS Mimarlık

Aksesuar Detayı – Misafir Odası

ROAS Mimarlık

Evinizin kokusu da dekorasyona dahildir! Bir yaşam alanı ne kadar güzel ve rahatlatıcı bir kokuya sahipse o kadar iyi hissettirir. Estetik olarak da etkili olan oda kokuları ve mumlarla dekorasyona minik bir katkıda bulunmak çok şeyi değiştirir!

20- Aydınlatma tasarımı

Ve tabii ki aydınlatma ögeleri! Işıklandırma bir yaşam alanı için en önemli şeylerden biri ve ışıklandırma tasarımı ile bir dekorasyon çok daha güzel ve şık görünebilir.

Evinizdeki yaşam alanlarında nasıl bir ışıklandırma tasarımı kullanacağınızı merak ediyorsanız Hangi odaya hangi aydınlatma? başlıklı yazımıza mutlaka tıklayın.

Siz bu ev dekorasyon önerilerinden en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!